Taliansko je pre každého
Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách
osobný prístup
kreativita
spoľahlivosť
kompletný servis
výhodné ceny
Dni pokoja, sviatky a prázdniny v Taliansku. Ešte pred odchodom na dovolenku sa zorientujte v aktuálnej situácii, aby ste boli pripravení na prípadné oslavy a s nimi spojené radosti. Hlavnými sú samozrejme Ferragosto v auguste, tradičné Vianoce - Natale, februárový Karneval, po Silvestri nasledujúci Nový rok - Capodanno. Aké zvyky sa s nimi spájajú?
V Taliansku sa stále niečo oslavuje. Okrem štátnych a cirkevných sviatkov každé talianske mesto a obec oslavuje sviatok svojho patróna (patróna mesta). Organizujú sa rôzne tradičné festy /sagre, karnevaly, festivaly,...
Rodina predstavuje v talianskej spoločnosti najdôležitejšiu jednotku a rodinné zväzky sú tradične veľmi rozvetvené. Aj tá najmenšia spoločenská udalosť je dostatočný dôvod na to, aby sa stretla širšia rodina. Väčšina sviatkov je náboženského pôvodu. Je to jasné, keď si uvedomíme, že Taliansko patrí medzi štáty, ktoré sú najviac celoplošne nábožensky založené. A nehovoriac o srdci rímskokatolíckej cirkvi, ktorá sa nachádza v Ríme, teda vo Vatikáne. Taliani vyznávajú prevažne rímskokatolícke náboženstvo.
Domáci v celom Taliansku akékoľvek sviatky oslavujú bezvýhradne. Preto je dobré vedieť, ešte pri plánovaní cesty, či na čas pobytu nevychádza práve nejaký sviatok alebo tradičná oslava. Nekompromisne dodržiavajú ich termíny. Keď je sviatok, tak je sviatok. Zavreté. Chiuso (čítaj kjúzo). Je to nepísaná zámienka, aby mali voľno a možnosť oddychovať. Oddychovať veru vedia. Počítajte s tým, že väčšina bánk a iných ďalších prevádzok / pracovísk je zatvorená.
1. január – Nový rok - Capodanno
6. január – Traja Králi – Epifania
Veľkonočný pondelok (pohyblivý sviatok, v r.2015 6. apríl) – Pasquetta - Lunedi dell´Angelo
25. apríl – Deň oslobodenia - Festa della Liberazione
1. máj – Sviatok práce – Festa del Lavoro
2. jún – Výročie založenia Talianskej republiky - Festa della Repubblica
15. august – Nanebovzatie Panny Márie - Ferragosto
1. november – Sviatok všetkých svätých – Tutti i santi
8. december – Nepoškvrnené počatie Panny Márie - Immacolata Concezione
25. december – Prvý sviatok vianočný – Narodenie pána – Vianoce - Natale
26. december – Druhý sviatok vianočný – Sv. Štefana – Santo Stefano
Ferragosto je názov pre Sviatok Nanebovzatia Panny Márie, ktorý pripadá na 15. august. Je to deň absolútneho pracovného pokoja. Názov pochádza zo slov „feria d´agosto“ = augustové prázdniny. V tomto mesiaci najviac Talianov odchádza na dovolenku. Ferragosto patrí medzi najpreferovanejšie sviatky roka. Ide o sviatok rodiny. Pre Talianov predstavuje vrchol letnej dovolenkovej sezóny. Vtedy to vyzerá tak, akoby celá krajina mala siestu. Všetci návštevníci a turisti o tomto zvyku väčšinou už vedia a sú naň pripravení. Kto nie, rýchlo si ho všimne. V tento deň je všetko zatvorené - bary, reštaurácie, čerpacie stanice, múzeá. Mestá sú prázdne, zato pláže praskajú vo švíkoch a diaľnice sú na celom území paralyzované zápchami.
Carnevale, alebo tiež Fašiangy / Masopust. Po Novom roku, prakticky začiatkom januára, sa začína karneval s rôznymi sprievodmi, maskami a zábavou. Končí sa pred „škaredou“ Popolcovou stredou, kedy sa začína 40-dňové pôstne obdobie (pôst trvá do Veľkého piatku). Začiatok fašiangov má teda pevne stanovený dátum, a to po sviatku Troch Kráľov - 6. januára. Ale koniec fašiangov má pohyblivý termín, keďže dátum Popolcovej stredy pripadá na 40-ty deň pred Veľkou nocou a dátum tej sa každý rok mení. Pozn.: do týchto pôstnych 40 dní sa nepočítajú nedele, preto v skutočnosti je to na štyridsiaty šiesty deň pred Veľkonočnou nedeľou. Obdobie fašiangov /carnevale/, kedy vrcholí zábava, je najintenzívnejšie 3-4 dni pred Popolcovou stredou = vtedy je aj špička talianskych prázdnin cez zimné lyžiarske obdobie.
Obdobie vianočných dní / prázdnin trvá od 17. decembra do 6. januára (do Troch Kráľov). Pred Vianocami chodia koledníci (prevažne deti) od domu k domu a týchto 8 dní sa nazýva „Novena“. Koledami sa uctieva cesta pastierov k jasličkám. Stavajú sa betlehemy. Na Štedrý večer chodia Taliani na vianočnú omšu, potom večerajú. Tradičná vianočná večera nie je jednotná, líši sa v závislosti od zvyklostí a tradícií toho-ktorého regiónu. Čo však majú jednotné, je ryba, sladkosti s medom, orechmi a neodmysliteľná vianočná bábovka s kandizovaným ovocím - „Panettone“. Známa je už aj na Slovensku. Na Prvý sviatok vianočný je tradíciou rodinný obed (mäso, syry, sladkosti). Celé dlhé vianočné obdobie končí 6. januára a vtedy sa rozdávajú aj darčeky. „Nedáva“ ich Ježiško či Santa Claus, ale „Befana“ – čo je vlastne čarodejnica na metle. Viaže sa k nej vianočná legenda.
Aby vás neznalosť osláv talianskeho Silvestra / príchod Nového roka nezaskočila, treba sa pripraviť aspoň na to, že sú skutočne veľké, hlučné, veľkolepé (najmä vo veľkomestách). Ľudia sú všade. Najviac v kostoloch a na námestiach. Používa sa veľa pyrotechniky (petardy a pod. ako na Slovensku), tancuje sa a zabáva až „do odpadnutia“. Taliani milujú okázalé trblietajúce sa šaty, oblečenie, doplnky, hýria farbami a užívajú si tento sviatok v baroch i na uliciach. Taliani, národ živý a bezprostredný, majú aj takú novoročnú tradíciu, ktorá zodpovedá ich temperamentu. Priamo z okien bytov / domov vyhadzujú staré veci (napr. šaty, riady, dokonca aj malý nábytok, stoličky a pod.) a tak sa symbolicky zbavujú všetkého starého a nepotrebného, aby ich v novom roku mohli nahradiť vecami novými.
Pre Talianov veľmi významné kresťanské sviatky, konajú sa procesie a bohaté hostiny (pečená jahňacina, rôzne jedlá z vajíčok, slané koláče, čerstvá jarná zelenina, sladkosti s mandľami a kandizovaným ovocím, nechýbajú čokoládové vajíčka). Tak ako koláč „Panettone“ nesmie chýbať v žiadnej talianskej domácnosti na Vianoce, tak na Veľkú noc u nikoho na stole nechýba typický koláč „Colomba“, kysnutý koláč v tvare holubice. Taliani sa venujú modleniu, pútnici z celého sveta prúdia do Vatikánu. Vo veľkonočnú nedeľu blahorečia vetvy olivovníka a palmové listy. Veľkonočný pondelok „Pasquetta“ (odvodená zdrobnenina od Veľkej noci - Pasqua) už patrí najmä rodinným stretnutiam. Vyberú sa tradične do prírody, ak neprší, užívajú si vzájomnú spoločnosť a pikniky, zábavu, šport a slávia prichádzajúcu jar.
Veľkolepá tradičná slávnosť s kostýmami v meste Siena, ktorej vyvrcholením je konský dostih a víťazná kontráda (súťažiaca mestská štvrť) získava trofej - rytiersku zástavu (Palio). Koná sa pravidelne každý rok 2x a to dňa 2.7. a 16.8.
Grandiózny celosvetovo známy, s famóznymi farebnými maskami, umelecké predstavenia, hudba, divadlo, kulinárske hody, trhy. Centrum benátskeho karnevalu je na Piazza San Marco. V roku 2015 termín karnevalu pripadol na 31.1. – 17.2.
Okrem hlavných štátnych sviatkov je dobré vedieť aj aktuálne termíny školských prázdnin v zimnom období, kedy nastupuje lyžiarska sezóna. Talianske deti majú jesenné prázdniny (prelom október / november, cca 9 dní), vianočné / novoročné prázdniny (od vianočných sviatkov až do konca prvého januárového týždňa, cca 17 dní), potom jarné prázdniny, taliansky týždeň tzv. „Carnevale“, kedy dovolenkuje v Alpách celé Taliansko (na Slovensku hlavné prázdniny, termíny podľa krajov) a veľkonočné prázdniny (pohyblivé termíny, každý rok iné dni, buď začiatok apríla, alebo koniec apríla).
Dĺžka prázdnin je všeobecne vyššia ako na Slovensku. V lete deti prázdninujú od polovice júna do polovice septembra, čiže cca 12 - 13 týždňov. Ostatné prázdninové dni dokopy tvoria 3 – 4 týždne + navyše všetky dni štátnych sviatkov. Samozrejme, v jednotlivých regiónoch môžu byť vyhlásené aj mimoriadne prázdniny (cca týždeň).
RENY TRAVEL s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava
Mobil • 00421 918 792 636
WhatsApp • 00421 918 792 636
Skype • renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk
Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária
Rýchly kontakt:
© 2015-2024 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: