Chorvátsko "dobro došli"

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

Miestne zvyklosti v Chorvátsku

Niekoľko užitočných informácií pre cestujúcich do Chorvátska o otváracích hodinách obchodov a úradov, sieste, fajčení a nefajčení v baroch a reštauráciách a o platení miestnou menou Kuna alebo aj Eurom. Nesieme vynechať pár riadkov o nudizme, resp. naturizme, ktorý je v Chorvátsku veľmi rozšírený.

Otváracie hodiny (obchody, banky, pošta)

Väčšina obchodov je cez pracovné dni otvorených od 08:00 – 20:00 hod a mnohé aj cez víkendy. Verejné služby a úrady majú väčšinou pracovnú dobu od pondelka do piatku od 08:00 – 16:00 hod. Úradné hodiny poštových úradov sú v pracovných dňoch od 07:00 – 19:00 hod. V menších mestách od 07:00 – 14:00 hod. a niektoré pracujú aj na dve zmeny. Vo väčších mestách a turistických strediskách sú pošty otvorené aj v sobotu a v nedeľu. Vo všetkých verejných telefónnych automatoch sa používajú telefónne karty, ktoré možno kúpiť na poštách a v novinových stánkoch. Do zahraničia možno volať priamo z ktoréhokoľvek telefónu.

Siesta

Popoludňajší odpočinok, siesta, trvá minimálne 1 hodinu v poludňajších hodinách. Cez siestu sú obchody zatvorené. Siesta v Chorvátsku nie je taký významný fenomén ako na náprotivných brehoch Jadranského mora v Taliansku.

Peniaze, hotovosť, platba kartou

Kuna (HRK) je chorvátskou menou od roku 1994. Jej dielčou jednotkou je lipa (1 kuna = 100 lipa). Dovtedy bol národnou menou chorvátsky dinár. Mena dostala svoj názov od zvieratka kuna, nakoľko jej kožušina bola v stredovekom obchode známou mernou jednotkou. Lipa je (podobne ako v slovenčine) názov tradičného chorvátskeho stromu. Chorvátske drobné kovové mince, lipy, sa vydávajú v hodnotách 5, 10, 20 a 50 lipa a 1, 2, 5 kuna. Bankovky v hodnote 5, 10, 20, 100, 200, 500 a 1000 kuna. Cudzie valuty sa zamieňajú v bankách, zmenárňach, na poštách a vo väčšine cestovných kancelárií, hotelov a kempingov.

Platobné karty (Eurocard / Mastercard, Visa, American Express a Diners) akceptujú takmer vo všetkých hoteloch, prístavoch, reštauráciách a obchodoch ako aj v bankomatoch.

Okrem chorvátskej meny kuna je v Chorvátsku bežná už aj platba eurom. V zmeárňach za jedno euro dostanete približne niečo vyše 7 kuna. Kurz sa pohybuje rôzne. Pri nákupe kún ešte na Slovensku je kurz približne 7,14 HRK za 1 EUR. Ak v Chorvátsku dostanete kurz okolo 7,35 môžete byť veľmi spokojní. Obchody a reštaurácie môžu mať kurz na prepočet menej priaznivý. Netreba sa však obávať, že by ste sa bez kún nedostali k moru, aj keď si nestihnete v preddovolenkovom zhone zájsť do banky. Na mnohých miestach, aj na mýtniciach na diaľnici, sa dá platiť eurom.

Fajčenie

V Chorvátsku platí rozsiahly zákaz fajčenia v reštauráciách, na pracoviskách a v úradoch. Parlament v Chorvátsku však musel v roku 2012 pod tlakom kaviarní a barov novelizovať zákon o ochrane nefajčiarov. Ten teraz povoľuje fajčenie v kaviarňach a reštauráciách v špeciálne vytvorených fajčiarskych zónach. Kaviarne menšie ako 50 m2 sa po splnení konkrétnych kritérií smú rozhodnúť, či budú fajčiarske, alebo nefajčiarske. V praxi sa tak mnoho podnikov rozdelilo na menšie, a tak to na mnohých miestach vyzerá, akoby tento zákon ani nevstúpil do platnosti. Zákon bol zameraný na ochranu nefajčiarov, ktorí tvoria 68 percent zo 4,4 milióna obyvateľov krajiny (aktuálny orientačný údaj).

Pri vstupe do turistických zariadení, úradov a nemocníc je treba si prečítať pokyny o (ne)fajčení. Fajčenie je možné len vo vymedzených a označených priestoroch určených pre fajčiarov a na terasách reštaurácií. Pokuta pre nedisciplinovaných fajčiarov, ktorí porušia zákon, je 1.000 kún (cca 134 €) a pre majiteľov reštaurácií, ktorí budú tolerovať fajčiarov, je to suma 15.000 kún (cca 2.040 €).

Nahota na pláži

FKK je označenie pre nudistické pláže. Pochádza z nemeckého Freikörperkultur. Chorvátsko je vyhlásenou krajinou, čo sa týka nudizmu a naturizmu (a to najmä pre nemecky hovoriacich turistov). Má veľké množstvo nuda pláží a prímorských stredísk, kde je bežné byť na pláži bez odevu. Vyznávači pocitu slobody a opáleného tela bez pásikov od plaviek vedia, že v Chorvátsku nebudú mať problém také miesta nájsť. Známe vyhľadávané chorvátske nuda pláže majú zvyčajne dlhoročnú tradíciu. Sú dobre vybavené rôznymi službami, reštauráciami a toaletami. Najkrajšie je tam, kde je možnosť tieňa prostredníctvom prirodzenej zelene. Prevažne ide o autokempingové zariadenia. Využívajú ich nielen jednotlivci či páry, ale aj celé rodiny, ktoré sú osobitnou skupinou a kultúrou ľudí s prirodzenejším pohľadom na nahotu.

Aj hotely môžu mať naturistickú pláž - napr. hotel Palace Dubrovnik. Nuda pláž môže byť aj súčasťou ubytovacieho komplexu, napr. Villas Rubin – región Istria. Každý iste pozná roky rokúce známe miesto - kráľovstvo naturistov od roku 1961 – pláž Koversada pri Vrsare (tiež región Istria).

Najznámejšie nudapláže podľa regiónov:

  • Istria - napríklad aj Umag autocamping Kanegra a pláž Polynesia, Poreč autocamping Solaris, Novigrad, Medulin, Rovinj a i.
  • Kvarner - napríklad Dražica na ostrove Krk, pláž Sahara v Lopare na ostrove Rab, na Rabe aj Ciganka a Stolac, ostrov Cres, z pevniny Crikvenica, Opatija Riviera neďaleko Rijeky a ďalšie
  • Severná Dalmácia - pri dedinke Novalja pláž Zrce, na ostrove Pag Strasko, Barbati, Bosana, ostrov Murter, Punta Skala pri Petrčane, ostrov Dugi Otok, Vodice, Primošten a veľa aj v okolí Šibeniku
  • Stredná Dalmácia - na Makarskej riviéra pláže Brela, Brač, Tučepi, Baška Voda a i.
  • Južná Dalmácia - najmä okolie Dubrovniku, napr. Mlini Srebreno, Supetar Cavtat, Plat medzi dedinkami Cavtat a Mlini a ďalšie

Nudistické pláže sú od bežných pláží oddelené. Takže aj keď plánujete rodinnú dovolenku s deťmi do strediska, ktoré disponuje známou nudistickou plážou, nemusíte sa obávať toho, že by sa nebolo kam na "normálnu" pláž uchýliť. Chorvátske pobrežie je tak členité a má toľko zákutí aj v rámci jedného strediska, že sa súkromia, resp. pohodlia v tomto smere netreba obávať. V každom prípade je lepšie si aktuálne overiť informácie a prístupnosť jednotlivých nuda pláží a miest pre naturistov.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost