Taliansko je pre každého

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

Miestne zvyklosti a pravidlá

Z mnohých zvyklostí a pravidiel v Taliansku sa dozviete o tých, s ktorými sa na dovolenke (s takou siestou dokonca už pri vybavovaní dovolenky) môžete často stretnúť. Typická pre túto južanskú krajinu je siesta, s tým súvisia aj otváracie hodiny, hodia sa informácie o fajčení, nočnom kľude či (ne)akceptovanej nahote na pláži.

Zvyky v Taliansku
Zvyky v Taliansku
Zvyky v Taliansku
Zvyky v Taliansku
Zvyky v Taliansku
Zvyky v Taliansku

Siesta

Popoludňajší odpočinok zaužívaný v krajinách južnej Európy. Obed a spánok. Najmä oddych cez silné letné obedné horúčavy. V zásade platí, že všetky stredomorské krajiny si bez siesty nevedia deň ani predstaviť. Je to zvyk, viac-menej nedotknuteľný rituál. V Taliansku sa striktne dodržiava prevažne v južných regiónoch, na severe už pomenej alebo vôbec. Resp. v závislosti od firmy, v akom odvetví pôsobí a či sídli vo veľkomeste alebo na vidieku. V prípade klasického 8-hodinového pracovného času „od-do“ neprichádza poobedňajší spánok do úvahy. Siestu si dovolia dopriať najmä malé súkromné firmy, či drobní súkromníci, ktorí sú pánmi svojho času a môžu si ho prispôsobiť. Zväčša sú to obchodníci alebo lekári. Významnú rolu zohráva aj skutočnosť, či pracujete doma alebo v blízkosti bydliska. Lebo ak má niekto 3-4 hodiny na siestu a býva hodinu od práce, ťažko si môže ísť pospať, keď viac času strávi pri presune z práce a naspäť. Vôbec by si neoddýchol, neoplatí sa mu to. Takže siesta poslúži na pokojný obed a porozprávanie sa s priateľmi pri jedle i po jedle, kávičku,... Siesta môže mať dokonca i pohyblivý čas, iný v lete, iný v zime (bez horúčav stráca opodstatnenie). Čas a dĺžka siesty sa mení od severu na juh, v severných oblastiach začína aj končí skôr a je kratšia ako na juhu.

Sever:  12:00 / 13:00 – 15:00 / 16:00
Juh:      13:00 / 14:00 – 16:00 / 17:00

Taliani však následne pracujú až do večera, priemerne do 19:00 – 20:00 hod. alebo do noci ak je dovolenková sezóna, najmä v turizme. V prímorských častiach sa večeria až okolo 21:00 a zabávajú sa do cca 24:00 hod. Aj s deťmi. Je príjemný chladnejší vzduch, večer nebýva tak horúco. Otvorené sú reštaurácie, obchody, promenády so službami, herňami a pod.

Pozn.: tam, kde sa siesta dodržiava, treba počítať s tým, že sa cez obed resp. v popoludňajších hodinách nikam nedovoláte. Ani na návštevy sa počas siesty nechodí, pokiaľ nie ste špeciálne dohodnutí s domácimi. Siesta plní aj funkciu rodinného obeda spojeného s rodinnými debatami.

Otváracie hodiny (obchody, banky, pošta)

Obchodná sieť v Taliansku je rozmanitá. Veľké obchodné domy (najznámejšie Standa a Upim), hypermarkety a supermarkety (Coop, Jolly, Penny market) , veľké potravinové a inak špecializované obchody a potom maličké súkromné obchodíky. Otváracie hodiny menších obchodov sa v Taliansku prispôsobujú obedňajšej sieste. Zväčša sú otvorené od 09:00 do 12:00 / 13:00 a potom po sieste otvárajú od 15:00 / 16:00 hod., zatvoria cca okolo 22:00 hod. Supermarkety sú otvorené už skôr, od 07:00 - 20:00 / 21:00 hod., podľa sezóny. Ostatné obchody otvárajú ráno medzi 08:00 – 10:00 a zatvoria večer podľa toho či majú zákazníkov. Ako bolo už spomenuté, v turistických centrách je otvorené často aj do polnoci. V sobotu doobeda fungujú úrady, obchody, školy aj doprava ako v pracovný deň, poobede ako cez voľný deň. Medzi obchodmi sú veľké cenové rozdiely. Spravidla čím menší obchodík tým vyššia suma. Po zaplatení si nezabudnite zobrať pokladničnú potvrdenku (il scontrino). Taliani sú automaticky zvyknutí, že si každý kupujúci berie doklad. Pretože pri vstupe do obchodov sa neukazujú tašky, predpokladá sa, že keď má niekto inde zakúpený tovar, má o tom blok. A okrem toho sú všetky obchody aj malé aj veľké aj súkromné vybavené kamerami.

Obľúbené je cenovo výhodné nakupovanie na trhoch (il merkato). Vo veľkých mestách fungujú stále a aj do večera. V menších raz týždenne a zväčša len do 13:00 / 14:00vin hod. Po obede skončia s predajom, zbalia tovar. Na trhu má tovar orientačné ceny, takmer vždy a všetko sa dá zjednať, často aj o polovicu lacnejšie.

Banky sú otvorené iba cez týždeň, cez víkend majú zatvorené. Niektoré banky môžu byť dokonca zatvorené aj poobede. Bankomaty sú takmer všade, aj v menších strediskách, mestečkách.
PON – PIA 08:30 / 09:00 – 13:00 / 13:30 a popoludní 14:00 / 15:00-16:00 / 17:00

Pošty sú väčšinou otvorené v pondelok až v sobotu. Na uliciach sú poštové schránky. Pohľadnice sa nezvyknú predávať spolu so známkami. Tie sa dajú zakúpiť na poštách, v niektorých baroch pri pokladni alebo v predajniach „Tabacchi“.
PON – SOB 08:00 / 08:30 – 13:00 / 13:30 a popoludní 16:00 / 16:30 – 20:00

Fajčenie

Od 10. januára 2005 platí v Taliansku zákon, ktorý zakazuje fajčenie vo všetkých verejných a súkromných uzavretých priestoroch, do ktorých je verejný prístup. Protifajčiarske normy sa týkajú okrem iného aj barov, reštaurácií a diskoték, kde je možné fajčiť len vo vyhradených, múrom oddelených priestoroch. Pri porušení tohto zákona sa platia vysoké pokuty. Pri ubytovaní v hoteloch je možné fajčiť iba vo fajčiarskych izbách, inak je spravidla možné fajčiť na otvorenom balkóne.

Nočný kľud

Aj keď sú Taliani veľmi temperamentní, nočný kľud tu platí v čase od 24:00 – 06:00 hod. Samozrejme okrem diskoték a klubov, ktoré by sa mali nachádzať mimo obývaných zón alebo odhlučnené v podzemí.

Peniaze, hotovosť, platby kartou

Vo veľkých strediskách cestovného ruchu sa bežne používajú platobné karty. Ale v rôznych kioskoch či malých reštauračných zariadeniach typu bufet či trattoria uprednostňujú platbu v hotovosti (in contanti). Takisto pri tankovaní pohonných hmôt, platení mýta, či drobných nákupoch v tržniciach, na voľných trhoch, v požičovniach bicyklov a pod. Aj v malých vidieckych penziónoch sa za ubytovanie alebo doplnkové služby, ktoré neboli predom uhradené, platí prevažne „cash“. Preto sa odporúča turistom mať pri sebe aj dostatočnú sumu v hotovosti.

Nahota na pláži

Vzhľadom na to, že Taliansko je konzervatívna krajina a nábožensky založená, nudapláže tu nie sú rozšírené. Nahota na pláži však už v dnešnej dobe nie je tak prísne posudzovaná a zakazovaná ako kedysi (ani deti nemohli behať nahé). Taktiež je rozdiel byť iba „hore bez“ alebo komplet nuda. Pred rokom 2006 nebolo dobrým nápadom ísť na taliansku pláž nahý, nebolo to ani technicky legálne. Iste, ľudia to vždy skúšali s tým rizikom, že budú problémy pri kontrolných raziách miestnych úradníkov a skončia s pokutou. Výnimkou bola nudapláž na pobreží neďaleko Ravenny. Tu sa nudizmus neoficiálne praktizoval po stáročia, a po roku 2002 už aj v súlade s miestnymi úradmi, ktoré ho povolili.

Všeobecne sa nudizmus v západnej Európe začal viac presadzovať a rozširovať v 80-tych rokoch, kedy bolo porušené veľké množstvo zákazov nahoty na verejnosti. V súčasnosti vo veľkých talianskych prímorských strediskách bežne vidieť medzi „normálnymi“ odetými opaľovať sa dámy „hore bez“. Ak sa okázalo nepromenádujú a nepohoršujú okolie, v podstate sú tolerované a viac-menej sa stratia v dave bežne odetých ľudí. Stále však platí, že Taliansko naozaj nie je práve tou pravou krajinou pre ženy opaľujúce sa bez vrchného dielu plaviek. Ak ste zvedaví, či na pláži, kde sa nachádzate, je polonahota v poriadku, spýtajte sa niekoho, či je to povolené alebo len sledujte, čo robia ostatní dovolenkári. Prípadne zistite, či tu platí vyhláška pláže alebo hotela povoľujúca vyzliekanie plaviek. Existujú aj vyhradené úseky pláží pre nudistov, ohraničené a označené ako „FKK AREA NATURISTI“. Pozor, napríklad na tradičných plážach v okolí Ríma sa pre istotu plaviek vôbec nezbavujte, ani len podprsenky. Nudizmus alebo „vyšší level“ naturizmus je tu naozaj nevhodný. Napriek tomu práve neďaleko Ríma existuje jedna špecializovaná nudistická pláž „Capocotta“ s cca 30-ročnou tradíciou, ktorá je súčasťou oficiálnej prírodnej rezervácie. Od roku 2000 je tam vyčlenená sekcia (250m) pre naturistov s povolením miestnych úradníkov. K dispozícii sú ležadlá a slnečníky, sprchy, bar, reštaurácia a verejné WC. Vstup je voľný.

Najväčšia nudapláž v Taliansku je už spomínaná pláž južne od mesta Ravenna, ktorá je súčasťou 3-km dlhej pláže Lido di Dante. Patrí zároveň aj k najkrajším v Európe. Má jemný piesok a dĺžku cca 1 km. Ak by ste teda predsa len mali záujem, nájdite si cestu do regiónu Emilia Romagna na túto vychýrenú „Basson Spiaggia“. Vstup voľný. Okrem výstredných domácich sem radi zavítajú aj nuda turisti zo sveta. Užijete si oddych aj zábavu, bez plaviek či s plavkami. Odporúča sa zistiť si pravidlá, ktoré sa majú na pláži dodržiavať, aby ste sa vyhli prípadným pokutám. Všeobecné informácie nás zavedú ešte na ďalšie nuda pláže ako napr. Guvano pri Cinque Terre v Ligúrii, Portonovo v Marche, Bibbona v Toskánsku, Aquarilli na ostrove Elba, Costa Verde Sardínia, Costa dei Barbari neďaleko Terstu (región Friuli Venezia Giulia), Lido di Venezia neďaleko centra mesta Benátok. Každopádne odporúčame aktuálny stav a podmienky vstupu overiť pred ich návštevou.

Pozn.: ak sa vám zažiadalo vyskúšať si nudapláže, najbližšie nájdete bohatý výber v Chorvátsku. Nudisti si pochvaľujú aj tie španielske či na Francúzskej riviére (mimo ostrova Korzika).

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost