Safari, Masaji a exotické pláže

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Dovolenka Tanzánia

Tanzánia je jedna z mála krajín na svete kde si môžete užiť safari a tropické pláže počas jednej dovolenky. V Tanzánii sa nachádza až 18 národných parkov a chránených oblastí. Najlákavejšími a najznámejšími sú národné parky Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, jazero Manyara a Kilimanjaro. Tu je aj najväčšia koncetrácia turistov a každý, kto ide na safari po prvý krát, by si to mal nasmerovať práve sem. Menšie národné parky si tiež zaslúžia pozornosť a určite očaria svojou inakosťou. Ak už ste zavítali do Tanzánie a absolvovali safari, odporúčame na záver pobytu presun na čarovný ostrov Zanzibar, kde si môžete oddýchnuť na oslňujúco bielych plážach obmývaných teplým Indickým oceánom.

Turistický sprievodca Tanzánia

Karibu - vitajte v Tanzánii. Tanzánia je nádherná krajina rôznych tvári. Nachádza sa východnom pobreží Afriky len 6o južne do rovníka. Susednými krajinami sú Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Konžská demokratická republika, Zmbia, Malavi a Mozambik. Patrí medzi bezpečné krajiny so stabilnou politickou situáciou. Vo veľkých mestách a turistických strediskách si treba dávať včší pozor na osobné veci. Tanzániu najviac vystihujú tieto 4 perly: Kilimanjaro, Zanzibar, Serengeti , Ngorongoro a Selous Game reserve. Každý je úplne iný a ponúka svojim návštevníkom neopakovateľné zážitky. Okrem množstva národných parkov kde môžete na safari pozorovať množstvo voľne žijúcich divokých zvierat, je veľkým lákadlom aj zdolať Kilimanjaro, či sa okúpať sa v nádherných vodách Indického oceánu.

Užitočné informácie


Oficiálny názov: Tanzánijská zjednotená republika
Poloha/ súradnice: 6°49'S / 39°17'E
Počet obyvateľov: 55,5 milióna obyvateľov
Úradný jazyk: svahilský, anglický
Hlavné mesto: administratívne Dodoma ( sídlo parlamentu a štátnych úradov)
Najväčšie mesto: obchodné centrum s najväčším počtom obyvateľov Dar Es Salaam ( 5,4 mil)
Vstupné formality: Turistické víza platia 90 dní, platba na mieste USD 50/ osoba. Potrebný je platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate.
Očkovanie: pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vakcinácia proti žltej zimnici ( medzinárodný očkovací preukaz) pokiaľ je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny s jej výskytom a tiež pokiaľ cestujete do krajiny s prestupom v krajine s jej výskytom, pričom prestup je dlhší ako 12 hodín
Mena: Tanzánijský šiling cca 2.500 TZS = 1,00 EURO
Časové pásmo: + 2 hodiny/ zimnný čas; +1 hodina/ letný čas
Doprava letecká: medzinárodné letiská Dar Es Salaam, Kilimanjaro a ostrov Zanzibar
Doprava námorná: Dar Es Salaam - najväčší osobný a nákladný prístav, preprava rýchloloďami na ostrov Zanzibar
Podnebie: Tropické
Priemerná teplota: 30oC
Turistická sezóna: celoročne, v závislosti od oblasti. Nízka sezóna/ obdobie dažďov v mesiacoch marec- apríl

Oplatí sa vidieť

Tanzánia je krajinou známou hlavne svojimi národnými parkami. Parky sú rozdelené do 3 okruhov - severný, južný, západno- pobrežný. Severný okruh zahŕňa národné parky Arusha, Manyara, Tarangire, Serengeti, Ngorongoro, Kilimajaro a Mkomazi. Južný okruh zahŕňa národné parky Mikumi, Ruaha, Katavi, Udzungwa a Kitulo. Západný a pobrežný okruh zahŕňa nárdné parky Gombe, Mahale, Rubondo, Saadani a Saanane Island.

Národný park Serengeti
Najpopulárnejší národný park v Tanzánii s rozlohou 14.763 m2 patrí tiež do svetového dedičstva a je vyhlasované aj ako 7-my div sveta. Nachádza sa 335 km od mesta Arusha a nachádza sa na severe až ku Keni a na západe hraničí s Viktóriinym jazerom. Úchvatná planina na ktorej môžete pozorovať zaoblenie zeme, divoká a fascinujúca s miliónmi kusov zvierat, ktoré pravidelne migrujú. Obrovské stáda - státisíce zebier, pakoní a gaziel presúvajú za sviežou zeleňou. Aj keď nie je obdobie veľkej migrácie ponúka Serengeti pravdepodobne najvrušujúcejšie safari v Afrike: veľké stáda byvolov, malé skupinky slonov a žiráf, rodiny hrochov celé dni namočené a spiace, tisíce a tisíce antilôp, gaziel, impál, ... Mimoriadne vzrušujúce je pozorovať levie rodiny, či skupiny mladých samcov, osamelé leopardy pozorujúce okolie z konárov strovom, či s trochou šťastia uvidieť geparda vyhrievajúceho sa na skale a pozorujúceho okolie, či skupiny hyen. Nie sú to len cicavce ale aj viac ako 500 druhov vtákov od veľkého pštrosa, cez bizarného hadožrúta nohatého, rôzne druhy supov, drobné operence či orly, ale aj rôzne plazy, jašterice a viac ako 100 druhov hmyzu. Počas rôznych ročných období sa mení aj celkový ráz krajiny zo suchej a prašnej s ostrovčekmi zelenej okolo prírodných napájadiel s vysokou koncetráciou zvierat, cez dažďom rozmočenú až po nádherne zelenú. V Serengeti v sa nachádza aj jedno z najzaujímavejších archeologických nálezísk sveta. Roklina Odulvai dlhá 40 km a hlboká 90 m v severnej časti Serengeti je náleziskom stoviek nástrojov a fosílnych kostí Homo Habilis žijúceho v tejto oblasti pred 1,75 miliónmi rokov. Každý návštevník tohto nádherného kúska zeme si odtiaľ odnesie množstvo zážitkov a spomienok.

Národný park Ngorongoro
Chránená oblasť Ngorngoro je chránené územie na východnej strane Serengeti. Kráter Ngorongoro je prísne strážená rezervácia zaradená do svetového dedičstva Unesco. Je to svetovo najväčšia kaldera a vďaka uzavretosti len veľmi málo zvierat migruje a je zároveň "noemovou archou". Vyznačuje sa hustou populáciou zvierat koncentrovaných na malej ploche a tak máte jedinečnú možnosť vidieť veľkú päťku - slona, nosorožca, leva, leoparda a byvola ale aj hrochy, zebry antilopy, šakaly, hyeny, biele pelikány, plameniaky, mnoho ďalších živočíchov a bohatú flóru. Najzaujímavejšie bude na vlastné oči vidieť čierneho nosorožca, ktorý patrí medzi ohrozené druhy a práve tu ich žije 26 jedincov.

Národný park Tarangire
Šiesty najväčší národný park Tanzánie s rozlohou 2.850 km2 sa nachdza asi 118 km juhozápadne od rušného mesta Arusha. Národný park s veľkolepými baobabmi a najväčšou koncetráciou voľne žijúcich živočíchov okrem ekosystému Serengeti. Žije tu najväčšia populácia slonov v Tanzánii. Tie môžete pozorovať aj pri zdanlivo vyschnutom koryte rieky Tarangire, vedia si totiž nasať podzemnú vodu. Pakone, byvoly, zebry, impaly a gazely sa sústreďujú v okolí zmenšujúcich sa lagún. Narazíte tu aj na rodiny svine bradavičnatej, menšie skupinky alebo osamelé žirafy, pštrosy, paviány. Môžete vidieť obrovské termitiská , rôzne druhy jašteríc, plazov, hmyzu a v neposlednom rade vtákov.

Národný park Lake Manyara
Najmenší národný park s rozlohou len 330 km 2 z čoho je 200 km 2 jazero keď stúpne voda. Nachádza 126 km od Arusha. Jeho veľkosť mu vôbec neuberá na pôvabe a ponúka nádherné scenérie a je domovom množstva zaujímavých divokých zvierat. Samotné jazero je alkalicke a dosahuje maximálnu hĺbku 3,7 m. Pri vstupe do národného parku sú návštevníci privátany lesom s prastarými mahagonóvníkmi, obrými figovníkmi a vlnovcami. Táto oblasť je vždy sviežo zelená a je domovom paviánov olivových a dajú sa tu vidieť skupiny až 150 jedincov pri spoločných aktivitách a hrách. Ďalej môžete vidieť hrochy, slony, žirafy, vodné vtáky ale aj veľké stáda pakoňov, zebier a byvolov zhromažďujúce sa na záplavových územiach. Akáciové lesy sú známe výskytom levov lezúcich po stromoch.

Národný park Arusha
Nachádza sa severovýchodne od mesta Arusha a má rozlohu 552 km 2. Nádherný park s rozmanitým biottopom, ktorý preskúmate len za niekoľko hodín. V tienistý horský les je obývaný farebnými vtákmi turakmi a trogonmi, zvedavými modrými opicami a čierno-bielymi opicami colobus. Uprostred lesa sa nachádza kráter Ngurdoto. Vyskytujú sa tu stáda byvolov a prasiat bradavičnatých. Môžete obdivovať krásu jazier Momela pozostávajúcich zo siedmych jazier - Big Momela, Small Momela, Kusare, Lekandiro, Tulusia, Rishateni a El Kekhotoito. Každé jazero má inú farbu vody od zelenej po tyrkysovú. Je to spôsobené tým, že každé jazero má samostatný zdroj vody. Môžete tu pozorovať veľa druhov vodných vtákov. Na brehoch jazera môžeme pozorovať zebry, žirafy, vodárku jeleňovovitú, dik-diky. Slony sa tu objavujú zriedka, levy vôbec. Skoro ráno a podvečer tu môžete vidieť leopardy a hyeny bodkované.Ak sú priaznivé podmienky v rovnakom čase sa odhalia zasnežené vrcholky majestátnej hory Kilimajaro. Parku však dominuje Mount Meru, piata najvyššia hora Afriky.

Národný park Kilimanjaro
Nachádza sa severe Tanzánie v blízkosti mesta Moshi. Jeho rozloha je 1.668 km 2. Vulkanický masív je s výškou 5.895 m je nielen najvyššou horou Afriky, ale je aj jedinou voľne stojacou horou na svete. Majestátna hora sa týči uprostred okolitých rovím s nadmorskou výškou 900 m. Národný par Kilimajaro je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi najdostupnejšie vysoké vrchoy na svete. Láka turistov na jej pokorenie a ponúka trasy rôznych obtiažností. Turistické trasy vedú cez 5 úplne odlišných prosttredí - tropický dažďový prales, buš, vresovisko, alpskú púštnu zónu a arktickú zónu. Výstup je možný po siedmich overených cestách: Marangu, Machame, Lemoshe, Shira, Rongai, Severný okruh a Umbwe.Je prístupný celoročne, najkrajšie výhľady ponúka v období sucha.

Národný park Ruaha
Menej známy a zároveň najväčší národný park nielen v Tanzánii ale aj v celej východnej Afrike má rozlohu 20.226 km2 . Tento park ponúka jedinečný zážitok sledovania divej zveri vvo fascinujúcej divokej prírode. Takmer nedotknutý a neprebádaný ekosystém je bohatý na rastliny a živočíchy. Park pretínajú rieky Great Ruaha, ktorá je dôležitým miestom výskytu hrochov, krokodílov a rýb, Mwagusi, Jongomero a Mzombe sú zdrojom vody pre celý priľahlý ekosystém. Ruaha je domovom pre 3-tiu najväčšiu populáciu afrických divokých psov, množstvo leopardov a hyén škvrnitých aj pruhovaných. Má druhú najväčšiu populáciu levov na svete.

Národný park Mikumi
Štvrtý najväčší národný park s rozlohou 3.230 km 2 je súčasťou veľkého ekosystému. Susedí s rezerváciou Selous. Je ľahko dostupný nakoľko ho pretína cesta vedúca z Dar es Salaam do mesta Iringa. Lužná oblasť Mkata je so svojimi otvorenými obzormi a bohatým výskytom zveri prirovnávaná k Serengeti. Aj tu sa môžete pokochať pohľadom na stáda zebier, pakoní, byvolov, impál. Uvidíte elegantné žirafy, majestátne slony či skupiny levov. Národný park Mikumi je popretkávaná pozorovacími cestami a je pravdepodobne najspoľahlivejším miestom na pozorovanie najväčšej antilopy na svete Antilopy losej (Taurotragus oryx), ale aj ďalších veľkých druhov ako Kudu veľký a Antilopa vraná. Zaujme aj vtáčia populácia s viac ako 400 druhmi vtákov rôznych farieb ako napríklad Krakľa vidlochvostá, pazúrnatka žltohrdlá či hadiar krátkochvostý, ktorí tu spolunažívajú so sťahovavými vtákmi prilietajúcimi z Európy. Hrochy sú hlavnou atrakciou 2 jazierok nachádzajúcich sa asi 5 km od vstupnej brány.

Národný park Nyerere ex Selous Game Reserve
Najväčšia prírodná rezervácia na africkom kontinente s rozlohou 54.600 km 2 a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO vďaka neporušenej prírode a množstve divokých zvierat. Nachádza sa asi 220 km od rušného prístavného mesta Dar es Salaam. Rezerváciou preteká najväčšia rieka Tanzánie Rufiji, ktorá vytvára jedinečný ekosystém. Je rozdelená na severnú a južnú časť, v ktorej sú oblasti s povoleným lovom, to však nepodporujeme a nezabezpečujeme. V rezervácii sa nachádza obrovské množstvo byvolov, pakoňov, zebier, žiráf, impál, antilôp, hyen, leopardov, hrochov, krokodílov, afrických divých psov. V minulosti bola rezervácia domovom veľkých stád slonov, avšak kvôli pytliactvu sa ich počty dramaticky znížili. Vďaka močiarom, kanálom a jazerám ktoré vytvára rieka Rufiji je aj domovom pre viac ako 440 druhov vtákov ako aj prechodným domovom pre sťahovavé vtáky.

Programy na dovolenku v Tanzánii

príklady individuálnych aj skupinových programov:

Safari Tanzánia
8-dňový safari program v Tanzánii spojený s relaxom na plážach ostrova Zanzibar vhodný pre menší firemný kolektív, možné variácie...
Safari Tanzánia
11-dňový pobyt v Tanzánii, Safari, slony v Tarangire, stáda v Serengeti, návšteva Masajskej dediny, oddych na plážach s bielym pieskom na Zanzibare...
Masaji
Vychutnajte si tradičný spôsob života v buši s Masajmi v ich typických príbytkoch. Zažite bežný deň masajských mužov a žien...
Safari balónom
Veľká migrácia teplovzdušným balónom v národnom parku Serengeti, nezabudnuteľný zážitok z "bucket listu", safari na balóne...
Slony na safari v Tarangire
Krátky a intenzívny safari program, 3 národné parky za 3 dni, Tarangire s množstvom slonov, kráter Ngorongoro s nosorožcami, Serengeti...
Masaji Keňa
To najlepšie z Kene a Tanzánie za 12 dní je safari cez 6 národných parkov, program vhodný aj pre rodiny s deťmi, firemné skupiny, individuálov...

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost