Dubrovník

Reny Travel, váš partner na dovolenke v Chorvátsku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Dovolenka Dubrovník

Dubrovník je výnimočným klenotom Chorvátska. Má viaceré pomenovania: mesto oranžových striech, Perla Jadranu či mesto filmárov. Historické centrum patrí k svetovému dedičstvu, evidovanému v zoznamoch UNESCO. Láka milovníkov histórie z celého sveta a zároveň patrí k najlepším prímorským destináciám na Jadrane. Početné letecké linky aj obrovské výletné lode plné turistov smerujú do Dubrovníka z mnohých zahraničných letísk a prístavov. Dovolenka Dubrovník umožňuje okrem poznávania historických pamiatok aj klasické pobyty pri mori, na jachte i vo vnútrozemí. Ponúka malé i veľké ostrovy, výbornú kuchyňu a zábavu v temperamentnom južanskom prostredí. Majestátne mesto sľubuje jedinečný zážitok s nádychom exotiky každému, kto sem zavíta.

Letovisko Dubrovník

Prímorské letovisko Dubrovník sa môže pochváliť niekoľkými plážami a jedinečnou kulisou historického mesta s množstvom lodí. Davy návštevníkov, ktorí prichádzajú za prehliadkou pamiatok starého mesta, spôsobjú v hlavnej letnej sezóne kolaps. Preplnené ulice, obchody, múzeá, reštaurácie, autobusy. Pobytoví dovolenkári preto radšej využívajú služby hotelov, ktoré poskytujú kompletný servis t.j. ubytovanie, stravovanie, občerstvenie, vlastné pláže, výlety, požičovne a t.d. Kto má záujem pricestovať len na deň-dva kvôli prehliadke mesta a jeho pamiatok, urobí lepšie ak sa vyhne hlavnej sezóne a zvolí jarný alebo jesenný termín návštevy. Počty turistov sú vtedy nižšie, ceny priaznivejšie a Dubrovník je krásny po celý rok.

Fotogaléria

dubrovnik

Poloha

Chorvátsko / reg. Južná Dalmácia / Dubrovník
Historický skvost, prímorské letovisko a hlavné mesto Južnej Dalmácie sa nachádza pri Jadranskom mori, na pobreží južného Chorvátska, len pár kilometrov od hraníc s Bosnou a Hercegovinou. Pobrežie v meste tvoria skalnaté a betónové múry, ktoré dopĺňajú pláže kamenisté i piesočnaté. Mesto Dubrovnik sa rozprestiera z pobrežia na svahy vrchu Srd (415 m n.m.), na ktorý vedie kabínková lanovka priamo z mesta.
Najbližšie susedné letoviská z ponuky RenyTravel - Lopud (12 km západ) a Mlini (10 km východne).
Počet obyvateľov - 43.800
GPS - 42°38'27.4"N 18°06'37.1"E (námestie pri kostole Saint Blaise)

Pláže, more

Piesočnaté pláže striedajú pláže s jemným štrkom a betónovými platňami – súčasť hotelových komplexov, niektoré sú prístupné aj pre verejnosť. Morské dno piesčité, kamenisté, mierne sa zvažujúce. Teplá čistá morská voda. V rámci jednotlivých hotelových komplexov sú návštevníkom na plážach k dispozícii rôzne vodné atrakcie (vodné bicyklovanie, vodné skútre, parasailing, watertube, atď.)

Mestské časti Lapad a Babin Kuk ponúkajú pláže hotelových komplexov, kde je možný vstup aj pre verejnosť - hotely Libertas, Dubrovnik Palace, Splendid, Neptun, Dubrovnik President a iné. Pláž Cava (Coral Beach Club) sofistikovaná luxusná pláž s jemnými kamienkami sa nachádza v časti Babin Kuk neďaleko hotela President. Pláž Copacabana sa nachádza neďaleko Cava a je ďalšou exkluzívnou plážou, ktorá rozmaznáva svojich návštevníkom slnkom, morom a precíznymi službami. Pláž Neptun – skalnatá pláž, držiteľ ocenenia Modrá vlajka za čistotu mora, nedostatkom je minimum prírodného chládku (možnosť prenájmu ležadiel a slnečníkov).
Pláž Banje – súčasť mestského kúpaliska ležiaceho v blízkosti historickej časti mesta, prístup k moru cez kamenné schodisko (nevhodné pre ľudí s obmedzeným pohybom, invalidov a starších ľudí), pláž vyhovuje najmä mladým ľuďom milujúcim bohatý nočný život.
Pláž Sv. Jakov je Kamenná, využívaná najmä domácimi obyvateľmi. Nachádza sa v blízkosti rovnomenného kláštora.
Pre plavcov sa nachádza vhodné miesto na kúpanie priamo v centre mesta pod opevnením. Príkry zostup do mora vedúci z ulice Ispod mira, plošiny na opaľovanie, kovové schody do mora.
Naturistická pláž - ostrov Lokrum ponúka okrem piesočnatých pláží aj jednu naturistickú obklopenú vegetáciou (ďalšie nudistické pláže sú na ostrove Koločep a Lopud).

Doprava

Vzdialenosti: Bratislava 972 km, B. Bystrica 1.130 km, Žilina 1.200 km, Košice 1.220 km / Zadar (HR) 350 km, Záhreb (HR) 600 km
Najbližšie letisko: Čilipi (Dubrovnik Airport) 20 km od centra Dubrovníka
Železničná stanica: nie (železnice končia v Splite)
Autobusová: hlavná autobusová stanica v Dubrovníku sa nachádza neďaleko prístavu.
Trajekty: lodné spojenie s ostrovmi: Bari (Taliansko), ostrov Koločep, ostrov Lopud, ostrov Šipan (Mljet).

Aktivity

Jednotlivé hotelové rezorty a pláže ponúkajú viaceré športové aktivity: windsurfing, kitesurfing, vodné bicyklovanie, vodné lyžovanie, vodné skútre, vodné pólo, parasailing, šnorchlovanie, potápanie (kluby aj s inštruktormi), veslovanie, plachtenie, jachting (široká ponuka služieb), kajakárstvo (požičovňa kajakov, možnosť výletu na blízke Elafitské ostrovy), jazdecká škola v Konavle (jazdy pre začiatočníkov, prechádzky pre pokročilých), plážový volejbal, tenis, bicyklovanie, turistika, trekking, lezenie po skalách. Najbližšie sa nachádza na kopci Srd, z ktorého je pri slnečnom počasí viditeľné Taliansko, ďalšie lezecké a trekkingové oblasti sú na ostrove Mjlet a polostrove Pelješac. Neustále pribúdajú nové druhy zábavy a príslušného technického vybavenia. Medzi ne patrí napríklad možnosť jazdy na buginách - buggy safari Dubrovnik, alebo lietanie na vodných nafukovačkách.

Rodina, deti

Pre rodiny s deťmi je Dubrovník príjemným miestom na návštevu. Z centra mesta je vylúčená doprava, takže je tu bezpečno. Množstvo návštevníkov však núti rodičov mať oči stále otvorené. Atrakcie (šmýkačky, hojdačky a pod.) pre deti v meste nenájdete. Takmer na všetky pamiatky (okrem hradných múrov) sa dostanete aj s kočíkom. Ideálne obdobie na návštevu je mimosezóna, kedy sa podstatne zníži počet návštevníkov. Davy v Dubrovníku bývajú vyčerpávajúcim problémom nie len pre deti ale aj dospelých.

Piesočnaté pláže miestami s jemným štrkom a betónovými platňami sú súčasťou hotelových komplexov, niektoré prístupné aj pre verejnosť. Morské dno piesčité, mierne sa zvažujúce, teplá čistá morská voda. V rámci jednotlivých hotelových komplexov sú návštevníkom na plážach k dispozícii rôzne vodné atrakcie a animačné programy pre deti. Niektoré pláže sú nevhodné pre rodiny s deťmi a starších ľudí s obmedzeným pohybom (napr. kamenná pláž sv. Jakov a Banje). Lákavou ponukou pre rodiny je navšteva akvária, prírodovedného múzea. Pre aktívnejších jazda na koni. Údolie Medena na kopci Bosanka (4 km od Dubrovníka), ponúka pre deti jazdu na poníkoch. V oblasti Konavle je možné podniknúť jazdu autom po krajine. Konavle Jeep Safari je jednodňový výlet terénnym klimatizovaným autom po Konavle s výhľadom na tri susedné štáty Bosna a Hercegovina, Srbsko, Čierna Hora.

Nočný život, zábava

Dubrovník otvára večer brány všetkým, ktorí sa chcú pobaviť a zažiť atmosféru nočného mesta. Z barov a diskoték sú to napríklad Culture Club Revelin zameraný na disco a tanečnú hudbu, Labirint Club. Lazareti, Latino Club Fuego, Factory Club, Orlando či Exodus. Ďalšie tanečné terasy sú súčasťou hotelových rezortov. V hoteli Excelsior je aj kasíno, samostatné sú hlavne na polostrove Lapad. Pre mladých sú lákavé organizované tematické párty na pláži Banje, Copacabana a Uvala v časti Lapad. V samotnom meste ako aj v priľahlých mestských častiach Gruž a Lapad je tiež niekoľko kín – Sloboda, Lapad, Jadran a nákupných centier, z ktorých sa najväčšej obľube teší práve Mercante.

Gastronómia, miestna kuchyňa

Hlavné jedlá - okrem jedál, ktorými je príznačná chorvátska kuchyňa má Dubrovník svoje vlastné špeciality. Ako predjedlo sa na Dalmátskych ostrovoch zvykne podávať Čierne rizoto - druh jedla pripraveného z morských plodov (najmä z kalamárov a sépií) a ryže, alebo ľahké jedlo z mušlí populárne na celom Dalmátskom pobreží. Z hlavných jedál vynikajú Zelena menestra, čo je v preklade dusené mäso so zeleninou, ktoré zároveň patrí k tradičným pokrmom regiónu Dubrovník, podobne ako Pašticada (hovädzie dusené mäso), Bakalar (tepelne upravená treska so zemiakmi a cesnakom), či Sporki makaruli, tzv. špinavé makaróny podávané každoročne počas sviatku sv. Blažeja. V množstve tradičných receptov, ktorými oplýva miestna kuchyňa, nesmú chýbať ryby a ostatné plody mora.

Dezerty - Rozata, Kontonjata, Prikle, Arancini, Mantala, Paradizot a Pandispanj sú charakteristické dezerty podávané v hoteloch a reštauráciách v tejto časti Chorvátska. Rozata alebo tiež Rožata je vaječný puding pripravený z tamojšieho ružového likéru, ktorý dáva dezertu zvláštnu arómu, Kontonjata je zase dezert pripravený z duly alebo tiež markatunja, ako sa toto ovocie v  dubrovníckom dialekte nazýva. Prikle či Fritule je slávnostné chorvátske pečivo pripomínajúce malé šišky zvyčajne s príchuťou brandy, citrónovej kôry, s hrozienkami, posypané práškovým cukrom. Arancini predstavujú tradičné domáce sladkosti vyrobené z pomarančov, ktoré miestni obyvatelia konzumujú na Vianoce a na Nový rok.

Pravdepodobne najstarší pôvod má Mantala, ktorú konzumovali starí Rimania po slávnostných niekoľkochodových hostinách, aby im ľahšie trávilo. Koláč je prevažne z oblasti Dubrovníka, ale nájdete ho aj v neďalekom Konavle, Primorje a na polostrove Pelješac. Mantala je lepkavý, sladký, tmavohnedý koláč pripravený zo zmesi hroznového muštu, z pomarančovej kôry, hrubej pšeničnej múky, klinčekov, škorice, mandlí a vlašských orechov výzorom pripomínajúcim izraelskú chalvu. Príjemné ochladenie po dni strávenom na pláži predstavuje aj ďalší chutný dezert Paradizot – nepečený rumovo-vaječný zákusok, ktorý je opakom Pandispanj, suchého koláča podobného slovenskej bábovke.

Reštaurácie - návštevník Dubrovníku má na výber z viacerých druhov reštaurácií, tavern a pizzérií, ponúkajúcich široké spektrum jedál - od typickej chorvátskej stredomorskej kuchyne obsahujúcej morské plody a domáce vína, až po zmes talianskych, francúzskych a mexických špecialít. K takémuto druhu reštaurácií (snažiacich sa vyjsť v ústrety čo najväčšiemu počtu zákazníkov) patria v Starom meste reštaurácia Arsenal - interiérom navodzujúca atmosféru plavby na lodi, Lokanda Peskarija, Ragusa 2, reštaurácia Kopun a mnohé iné. V moderne zariadenom prostredí reštaurácie Magellan s možnosťou sedenia na terase sa bude každý návštevník cítiť príjemne napriek tomu, že sa reštauračné zariadenie nenachádza priamo v centre mesta. Rýdzo mexickou reštauráciou je Chihuahua v Starom meste, na talianske jedlá, najmä pizzu, je zameraná pizzeria La luna, kombináciu talianskej a stredomorskej kuchyne ponúka rodinný typ reštaurácie Poklisar v blízkosti starého prístavu. Malých reštauračných zariadení sa v Dubrovníku nachádza hneď niekoľko. Sú to taverna Ankora, Veritas, Rhea Silvia 1 a iné.

Ceny

Dubrovník patrí k najdrahším miestam v Chorvátsku. Ceny v Dubrovníku sú primerané množstvu turistov a atraktívnosti tejto destinácie. Vstupné do historických a kultúrnych pamiatok mesta 150 Kun (deti do 7 r. zdarma, mládež do 18 r. 50 Kun). Denný cestovný lístok na mestské autobusy 30 Kun. Taxi z letiska do mesta 250 Kun. Parkovanie osobného auta od 160 - 800 Kun za deň (v závislosti od parkovacej zóny). Spiatočný lístok na lanovku na vrchol Srd 140 Kun (jednosmerný 85 Kun). Jednoduché jedlo v reštaurácii (cestoviny) 80-120 Kun, nápoje 25 Kun.

Obľúbenosť

Najkrajšie mesto v Chorvátsku sa teší mimoriadnej obľube u turistov, ktorí podnikajú cesty za poznávaním a históriou. Dubrovník poteší každého priaznivca dovolenkovania pri mori. Medzi obľúbené suveníry samozrejme patria rôzne tričká s motívom Dubrovníka, placky (známky, odznaky, magnetky, sošky ...), ale sú aj hodnotnejšie suveníry, ktoré sa oplatí kúpiť v Dubrovníku: olivový olej, levanduľa, víno alebo náušnice Konavle.
Olivový olej - tento bezchybný zázrak prírody nie je len pekným výrobkom, ale komoditou s veľkými zdravotnými účinkami. Preto si ho obstarajte práve v Chorvátsku, kde sa vďaka stredomorskej pôde a ideálnemu podnebiu obzvlášť darí pestovaniu olív. Mnohé obchody so suvenírmi predávajú domáci olivový olej z neďalekých dedín Dubrovníka. Tmavší je hodnotnejší, tmavšia farba oleja znamená silnejšiu a plnšiu chuť.
Levanduľa - vďaka ideálnemu podnebiu a dobrej pôde je Chorvátsko jedným z najväčších pestovateľov levandule. Levanduľa nie je len voňavá rastlina, ale užíva sa na úľavu od stresu, bolesti hlavy, vysokého krvného tlaku, chrípky, reumu, niektoré kožné ochorenia, popáleniny, proti hmyzu, ako ochrana pred moľami a komármi.
Víno - ak chcete potešiť blízkych autentickým darčekom, určite uspejete fľašou kvalitného chorvátskeho vína. Pestovanie viniča má v južnej Dalmácii dlhoročnú tradíciu vďaka ideálnym prírodným podmienkam.
Náušnice Konavle - pôvodne sa nosili ako súčasť tradičného krojového kostýmu, ale dnes sú módnou záležitosťou. Jednoduché zlaté krúžky môžu zdobiť drahokamy, koraly, smalt alebo iné ozdoby. Nechýbajú v žiadnom klenotníctve v Dubrovníku.

Turistický sprievodca

Stredne veľké mesto Dubrovník s počtom obyvateľov 44 tisíc patrilo už v stredoveku k významným strediskám stredomoria. Svoju pozíciu si napriek zemetraseniu, ktoré ho značne poškodilo, dokázalo udržať dodnes. Riviéra Dubrovník ako aj samotné historické mesto patria medzi vyhľadávané turistické destinácie nielen južnej Dalmácie, ale celého Chorvátska.

Kultúra

Dubrovník je organizátorom Dubrovníckych letných hier, sídlom divadla (Divadlo Marina Držiće), symfonického orchestra, komorných telies a  folklórnych súborov Lindjo a Lado. Pre deti je každoročne pripravený tenisový tábor, ktorý vedie víťaz Wimbledonu a niekdajší druhý nasadený hráč v rebríčku ATP Goran Ivaniševič. Pestrý športový, kultúrny a zábavný program je pre návštevníkov Dubrovníka pripravený v jednotlivých mestských častiach a priľahlých turisticky navštevovaných lokalitách, ktoré ponúkajú viacero možností ubytovania a služieb – od kempov, ubytovania na súkromí až po apartmány a izby v luxusných hoteloch. Vďaka svojej výhodnej polohe je prepojený s okolitými ostrovmi, na ktoré sa dá dostať výlučne loďou alebo trajektom a umožňuje tak spoznávať ostrovnú kultúru a zvyky miestnych obyvateľov.

História

Aby sa v Starom meste zachovali všetky gotické, renesančné a barokové kostoly, kláštory, paláce a fontány, bol Dubrovník v roku 1979 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. K cenným pamiatkam, ktoré do dnešného dňa odolávajú času, patrí zachovaný fortifikačný systém mesta, pevnosti sv. Ján, Bokar a Lovrijenac. Na niektorých miestach sa za poplatok môžete aj poprechádzať po hradbách. Obdobne ako ostatné chorvátske mestá aj tu nájdete malé úzke uličky a námestie uprostred mesta. Históriou dýchajú aj inštitúcie sídliace v pôvodných budovách, ako Dubrovnícke múzeum nachádzajúce sa v Kniežacom paláci z 15. storočia (bývalé sídlo kniežaťa a za čias Dubrovníckej republiky sídlo úradov), Prírodovedné múzeum, múzeum vo františkánskom kostole či Štátny archív v paláci Sponza (kedysi miestna mincovňa, banka a štátna pokladnica). Milovníci umenia majú k  dispozícii Umeleckú galériu a Múzeum moderného umenia. K ďalším nemenej významným pamiatkam a miestam, ktoré sa oplatí vidieť je Námorné, Etnografické múzeum a Múzeum pravoslávnej cirkvi, synagóga, katedrálna klenotnica v chráme Nanebovzatia Panny Márie, barokový chrám sv. Blažeja, Rolandov stĺp z 15. storočia a mnohé iné.

Výlety

Arborétum Trsteno (12 km od Dubrovníka) – najstaršie arborétum na svete založené v roku 1492 šľachtickým rodom Gučetić, nachádzajú sa v ňom 500-ročné platany, dodnes funkčný akvadukt, Neptúnova fontána, od roku 1962 je oblasť zapísaná v Zozname chránených prírodných pamiatok, pravidelné spojenie s Dubrovníkom zabezpečujú autobusy v 20 minútových intervaloch a raz do roka je arborétum otvorené pre verejnosť bezplatne.

Brsečine (23 km) – malá dedina zameraná na poľnohospodárstvo a rybolov, situovaná pri hlavnej ceste zo Splitu do Dubrovníka. Nachádza sa tu letné sídlo rodiny Zuzorić zo 16. storočia a opevnené sídlo s kaplnkou a parkom rodiny Ohmučević-Bizarro pochádzajúceho zo 17. storočia, kostol sv. Juraja a vedľa neho ruiny malého kostolíka sv. Štefana.

Konavle (21 km) – oblasť ležiaca juhovýchodne od Dubrovníka pozostávajúca z 30 osád, z ktorých najväčšie sú Cavtat, Čilipi (sídlo letiska) a Gruda. Cavtat sa zaraďuje k prímorským letoviskám s bohatou vegetáciou a nedotknutou prírodou príznačnou pre celý kraj, typické miestne špeciality je možné ochutnať v reštaurácii Konavoski Dvory v osade Ljuta (súčasť obce Pridvorje) nachádzajúcej sa v priestoroch starého mlyna, obec Dunave – pevnosť Soko-grad vybudovaná na základe ilýrskeho a rímskeho opevnenia

Elafitské ostrovy – skupina ostrovov, z ktorých najväčšie sú Lopud, Šipan, Koločep a Jakljan. Prvé tri menované ostrovy sú prepojené lodnou dopravou počas celého roka (autá majú na ostrovy vstup zakázaný), ponúkajú nepreplnené pláže, krásnu prírodu, zachované architektonické pamiatky (tzv. torety – obranné veže, gotické, románske a renesančné kostoly a pamiatky, pozostatky benediktínskeho kláštora, pevnosť Fort Royal, stredomorskú vegetáciu, soľné jazero a iné) z čias tureckých a arabských nájazdov a  možnosť ubytovania v hoteli alebo na súkromí, na menšie ostrovy premávajú lode.

Mljet – jeden z väčších dalmátskych ostrovov. Od roku 1960 bola západná časť ostrova vyhlásená za Národný park, južnú časť tvorí Veliko a Malo jazero bohaté na rôzne druhy mušieľ a planktón. Na ostrovčeku Panny Márie je situovaný benediktínsky kláštor a  kostolík z 12. storočia, dá sa sem dostať nielen z Dubrovníka (plavba trvá 2 hodiny), ale aj z okolitých ostrovov Korčula, Hvar, Brač, Makarská riviéra a z polostrova Pelješac, Korčula, Lastovo – dalmátske ostrovy vzdialené od seba 14 km.

Korčula patrí k najzelenším ostrovom Jadranského mora s hojným počtom viníc a olivových hájov, je považovaná za rodisko Marka Pola. Centrum mesta tvoria pozostatky opevnenia, goticko-renesančná katedrála sv. Marka, františkánsky kláštor a mestské múzeum.

Lastovo spolu s priľahlými vyše 40 ostrovmi, je od roku 2006 vyhlásené za chránenú oblasť. Pokojné prostredie s jedinečnými zvykmi, slávnosťami a gastronómiou zachovanými vďaka svojej izolovanosti od pevniny, medzi ostrovmi premávajú sezónne linky - doba trvania plavby z Dubrovníka zhruba 4 hodiny.

Mesto Dubrovník – od roku 1979 v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, centrum histórie (obranný systém mesta, pevnosti, mestská zvonica, renesančný kostol sv. Spasiteľa, františkánsky kláštor a pod.) a kultúry (sídlo divadla, symfonického orchestra a komorných telies), z hlavného prístavu Gruž vedú trajektové a lodné linky do neďalekého Talianska alebo na blízke ostrovy. Z prístavu do centra mesta je to 20 km – pravidelné spojenie prostredníctvom autobusov číslo 1a, 1b, 1c, 3, 8 (premávajú každých 10 minút, lístok sa kupuje u šoféra). Do všetkých veľkých chorvátskych miest premáva autobusová doprava z novej autobusovej stanice (hneď vedľa prístavu), kde je zriadené turistické informačné stredisko. V prístave ACI marina je možné obdivovať krásy podmorského sveta z najnovšej turistickej atrakcie – červenej ponorky.

Rozhľadňa Srd – najkrajší výhľad na mesto Dubrovník je z vrcholu Srd (Srdj), ktorý sa týči priamo nad mestom. Dostať sa tam môžete pešky, lanovkou alebo autom. Cesta pre auto je veľmi úzka, len jeden jazdný pruh. Autá sa musia komplikovane vyhýbať a trčia často v zápche. Peši je to poriadna túra. Najvýhodnejšie je použiť lanovku, ktorá vás vyvezie za 4 minúty na vrchol. Lanovka bola spojazdnená len nedávno a už patrí medzi hlavné atrakcie. Aj tu býva v špičkách sezóny veľa ľudí a dlhšie čakacie doby. Výhľad z vrcholu rozhodne stojí za útrapy spojené s cestou naň. Hore si môžete urobiť vlastné fotografie, občerstviť sa, kúpiť nejaké pamiatkové predmety. Cestovné obojsmerné 140 Kun (jena cesta 80 Kun), deti do 4 rokov zdarma, deti 4-12r. 60 Kun obojsmerne (40 Kun jedna jazda). Zaujímavá je aj možnosť jazdy na vrchol v rámci buggy safari tour 250 Kun/os./1 hod.

Podujatia, eventy

  • Sviatok sv. Blažeja (3. február) – najväčší dubrovnícky sviatok spojený s procesiami a sprievodným programom.
  • Ana v meste (koniec júna) – priestor Kniežacieho paláca, víkendový festival domácej violončelistky Any Rucner Valamar.
  • Malý divadelný festival (koniec júna) – klub Lazareti, výber talentovaných umelcov z celého sveta.
  • Dubrovnícky medzinárodný operný festival (začiatok júla) – priestor Kniežacieho paláca, festival sa koná ako spomienka na významného chorvátskeho tenoristu Tina Pattieru, ktorý sa narodil v neďalekom Cavtate, kde je aj pochovaný.
  • Dubrovnícke letné hry (začiatok júla – koniec augusta) – podujatia prebiehajú na rôznych verejných priestranstvách (na námestiach, pred kostolmi, v parkoch, na nádvoriach historických budov a pod.), medzinárodný divadelný, tanečný a hudobný festival založený v roku 1950, v rámci ktorého sa konajú rôzne výstavy a prezentácie kníh.
  • Malý hudobný festival (polovica septembra) – park Orsula – niekdajšia archeologická lokalita v blízkosti trosiek kostolíka sv. Uršuly s výhľadom na ostrov Lokrum a Dubrovník, konajú sa tu koncerty, scénické predstavenia, festivaly, amfiteáter má kapacitu 250 miest
  • Festival urbánnej kultúry RE-AKCIJA (začiatok júla – začiatok septembra) – budova bývalej nemocnice blízko centra mesta, ponuka koncertov, výstav, filmových projekcií, prednášok.
  • Lastovské kultúrne leto (začiatok júla – koniec augusta) – rybárske večery, koncerty vážnej hudby, výstavy, podujatia Lastovská noc a Festival nových skladieb.
  • Epidaurus festival (začiatok júla – začiatok septembra) – Cavtat, medzinárodný festival hudby a umenia spojený s divadelnými predstaveniami, prednáškami a výstavami, festival ponúka priestor známym umelcom, ale aj mladým a nádejným muzikantom.
  • Ďalšie podujatia: Cavtatské leto, Festival hudba a slovo, Mljetské kultúrne leto, Korčulský barokový festival, Marco Polo festival, kultúrne leto na Elafitských ostrovoch, inscenácie námorných bitiek a rytierske súboje na ostrove Korčula a i.

Referencie, recenzie

Blogy, články

 Dovolenka pre zdravie / TŽ
Ako si urobiť z dovolenky ozdravný pobyt, počas ktorého pookreje vaše telo, myseľ aj duch. Lekári aj rôzni špecialisti odporúčajú deťom aj dospelým aspoň raz ročne pobyt pri mori. Slaná morská voda a vlhký vzduch pomáhajú pri problémoch s dýchacími cestami, vďaka vyšším teplotám sa potíme oveľa viac, čím vyplavujeme z tela prebytočné škodlivé látky. Slniečko zas dodá pokožke zdravú bronzovú farbu a celá pleť sa zrazu rozžiari. Ak ku všetkému ešte pridáme pohyb a plávanie v mori, nemôžeme sa cítiť inak ako skvele. Toto sú faktory, vďaka ktorým sa z dovolenky vraciame ako vymenení, môžeme bez otáľania tvrdiť, že more je najsilnejší prírodný liečiteľ.

Fórum

Navštívili ste už letovisko Dubrovnik v južnej Dalmácii a máte vlastné zaujímavé postrehy, alebo iný názor? Dajte tipy, čo si pri návšteve tohoto dovolenkového strediska nenechať ujsť, vidieť alebo ochutnať! Využite tento priestor a poraďte všetkým, ktorí sa ešte len chystajú prebádať toto nádherné historické mesto.

Linky, odkazy

    Ďalšie dovolenkové destinácie v regióne Južná Dalmácia:
  • Dubrovník
  • Lastovo
  • Blace
  • Cavtat
  • Dubrovník
  • Klek
  • Komarna
  • Mlini
  • Molunat
  • Orašac
  • Ploče
  • Radalj
  • Slano
  • Srebreno
  • Zaton
  • Polostrov Pelješac:
  • Brijesta
  • Dingač
  • Drače
  • Duba
  • Hodilje
  • Lovište
  • Luka Dubrava
  • Orebić
  • Papratno
  • Podobuče
  • Postup
  • Ston
  • Trpanj
  • Trstenik
  • Viganj
  • Žuljana
  • Ostrov Korčula:
  • Blato
  • Korčula
  • Lumbarda
  • Prigradica
  • Prižba
  • Račišće
  • Smokvica
  • Vela Luka
  • Zavalatica
  • Ostrov Vis:
  • Vis
  • Rukavac
  • Komiža
  • Ostrov Mljet:
  • Babino Polje
  • Kozarica
  • Okuklje
  • Pomena
  • Polače
  • Prožurska Luka
  • Saplunara
  • Sobra
  • Menšie ostrovy:
  • Koločep
  • Lastovo
  • Lopud
  • Šipan

  • alebo zvoľte iný chorvátsky región -› Chorvátsko regióny.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost