Krátky slovník cestovného ruchu

V popisoch ubytovacích zariadení ako aj v sprievodných textoch na našich stránkach sa stretnete s pojmami, ktorým ako laik nemusíte celkom rozumieť. Je to prirodzené, mnohé pojmy sú aj notoricky známe, no môžete k nim mať priradené iné významy, z iných súvislostí. Keďže sa nám môže stať, že sa necháme uniesť a automaticky používame zaužívané „cestovkárske“ pojmy, na tomto mieste vám ponúkame stručný, zrozumiteľný výklad toho, čo pod nimi myslíme. Ak medzi nimi nenájdete ten, ktorého významom si u nás nie ste istý, kontaktujte nás, určite si porozumieme. A krátky slovník cestovného ruchu rozšírime.

Pojmy sú v jednotlivých kategóriách zoradené podľa abecedy. Na presnejšie hľadanie použite vyhľadávač v pravom hornom rohu stránky.

Izby, apartmány, lôžka

1/1 – označenie jednolôžkovej izby,1x jedno lôžko.

1/2, 1/2+1, 1/2+2 – tieto a podobné číselné kombinácie označujú typ izby a skladbu lôžok. Prvé číslo označuje, že sa jedná o 1 izbu, ďalšie číslo počet základných lôžok a číslo za znamienkom + označuje počet prísteliek. V prípade „1/2“ sa teda jedná o dvojlôžkovú izbu, v prípade „1/2+1“ dvojlôžkovú s možnosťou 1 prístelky, teda pridaného lôžka a „1/2+2“ dvojlôžkovú s možnosťou 2 prísteliek. Iné označenia tohto typu fungujú na rovnakom princípe.

A2-4T – označenie používané najmä v Rakúsku. „A“ označuje apartmán („B“ na rovnakom mieste bungalov / chatku), prvé z čísel (tu 2) označuje počet miestností a druhé z čísel (tu 4) maximálny počet osôb, pre ktorý je apartmán určený. „T“ označuje balkón alebo terasu. Rovnaké označenie apartmánu vo Francúzsku môže označovať apartmán, ktorý má 2 spálne (plus obývačka) a nie len 2 miestnosti.

A2-4+2 – označenie používané najmä v Rakúsku. „A“ označuje apartmán, prvé z čísel (tu 2) označuje počet miestností, druhé z čísel (tu 4) maximálny počet osôb, ktoré sú v apartmáne v základnej cene povolené, číslo za „+“ maximálny počet prísteliek, ktoré je do apartmánu možné za príplatok doplniť.

A2/3-6 – označenie apartmánu vo Francúzsku, kedy „2/3“ označuje 2 spálne a jeden výklenok, t.j. nie plnohodnotnú tretiu spálňu. Platí vo všeobecnosti, vždy treba pozrieť konkrétny popis apartmánu v časti Ubytovanie.

Apartmán – ubytovacia jednotka vybavená kuchynským kútom určeným pre vlastné stravovanie, môže pozostáva z jednej a viac miestností. V Chorvátsku spravidla označuje ubytovanie, ktoré má minimálne 1 spálňu + obývaciu miestnosť (tam apartmán s 1 miestnosťou označujú ako štúdio). Apartmány sa nachádzajú tiež v hoteloch, v takom prípade ide o ubytovanie s viacerými izbami, nemusí byť vybavený kuchynským kútom.

Apartmán typ A – v Taliansku označenie apartmánu pozostávajúceho len z 1 miestnosti (štúdio), v ostatných destináciách podľa konkrétneho popisu.

Apartmán typ B – v Taliansku označenie apartmánu pozostávajúceho zo spálne a obývacej miestnosti (ekvivalent BILO), v ostatných destináciách podľa konkrétneho popisu.

Apartmán typ C – v Taliansku označenie apartmánu pozostávajúceho z 2 spální a obývacej miestnosti (ekvivalent TRILO), v ostatných destináciách podľa konkrétneho popisu.

Apartmán typ D – v Taliansku označenie apartmánu pozostávajúceho z 3 spální a obývacej miestnosti (resp. 4 miestnosti, ekvivalent QUATRO), v ostatných destináciách podľa konkrétneho popisu.

BILO – označenie apartmánového ubytovania, ktoré pozostáva z dvoch miestností. Väčšinou nimi sú obývacia miestnosť s jedálenským / kuchynským kútom a posteľou alebo rozkladacím gaučom. Výraz sa používa hlavne v Taliansku.

Bungalov – drevená alebo murovaná ubytovacia jednotka, počet miestností sa líši podľa konkrétneho bungalovu. Bungalovy majú vlastnú kuchynku a sociálne zariadenie. Väčšinou jeden bungalov obsahuje len jeden apartmán, prípadne dva, každý so samostatným vchodom.

Dvojlôžková izba – izba s 2 lôžkami, pričom toto označenie nevyjadruje presne, či sa jedná o manželskú posteľ alebo dve samostatné lôžka.

Francúzska posteľ – posteľ menších rozmerov pre 2 osoby, 1,5 lôžka, šírka cca 140cm. Ak si pri spánku potrpíte na viac priestoru, odporúčame využiť pre max 1 osobu.

FU – označenie rodinnej izby (anglicky family unit), ktorá má väčšinou 2 miestnosti. To môže byť spálňa a obývacia miestnosť alebo 2 spálne. Pozor, v Chorvátsku sa rodinnou izbou označujú aj dvojlôžkové izby s 2 prístelkami. Následne číslo za označením, t.j. FU4, FU5, FU6 a pod., označuje maximálny počet osôb, pre ktorý je rodinná izba určená. Bežne sa v rodinných izbách platí viac než len 2 plné ceny.

Chalet - chata, chatka, drevená alebo drevená a murovaná samostatná ubytovacia jednotka. Jeden chalet môže tvoriť jeden apartmán alebo môže obsahovať viacero apartmánov.

Junior Suita – hotelový typ ubytovania, priestrannejšia izba s opticky oddelenou spálňou a obývacou časťou. Miestnosti nebývajú oddelené dverami.

King size - označenie postele s komfortnými, väčšími rozmermi manželskej postele, cca 190/200 x 190/200cm. Presné rozmery sa môžu líšiť v konkrétnej krajine.

Manželská posteľ – označenie lôžka určeného pre 2 osoby. Spravidla sa jedná o posteľ s jedným matracom veľkosti cca 160 x 190cm, môže však mať aj 2 samostatné matrace.

Mobilný dom – mobilné ubytovacie jednotky tvoria väčšie komplexy kempingov alebo villaggia (prázdninové dedinky). Štandard ubytovania sa líši od jednoduchých starších prevedení až po 4* moderné mobilné domy. Jednotlivé izby neoddeľujú murované steny. Súčasťou mobilného domu je aj vlastné sociálne zariadenie.

MONO – označenie apartmánového ubytovania, kde je iba jedna miestnosť s kuchynským kútom a posteľou alebo rozkladacím gaučom. Výraz sa používa hlavne v Taliansku. Tento typ ubytovania býva tiež označovaný ako štúdio / studio.

Prístelka – pridané lôžko v izbe. Môže to byť samostatné štandardné lôžko, ale tiež (rozkladací) gauč, vyklápacie alebo rozkladacie lôžko, menšia posteľ v porovnaní so základnými lôžkami, poschodová posteľ a pod. Pre osoby ubytované na prístelke sú poskytované zľavy zo základných cien v závislosti od veku.

QUATRO – alebo aj „quadri“ či „quadrilo“ je označenie apartmánového ubytovania, ktoré pozostáva zo štyroch miestností. Tými bývajú 3 spálne a obývacia miestnosť s jedálenským / kuchynským kútom. Výraz sa používa hlavne v Taliansku.

Queen size – označenie postele s rozmermi štandardnej komfortnej manželskej postele, cca 160 x 190/200cm. Presné rozmery sa môžu líšiť v konkrétnej krajine.

Rodinná izba – izba, ktorá má väčšinou 2 miestnosti: spálňa a obývacia miestnosť alebo 2 spálne. V Chorvátsku sa pojmom „rodinná izba“ označujú aj dvojlôžkové izby s 2 prístelkami, nakoľko tu izieb pre 4-členné rodiny nie je veľa.

Suita – hotelová ubytovacia jednotka, jedná sa spravidla o minimálne 2 dverami oddelené miestnosti, väčšinou spálňa a obývacia miestnosť. Kuchynský kút nebýva k dispozícii.

Štúdio – apartmánový typ ubytovania vybavený kuchynským kútom pre vlastné stravovanie klientov, ktorý pozostáva len z jednej miestnosti. Jedná sa spravidla o obývaciu miestnosť s manželskou posteľou alebo rozkladacím gaučom na spanie. V prípade hotelového ubytovania býva výrazom „štúdio“ (studio) označený väčší typ izby či vyššia kategória ubytovania.

TRILO – označenie apartmánového ubytovania, ktoré pozostáva z troch miestností. Tými bývajú 2 spálne a obývacia miestnosť s jedálenským / kuchynským kútom. Výraz sa používa hlavne v Taliansku.

Twin – označenie dvojlôžkovej izby s oddelenými posteľami. Lôžka môžu byť položené v izbe vedľa seba (s možnosťou spojiť) ale tiež inak rozmiestnené, bez možnosti spojenia do „manželskej postele“.

Základné lôžko – označenie lôžka, ktoré je v izbe potrebné obsadiť a teda aj uhradiť. Dvojlôžková izba má dve základné lôžka, jednolôžková izba jedno a jedná sa spravidla o plnohodnotnú posteľ. Vo väčšine prípadov na základných lôžkach nebývajú poskytované zľavy pre deti. Výnimkou je Chorvátsko, kde naopak väčšina hotelov poskytuje zľavy pre deti do určitého veku aj na základnom lôžku. Ak chce dvojlôžkovú izbu obsadiť iba jedna osoba, často musí uhradiť tiež 2 plné sumy označované ako „dospelý základné lôžko“.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost