Slovensko, Gemer

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Gemerský región

Gemerský región sa nachádza medzi tromi národnými parkami: Slovenský raj, Muránska planina a Slovenský kras. Najznámejšia z 1100 jaskýň krasu je jaskyňa Domica zapísaná na zozname kultúrneho dedičstva Unesco. Kaštieľ Betliar so zbierkami umeleckých predmetov a kníh je zasadený do anglického parku, ktorý je najväčším udržiavaným parkom na Slovensku. Patrí do zoznamu svetových historických záhrad. Živou atrakciou regiónu sú početné stáda slovenského koňa horského, na ranči neďaleko Muráňa sa každoročne koná rodeo. Región Gemer tvoria tri okresy Rožňava, Revúca, Rimavská Sobota.

Turistický sprievodca

Gemer sa nachádza medzi tromi národnými parkami: Národným parkom Slovenský raj, Muránskou planinou a Národným parkom Slovenský kras. Najznámejšia a najzaujímavejšia z 1100 jaskýň krasu je jaskyňa Domica (zapísaná na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO). Okrem nej nájdete v tejto lokalite aj ďalšie okúzľujúce jaskyne ako napr. Gombaseckú, Ochtinskú aragonitovú, Dobšinskú ľadovú a Jasovskú jaskyňu. Okrem jaskýň je tu 300 priepastí. Zaujímavá je aj Zádielská tiesňava – prírodná rezervácia s trasovite vedeným náučným chodníkom, či chránený prírodný výtvor Ostrá skala. Prvá zmienka o regióne Gemer sa objavila v r. 1.209, kedy vládol Gemeru rovnomenný hrad Gemer. Obdobie Tureckých nájazdov bolo poznamenané budovaním opevnených sídiel a hradov, ktoré sa stali obeťou vojen a zachovali sa len v podobe ruín. Neskôr v 14. až 16. stor. boli stavané gotické chrámy s maľbami a bohatou výzdobou, ktoré sa zachovali dodnes a sú súčasťou Gemerskej gotickej cesty.

Najvýznamnejšími mestami (a zároveň aj okresmi) tohto regiónu sú Rimavská Sobota, Rožňava a Revúca. Z historického hľadiska je mesto Rožňava zaujímavé svojím štvorcovým námestím. Na námestí baníkov stojí Morový stĺp z r. 1711, ktorý nám pripomína morovú epidémiu v regióne. Ak sa tu ocitnete, určite navštívte aj ďalšie z historických pamiatok ako napr. kostol Sv. Františka Xavera z r. 1687, kostol Sv. Anny z r. 1745, Kalváriu nad mestom z r. 1741, starú radnicu, či pomník Františky Andrássyovej, patrónky chudobných, podľa ktorej bol napísaný román Levočská biela pani. Najvýznamnejšou zo spomínaných pamätihodností je katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. stor. Panorámu mesta možno obdivovať z vyhliadkovej renesančnej strážnej veže.

Ďalšou významnou historickou pamiatkou je hrad Krásna Hôrka, ktorý však v nedávnej dobe postihol veľký požiar, čím utrpeli aj viaceré pamiatky. V súčasnosti sa pracuje na dokončení rekonštrukcií. Hrad bol zariadený pôvodným nábytkom a zbierkami rodového múzea, zbierkami zbraní a výzbroje. Tunajšia kaplnka, známa obrazom čiernej madony, je aj pútnickým miestom. Na okraji obce je mauzóleum so sarkofágmi rodiny Andrássyovcov. Kaštieľ Betliar a jeho zbierky porcelánu, keramiky, skla, zbraní spolu s knižnicou so 14.000 zväzkami kníh v šiestich jazykoch predstavujú expozíciu života šľachty a kultúry 19. stor. Kaštieľ je zasadený do anglického parku, ktorý je najväčším udržiavaným parkom na Slovensku. Patrí do zoznamu svetových historických záhrad. Stredoveké nástenné maľby možno zhliadnuť v Štítniku, Koceľovciach a v Ochtinej.

Jednou zo vstupných brán do Národného parku Slovenský raj je mestečko Dobšiná. Ďalším národným parkom v regióne je Muránska planina. Nachádza sa tu aj rezervácia Suché doly – Teplice. Rastú tu horské a vysokohorské druhy rastlín. Najvzácnejším je lykovec kríčkovitý, ktorý rastie na ťažko prístupných miestach - skalných stenách. Turisticky zaujímavá je aj zrúcanina hradu Muráň, na ktorom sa v letných mesiacoch usporadúvajú Hradné hry. V obci Muráň, ktorá leží pod spomínaným hradom, sa na ranči každoročne koná rodeo.

Výrazným prínosom regiónu sú aj evanjelické a katolícke, starodávne románske, renesančné a gotické kostolíky s relatívne zachovalými nástennými maľbami. Najznámejšie z nich sa nachádzajú v dedinkách v Šivetice, Rákoš, Rimavské Brezovo, Rimavská Baňa, Kraskovo, Kyjatice, Štítnik, Plešivec, Koceľovce a Ochtiná. Netradičným turistickým lákadlom sú aj zachované vysoké pece, ktoré stoja v obciach Sirk – Červeňany, Vlachov a Nižná Slaná.

Unikátnou atrakciou regiónu sú početné stáda slovenského koňa horského, ktorého môžeme stretnúť na Veľkej lúke. Okresné mestečko Revúca je zaujímavé najmä tým, že v roku 1862 tu bolo založené Prvé slovenské gymnázium. Najstaršia písomná zmienka o meste Revúca pochádza z roku 1357. Ďalším mestečkom so zaujímavým historickým jadrom z 13. stor. je mestečko Jelšava. Nájdeme tu katolícky kostol z r. 1849, evanjelický kostol z rokov 1784-1785, rokokovú bývalú radnicu ako aj meštianske domy.

Vodná nádrž Dobšiná slúži k rekreačným účelom s možnosťou vodných športov a člnkovania. 40 turistických trás a značkovaných cyklotrás s rôznym stupňom náročnosti uspokojí milovníkov prírodných krás i turistiky. V zime je k dispozícii stredisko Alweg Dobšiná s 2 vlekmi a upravovanými zjazdovkami.

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost