Tanzánia / Afrika

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Tanzánia

Tanzánia je jedna z mála krajín na svete kde si môžete užiť safari a tropické pláže počas jedného pobytu. V Tanzánii sa nachádza až 18 národných parkov a chránených oblastí. Najlákavejšími a najznámejšími sú národné parky Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, jazero Manyara a Kilimanjaro. Tu je aj najväčšia koncetrácia turistov a každý kto ide a safari po prvý krát by si to mal nasmerovať práve sem. Menšie národné parky si však tiež zaslúžia pozornosť a určite očaria svojou inakosťou. Ak už ste zavítali do Tanzánie a absolvovali safari , odporúčame na záver pobytu presun na čarovný Zanzibar, kde si môžete oddýchnuť na oslňujúco bielych plážach obmývaných teplým Indickým oceánom.

Turistický sprievodca Tanzánia

Karibu - vitajte v Tanzánii. Tanzánia je nádherná krajina rôznych tvári. Nachádza sa východnom pobreží Afriky len 6o južne do rovníka. Susednými krajinami sú Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Konžská demokratická republika, Zmbia, Malavi a Mozambik. Patrí medzi bezpečné krajiny so stabilnou politickou situáciou. Vo veľkých mestách a turistických strediskách si treba dávať včší pozor na osobné veci. Tanzániu najviac vystihujú tieto 4 perly: Kilimanjaro, Zanzibar, Serengeti , Ngorongoro a Selous Game reserve. Každý je úplne iný a ponúka svojim návštevníkom neopakovateľné zážitky. Okrem množstva národných parkov kde môžete na safari pozorovať množstvo voľne žijúcich divokých zvierat, je veľkým lákadlom aj zdolať Kilimanjaro, či sa okúpať sa v nádherných vodách Indického oceánu.

Užitočné informácie


Oficiálny názov: Tanzánijská zjednotená republika
Poloha/ súradnice: 6°49'S / 39°17'E
Počet obyvateľov: 55,5 milióna obyvateľov
Úradný jazyk: svahilský, anglický
Hlavné mesto: administratívne Dodoma ( sídlo parlamentu a štátnych úradov)
Najväčšie mesto: obchodné centrum s najväčším počtom obyvateľov Dar Es Salaam ( 5,4 mil)
Vstupné formality: Turistické víza platia 90 dní, platba na mieste USD 50/ osoba. Potrebný je platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate.
Očkovanie: pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vakcinácia proti žltej zimnici ( medzinárodný očkovací preukaz) pokiaľ je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny s jej výskytom a tiež pokiaľ cestujete do krajiny s prestupom v krajine s jej výskytom, pričom prestup je dlhší ako 12 hodín
Mena: Tanzánijský šiling cca 2.500 TZS = 1,00 EURO
Časové pásmo: + 2 hodiny/ zimnný čas; +1 hodina/ letný čas
Doprava letecká: medzinárodné letiská Dar Es Salaam, Kilimanjaro a ostrov Zanzibar
Doprava námorná: Dar Es Salaam - najväčší osobný a nákladný prístav, preprava rýchloloďami na ostrov Zanzibar
Podnebie: Tropické
Priemerná teplota: 30oC
Turistická sezóna: celoročne, v závislosti od oblasti. Nízka sezóna/ obdobie dažďov v mesiacoch marec- apríl

Oplatí sa vidieť

Tanzánia je krajinou známou hlavne svojimi národnými parkami. Parky sú rozdelené do 3 okruhov - severný, južný, západno- pobrežný. Severný okruh zahŕňa národné parky Arusha, Manyara, Tarangire, Serengeti, Ngorongoro, Kilimajaro a Mkomazi. Južný okruh zahŕňa národné parky Mikumi, Ruaha, Katavi, Udzungwa a Kitulo. Západný a pobrežný okruh zahŕňa nárdné parky Gombe, Mahale, Rubondo, Saadani a Saanane Island.

Národný park Serengeti
Najväčší a najpopulárnejší národný park v Tanzánii s rozlohou 14.763 m2 patrí tiež do svetového dedičstva a je vyhlasované aj ako 7-my div sveta. Nachádza sa 335 km od mesta Arusha a nachádza sa na severe až ku Keni a na západe hraničí s Viktóriinym jazerom. Úchvatná planina na ktorej môžete pozorovať zaoblenie zeme, divoká a fascinujúca s miliónmi kusov zvierat, ktoré pravidelne migrujú. Obrovské stáda - státisíce zebier, pakoní a gaziel presúvajú za sviežou zeleňou. Aj keď nie je obdobie veľkej migrácie ponúka Serengeti pravdepodobne najvrušujúcejšie safari v Afrike: veľké stáda byvolov, malé skupinky slonov a žiráf, rodiny hrochov celé dni namočené a spiace, tisíce a tisíce antilôp, gaziel, impál, ... Mimoriadne vzrušujúce je pozorovať levie rodiny, či skupiny mladých samcov, osamelé leopardy pozorujúce okolie z konárov strovom, či s trochou šťastia uvidieť geparda vyhrievajúceho sa na skale a pozorujúceho okolie, či skupiny hyen. Nie sú to len cicavce ale aj viac ako 500 druhov vtákov od veľkého pštrosa, cez bizarného hadožrúta nohatého, rôzne druhy supov, drobné operence či orly, ale aj rôzne plazy, jašterice a viac ako 100 druhov hmyzu. Počas rôznych ročných období sa mení aj celkový ráz krajiny zo suchej a prašnej s ostrovčekmi zelenej okolo prírodných napájadiel s vysokou koncetráciou zvierat, cez dažďom rozmočenú až po nádherne zelenú. V Serengeti v sa nachádza aj jedno z najzaujímavejších archeologických nálezísk sveta. Roklina Odulvai dlhá 40 km a hlboká 90 m v severnej časti Serengeti je náleziskom stoviek nástrojov a fosílnych kostí Homo Habilis žijúceho v tejto oblasti pred 1,75 miliónmi rokov. Každý návštevník tohto nádherného kúska zeme si odtiaľ odnesie množstvo zážitkov a spomienok.

Národný park Ngorongoro
Chránená oblasť Ngorngoro je chránené územie na východnej strane Serengeti. Kráter Ngorongoro je prísne strážená rezervácia zaradená do svetového dedičstva Unesco. Je to svetovo najväčšia kaldera a vďaka uzavretosti len veľmi málo zvierat migruje a je zároveň "noemovou archou". Vyznačuje sa hustou populáciou zvierat koncentrovaných na malej ploche a tak máte jedinečnú možnosť vidieť veľkú päťku - slona, nosorožca, leva, leoparda a byvola ale aj hrochy, zebry antilopy, šakaly, hyeny, biele pelikány, plameniaky, mnoho ďalších živočíchov a bohatú flóru. Najzaujímavejšie bude na vlastné oči vidieť čierneho nosorožca, ktorý patrí medzi ohrozené druhy a práve tu ich žije 26 jedincov.

Národný park Tarangire
Šiesty najväčší národný park Tanzánie s rozlohou 2.850 km2 sa nachdza asi 118 km juhozápadne od rušného mesta Arusha. Národný park s veľkolepými baobabmi a najväčšou koncetráciou voľne žijúcich živočíchov okrem ekosystému Serengeti. Žije tu najväčšia populácia slonov v Tanzánii. Tie môžete pozorovať aj pri zdanlivo vyschnutom koryte rieky Tarangire, vedia si totiž nasať podzemnú vodu. Pakone, byvoly, zebry, impaly a gazely sa sústreďujú v okolí zmenšujúcich sa lagún. Narazíte tu aj na rodiny svine bradavičnatej, menšie skupinky alebo osamelé žirafy, pštrosy, paviány. Môžete vidieť obrovské termitiská , rôzne druhy jašteríc, plazov, hmyzu a v neposlednom rade vtákov.

Národný park Lake Manyara
Najmenší národný park s rozlohou len 330 km 2 z čoho je 200 km 2 jazero keď stúpne voda. Nachádza 126 km od Arusha. Jeho veľkosť mu vôbec neuberá na pôvabe a ponúka nádherné scenérie a je domovom množstva zaujímavých divokých zvierat. Samotné jazero je alkalicke a dosahuje maximálnu hĺbku 3,7 m. Pri vstupe do národného parku sú návštevníci privátany lesom s prastarými mahagonóvníkmi, obrými figovníkmi a vlnovcami. Táto oblasť je vždy sviežo zelená a je domovom paviánov olivových a dajú sa tu vidieť skupiny až 150 jedincov pri spoločných aktivitách a hrách. Ďalej môžete vidieť hrochy, slony, žirafy, vodné vtáky ale aj veľké stáda pakoňov, zebier a byvolov zhromažďujúce sa na záplavových územiach. Akáciové lesy sú známe výskytom levov lezúcich po stromoch.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost