Taliansko je pre každého

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

O Talianoch

Pri Talianoch platí, že buď ich človek miluje, alebo nenávidí. Sú naozaj svojrázni. O talianskom temperamente, ich zaťaženosti na rodinu, poverách a zvykoch sa píšu knihy a točia filmy. Ku Talianom neodmysliteľne patrí káva, ale aj štrajky, svojrázna politika, no a všetko, čo má štýl. O to viac, ak to štýlové má 2 až 4 kolesá, ako skúter Vespa alebo Fiat 500...

Taliani
Taliani
Taliani
Taliani
Taliani
Taliani

Temperamentí Taliani

Vraví sa, že Taliani sú temperamentný národ. Je to pravda, ale aj medzi nimi sú rozdiely, napríklad medzi severom a juhom. Severania sú konzervatívnejší, ekonomicky bohatší a žijú konzumnejším spôsobom života. Ovplyvnení sú aj kultúrami Nemecka, Francúzska a Švajčiarska. Južania sú ekonomicky slabší, ale temperamentnejší a otvorenejší. Vo všeobecnosti sú to však veľmi priateľskí a bezprostrední ľudia. Mnohokrát má turista pocit, že sa Taliani hádajú, alebo sa pomaly už idú aj biť. Treba si zvyknúť, že pri rozprávaní sú hluční a neustále gestikulujú. Z toho pochádza známa fráza „nevadí, že nevieš cudzí jazyk, dohovoríš sa rukami – nohami!“ ako v Taliansku. Reč „rúk“ im ostala ešte z histórie, keď bolo Taliansko rozdrobené na malé štátiky a neexistoval jednotný štát a teda ani jazyk. Obyvatelia sa potrebovali medzi sebou rozprávať a dohodnúť. Aby sa dorozumeli, pomohla im k tomu ich divoká gestikulácia.

Sú aj dosť poverčiví, niektorí sa tým hrdia, niektorí to popierajú. Je to podobné ako na Slovensku. Napríklad kto ráno vstane z postele na ľavú nohu, čaká ho nepríjemný deň. Alebo kto rozbije zrkadlo, hrozí mu sedem smoliarskych rokov. Čo však poznáme pomenej, to je význam ich gestikulácie. Každý pohyb rukami, či mimika tváre niečo znamená. Podčiarkuje silu hovoreného slova. Po dlhšom čase sa to každý vnímavý návštevník naučí rozoznávať. Možno nie všetky, lebo je toho neúrekom, ale aspoň tie najčastejšie. Pri geste vztýčeného ukazováka a prstenníka na pravej ruke si treba ale dávať pozor na smer! Lebo ak Talian chce „odvrátiť nešťastné náhody a zlý osud“, tak ukáže týmito dvomi prstami rohy (fare la corna), proti zemi. Ale ak by to isté gesto smerovalo smerom hore, význam sa mení na urážku „cornuto“ - paroháč.

Niektoré zvyklosti, ktoré bežne na Slovensku praktizujeme, môžu vyznieť v očiach Taliana ako netaktnosť. Napríklad, ak vás pozvú na obed alebo večeru, netreba sa zdráhať vziať si ešte raz z toho istého jedla. Inak by si domáca pani mohla myslieť, že vám jej kuchyňa nechutí. Alebo v čase siesty, ktorá sa v Taliansku považuje za úradne stanovený čas oddychu, sa považuje za neslušné telefonovať súkromným osobám alebo ich navštevovať doma (napríklad podomoví agenti a pod.).

Rodina a deti znamenajú pre obyvateľov Apeninského polostrova veľmi veľa. K deťom majú až taký kladný vzťah, že ich doma patrične rozmaznávajú. Na Slovensku by sme to zhrnuli, že dospelí si nechajú od nich „skákať po hlave“. Platí vždy a všade nepísané pravidlo - rodina je na prvom mieste. Znamená spojenie všetkých generácií, zvyčajne žijúcich blízko seba. Veľa obyvateľov býva síce vo veľkých mestách, ale bežným trendom talianskych rodín je vlastniť okrem bytu ešte aj dom (chatu či „haciendičku“). A to najčastejšie v niektorom z prímorských letovísk alebo v horách (mnoho aj v lyžiarskych strediskách). Na vidieku základ trvale žijúceho obyvateľstva tvoria prevažne staršie generácie, či tradičné viacgeneračné rodiny venujúce sa agroturizmu. Avšak jednotne platí, že rodinné posedenie pri jedle – to je symbol a tradícia pre všetkých. Ak to „mestským“ Talianom pracovné povinnosti dovolia, snažia sa obedovať doma.

Ako Taliani jedia

Taliani deň začínajú raňajkami (la colazione), ktoré si prevažne dávajú v nejakom bare – kávu so sladkým pečivom „cappuccino e cornetto“. Najčastejšie „brioche“ (fr.brioš), čo je vlastne croissant plnený čokoládou alebo vanilkovým krémom. Pre slovenských turistov sa to zdá málo, príliš jednoduché a chudobné. Ale po čase zistia, že to stačí. Lebo obedy a večere sú bohaté. Na raňajky jedávajú prípadne ešte obložené „panino“ alebo „tramezzino“. Panino je rožok, tramezzino je chlieb / sendvič v tvare trojuholníka. Plnené sú šunkou, salámou, tuniakom, syrom, šalátom a pod. Alebo raňajkujú iba šálku malej silnej čiernej kávy „il caffe ristretto“. V zásade platí, že každý Talian začína deň kávou. Bez kávy ani na krok. Je to zaužívaný rituál, tradícia. Taliansky kávovar sa nazýva la caffettiera. Prvá káva doma a potom niekoľkokrát počas dňa v bare. Návštevníci Talianska hovoria, že malé čierne espresso (cca 3 cl) je tzv. pravý smrťák. Volajú ho „piccolo“. Hoci samotní domáci výraz piccolo pri kávach viac menej nepoužívajú. Samozrejme, v baroch sú zhovievaví k turistom, ktorí nevedia ako správne pomenovať kávu, ktorú si chcú objednať. Výrazom piccolo však vôbec nič nepokazíte. Vedia, že ak poviete piccolo, tak vlastne chcete malú kávu, u nich nazývanú il caffe ristretto. Káva sa podáva v malej šálke (la tazzina da caffe) z porcelánu, ktorá je nahriata, aby vám tak skoro nevychladla. Správne espresso by malo mať na vrchu krásny svetlohnedý krém. Úžasná vôňa a chuť tohto „životabudiča“ stojí za to. Či malé, či veľké či so smotanou, penou, likérom, vždy je to zážitok. Ku káve podávajú automaticky pohár vody, cukor alebo med na výber, prípadne mlieko, keksík, čokoládku, cukrík alebo iné maličkosti. Ľadová káva (il caffe freddo) sa podáva v sklenených pohároch. Pozn. fráza „Ti offro un caffe“ – paradoxne neznamená že „Ponúkam ti kávu“, ale má úplne iný význam „Pozývam ťa na pohárik“.

Obed (il pranzo) je zvyčajne trojchodový. Druhy typických jedál sa líšia podľa oblastí. Prvý chod polievka, cestoviny alebo ryža, druhý chod ryby alebo mäso so zeleninou a tretí čerstvé ovocie, dezert, zmrzlina a pod. Ak to z časových dôvodov nevychádza, obed pozostáva iba z obyčajného obloženého sendviča (bageta, chlebíček a pod.).

Večera (la cena) býva menej výdatná ako obed (cestoviny alebo polievka, syr, ovocie, zelenina). Pre Talianov má večera dosť podstatný iný význam ako samotné jedlo. Radi sa totiž stretávajú s priateľmi v reštauráciách na uliciach a na námestiach. A odbúravajú celodenný stres. Túto radosť zo života a bezprostrednosť, uvoľnenosť im závidíme. Stretne sa rodina, či spolužiaci, kamaráti, kolegovia z práce alebo susedia z celej ulice a idú na spoločnú večeru niekam do reštaurácie. Tam jedia a zabávajú sa pri tom hlučne a veselo aj niekoľko hodín. Idú okolo deviatej večer a končia zvyčajne o polnoci (aj s deťmi). Mladí jedia večer na stretnutiach najčastejšie pizzu alebo špagety. Mládež (la gioventu) si pospája stoly a klebetí o dušu. Zaujímavé je, že niekedy vidno veľké skupiny dievčat a chlapcov sedieť oddelene.

Taliansky štýl

Korzo – taliansky fetiš. Každé mesto, mestečko, dedinka má svoje korzo – námestie, ulicu, nábrežie. Je to miesto, kde sú večerné a nedeľné prechádzky pravidlom.

Všetci Taliani, a nielen tí mladí, majú povesť ľudí, ktorí sa radi pekne a vkusne obliekajú. A tie topánky! Jedna báseň... Milujú pekné veci, autá, motorky, drahé oblečenie, rôzne módne doplnky, hodinky, okuliare, bižutériu, klenoty, kožené doplnky, krásny kvalitný dizajn nábytku, vybavenie domácností a záhrad. Aj mobilný telefón (il cellulare) je symbolom spoločenskej prestíže.

Hoci je všeobecne známy rozdiel medzi severom a juhom, je tu niečo, čo ich spája. Tri veľké národné vášne, a to rýchle autá, futbal a opera. Opera v skutočnosti vznikla v Taliansku a interpreti ako Luciano Pavarotti sú známi po celom svete. Talianska opera je jedinečnou súčasťou ich každodenného života, nie iba zábavou niekoľkých bohatých ako to býva zvykom inde... (Takmer) každý Talian miluje operu a operný spev (bel canto). Sú hrdí, a právom, na svojich operných skladateľov ako napr. Rossini, Verdi, Puccini, či tenorov Pavarottiho, Carusa. Otvorenie opernej sezóny vo Verone sa považuje za najväčšiu udalosť. Konajú sa tu predstavenia pod holým nebom. Nádhera, ktorá berie dych.

Inak Taliani zvyčajne sledujú TV, verejnoprávnu RAI alebo súkromné kanály, hoci programová štruktúra a kvalita veru nemá dobrú povesť (a pre nás je dosť neatraktívna). Najzaujímavejšie programy tu totiž zaraďujú mimo hlavného vysielacieho času a programy sa bežne začínajú s oneskorením. Skoro všetci, malí i veľkí, obľubujú sledovať najmä rôzne estrádne programy a súťaže, juhoamerické televízne novely, nespočetné talk-show (pre nás asi trochu dosť neatraktívne), no a potom politické diskusie a večer v nedeľu najmä reportáže z futbalovej talianskej ligy. Ale zasa pozor, čo sa týka filmu, Taliani milovali kino, kým sa nezačala éra „telky“. Svetové ocenenia získalo mnoho úžasných talianskych tvorcov, ktorých poznáme i my. Dino Rissi, Pier Paolo Passolini, Luchino Visconti, Federico Felini, Roberto Benini a nepochybne k nim patrí i Sergio Leone s jeho „western spaghetti“.

Politický život Talianska je búrlivý ako jeho obyvatelia. Preslávil ho napr. Silvio Berslusconi, ktorý sa do vysokej politiky dostal najmä vďaka vlastníctvu viacerých médií. O politických škandáloch v Taliansku by sa dalo písať hádam donekonečna.

Ako sme spomínali, Taliani radi štrajkujú. Je vhodné pár dní pred odchodom si overiť, či tam práve nejaký štrajk neprebieha alebo sa nechystá.

V Taliansku žije aj početná menšina prisťahovalcov najmä z neďalekého Albánska alebo zo Severnej Afriky, či východnej Európy.

Taliani na kolesách

Najobľúbenejším talianskym dopravným prostriedkom je automobil. Na výslní sú však aj motorky a motocykle. Taliani sú frajeri a radi sa parádnymi motorkami predvádzajú. Obľúbené majú najmä značky Suzuki, BMW, Honda. Motocyklová spoločnosť „Moto Morini“, známa svojím slávnym motocyklom „Rebelle“, vyrobila najmä pre „fajnšmekrov“ exkluzívny model „Rebelle 1200 Giubileo“ (motor s objemom 1200 ccm vyprodukuje 130 koní). Značka Ducati - motocykle, skútre, štvorkolky.

Fenoménom v Taliansku však bol, je a iste aj ostane malý skúter značky „Vespa“! Objavil sa po skončení 2. svetovej vojny a okamžite ovládol Apeninský polostrov. Tí, čo chodili peši, prestali a vymenili nohy za túto technickú vymoženosť. Bol cenovo dostupný aj pre menej solventných obyvateľov a spĺňal všetky atribúty využitia pre celú rodinu. Malý rozmermi, praktický, pohodlný, ľahko ovládateľný. Dve sedadlá a ochranný štít vpredu. Neostal nič dlžný svojmu názvu Vespa (osa), lebo umožňoval hlave rodiny dostať sa rýchlo (ako osa) aj s dvomi deťmi pred sebou na plošine tam, kam by sa často nedostali ani autom. Skúter nazval Vespou Enrico Piaggio (syn zakladateľa spoločnosti), ktorému pripomínal osu. Aj talianska mládež sa do tohto „žihadla“ okamžite zamilovala. A tak sa Vespa stala symbolom slobody, voľného času a zábavy. Aj to zapríčinilo, prečo sa už toľko desaťročí jej dizajn nezmenil. Teda pochopiteľne, varianty prevedenia sú technicky vylepšené, moderné, trendové. Dodnes je Vespa v Taliansku kultovým skútrom. Vespa je životný štýl. Netrvalo dlho a zaplavila aj zahraničné trhy, dokonca aj Ameriku a Áziu. Značku „Vespa“ vlastní spoločnosť Piaggio Group z Toskánska. Okrem „vlajkovej lode“ Vespa vyrába aj vynikajúce mopedy a motocykle pod celosvetovo známymi značkami Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi, Scarabeo a i. Ozaj, pamätáte sa ešte na československú „osu“? Kedysi na Slovensku obľúbený „frajerský“ červený jawa Pionier. Vespa vyššieho levelu na tie naše časy...?

Ďalšia kultová záležitosť je autíčko FIAT 500. Na celom svete ho poznajú ako „Cinqueceno (500)“. A zase ten istý scenár - tajomstvo úspechu tkvelo v cenovej dostupnosti, technickej spoľahlivosti a malým rozmerom auta. Rozmery tak potrebné pre špecifické podmienky talianskych miest, malých úzkych uličiek, divokých zákrut a „šialenej“ jazde Talianov. Dnes je na trhu nemecký konkurent „cinquecenta“ značka Smart. Po konštrukčnej stránke. V jednej veci sa mu však nevyrovná. Kým základný model Smartu je koncipovaný ako dvojmiestne auto, do jeho talianskeho rivala sa zmestia až štyria pasažieri (a pri dobrej vôli...)! Podobne ako o desať rokov staršia Vespa, aj Cinquecento bolo dlho obľúbeným vozidlom mládeže (la gioventu) - ako symbol slobody a mladosti.

Radosť zo života

V spôsobe života Talianov a Slovákov nájdeme viaceré rozdiely. Na jednej strane je pravda, že sú horkokrvní, hluční, veselí, temperamentní, a žijú iným životom ako napríklad chladní obyvatelia severnej Európy. V letných mesiacoch naozaj žijú Taliani čulým nočným životom. Tešia sa zo života a je im jedno či sú okolo nich cudzinci. A preto, ak máte radi zábavu aj vy, počas dovolenkového času vás ich spôsob života nadchne. Ani nezistíte ako, a budete s nimi zdieľať vášnivé diskusie a družné rozhovory. Pripojíte sa k nim na promenádach, či večerných zábavách. Radi sa zoznamujú, nadväzujú známosti a priateľstvá, ale berú to ako rozptýlenie. Chlapci a muži sú šarmantní, páčia sa im cudzinky a radi laškujú. Zoznámenie sa s nimi, strávenie pekného večera alebo aj niekoľkých dní, či celej dovolenky však nerú ako spríjemnenie si prázdnin. Nič záväzného! Aj keď to tak môže spočiatku vyzerať. Preto nebuďte sklamané, treba na to pamätať a neodsudzovať ich.

No a na druhej strane je pravdou pravdúcou, že Taliani sú milí, pozorní, zdvorilí, ochotní podať pomocnú ruku a pomôcť cudzincovi vždy a za každých okolností. Turistov si vážia, vedia, že od ich dovoleniek a spokojnosti sú závislí. Stále sa ešte riadia heslom „Náš zákazník – náš pán“. Najmä v turistických strediskách. Isteže môže dôjsť k nezhodám, aj u nich sa môžeme stretnúť so zlou obsluhou, službou, alebo nečakaným problémom a stresovou situáciou. Všetko závisí od vzájomnej tolerancie a pochopenia ich mentality.

Ak idete teda do tejto krajiny po prvýkrát, je fajn zistiť si o nej aspoň základné informácie vopred, aby ste neostali príliš vyvedení z miery. V konečnom dôsledku je veľmi individuálne komu čo mu vyhovuje a čo nie. Je veľa vecí, ktoré sa návštevníkom v Taliansku páčia, je veľa vecí, ktoré menej a iste aj také, s ktorými sa nezmieria a nebudú súhlasiť. Ale treba si uvedomiť, že každý národ si žije po svojom a je taký aký je. Má svoju charakteristickú črtu, je odlišný, a v tom je jeho čaro.

A nezabudnite sa veľa sa usmievať! Budete pozitívne prijatí a vnímaní. Lebo ako Taliani vravia, kto sa neusmieva, ten nie je sympatický. A to platí doslovne. Aj na Slovensku...

cestovná kancelária

RENY TRAVEL s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


20 rokov s Reny Travel

© 2015-2024 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost