Lyžovačky v Andorre

CK Reny Travel, váš partner na lyžiach

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lyžovanie Andorra

Pohorie Pyreneje tvorí hranicu medzi Francúzskom a Španielskom. Najvyšší vrch Pico Aneto čnie do výšky 3.400 m n.m. Štát Andorra sa nachádza v tomto prekrásnom horskom prostredí, rozlohou patrí medzi najmenšie štáty Európy, zato lyžovanie Andora sa môže smelo rovnať s najlepšími strediskami sveta. Lyžovanie na 210 km súvislých zjazdoviek so 70 lanovkami a vlekmi ponúka najlepšie z trojice stredísk Grandvalira. Ponuku dopĺňajú lyžiarske strediská Pal Arinsal so 63 km a Ordino Arcalis disponuje 30 km. Lyžovačky v Andorre do 2.600 m n.m. Kvalitné zjazdovky všetkých stupňov obtiažností, výborné podmienky pre freeride, heliskiing, freestyle, výhodné nákupy v značkových obchodoch bezcolnej zóny, skvelá zimná dovolenka pre rodiny a súčasne cenný zárez pre zberateľov lyžiarskych trofejí.

Lyžiarsky sprievodca Andorrou

Pobyt na horách môžete tráviť aktívne športom, alebo len pasívne odpočívať. Pyreneje nie sú určené len pre lyžiarov a snoubordistov i keď sú domovom vyše 50-ich kvalitných lyžiarskych stredísk. Zimná dovolenka v Andorre na horách ponúka viac než len lyžovačku. Silná je freeride tradícia, vyhlásené lyžiarske školy, heliskiing a paragliding. Svetové súťaže vo freeride, freestyle, alpských disciplínach, rýchlostnom lyžovaní aj skialpinizme sú lákadlom na významné športové eventy.

Podobne, ako na letnej dovolenke netúži každý po kúpaní v mori a opaľovaní na pláži, ani zimná dovolenka nemusí byť len o lyžovaní a aktivitách na zasnežených kopcoch. Andorra má podmienky a pripravené zaujímavé programy pre kolektívy, firemné akcie, konferencie. Pohodu počas rekreácie poskytne slnečná terasa hotela alebo lanovka, ktorá vás vyvezie na vrchol s nádherným výhľadom. Zabalíte sa do deky a dýchate čistý vzduch, meditujete a vychutnávate si slniečko.

Môžete sa venovať ľahkým prechádzkam, poznávať zasnežené zákutia krajiny, obdivovať nočné ticho hôr v spacáku pod hviezdnou oblohou, alebo putujúc na snežniciach zažiť krásy zimnej prírody a zachytiť z nej megabajty vzrušujúcej fotodokumentácie. Pre zdravie a regeneráciu poslúžia kúpele a wellness hotely. Zábave sa v Andorre nekladú žiadne obmedzenia, všetky strediská sú rušnými centrami, kde to žije do neskorých nočných hodín.

Najlepšie lyžiarske strediská v Andorre

mapa andorra lyžovanie

Lyžiarske stredisko Grandvalira (1.710 - 2.640 m n.m.) je najväčším v Andorre, nachádza sa blízko francúzskych hraníc. Ponúka 210 km lyžiarskych tratí všetkých obtiažností, dopravu zabezpečuje 70 lanových zariadení. Rozsiahle stredisko má viaceré nástupné miesta: Soldeu, El Tarter, Canillo, Encamp, Grau Roig, Pas de La Casa. Všetky lyžiarske sektory sú vzájomne prepojené lanovkami a zjazdovkami, "bez vyzutia lyží". K dispozícii je lyžiarsky program pre deti, začiatočníkov, pokročilých aj majstrov lyžiarov. Oblasť pre freeride, heliskiing, skitouring a skialpinizmus. Priaznivcom voľného štýlu je určený vyhľadávaný snowpark. Bohaté možnosti občerstvenia, apres-ski zábavy, pre nelyžiarov výlety na snežniciach, psie záprahy, snowtubing, sánkovanie, snežné skútre, beh na lyžiach.
Viac - lyžovanie Grandvalira.

Lyžiarske stredisko Pal Arinsal (1.550 - 2.560 m n.m.) sa nachádza v údolí Vallnord v kniežatstve Andorra. Disponuje 63 km lyžiarskych tratí všetkých obtiažností: modré 32,5 km; červené 26,5 km; čierne 4 km. Lyžiarske zjazdovky obsluhuje 31 lanoviek a vlekov. Zjazdovky sa nachádzajú v dvoch samostatných sektoroch Arinsal a Pal/Massana, obe časti však spája vysokokapacitná lanovka. Časť Pal je vhodnejšia pre rekreačné a rodinné lyžovanie, Arinsal je čerešničkou pre freeriderov a skialpinistov. Aj nadupaný snowpark pre všetky skupiny zdatnosti sa nachádza v časti Arinsal vedľa vleku Els Planells. Ubytovanie v Massana a Arnisal od jednoduchých apartmánov po luxusne vybavené hotely. Pre nelyžiarov snežné skútre, vyhliadky helikoptérou, túry so snežnicami, sánkovanie.
Viac - lyžovanie Pal Arinsal.

Lyžiarske stredisko Ordino Arcalis (1.940 - 2.620 m n.m.) je tretím najvýznamnejším v Andorre. Ponúka 30 km lyžiarskych tratí všetkých obtiažností, ktoré obsluhuje 14 lanoviek a vlekov. Oblasť Ordino Arcalis je skôr rajom pre lyžovanie vo voľnom teréne, než rekreačnou klasikou pre milovníkov menčestru. Freeride zóny sa nachádzajú pozdĺž lanoviek ale aj vyššie v horách, kam je možné dopraviť sa helikoptérou. Okrem parádnej lyžovačky si môžete vyskúšať jazdu zručnosti autom na snehu, ubytovať sa v karavane na svahu, prenocovať pod holým nebom v spacáku a pozorovať hviezdnu oblohu, vydať sa na túru so snežnicami, psami alebo na pásoch. Požičovne športových potrieb, školy lyžovania a freeride, výhodné nákupy v bezcolnej zóne obchodu.
Viac - lyžovanie Ordino Arcalis.

Andorrské kniežatstvo

Horský štát Andorra je fascinujúce miesto, kde každý kútik na každom kroku je neuveriteľným prekvapením. Andorra (ofic. Principat d'Andorra) je nezávislý štát v južnej Európe o rozlohe iba 468 km2, ktorý sa nachádza v pohorí Pyreneje, medzi Francúzskom a Španielskom. Andorra resp. Andorrské kniežatsvo spoločne spravujú Španielsko a Francúzsko, ktoré boli pri zakladajúcej listine r. 1287 zastúpené španielskym biskupom zo Seo de Urgel a francúzskym grófom z Foix. Ich zmluvu vtedy akceptoval aj samotný pápež. Dnešnou hlavou štátu je francúzsky prezident spolu s Katalánskym biskupom zo Seo del Urquel, ktorých ale zastupujú miestni zástupcovia. Hlavným mestom je Andorra (špan. Andorra La Vella) najvyššie položené mesto v Európe (1.020 m).

Hlavné príjmy pre krajinu prináša cestovný ruch. Od roku 1983 už nie je daňovým a bankovým rajom (bezcolná zóna), nie je členom EÚ ale používa menu Euro. V Andorre sú dodnes zvýhodnené daňové sadzby oproti ostatným krajinám, preto je nakupovanie v Andorre stále veľkým lákadlom pre turistov. Oficiálna mena je Euro, čo je pre účely maloobchodu veľmi praktické. Andorra nemá svoju vlastnú menu, v minulosti sa tu pohodlne platilo viacerými "valutovými" menami. Odporúča sa doraziť s prázdnou nádržou a až v Andorre natankovať najlacnejší európsky benzín.

Klimatické dannosti- táto geografická lokalita prináša chladné zimy s množstvom snehu, ako aj mierne letné teploty, ktoré robia z Andorry ideálnu dovolenkovú destináciu počas celého roka. Krajina s rozlohou 468 km2, kde príroda tvorí viac ako 90% územia je turistami vysoko cenená.

Ako úradný jazyk sa v Andorre používa katalánsky. Väčšina obyvateľov však plynule ovláda španielčinu a francúzštinu, a to vďaka strategickej polohe medzi týmito dvoma štátmi. Komunikuje sa bežne aj v iných jazykoch, ako je angličtina alebo portugalčina, v dôsledku kultúrneho bohatstva krajiny a prirodzenej migrácie okolitých národností. Vysoká životná úroveň Andorrčanov, množstvo návštevníkov prichádzajúcich nielen z blízkeho pohraničia za nákupmi a neustále plná kapacita turistických zariadení spôsobujú obrovské dopravné prehustenie a kolaps. Autá sú všade, cesty úzke, parkoviská nedostačujúce, krajina malá. Obmedzená rýchlosť na 40 km /hod platí pre celú krajinu práve z týchto dôvodov.

Prevažná väčšina obyvateľstva Andorry (85.000) pracuje v sektore služieb, predovšetkým v odvetví cestovného ruchu a obchode. Andorra je otvorená, moderná a multikultúrna krajina pripravená a zameraná na prijímanie návštevníkov z celého sveta. Každoročne privíta 8 miliónov návštevníkov. Na splnenie ich potrieb slúži viac ako 250 ubytovacích zariadení všetkých kategórií hotelov, apartmánových domov, chát a víl, v ktorých je možné ubytovať viac ako 34.000 návštevníkov.

Dovolenka v Andorre

Lyžovanie - destinácia Andorra je najviac vyhľadávaná v zime, pre jej skvelé lyžiarske strediská a pohodové lyžovanie. Dovolenka v Andorre boduje vysoko v turistických rebríčkoch ako rodinná lyžovačka tiež ako destinácia pre kreatívnu športovú mládež, ktorú zaujímajú adrenalínové zimné aktivity freeride, freestyle, paragliding, heliskiing, s bohatým zázemím pre apre-ski a rušný nočný život. V našom katalógu lyžovačiek sa Andorra ocitla v sekcii lyžiarska exotika, keďže Pyreneje sú pre slovenských lyžiarov stále skôr teóriou než realitou. Veríme, že malebnosť tejto horskej krajiny si podmaní väčší počet záujemcov o dovolenku v niektorom z andorrských stredísk. Podtrhnuté všadeprítomnými nákupnými príležitosťami, kde si môžete kúpiť tovar od výmyslu za najlepšie ceny.

Hornatá krajina priťahuje tiež priaznivcov turistiky, Andorra je vhodná pre zimné i letné túry. Turistika vymedzená premakanou sieťou chodníkov určených na zdravotné prechádzky aj náročné výstupy a okruhy spolu s terénmi pre horských cyklistov vytvárajú ďalší rozšírený segment turizmu v Andorre. Najvyšší vrch Andorry Coma Pedrosa 2.942 m je dobre dostupný údolím cez prírodný park Comapedrosa z lyžiarskeho strediska Arinsal. Výhľad z vrcholu ponúka Pyreneje ako na dlani, ocenenie za 4 hodinovú námahu. Za strmý zostup vás odmení len teplá vaňa a poriadny steak na večeru.

Kultúra a historické zvláštnosti Andorry stoja tiež za preskúmanie. Románske sakrálne stavby, umelecké diela sochárov, zaujímave prvky súčasnej i minulej architektúry, knižnice, remeslá, zvyky a tradície. Ideálne je preskúmať početné múzeá. Andorra je svetový líder v počte múzeí na km2. Dokonca ani Vatikán ju nepredstihol. Za všetky spomenieme Múzeum majstrov sveta, ktoré vás zavedie medzi pilotov F1 a moto GP, Múzeum Thyssen priblíži výstavy a zbierky umenia starých majstrov aj súčasných umelcov, etnografické Múzeum Casa Cristo zas skromný život robotníkov a remeselníkov z minulosti. Zrak a vôňa sú dva zmysly, ktoré najviac ocenia Múzeum parfumov Andorry. Múzeum motocyklov, miniatúr, elektriny, tabaku a ďalšie pripomínajú návštevníkom, že vzťah Andorrčanov ku kultúre je mimoriadny. S turistickým autobusom a "múzeum-pasom" sú vám všetky na dosah.

Horská cyklistika je stále atraktívnejšou aktivitou pre dovolenkové chvíle. Ideálny spôsob na poznávanie krajiny, lacný a navyše vysoko prospešný vášmu zdraviu. Na cyklistov čakajú v Andorre len kopce, kopčeky a strmé zjazdy. Proste terén pre zdatných. Ale aj rekreační nadšenci bicyklovania majú šancu, stačí si vziať na pomoc e-bike a zrazu je namáhavého šliapania do pedálov menej a krásy krajiny nezatieňujú litre potu v tvári. Andorra má 21 horských priechodov, čím je atraktívna aj pre tvorcov Tour de France či Vuelta, ktorí často zaraďujú tunajšie kopcovité cesty s kvalitným asfaltom do svojich etáp. Zjazdovky Vallnord sa stávajú v lete cyklistickou výzvou pre lovcov adrenalínu. Vychutnajte si fázy MTB World Cup vo Vallnord Bike Parku. Ďalších 200 km horských trás vás zavedie na tie najkrajšie miesta.

Kúpeľný liečebný pobyt v meste Caldea ponúka kúpeľné procedúry, vodné masáže, prúdy, bubliny a vodopády. Caldea je jedinečné kúpeľné centrum v Európe, kde môžete relaxovať a užívať si vo vodách, ktoré ponúkajú skvelé zdravotné vlastnosti. Vzniklo v roku 1994 a stalo sa popredným miestom pre wellness turizmus. Revolučný termálny koncept voľného času a veľkoleposť ho zaradili na jeden z hlavných postov kúpeľníctva. V súčasnosti je najväčším kúpeľným centrom v južnej Európe s viac ako 30.000 m2 relaxu v atmosfére antistresu. Jeho zariadenie Escaldes-Engordany spája koncepty wellnessu, zdravia a zábavy a ponúka "relaxáciu v termálnych kúpeľoch". Prirodzené vody sú pri teplote 70 °C bohaté na síru, sodík, sírany a vápnik. Prínosy pre zdravie zahŕňajú liečivé, dekongestujúce a protialergické účinky. Skutočnou inováciou je však spôsob, ako si kúpelní návštevníci vychutnávajú termálne vody: vodopády, vírivky, hydromasážne trysky a ďalšie formy, ktoré ponúkajú okamžitú relaxáciu a wellness.

Golf v Andorre je raritou, pretože 9 jamkový golfový areál Golf Soldeu je najvyššie položeným ihriskom v Európe. Na ihrisko vo výške 2.250 m sa dostanente lanovkou. Rozloha 16 ha, má školiace centrum s profesionálnymi inštruktormi a klubovňou s vynikajúcou reštauráciou a mimoriadnymi výhľadmi. Otvára sa od júna do septembra od 10.00 do 19.00 hod. Golf Soldeu je prístupný cez lanovku Soldeu.

Rybolov je ďalším zaujímavým spôsobom pobytu v Andorre, jej potoky a horské jazerá sú plné pstruhov. Tento druh rýb je medzi rybármi považovaný za najžiadanejšieho protivníka na udici a navyše najchutnejšiu rybu vôbec.

Lyžovanie

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost