Švajčiarske Alpy

CK Reny Travel, váš partner na cestách za snehom

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lyžovanie Švajčiarsko

Svetoznáme lyžiarske strediská St. Moritz, Verbier, Wengen, Zermatt, Davos, Saastal a ďalšie robia lyžovanie Švajčiarsko veľmi atraktívnou destináciou. Sú značkami, ktoré pozná každý milovník lyží a zimnej dovolenky. Ikonické štvortisícovky, najväčšie ľadovce, romantické horské dediny, najkrajšie zjazdovky, najvyššia lanovka i horská železnica, s citom udržiavaná rovnovážnosť environmentu a technologických inovácií, typické miestne produkty. No nielen čokolády, syry, hodinky či finančníctvo, ale najmä švajčiarske Alpy preslávili túto malebnú krajinu a jej obyvateľov, horských farmárov, vo svete. Za výnimočnosť sa pripláca, lyžovačky vo Švajčiarsku sa predávajú za vyššie ceny než podobné strediská Európy i cesta autom do švajčiarskych stredísk je dlhšia. Krása hôr a jedinečné zážitky z lyžovačky však všetko vyvážia.

Lyžiarsky sprievodca

Západné Alpy tvoria väčšinu horských oblastí vo Švajčiarsku, tiahnu sa v pásme od Francúzska a Talianska, ich osou je rieka Rýn. Sú najvyššie, nachádzajú sa tu takmer všetky alpské štvortisícovky. Prírodné podmienky priam stvorené pre rozvoj lyžovania Švajčiari dokonale využili a vybudovali niekoľko desiatok kvalitných lyžiarskych stredísk na alpských svahoch. Počet tých, ktoré disponujú viac ako 30 km zjazdoviek sa pohybuje okolo 50. Ak by sme chceli porátať všetky (aj tie najmenšie), prekročili by sme počet 300 lyžiarskych stredísk. Zimná dovolenka vo švajčiarskych horách ponúka viac než len lyžovačku. Turistika a vychádzky na bežkách či snežniciach umožnia poznávať zasnežené zákutia, objavovať ticho, zažiť krásy zimnej prírody. Niekomu postačí slnečná terasa hotela, alebo výlet lanovkou na najbližší vrchol s nádherným výhľadom, kde si len tak zabalený v deke môže dýchať čistý vzduch, meditovať a vychutnávať slniečko. Posilniť vitalitu a zdravie dokážu relaxačné a ozdravné pobyty v kúpeľoch a hotelových wellness zónach, ktoré sú ideálnym doplnkom lyžovačky. Lyžiarsky sprievodca Švajčiarskom mapuje tie najvýznamnejšie lyžiarske strediská a ich služby, aby ste našli to správne miesto vašej zimnej dovolenky vo Švajčiarsku.

mapa Švajčiarsko lyžovanie

Top-10 lyžiarske strediská vo Švajčiarsku

01, Lyžiarske stredisko Verbier - 4 Vallées (820 - 3.330 m n.m.) tvorí spolu so susednými strediskami La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz, Thyon rozsiahlu lyžiarsku oblasť 4 Vallées, Štyri údolia, ktoré sú vzájomne poprepájané zjazdovkami a lanovkami do súvislého lyžiarskeho rezortu. Ponuka je šokujúca - vyše 400 km zjazdoviek a 65 lanoviek a vlekov. Každý lyžiar si tu príde na svoje, začiatočníkom náleží 25% modrých zjazdoviek, pokročilým lyžiarom 50% červených tratí a pre športovo založených lyžiarov je určených 25% čiernych zjazdoviek. Svetový pojem Mont Fort s čiernou bubnovitou zjazdovkou, začínajúcou vo výške 3.330 m je len pre silné charaktery. Množstvo neupravených terénov pre freeride, nabitý snowpark, ktorému možno vytknúť snáď iba chýbajúcu U-rampu, paragliding, psie záprahy, bežkárske trate, lyžiarske školy, požičovne a servis výstroja, desiatky staníc s obšerstvením, všetky kategórie ubytovania, polyžovačková zábava. Dokonalá lyžiarska dovolenka, jasná pozícia v Top-10 lyžiarske strediská vo Švajčiarsku.
Viac na: lyžovanie Verbier

02, Lyžiarske stredisko Zermatt - Matterhorn (1.524 - 3.899 m n.m.) sa nachádza pod majestátnym Matterhornom. Ponúka 200 km lyžiarskych tratí a 35 lanoviek a vlekov na severných svahoch. Na južnej strane hôr sa nachádza talianske stredisko Breuil-Cervinia Valtournenche so 150 km lyžiarskych tratí a 23 lanovkami. Obe strediská sú spojené, tak vznikla lyžiarska aréna Matterhorn Ski Paradise s 350 km tratí a 58 dopravnými zariadeniami pre lyžiarov. Ľadovec Theodul umožňuje lyžovanie na ľadovci po celý rok, v lete je k dispozícii až 20 km zjazdoviek. Heliskiing alebo skitouring ponúkajú neobmedzené možnosti freeride vďaka 38 štvortisícovkám v bezprostrednom okolí Cervinia Zermatt. Snowpark s celoročnou prevádzkou na ľadovci je ďalšou svetovou raritou. Lyžovačka v Zermatte vás preformátuje. Hory bez áut (car-free) sú švajčiarskou starostlivosťou o životné prostredie.
Viac na: lyžovanie Zermatt

03, Lyžiarske stredisko Wengen - Jungfrau (1034 - 3454 m n.m.) sa nachádza v Berner Oberland v Alpách, 10 km nad mestom Interlaken. Tu pod majestátnymi štítmi Jungfrau 4.158 m, Eiger 3.970 m, Schreckhorn 4.078 m sa nachádzajú tri lyžiarske strediská - Grindelwald - Wengen, Schilthorn - Mürren, Meiringen - Hasliberg. Na spoločný skipas Jungfrau je prístupných celkom 213 km zjazdoviek všetkých obtiažností, ktoré obsluhuje 43 lanoviek a vlekov. Medzi jednotlivými strediskami premávajú známe vysokohorské vlaky. Vynikajúce podmienky pre bežecké lyžovanie a turistiku. Najvyššie miesto v Európe dostupné železnicou sa nachádza v 3.454 m na Jungfraujoch, kde je možné lyžovať aj v lete. Množstvo príležitostí pre freeride, skialpinizmus, lezenie, turistiku na snežniciach, snowpark pre kreatívcov, malé deti a začiatočníci majú v každom stredisku svoju zónu.
Viac na: lyžovanie Wengen

04, Lyžiarske údolie Saastal (1560 - 3500 m n.m.) pozostáva z troch samostatných lyžiarskych stredísk - Saas Grund, Saas Almagell a Saas Fee. Ponúka atraktívnu lyžovačku na konci sveta s krásnym výhľadom na 18 štvortisícoviek, ktoré obkolesujú koniec údolia. Výborné snehové podmienky v údolí a ľadovec Fee umožňujú lyžiarsku sezónu 10 mesiacov v roku od júla do apríla. Údolie Saas je nepochybne rajom pre lyžiarov a snowboardistov, ale to nie je všetko. Či už sa zameriate na treking na ľadovcoch, lezenie v ľade, curling alebo nočné sánkovanie, Saastal ponúka nespočet možností, aby bola vaša zimná dovolenka dokonalá a jedinečná. Pre zdatných lyžiarov je v ponuke množstvo zjazdov v hlbokom snehu v okolitých terénoch, náročné lyžovanie na ľadovci Allalin, skialp túry. Priaznivcom bežeckej stopy poslúži 26 km tratí. Skipass Saas je platný na 35 lanoviek a na 150 km upravených zjazdoviek.
Viac na: lyžovanie Saastal

05, Lyžiarske stredisko St Moritz (1.720 - 3.300 m n.m.) svetovo najznámejšie lyžiarske stredisko St. Moritz sa nachádza vo švajčiarskych Alpách neďaleko hranice s Talianskom. St Moritz je zakladateľom zimného dovolenkovania na horách od roku 1864, organizátorom zimných olympijských hier v r. 1928 a 1948. Tu vznikla slávna ľadová dráha Cresta Run. Najlepšie hotely, dostihy, pólo a kriket na zamrznutom jazere a masové preteky dozdobujú jedinečnú ponuku lyžovania. Celkom 320 km zjazdoviek sa nachádza v strediskách Corviglia, Corvatsch-Furtschellas, Diavolezza - Lagalb, Zuoz – Pizzet. Svahy pre každého deti, začiatočníci, kreatívci vo freestyle, freerideri aj majstri oblúkov. Rušný život sa snaží odpútať lyžiarov od zjazdoviek, ale kto raz vyskúša menčester na slnečnej Corviglii, ťažko odloží lyže pred 16:00 hod. Možnosti vyžitia po lyžovačke sú také pestré, koľko je zjazdoviek nad mestom.
Viac na: lyžovanie St Moritz

06, Lyžiarske stredisko Davos (810 - 2.848 m n.m.) sa nachádza v Graubünden neďaleko hranice s Rakúskom. Ak chcete zažiť skutočne veľké, potom sa vydajte s lyžami do Davosu, ktorý sa môže pochváliť najväčším lyžiarskym strediskom vo Švajčiarsku a najvyšším mestom v Európe. Lyžiarsky rezort pozostáva z piatich samostatných lyžiarskych stredísk, pričom každé z nich je podľa alpských noriem považované za veľké. Mesto Davos sa rozprestiera niekoľko kilometrov pozdĺž širokého údolia rieky Landwasser. Dve hlavné strediská Davos Dorf a Davos Platz sú vzdialené asi kilometer, pričom medzi nimi sú apartmány, hotely, obchody, čajovne a kasína, divadlá a múzeá. Len 5 minút jazdy od centra mesta, návštevníci vstupujú do sveta hôr a snehu. Lyžiarske strediská Parsenn, Madrisa, Schatzalp, Jakobshorn, Rinerhorn, Pischa ponúkajú 236 km zjazdoviek a 43 lanoviek a vlekov.
Viac na: lyžovanie Davos

07, Lyžiarske stredisko Arosa - Lenzerheide (1.229 - 2.865 m n.m.) sa od januára 2004 posúva medzi švajčiarsku elitu. Dve samostatné lyžiarske strediská Arosa a Lenzerheide sa spojili lanovkou Urdenbahn, čím vznikla najväčšia súvislá lyžiarska oblasť v Graubünden. Spoločná ponuka pre lyžovanie Arosa-Lenzerheide činí 225 km širokých a dobre upravených zjazdoviek, ktoré vedú do údolných staníc priamo k ubytovacím zariadeniam. Dopravu lyžiarov zabezpečuje 43 lanoviek a vlekov. Lyžiarska oblasť Arosa-Lenzerheide disponuje aj bežkárskymi traťami o dĺžke 82 km vrátane osvetleného 3 km úseku pre nočné behanie ako 60 km trás pre zimnú turistiku. Moderná infraštruktúra sa nachádzajúca v oboch centrách, pestrosť a kvalita ponúkaných služieb prispeli k posunu strediska Arosa-Lenzerheide medzi Top-10 najlepších lyžiarskych stredísk Švajčiarska.
Viac na: lyžovanie Arosa-Lenzerheide

08, Lyžiarske stredisko Adelboden - Lenk (1.150 - 2.360 m n.m.) sa nachádza v švajčiarskom kantóne Bern, v pohorí Berner Oberland. Stredisko Adelboden je zastrčené na konci údolia Kandertal, 15 km od Frutigen a 30 km od mesta Spiez a jazera Thun. Susedné lyžiarske stredisko Wengen je vzdialené približne 25 km na východ, Gstaad 13 km na západ. Skipas Adelboden-Lenk je platný v siedmich strediskách Silleren-Hahnenmoos (90 km), Engstligenalp (14 km), TschentenAlp (10 km), Elsigen-Metsch (29 km), Lenk (42 km), Kandersteg (12 km), Jaunpass (13 km), medzi ktorými premáva skibus. Celkom 210 km zjazdoviek obsluhuje 72 lanoviek a vlekov s kapacitou 52.000 lyžiarov za hodinu. Snehové podmienky v stredných alpských výškach sú poistené zasnežovaním na 60% zjazdoviek. Zimná sezóna beží od novembra do mája. Slávne podujatie svetového pohára v slalome mužov na zjazdovke Chuenisbärgli patrí k najpríťažlivejším v pretekárskej sezóne.
Viac na: lyžovanie Adelboden

09, Lyžiarske stredisko Engelberg Titlis (1.050 - 3.028 m n.m.) disponuje 82 km perfektne upravených zjazdoviek, prevažujú stredne ťažké a ľahké trate 28 km, stredne ťažké 46 km, ťažké 8 km. Lanovky a vleky - 1 pozemná lanovka, 6 kabínových, 6 sedačkové, 6 vlekov prepraví 24.000 lyžiarov za hodinu. Poistkou proti nepriazni prírodného snehu je ľadovec a zasnežovací systém na 40% zjazdoviek, sezóna október - máj. Ski stredisko sa nachádza v strednom Švajčiarsku, v prekrásnom prírodnom prostredí 30 km od Luzernu, je vhodné pre rekreačné lyžovanie a rodinnú zimnú dovolenku. Snowpark, funpark, rýchlostná dráha, freeride, skialpin, lyžovanie na ľadovci Titlis. V susednom údolí sa nachádza lyžiarske stredisko Meiringen-Hasliberg, vzdušnou čiarou vzdialené iba 6 km.
Viac na: lyžovanie Engelberg Titlis

* Crans Montana (1.500 – 3.000 m.n.m.) - lyžiarske stredisko Crans - Montana - Aminona je vhodné pre začiatočníkov aj profíkov, 140 km 100%-ných zjazdoviek, snowpark, návštevníci z celého sveta, vynikajúca infraštruktúra, lákavé eventy napr. závody svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, raz v týždni večerné lyžovanie, bohatá après-ski scéna. Najvyšším bodom strediska je Planine Morte 2.927 m, kde sa nachádza náhorná plošina so 6 km bežeckých tratí na ľadovci, čo je výborné miesto pre náročný tréning vrcholových športovcov tejto disciplíny. Lyžiarske stredisko Crans Montana je už pravideľným usporiadateľom pretekov o svetový pohár v lyžovaní žien. Celoročné horské stredisko je naklonené rodinám, detské zábavné parky a všetky druhy outdoorových aktivít od náučných vychádzok, turistiky, vodných športov, vzdušných a adrenalínových aktivít až po golf.

10, Portes du Soleil (985 - 2.254 m n.m.) - najrozsiahlejšia lyžiarska oblasť sveta Les Portes du Soleil, 580 km zjazdoviek, sa nachádza v Alpách medzi Ženevským jazerom a vrcholom Mont Blanc. Medzinárodné švajčiarsko-francúzske lyžiarske zoskupenie vzniklo spojením (F) Avoriaz-Montriond, (F) Morzine-Les Gets, (F) La Chapelle d´Abondance, (F) St. Jean d´Aulps, (F) Châtel, (CH) Torgon, (CH) Morgins, (CH) Champoussin, (CH) Champéry, (CH) Les Crosets pod spoločný skipas: 170 lanoviek - 11 kabín, 75 sedačiek, 86 vlekov / 580 zjazdoviek - modré 310 km, červené 210 km, čierne 60 km. Vhodné pre milovníkov skitours a lovcov lyžiarskych trofejí. Do Porte du Soleil môžete jazdiť za lyžovačkou 10 rokov a stále budete poznávať nové zjazdy a zažívať lyžiarske nadšenie z objavovania.

11, Les 4 Vallées (1.400 - 3.330 m n.m.) - až 415 km zjazdoviek ponúkajú 4 údolia a v nich 6 prepojených lyžiarskych stredísk: Verbier, Nendas, Veysonnaz, Thyon, La Tzoumaz, Bruson. Každé z nich je iné a spoločne tak vytvárajú jedinečnú, univerzálnu ponuku lyžovania na svete. Zjazdovky 415 km - ľahké 120 km, stredné 190 km, ťažké 105. Kabínkové lanovky 17, sedačky 18, vleky 32, celková kapacita 90.000 lyžiarov za hodinu. Obrovské možnosti pre freeride a heliski. Filmové štáby z celého sveta sem prichádzajú natočiť tie najlepšie zábery do reklamných spotov. Lyžovanie na ľadovci Mont Fort 3.330 m, odkiaľ vedie najťažšia bubnovitá zjazdovka na ľadovci a zároveň najdlhší súvislý zjazd v stredisku 8 km do Siviez. Všetky formy lyžovania tu majú svoje zázemie, skitouring a putovanie na pásoch, skialpinizmus, freestyle v snowparkoch, skiline, skimovie, skicross, nočné lyžovanie. Stačí si len zvoliť správne miesto pre základňu svojich výprav - La Tzoumaz (prírodné), Nendaz (rodinné), Veysonnaz-Thyon (priateľské) a Verbier (originálne).

Zimná dovolenka vo Švajčiarsku

Aletsch (1.860 - 2.869 m n.m.) - lyžiarska Aletsch aréna ponúka 104 km zjazdoviek ľahké 42 km, stredne ťažké 50 km, ľahké 12 km. Stredisko sa nachádza vo Wallis neďaleko mesta Brig. Nástupné miesta na lanovky sú Mörel 759 m, Betten 826 m, Fiesch 1.049 m. Zjazdovky začínajú nad pásmom lesa v Riederalp 1.925 m, Bettmeralp 1.950 m a Fiescheralp 1.860 m. Najvyšším z ôsmych vrcholov, na ktoré vedú lanovky je Eggishorn 2.869 m. Názov stredisku poskytol ľadovec Aletsch, ktorý sa nachádza v susednom údolí pod lyžiarskymi svahmi. Aletsch s 22 km dĺžky je najväčší údolný ľadovec v Európe a steká na juh z masívu Jungfrau. V stredisku Aletsch aréna premáva 36 lanoviek a vlekov s kapacitou 40.000 lyžiarov za hodinu. Sezóna trvá od decembra do apríla, poistkou je 75% zasnežovaných zjazdoviek. Snowpark s U-rampou, večerné lyžovanie. najdlšia zjazdovka 4,5 km. Pre nelyžiarov výborný východiskový bod pre túry.

Andermatt (1.444 - 2.600 m n.m.) - lyžovanie Andermatt-Sedrun ponúka 70 km zjazdoviek, modré 18 km, červené 40 km, čierne 12 km. Andermatt sa nachádza v Graubünden neďaleko stredísk Sedrun a Disentis. Dopravu zabezpečuje železnica, 3 kabínky, 8 sedačiek a 2 vleky, kapacita 28.000 lyžiarov za hodinu. Snowpark pre začiatočníkov a ďalší pre profesionálov. Sezóna začína v novembri a končí v apríli, 80% tratí je zasnežovaných. Najdlhšia zjazdovka 3,5 km.

Anzere (1.500 - 2.420 m n.m.) - lyžiarske stredisko má 58 km zjazdoviek, nachádza sa vo Wallis, len 18 km od Crans Montana, čo láka vyskúšať aspoň počas jednodňovej lyžovačky aj jeho nádherné svahy a trate. Anzere poskytuje priaznivé odstupňovanie zjazdoviek - modré 12 km, červené 36 km, čierne 10 km, sezóna beží od decembra do aprila. Dopravu na lyžiarske svahy zabezpečuje 11 lanoviek s kapacitou 12.500 pasažierov za hodinu. Príležitosti pre freeride ponúkajú žľaby z La Motte, ale najlákavejším je ľadovec Wildhorn, kam vás zavezie helikoptéra. Nástupné miesta do lyžiarskeho strediska sú Les Rousses 1.770 m, Grillesse a Anzere 1500 m s množstvom ubytovacích príležitostí v hoteloch aj apartmánoch.

Blatten-Belalp (1.322 - 3.118 m n.m.) - lyžovanie na 56 km zjazdoviek, modré 24 km, červené 14 km, čierne 18 km, Bežkárske trate 4,5 km, turistické chodníky 14 km, túry na snežniciach 13,5 km. Dopravné zariadenia 2 kabínky, 3 sedačky, 6 vlekov s celkovou kapacitou 14.000 lyžiarov za hodinu. Nadmorská výška je dobrým garantom prírodného snehu od polovice decembra do konca marca, 50% zjazdoviek je umelo zasnežovaných. Vzdialenosť z mesta Brig 17 km. Najbližšie zimné stredisko Aletsch arena-Fiesch-Betten-Mörel.

Braunwald (1.256 - 1.901 m n.m.) - lyžovanie Braunwald ponúka 32 km zjazdoviek v malebnom horskom prostredí bez automobilov modré 17 km, červené 8 km, čierne 7 km, snowpark pre kreatívnu mládež. Dopravu na svahy zabezpečujú 3 kabínky, 3 sedačky a 3 vleky. Pre nelyžiarov túry na snežniciach, bežky, wellness, príroda. Braunwald sa nachádza na terase nad údolím Linth v Glarských Alpách, približne v strede medzi mestami Altdorf a Näfels. Najbližšie stredisko je vzdušnou čiarou iba 16 km na západ Ybrig a 14 km východne Laax-Flims.

Brigels-Waltensburg-Andiast (1.110 - 2.418 m n.m.) - lyžovanie Brigels Waltensburg Andiast ponúka 50 km slnečných zjazdoviek modré 14 km, červené 32 km, čierne 4 km. Najdlhšia zjazdovka meria 7 km, najťažšia La nera 2,5 km s prevýšením 540 m. Snowpark a nočné lyžovanie pre vášnivých lyžiarov. Lanovky v počte 4 sedačky a 6 vlekov vyvezú 10.000 lyžiarov za hodinu. Sezóna trvá od decembra do apríla aj vďaka 60% zasnežovaniu. Výborne udržiavané zjazdovky potešia najmä rodiny, detský park s dopravným kobercom, kurzy lyžovania pre najmenších. Lyžiarske stredisko Brigels-Waltensburg- Andiast sa nachádza v Graubünden blízko stredísk Flims-Laax a Obersaxen, v tom istom údolí.

Bruson (821 - 2.445 m n.m.) - 4 Vallées / Bruson sa nachádza na svahoch oproti Verbieru, s ktorým sa spojili pomocou novej kabínkovej lanovky Le Châble - Mayens de-Bruson. Riedke lesy ponúkajú prechody na krásne prašanové snehové zjazdovky v malebnom a rodinnom prostredí, 40 km lyžovačky na vyvážených svahoch - modré 20 km, červené 10 km, čierne 10 km. Dopravu zabezpečujú 2 kabínky, 1 sedačka, 2 vleky. Spojením údolnej stanice Le Chable 821 m s údolnou stanicou Verbier-Medran 1532 m pomocou modernej kabínkovej lanovky sa podarilo pripojiť aj posledné stredisko do celku 4 Vallées, čím sa zavŕšila snaha o ucelenú lyžiarsku oblasť "bez vyzutia lyží". V lete je stredisko Bruson využívané ako detské ihrisko pre enduro horských cyklistov, ktorí môžu preskúmať región na technických samostatných tratiach smerom na Val de Bagnes alebo Pays du Saint-Bernard.
Viac na - Les 4 Vallées

Disentis (1.227 - 2.833 m n.m.) - lyžovanie Disentis ponúka 60 km zjazdovky, z toho ľahké 20 km, stredne ťažké 30 km, ťažké 10 km. Stredisko sa nachádza v Graubünden, neďaleko Brigels. O dopravu sa starajú 2 kabínky, 3 sedačky, 6 vlekov s kapacitou 11.500 osôb za hodinu. Sezóna začína v decembri a končí v apríli. Rodinný charakter, vhodné pre pokročilých lyžiarov, prírodné prostredie. Najbližšie strediská Sedrun 10 km, Andermatt 25 km, Obersaxen 25 km.

Flumserberg (660 - 2.220 m n.m.) - lyžovačka na 65 km zjazdovky, z toho ľahké 10 km, stredne ťažké 40 km, ťažké 15 km. Lanovky 4 kabínkové, 8 sedačkové, 5 vlekov s kapacitou 31.000 osôb/hod. Sezóna november - apríl, zasnežovanie 50%. Najdlhšia zjazdovka 6 km, snowpark, nočné lyžovanie, bežecké trate. Dokonalý menšester si vychutnajú najmä pokročilí lyžiari. Detské dopravné pásy 4, požičovne lyžiarskeho výstroja, lyžiarske kurzy, inštruktori.

* Grächen (1.620 - 2.870 m n.m.) - lyžovanie Grächen 44 km upravených zjazdových tratí - ľahké 9 km, stredne ťažké 33 km, ťažké 2 km. Lanovky a vleky - vleky 5, sedačkové lanovky 5, kabínka 1, kapacita 13.000 lyžiarov za hodinu. Najvyšší vrchol strediska Seetal 2.868 m disponuje voľným terénom pre freeride. Zasnežovanie na 100% tratí poisťuje sezónu od decembra do apríla. Najdlhšia zjazdovka meria 7 km. Stredisko je situované vo Wallis v údolí Matter, susedné zimné stredisko Stalden je vzdialené 15 km, Zermatt 20 km, Saastal 30 km, 30 km Unterbäch. Športový charakter zjazdoviek poteší hlavne zdatných lyžiarov. Rodinný park Sisu, detský funpark, sánkovanie, klzisko, turistické chodníky, vychádzky na snežniciach

° Grindelwald (1.034 - 2.500 m n.m.) - je súčasťou skiresortu Jungfrau-Wengen-Grindelwald-Lauterbrunnen. Pre lyžovanie je pripravených 48 km zjazdovky, bez ohľadu na to, kto chce v Bernese Oberland niečo zažiť na doskách, prichádza do Freestyle Eldorada v Grindelwald-First. Tu nájdu vhodné prostredie precvičovať svoje prvé triky alebo dokonalé skoky snowboardisti a lyžiari všetkých úrovní zručností. V ponuke sú tiež freeridové výpravy - a zábava v najkrajších apres-ski lokalitách v lyžiarskom regióne Jungfrau. Turistické chodníky s výhľadmi na Jungfrau, Eiger a ďalšie štvortisícovky. Dopravu na svahy zabezpečujú 3 kabínkové lanovky, 3 sedačky, 3 vleky. V oblasti Grindelwald 1.034 m - First 2.168 m je niekoľko turistických trás a lyžiarskych zjazdoviek, ktoré sa sunú ešte vyššie na Oberjoch a Schilt 2.500 m. Celkom 48 km tratí, z toho - ľahké 30 km, stredne ťažké 10 km, ťažké 8 km

Grüsch-Danusa (600 - 1.800 m n.m.) - lyžiarske stredisko má 32 km udržiavaných zjazdoviek - ľahké 6 km, stredne ťažké 20 km, ťažké 6 km. Nachádza sa v Graubünden, 25 km od strediska Pizol. Lanovky 2 kabínkové, 1 sedačková a 3 vleky prepravia 7.000 lyžiarov za hodinu. Sezóna trvá od novembra do marca, zasnežovaných je iba niekoľko kritických miest. Až 4 detské dopravné pásy v detskom parku naznačujú prevažne rodinný charakter strediska a lyžovačky. Deti do 6 rokov lyžujú zdarma, deti od 6 do 12 rokov s 50% zľavou a mládež od 12 do 17 rokov s 25% zľavou na skipasy.

* Gstaad (948 - 3.000 m n.m.) - vďaka ľadovcu Glacier 3000 je lyžovačka možná od októbra do mája, stredisko pozostáva zo 6 sektorov vzájomne prepojených skibusom, na jeden skipas je k dispozícii 62 vlekov a lanoviek, 250 km zjazdoviek, 45 km bežeckej stopy, vynikajúca lyžovačka, krásne prostredie. Najlepšie a najrozsiahlejšie v rámci Gstaad je lyžiarske stredisko St. Stephan-Parwengesattel (1000-1985m) / Zweisimmen-Rinderberg (948-2011m) / Saanenmöser-Saanerslochgrat (1268-1937m) / Schönried-Horneggli (1231-1770m) so 105 km zjazdoviek. Nasleduje stredisko Gstaad-Eggli (1050-1557m) / Saanen-Stand (1010-1664m) / Rougemont-La Videmanette (992-2151m) s 58 km zjazdoviek, Glacier 3000 (1343-3016m) s 30 km zjazdoviek, Schönried-Hugeli (1231-1898m) s 19 km zjazdoviek, Gstaad-Wispile-Stand (1050-1939m) 9 km zjazdoviek, Gstaad-Wasserngrad (1280-1940m) s 9 km zjazdoviek, Lauenen 2 km, Gsteig 1 km.

Hoch Ybrig (1.035 - 1.830 m n.m.) - lyžovanie Hoch Ybrig ponúka 50 km zjazdoviek - ľahké 15 km, stredne ťažké 30 km, ťažké 5 km. Lanovky a vleky - kabínky 1, sedačky 5, vleky 6, s prepravnou kapacitou 18.000 lyžiarov za hodinu. Lyžiarska sezóna od decembra do apríla, zasnežovanie 20% zjazdoviek. Pre snowboard funpark, snowpark, skicross, bežecké stopy, turistika. Zimná dovolenka pre rodiny, viaceré možnosti ubytovania v Studen, Unteriberg, Oberiberg.

La Tzoumaz (1.500 - 2.354 m n.m.) - 4 Valláes / Lyžiarske stredisko Savoleyres je dostupné zo stredísk Verbier a La Tzoumaz. Je to slnečná, pokojná a vhodná oblasť pre rodinu, kde nájdete aj štadión a najdlhšiu sánkarskú dráhu vo francúzskom Švajčiarsku. V lete vás čaká až 826 km tratí pre horské bicykle, 150 km značených chodníkov a mnoho aktivít.
Viac na - Les 4 Vallées

* Laax-Flims-Falera (1.100 - 3.018 m.n.m.) - areál Flims-Laax-Falera ponúka svojim návštevníkom 224 km upravených lyžiar tratí všetkých obtiažností, 28 vlekov a lanoviek s prepravnou kapacitou 44.000 osôb/hod, detský park s 5 dopravnými pásmi pre deti a začiatočníkov, 30 reštaurácií priamo na svahoch, 4 snowparky pre priaznivcov freestyle. Môžete si vybrať zjazdovky, prašan alebo snowpark, všetko v najvyššej kvalite. Deti sa tu nenudia, zážitky v Ami Sabi parku trvajú celý deň, deti si ani neuvedomia, že sa pri všetkej tej zábave naučili lyžovať. Pre športových jazdcov sú slnečné zjazdy v Nagens a Mutta Rodunda pravou zábavou, 13 km dĺžky pri 1700 metroch prevýšenia. V LAAXu sa pri lyžovaní ani skúsení lyžiari nebudú nudiť. Ak hľadáš špeciálne výzvy, zvoľ FIS zjazdovku alebo chrbát ľadovca Vorab do Alp Ruschein. Popredné miesto vo svetovom freestyle - najdlhšia U-rampa na svete a vyše 90 prekážok v 4 snowparkoch. Kto potrebuje vytunovať svoju jazdu a štýl, môže si najať niektorého z inštruktorov.

Lauterbrunnen-Mürren-Schilthorn (796 - 2.970 m n.m.) - je súčasťou skiresortu Jungfrau-Wengen-Grindelwald-Lauterbrunnen. Lyžiarske stredisko Lauterbrunnen-Mürren disponuje 50 km zjazdoviek, 16 lanoviek a vlekov - vleky 3, sedačky 7, kabínky 6. Nachádza sa v kantóne Bern, neďaleko mesta Interlaken. Lyžovanie pre každého - ľahké 18 km, stredne ťažké 22 km, ťažké 10 km. Strmé svahy, dlhé zjazdovky najdlšia meria vyše 15 km, moderný dopravný systém, úchvatná panoráma. Mürren - Schilthorn je najvyššie položená lyžiarska oblasť v Berner Oberland s najlepším výhľadom na Eiger, Mönch a Jungfrau. Pre návštevníkov ponúka všetko, čo si len môžete priať. Adrenalín je garantovaný na zjazdovke číslo 9, Direttissima so sklonom 88% je najstrmším svahom v oblasti Jungfrau.

Les Diablerets-Villars sur Ollon-Gryon (1.114 - 2.020 m n.m.) - lyžiarske stredisko má 84 km zjazdoviek, 25 lanoviek a vlekov. Nachádza sa v kantóne Waadt, neďaleko strediska Leysin-Les Mosses a Les Diablerets-Glacier 3000. Prevládajú zjazdovky pre začiatočníkov a stredne zdatných lyžiarov - ľahké 43 km, stredne ťažké 38 km, ťažké 3 km. Dopravu lyžiarov zabezpečujú skibusy, železnica - 3 kabínkové, 8 sedačkových lanoviek, 15 vlekov. Priaznivcom freestyle je určený snowpark s U-rampou. Na spoločný skipas Villars-Gryon-Les Diablerets - Glacier3000 - Leysin-Les Mosses-La Lécherette je k dispozícii 212 km zjazdoviek a 60 lanoviek a vlekov. Blízko sa nachádzajú ďalšie známe lyžiarske strediská - Gstaad 20 km, Torgon (Les Portes du Soleil) 36 km, Morgins (Les Portes du Soleil) 46 km, čo navádza k zaujímavým kombináciám.

Les Diablerets-Glacier 3000 (1.340 - 3.016 m n.m.) - lyžovanie Les Diablerets-Glacier 3000 pripravuje 29 km zjazdoviek z toho modrých 13 km, červených 6 km, čiernych 10 km. Dopravu lyžiarov zabezpečujú 3 kabínkové, 3 sedačkové lanovky a 4 vleky s kapacitou 12.000 lyžiarov za hodinu. Lyžovanie na ľadovci Dôme zaručuje sezónu od októbra do mája. Pre freestyle snowpark, najdlhšia zjazdovka meria 8 km. Stredisko Les Diablerets-Glacier 3000 je súčasťou skipasu Gstaad. Pre nelyžiarov túry, bežecké lyžovanie, psie záprahy, lezenie. Najbližšie lyžiarske strediská Les Diablerets-Villars sur Ollon-Gryon 8 km, Leysin-Les Mosses 20 km, Gstaad 26 km.

Leukerbad-Torrent (1.411 - 2.610 m n.m.) - lyžovanie na 53 km tratí - modré 3,5 km, červené 27 km, čierne 17 km, pre freeride značených 6 km. Lanovky - 5 kabínky, 1 sedačka, 6 vlekov s kapacitou 12.000 osôb za hodinu. Podľa náročnosti zjazdoviek je zrejmé, že lyžiarske stredisko Torrent-Leukerbad patrí športovcom a zdatným lyžiarom. Sezóna od decembra do apríla, 60% zasnežovanie. Najdlhšia zjazdovka 11 km, najťažšia 2,5 km s prevýšením 500 m. Pre každého niečo, ak ide o lyžovanie, snowboarding, zimnú turistiku, paragliding alebo jednoducho si vychutnať prostredie s kulinárskymi pôžitkami a oddychom. Najbližšie stredisko Crans-ontana je vzdialené 35 km.

* Leysin-Les Mosses (1.250 - 2.205 m n.m.) - spoločný skipas dvoch stredísk platí na celkom 100 km tratí - modré 53 km, červené 45 km, čierne 2 km. Medzi strediskami Leysin a Les Mosses premáva skibus, ich vzdialenosť je 5,5 km. Lanovky a vleky celkom 25 s kapacitou 23.000 lyžiarov za hodinu. Leysin má 1 kabínkovú lanovku, 6 sedačkových, 5 vlekov s výkonom 13.000 pasažierov za hodinu. Upravených zjazdoviek je v Leysin 60 km - ľahké 42 km, stredne ťažké 16 km, ťažké 2 km. Jedinečný tobogan-park v Leysin, snowpark s u-rampou a primerané možnosti pre freeride sú lákadlom pre kreatívnu mládež. Stredisko Les Mosses-La Lecherette má 12 vlekov s výkonom 10.000 lyžiarov za hodinu. Zjazdovky celkom 40 km - ľahké 10 km, stredne ťažké 30 km. Športovo ladené zjazdovky v rodinnom stredisku Snow garden park Les Mosses ponúka množstvo zábavy pre najmenších.

Lötschental (1.419 - 3.111 m n.m.) - lyžovanie Lötschental ponúka 55 km zjazdoviek - modré 20 km, červené 17 km, čierne 18 km. Stredisko sa nachádza v údolí Lötschen neďaleko strediska Leukerbad. Dopravu na vrcholy svahov zabezpečujú 2 kabínky, 2 sedačky, 2 vleky. Zárukou snehu je ľadovec a 40% zasnežovaných zjazdoviek v nižších polohách, sezóna december - apríl. Najdlhšia zjazdovka 10 km, snowpark pre freestyle. Výborná údržba zjazdoviek a dostatok snehu poteší predovšetkým pokročilých lyžiarov, detský park a funpark. Pre nelyžujúcich sánkovanie, turistické chodníky v lyžiarskom sektore, beh na lyžiach v údolí.

Malbun (1.600 - 2.000 m n.m.) - lyžovanie Malbun 23 km zjazdoviek - modré 11 km, červené 9 km, čierne 3 km. Lyžiarske stredisko sa nachádza v Liechtenšteinsku, je jediným rezortom v tomto malom kniežatstve medzi Švajčiarskom a Rakúskom. Lyžiarska sezóna trvá od decembra do apríla, 60% zjazdoviek pokrýva zasnežovací systém, 3 lanovky a 4 vleky prepravia celkom 9.000 lyžiarov za hodinu. Bežkárske trate v Steg aj osvetlené pre večerné lyžovanie, turistické chodníky, sánkovanie, snowpark, freeride, snowtubing. Pre možnosti ubytovania pre rodinnú dovolenku na horách sú k dispozícii len 4 hotely. atmosféra je skôr komorná a čarovná. Lyžovanie Liechtenšteinsko je pre skalných lyžiarov fakt cennou trofejou na pochválenie pred priateľmi.

* Meiringen (1.066 - 2.433 m n.m.) - lyžovanie Meiringen-Hasliberg 60 km zjazdoviek - ľahké 20 km, stredne ťažké 34 km, ťažké 6 km, 30% zasnežovaných, sezóna od decembra do apríla. Lyžiarske stredisko sa nachádza v Bernskej Vysočine v údolí Haslital, uprostred medzi strediskami Grindelwald a Engelberg. 12 lanoviek a vlekov prepraví 15.000 lyžiarov za hodinu. Lyžovanie pri umelom osvetlení, snowpark, lyžiarska škola inštruktori, požičovne lyžiarskeho výstroja, rodinná dovolenka na lyžiach, freeride, sánkovanie, turistické chodníky, paragliding.

°Nendaz (1.400 - 3.330 m n.m.) - 4 Vallées / Nendaz je živé letovisko s necelými 6 tis. obyvateľmi, nachádzajúce sa v srdci centrálnej časti Valais ako posledné v údolí Rhony. Počet slnečných dní je porovnateľný s Azúrovým pobrežím. Počas dňa si vychutnajte lyžovanie, sánkovanie, turistiku alebo slnečné terasy a prekrásne alpské panorámy. Vo večerných hodinách relaxujte alebo hýrte v mnohých baroch a reštauráciách strediska. Najväčšia lyžiarska oblasť je priateľská rodinám s deťmi. Bohatý kalendár udalostí, príjemné rodinné ubytovanie, náučné chodníky a ihriská. Oddych v kúpeľoch Spa Bisses, výhľady na Matterhorn, Mont Blanc, lyžovanie na ľadovci Mont Fort pre náročných, ďalších 400 km zjazdoviek nadchnú každé lyžiarske srdce.
Viac na - Les 4 Vallées

Obersaxen-Mundau (1.201 - 2.310 m n.m.) - lyžovanie na 120 km zjazdoviek, z toho - modré 60 km, červené 40 km, čierne 20 km, lanovky a vleky celkom 17 - sedačky 8, vleky 9, prepravia 18.000 lyžiarov za hodinu na prevažne severné svahy strediska. Sezóna od decembra do apríla, zasnežovanie v nižších polohách 300 snežných kanónov. V Obersaxene sa narodil známy švajčiarsky lyžiar Carlo Janka, majster sveta v obrovskom slalome z Val d Isere 2009 a olympijský víťaz z Whistleru 2010, podľa ktorého je pomenovaná najťažšia zjazdovka v rodnom stredisku. Najbližšie strediská Laax-Flims, Brigels, ktoré sú zastrešené spoločným skipasom Flyer Skipass Surselva (Briegels, Obersaxen, Disentis, Mundau, Andermatt-Sedrun, Vals, Laax-Flims-Falera, Runal Péra).

Pizol-Bad Ragaz (510 - 2.226 m n.m.) - lyžiarske stredisko Pizol - Bad Ragaz - Wangs ponúka 43 km zjazdoviek, 10 lanoviek a vlekov od decembra do apríla. Stredisko je situované v Heidilande vo Výchdnom Švajčiarsku, blízko hraníc s Lichtenštajnskom asi 20 km od mesta Vaduz. Zjazdovky ľahké i športovej úrovne - modré 15 km, červené 18 km, čierne 10 km sa zavďačia každému lyžiarovi. Zasnežovaných je len na 20% zjazdoviek. Večerné lyžovanie, skitour, snowpark, požičovne lyžiarskeho výstroja, lyžiarske kurzy inštruktori pre dospelých i deti. Dostatok terénov pre freeride aj vo vyšších polohách nad zjazdovkami. Doprava 2 kabínky, 4 sedačky, 4 vleky prepravia 13.000 osôb za hodinu. Pre nelyžiarov turistické chodníky, sánkovanie, paragliding. Najbližšie zimné stredisko Flumsemberg je vzdialené 20 km.

* Samnaun ( 1.700 - 2.900 m n.m.) - šport bez hraníc - 240 km zjazdoviek Silvretta Arena Samnaun / Ischgl - najväčší medzinárodný areál zimných športov v západných Alpách, skvelá zimná dovolenka v Samnaun na švajčiarskej strane a Ischgl na rakúskej. Tu si nájde každý lyžiar to svoje. Stredisko je pravidelne úspešné v kategórii apres-ski, v ktorej patrí k trendotvorným. Dokonalá ponuka v lyžiarskej oblasti (240 km zjazdoviek - modré 48 km, červené 148 km, čierne 44 km) je považovaná za samozrejmosť. Doprava lanovkami je rýchla, zvládne až 90.000 lyžiarov za hodinu, 7 kabínkových, 25 sedačkových lanoviek, 9 vlekov. Ideálne pre mládež. Zasnežovanie 90% zjazdoviek poisťuje sezónu od novembra do mája, najdlhšia zjazdovka 11 km, množstvo voľného terénu pre freeride, snowpark, detské zóny s dopravným pásom, paragliding, heliskiing, skitouring. Ubytovanie za vyššie ceny zodpovedá kvalite strediska takmer 5*

* Savognin (1.200 - 2.713 m n.m.) - lyžiarske stredisko Savognin 73 km zjazdoviek sa nachádza v Graubünden, sezóna december - marec 15% zasnežovanie, - modré 32 km, červené 38 km, čierne 3 km. Najdlhšia trať 11km vedie z Piz Cartas 2.713 m do Savognin. Snowpark, večerné lyžovanie, detský park, lyžiarske vleky - kabínka 1, sedačky 2, vleky 8 prepravia 14.000 lyžiarov za hodinu. Lyžovanie Savognin vyhovuje rodinám s deťmi.

Scuol (1.250 - 2.800 m n.m.) - sa nachádza blízko rakúskej hranice a susedného Davosu. Lyžovanie Scuol ponúka 70 km zjazdových tratí - ľahké 27 km, stredne ťažké 32 km, ťažké 11 km sú z 40% zasnežované. Lyžuje sa od decembra do apríla, prepravu zabezpečuje 1 kabínka, 6 sedačiek a 3 vleky s kapacitou 18.000 osôb za hodinu. Najvyšším miestom v stredisku je vrchol Champatsch 2.783 m. Čierne zjazdovky nájdete na Mont da Ri 2.583 m. Zóna pre deti v Scuol 1.250 m a Motta Naluns 2.146 m. Zaujali nás - perfektná údržba zjazdoviek, snowpark, dobre značenie zjazdoviek a orientačné tabule, bezčakacia premávka lanoviek a vlekov (mimo víkend).

Sörenberg (1.160 - 2.350 m n.m.) - lyžovanie Sörenberg ponúka 53 km zjazdoviek - ľahké 30 km, stredne ťažké 15 km, ťažké 8 km. Lanovky a vleky - kabínky 2, sedačky 3, vleky 12, s prepravnou kapacitou 20.000 lyžiarov za hodinu. Lyžiarska sezóna od decembra do apríla, zasnežovanie 20% zjazdoviek. Nočné lyžovanie, snowpark, bežecké lyžovanie, sánkovanie, turistické trasy, detský lyžiarsky park. Lyžiarske stredisko Sörenberg sa nachádza v centrálnom Švajčiarsku Najbližšie stredisko Meiringen-Hasliberg 40 km.

St. Luc-Chandolin (1.655 - 3.025 m n.m.) - lyžovanie St. Luc-Chandolin ponúka 60 km zjazdoviek - ľahké 20 km, stredne ťažké 30 km, ťažké 10 km. Lanovky a vleky - pozemná 1, sedačky 3, vleky 9, s prepravnou kapacitou 10.500 osôb za hodinu. Lyžiarska sezóna od december do apríl, zasnežovanie 40% zjazdoviek. Snowpark, skitouring, paragliding, túry na snežniciach. Lyžiarske stredisko St.Luc-Chandolin leží vo Valais v údolí Anniviers, kde sa nachádzajú tiež strediská Grimetz-Zinal a Vercorin. Spoločný skipas Val d´Anniviers sprístupní 175 km zjazdoviek a 42 lanoviek a vlekov.

* Toggenburg (900 - 2.262 m n.m.) - lyžovanie Toggenburg ponúka 60 km zjazdoviek v pokojnom prostredí St. Gallen neďaleko Luxemburských hraníc, asi hodinu jazdy autom z Zurichu. Lyžiarske trate pre každého - ľahké 10 km, stredne ťažké 45 km, ťažké 5 km. Lanovky a vleky - kabínky 3, sedačky 4, vleky 13, s prepravnou kapacitou 20.000 lyžiarov za hodinu. Lyžiarska sezóna od december do april, zasnežovaných je 40% zjazdoviek. Nástupné miesta na lanovky sú Wildhaus 1.090 m, Unterwasser 910 m, Alt St. Johann 900m. Najvyšším miestom je vrchol Chäserrungg 2.262 m. Turistické chodníky, bežecké trate v údolí, skitour 14 km Thurtalerstofel, freeride pre odvážnych a snowpark pre kreatívcov.

Val d' Anniviers (1.340 - 3.025 m n.m.) - lyžovanie v údolí Anniviers ponúka tri lyžiarske strediská a v nich 175 km zjazdoviek. Vstupnou bránou do údolia je mesto Sierre, koniec údolia sa nachádza pod Matterhornom. Mesto Sierre je dobre dostupné železnicou a diaľnicou. Tri lyžiarske strediská Zinal-Grimentz, Saint Luc-Chandolin, Vercorin sa nachádzajú v spodnej časti údolia. Vzájomne sú spojené skibusmi. Celková ponuka zjazdoviek - ľahké 59 km, stredne ťažké 77 km, ťažké 39 km. Dopravu na svahoch zabezpečuje 42 lanovky a vleky s prepravnou kapacitou 28.000 osôb za hoduinu. Lyžiarska sezóna začína v decembri a končí v apríli, zasnežovaných je 30% zjazdoviek.

Veysonnaz ( 1.400 - 2.700 m ) - horská dedinka 13 km od Sionu, s prekrásnou alpskou panorámou, stredisko má prepojenie na susedné Mayens de l'Ours 1.470 m, Les Masses 1.515 m, Les Collons 1.800 m, Thyon 2.100 m, ktoré sú všetky nástupnými miestami na lanovky vedúce až na vrchol Etherola 2.450 m. Veysonnaz je súčasťou ski-areálu 4 Vallées, celkom 100 vlekov, vyše 400km zjazdoviek - vhodné pre všetkých milovníkov zimných športov. Najvyšším bodom v časti Veysonnaz je vrchol Greppon Blanc 2.700 m, cez ktorý sa dá dolyžovať až do stanice Siviez 1.700m, ktorá slúži ako spojovačka všetkých troch skiresortov Veysonnaz, Nendaz, Verbier.
Viac na - Les 4 Vallées

Lyžovanie

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost