Olympijský región

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Piemonte

Región Piemonte (čítaj Piemont) sa nachádza v severozápadnej časti Talianska. Susedia s ním Francúzsko, Švajčiarsko a domáce regióny Valle d’Aosta, Lombardia a Ligúria. Ako vypovedá už samotný názov „piemonte“ (tzn. „úpätie“), je to kraj hôr. Z troch strán ho obkolesujú Alpy. Najnavštevovanejšie lyžiarske strediská tejto oblasti sú Sestriere, San Sicario a Cesana. Nepoznajú ho však len priaznivci lyžovania, ale aj vinári.

Fotogaléria Piemonte

Turistický sprievodca

Charakter regionu Piemont silne ovplyvnňujú susediace Švajčiarsko a Francúzsko. Severné alpské oblasti sú na nerozoznanie od uhladeného štýlu Švajčiarska, kým mesto Torino je veľkomesto s francúzskym šarmom. Rozlohou druhý najväčší a počtom obyvateľov šiesty región leží na severozápade krajiny, patrí medzi hospodársky najvyspelejšie časti Talianska. Spolu s Lombardiou je lídrom talianskej ekonomiky. Torino je hlavným mestom regionu a sídlom veľkých priemyselných podnikov, sídli tu napr Fabrica Italiana di Automobili Torino - svetového výrobcu automobilov, veltržným mestom, kultúrnym a historickým centrom.

Turisticky zaujímavé sú tunajšie hory, ktoré sú lákadlom pre kvalitnú horskú turistiku ( Grande traversata delle Alpi ) a v zimnej sezóne ponúkajú pestré možnosti pre obľúbený zimný šport lyžovanie. Svetoznáme päťhviezdičkové strediská Sestriere a Oulx sa nachádzajú vo Valle di Siusi na hraniciach s Francúzskom, alebo smerom na švajčiarske lyžiarske strediská Monte Rosa a Matterhorn.

Miestne špeciality sú príbuzné francúzskej kuchyni, používajú sa marinované mäsá, obľúbeným jedlom sú biele slimáky, pestuje sa tu podstatné množstvo talianskej produkcie ryže, preto je miestne ryzoto na všelijaké spôsoby veľmi častou pochúťkou. Víno, ako ináč, patrí k stolovaniu, známe sú šumivé i červené vína z Barolo, alebo špecialita z dedinky Cinzano, alebo sladké biele víno z Asti, či svetoznáme Martini.

Región Piemonte patrí medzi najvýznamnejšie talianske vinárske regióny. Najznámejšími vínami sú Barolo a Barbaresco. Lahodné víno a príjemné lyžovanie však nie sú jedinými lákadlami. V lete môžete stráviť príjemné chvíle pri jazere Maggiore alebo v tunajších letoviskách Stresa a Borromeanove ostrovy. Ak sa Vám žiada zájsť si za kultúrou, odporúčame navštíviť hlavné mesto regiónu – Turín (tal. Torino). Okrem automobilky FIAT (súčasťou ktorej sú aj automobily Alfa Romeo) a futbalových klubov Juventus a FC Torino stoja za návštevu aj mnohé kultúrno-historické pamiatky, napr. barokové paláce, kostoly a vychýrené historické kaviarne, ktorý Piemontčanom závidí celý svet. Vrcholné športové podujatia pripomína tunajší olympijský štadión.

Tipy na výlety v Piemonte

Torino je hlavné mesto regiónu, má skoro milión obyvateľov a leží na rieke Pád. Toríno pôsobí na návštevníka skôr ako hlavné než len provinčné mesto. Do pripojenia mesta k Taliansku bolo pod nadvládou rakúšanov, hneď po tejto udalosti zaznamenalo veľký význam, keď sa stalo na tri roky hlavným mestom Talianska, než ho vystriedala Florencia. Postupne sa z mesta stalo hospodárske centrum a dnes je po Miláne druhým najsilnejším. Rodina Agnelliovcov (majitelia Fiatu), ktorej patria významné podiely v najväčších podnikoch, torínske noviny, futbalový klub Juventus atd. je najväčším zamestnávateľom v regióne. Domov tu majú aj ďalšie známe značky a výrobky ako napr. káva Lavazza, čokoláda Ferrero Rocher, čokoládový krém Nutella, alebo cukríky Tic Tac. Historicko-náboženský artefakt torínske rúcho, okolo ktorého sa už roky vedú spory, či je originálom plachty do ktorej bolo zabalené telo ukrižovaného Ježiša, alebo ide o druh fotografie - dielo Leonarda. Rúcho sa nachádza v Dóme San Giovanni a je pravidelne vystavované verejnosti, o termíne vystavenia rozhoduje Vatikán. Pre mesto znamenajú dni rúcha veľký nával návštevníkov, aj keď ich po tom čo bola jeho pravosť spochybnená neustále ubúda. Hlavné námestie Piazza Castello je miestom kaviarní, múzeí, divadiel a galérií. Dominanty barokového námestia - Palazzo Madama, chrám San Lorenzo, Palazzo Reale s kráľovskou záhradou. Hlavnou pozoruhodnosťou mesta je Mole Antonelliana 167m vysoká veža, ktorá pochádza z r.1863, je v noci osvetlená a pôsobí naozaj impozantne, vidieť ju z veľkej diaľky od mesta.

Lago Maggiore v severnej oblasti regiónu, kde sa krajina dvíha do úpätí Álp sa vyskytuje mnoho prírodných jazier, ktoré patria k turistickým destináciam vyhľadávaným hlavne domácou bohatou klientelou. Mnohí z troch hlavných jazier považujú Lago Maggiore za najkrajšie. V lete je zaplavené turistami, napriek tomu pôsobí kľudne. Najatraktívnejšie letovisko jazera je mesto Stresa, výborné miesto na oddych v horúcom lete.

Stresa leží 80km od milána severovýchodne a nachádza sa na západnom pobreží jazera. Z mesta sú dobre prístupné Borromejské ostrovy, kde písal určitý čas aj spisovateľ Ernst Hemingway. Zaujímavý výlet podniknete kabinkovou loanovkou na neďaleký vrchol Monte Mottarone. Z medzistanice môžete navštíviť botanickú záhradu, v ktorej pestujú stovky druhov alpiniek. Z vrcholu je možné podniknúť turistické a cyklistické túry do okolia. V zime si možno zalyžovať na tunajších zjazdovkách, ktoré vyhovujú začiatočníkom.

Isole Borromee ostrovy uprostred jazera sú najlepšie prístupné loďou z prístavu v Stresa alebo Baveno. Súostrovie tvora ostrovy a ostrovčeky - najznámejšie sú Bella, Madre, Pescatori, San Giovanni. Na ostrovoch sa nachádzajú historické pamiatky Palazzo Borromeo, Palazzo Madre, duomo San Vittore.

Grande traversata delle Alpi náročná turistická trasa čo do počtu kilometrov (200km), vedúca Alpami od juhu na sever Piemontu je vyhľadávanou lahôdkou. Absolvovať celých 200km trvá niekoľko týždňov, ale príjemným zážitkom môže byť zdolanie časti trasy. Nástup je možný v hociktorom mieste, ale ak chcete zdolať túto horskú prechádzku celú, dopravte sa do mestečka Viozene, pokračujte cez Valle di Susa a severom kraja cez Parco Nazionale del Gran Paradiso (ležiaci čiastočne vo Llle Aosta) až k jazeru Lago Maggiore. Špeciálna turistická mapa, ktorú zoženiete kdekoľvek na priesečníku trasy s obytnými oblasťami zaznamenáva ubytovacie možnosti na ceste v horských chatách a ubytovniach, ktoré sa nachádzajú na samote v horách, ale aj v osídlených miestach.

Vialattea svetoznáma lyžiarska oblasť sa nachádza v stredne vysokých Alpách Valle di Susa ( lyžiarske terény ležia vo výškach od 1.350-2.800 m.n.m.) Ski resort združuje 4 piemontské strediská: Sestriere, Sauze d´ Oulx, Sansicario, Cesana a jedno na francúzskej strane - Montgenevre. Vzájomne sú všetky poprepájané takže je možné absolvovať na lyžiach 214 tratí - celkovo vyše 400 km udržiavaných zjazdoviek. Tieto hodnoty zaraďujú ski-resort Vialattea do top-10 najväčších v Európe. Prestížne lyžiarske stredisko Sestriere, ktoré je najvýznamnejšie z nich, dali vybudovať vlastníci najväčšej torinskej automobilky. Pravidelne je zaraďované do kolotoča závodov o svetový pohár v zjazdovom lyžovaní a snowboardingu. Prvotriedna kvalita je tu samozrejmosťou, na večeru sa chodí v spoločenskom oblečení. Patrí do rodiny zimných olympijských stredísk. Zážitkom je nočné lyžovanie pri umelom osvetlení, dokonale upravené trate na svahoch zabezpečených proti rozmarom počasia technickým zasnežovaním, množstvo ski-bufetov a občerstvenia priamo na svahoch, malé deti tu lyžujú zadarmo. Lyžiarska sezóna začína na koncom novembra a trvá do konca apríla.

Mapa: Mapa Piemonte

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost