Prevádzková doba vlekov: 8:30-16:00 hod.
Vzdialenosti: Bratislava - 390 km, Košice - 830 km, Praha - 450 km, Salzburg - 80 km
Bežecké lyžovanie: 220 km bežeckých tratí.

bežecké lyžovanie Flachau lyžovania freestyle
Veronika Velez Zuzulová slalom Flachau Tu zvíťazila Zuzulová 2x - Snow Space Princess - Flachau 2016
Freestyle Flachau G-link Wagrain-Flachau

Lyžiarske stredisko Flachau

Známe lyžiarske stredisko Flachau (927 - 1.980 m n.m.) ponúka pohodové rekreačné lyžovanie v srdci lyžiarskej oblasti Salzburger Sportwelt. So skipasom Ski Amadé môžete využívať viac ako 200 vlekov a lanoviek a lyžovať na 860 km lyžiarskych tratí všetkých náročností. Skipas združuje Salzburger Sportwelt, Schladming - Dachstein Tauern, Gastein, Grossartal, Hochkönig´s Winterreich. Pre bežecké lyžovanie je k dispozícii 160 km bežeckých tratí. Priamo v stredisku Flachau je 5 lyžiarskych škôl, tenisová hala. Po celodennej lyžovačke je priestor na zábavu v miestnych reštauráciách a baroch.

Herman Maier patrí medzi slávnych rodákov Flachau. Narodil sa v neďalekom Altenmarkt im Pongau. Svoje prvé preteky vo svetovom pohári vyhral v roku 1997. Dvojnásobný olympijský víťaz z Nagano (1998) je držiteľom štyroch veľkých glóbusov a držiteľom troch titulov majstra sveta. V súčasnosti žije vo Flachau, kde prevádzkuje lyžiarsku školu. Desiatky jeho inštruktorov vidieť na svahoch, ako zvyšujú zdatnosť svojich žiakov - návštevníkov lyžiarskeho strediska Flachau. Nuž kto by sa nechcel pochváliť, že sa učil lyžovať u Hermana Maiera ;-)

Lyžiarske stredisko Flachau a jeho zjazdovky a vleky sa nachádzajú na severných svahoch vrcholu Koglalm (1.842m). Nástupné miesta na lanovky sú vo Flachau v troch staniciach Achterjet, Starjet, Spacejet. Ďalej smerom do susedného Wagrainu sa nachádza stanica lanovky Rote-8er v obci Moadörfl. Z obce Wagrain štartuje na Koglalm piata lanovka Flying Mozart. Túto časť spojeného strediska však prevádzkujú Wagrainské lanovky. Pre lyžiara to ale nič neznamená, jeden skipas tu platí na všetky vleky na tomto kopci, ale aj v okolitých lyžiarskych strediskách.

Najvyšším miestom lyžiarskeho strediska Flachau je vrcholová stanica sedačky Top-Liner, ktorá končí vo výške 1.980 m n.m, nachádza sa tesne pod vrcholom Saukarkopf (2.014m). Po hrebeni sa dostanete cca po 800 m pešej côdze do lyžiarskeho strediska Flachauwinkl-Zauchensee, ktoré je "za kopcom". Z Flachau je to do Flachauwinkl iba tri kilometre jazdy autom po diaľnici smerujúcej zo Salzburgu na juh do Talianska. Lyžiarske stredisko Flachauwinkl - Zauchensee je menej známou "čerešničkou na torte" salzburgského lyžovania.

Lyžiarske stredisko Zauchensee-Flachauwinkl poskytne každému milovníkovi lyžovačky obľúbený kopec. Najlepšie podmienky tu nájdu začínajúci a pokročilí rekreační lyžiari, ktorým je určená väčšina miestnych zjazdoviek. Prevažujú modré trate, ktoré sú v horných častiach strediska dostatočne široké na carving, nižšie sa už kľukatia v pásme lesa. Posskopf a Gamskogel sú ideálne pre začiatočníkov na učenie a pokročilým lyžiarom na vyrezávanie dlhých oblúkov na hranách lyží.

Kto hľadá výzvy, nájde v Zauchensee hneď niekoľko čiernych zjazdoviek, bubnovité úseky ale aj hlboký sneh na jazdu mimo udržiavaných zjazdoviek. Výcvikové stredisko Kogelalm umožní riadiť svoj vlastný lyžiarsky program po registrácii. Gamskogel je dejiskom rýchlostných disciplín ženského lyžovania série svetového pohára. Každoročne sem zavítajú najlepšie lyžiarky sveta, aby tu súperili v disciplíne zjazd a super-G. Známa je strmina hneď po štarte a nasledujúce technické partie zjazdovky.

Lyžiarske trate Zauchensee-Flachauwinkl: ľahké 24 km, stredne ťažké 16 km, ťažké 5 km
Zjazdovky celkom: 45 km
Lanovky a vleky Zauchensee-Flachauwinkl: kabínka 4, sedačka 6, vlek 5.
Umelý sneh: 90%

Veronika Velez-Zuzulová vo Flachau

Doplnené 2016

Roky úsilia najlepšej slovenskej slalomárky boli zavŕšené úspechom športovým aj finančným. Veronika Velez Zuzulová zvíťazila 12.1.2016 v nočnom slalome SP vo Flachau. Jej tretie víťazstvo bolo podložené víťazným šekom na 70.000 EUR. Svetový pohár v lyžovaní Flachau je najlepšie dotovaný závod seriálu SP. Zuzulová zopakovala úspešný výkon o tri dni 15.jan. opäť vo Flachau, v ďalšom slalome svetového pohára, ktorý bol náhradou za zrušené podujatie v Mníchove. Oba závody sa konali vo večernom čase pri umelom osvetlení. Druhý krát sa na stupňoch víťazov radovali obe Slovenky.

V prvom večernom slalome zvíťazila Zuzulová pred Češkou Šárkou Strachovou a líderkou disciplíny Fridou Hansdotter. Zjazdovka Hermana Maiera bola pripravená na najdrahšie podujatie sezóny s dotáciou 170.000 EUR, ale počasie tento rok potrápilo aj usporiadateľov vo Flachau. Týždeň pred pretekmi pršalo a počas súťaže padal hustý sneh, ktorý výrazne ovplyvnil niektoré pretekárky. Však Zuzulová jazdila s obrovským nasadením, jej jazda v prvom kole bola očividne najlepšia takmer bez chýb.

Zuzulová doposiaľ zvíťazila v slalome dva krát, najprv v Semmeringu 29.12.2012, potom o štyri dni v Mníchove 1.1.2013. Ešte nikdy pred Flachau sa jej nepodarilo pretaviť najlepšiu jazdu z prvého kola slalomu do celkového víťazstva. Teraz vo Flachau toto pravidlo zrušila. Začínala druhú jazdu s náskokom 84 stotín sekundy, ktorý navýšila na 1,10 s. a kontrolovanou jazdou s ním hospodárila až do cieľa, kde jej zostalo 0,31 s náskoku na druhú pretekárku. Veronika Velez Zuzulová okrem finančného ohodnotenia získala aj prestížny titul "Snow Space Princess", ktorý pred ňou získali slalomárky Frida Hansdotter, Mikaela Shiffrin, Marlies Schild.

Radosť z úspechu bola obrovská, situácia počas závodu nebola ľahká, 15.000 divákov popri trati a v cieli vytvorili skvelú atmosféru. Výsledok Veroniky Zuzulovej bol podľa nášho názoru sčasti vyprovokovaný nedávnymi špekuláciami slovenských médií, po tom čo Petra Vlhová v Are vyhrala a v Lienzi skončila tretia. Tieto slalomy dopadli pre Zuzulovú rovnako - šieste miesto a časy o sekundu horšie než Vlhová. To spustilo úvahy novinárov o tom, kto je slovenská slalomová kráľovna a kto princezná. Najlepšou odpoveďou boli oba flachauské slalomy a ich pokračovanie v Jasnej či St Moritzi.

Svetový pohár v lyžovaní pokračoval 15.1.2016 vo Flachau druhým slalomom, v ktorom na stupne víťazov vystúpili obe naše pretekárky. Veronika Velez Zuzulová zvíťazila vo Flachau aj v druhom slalome. Po prvom kole obhajovala najlepší čas Nastasia Noensová, ktorá je známa nevyrovnanými výsledkami. V cieli na jej jazdu čakali Zuzulová, Hansdotterová a Vlhová. Všetky tri sa nakoniec radovali, Noensová druhú jazdu nezvládla a skončila až za stupňami víťazov. Pre Slovenské lyžovanie too bola neuveriteľne úspešná sezóna po 7 slalomoch 7 pódiových umiestnení. Ako sezóna nakoniec pre Slovenky dopadla?