Cestovanie po Chorvátsku

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

Doprava v Chorvátsku

Či už na dovolenku do Chorvátska plánujete cestovať autom, letecky, vlakom alebo autobusom, budú sa vám hodiť aktuálne informácie z oblasti dopravy. Poplatky za používanie diaľníc, čerpacie stanice, povolené rýchlosti, dopravné uzly Chorvátska, cyklotrasy a v neposlednom rade využívanie trajektov. Užitočné informácie, ktoré sa hodia pre zorientovanie sa v dopravnej situácií v Chorvátsku.

Doprava v Chorvátsku
Doprava v Chorvátsku
Doprava v Chorvátsku
Doprava v Chorvátsku
Doprava v Chorvátsku
Doprava v Chorvátsku

Potrebné doklady pre vodičov

Vodiči musia mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz a medzinárodnú automobilovú poisťovaciu kartu, tzv. zelenú kartu (povinné zmluvné poistenie). Ak vodič túto zelenú kartu nemá, vyžaduje sa zaplatenie poistného priamo na hraniciach. Pozn.: ak má automobil zahraničnú ŠPZ, musí mať vodič platný medzinárodný doklad o poistení uznávaný v EÚ.

Diaľnice – sieť, poplatky, spôsob platenia

Preprava z miesta na miesto bola na Balkáne vždy ťažká. Hornatý terén balkánskeho polostrova spôsoboval, že výstavba ciest a železníc bola v minulosti pomalá a drahá. Začali sa budovať približne v 70-tych rokoch 20. storočia a najmä v posledných rokoch Chorváti vybudovali výborný systém ciest spájajúci rôzne časti oblastí. Prakticky hneď od osamostatnenia (1991) sa neúnavne venovali tomu, aby postupne dobudovali čo najviac diaľníc. Dobre si uvedomovali, že krajina žije najmä z cestovného ruchu a ten by bez dobrej infraštruktúry nenapredoval. Efekt „spojených nádob“ sa osvedčil. Nastal opätovný prílev turistov a z prekvitajúceho turizmu sa zas dostavali a aj stavajú diaľnice, ktoré patria medzi najkvalitnejšie v Európe. Cestovanie po nich je pohodlné a bezpečné. Ocenený bol napríklad tunel „Sveti Rok“ na diaľnici A1, ktorý získal 3. miesto pri hodnotení bezpečnosti takmer tridsiatky tunelov zo 16 krajín. Na významné prírodné a kultúrne zaujímavosti v okolí diaľnic upozorňujú špeciálne hnedé dopravné tabule s vyznačením kilometrov a výjazdu, ktorým sa dostanete k vybranej pamätihodnosti či národnému parku. Najviac ich je asi na A1, v úseku strednej časti Chorvátska až južnej Dalmácie (napr. NP Plitvické jazerá, prírodný park Velebit, NP Paklenica, NP Kornati, NP Biokovo, Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, historický Trogir, Diokleciánov palác v Splite a pod.). K oddychu pre vodičov slúžia popri cestách dobre vybavené odpočívadlá (chorv. odmorište). Každé má parkovisko a WC. Na tých najväčších sú čerpacie stanice, autoservisy, rýchle občerstvenie, kaviarničky, obchodíky, reštaurácie, motely a pre deti ihriská.

Diaľnice (chorv. Autocesta) sú označené veľkým písmenom A + číslica a znamenajú tieto diaľničné úseky:

 • A1 Zagreb - Split - Dubrovnik (až po Vrgorac)
 • A2 Zagreb - Macelj (ku slovinskej hranici)
 • A3 Bregana - Zagreb - Lipovac (ku srbskej hranici)
 • A4 Zagreb - Goričan (k maďarskej hranici)
 • A5 Beli Manastir - Osijek - BaH (vybudovaný zatiaľ iba od Osijeku po BaH)
 • A6 Bosiljevo - Rijeka
 • A8 Kanfanar - Pazin - Matulji
 • A9 Umag - Kanfanar - Pula

V roku 2005 bola sprevádzkovaná nová diaľnica A1 na úseku Zagreb – Split a výrazne uľahčila presun na juh krajiny, aj keď len po Split. Táto časť diaľnice merala (zatiaľ aj meria) 375,7 km, vrátane tunela „Mala Kapela“, ktorý je najdlhším chorvátskym tunelom (5.801m). Diaľnica bola od začiatku mimoriadne využívaná, a to najmä cez víkendy - v sobotu, čo je deň presunu dovolenkárov a tiež poriadna dopravná špička. A preto, po dostavaní ďalších úsekov sa stala dôležitým severojužným dopravným koridorom Chorvátska. Celková plánovaná dĺžka je 569,3 km. V prevádzke je už 480,7 km, a to úsek od Zagrebu až po Ploče. Spája mestá Karlovac, Gospić, Zadar, Šibenik, Split a Makarska. Ďalším novým úsekom je Vrgorac – Ploče o dĺžke 10,3 km, ktorý bol sprejazdnený koncom roka 2013. Táto hlavná spojnica medzi severom a juhom krajiny, ktorá spája hlavné mesto Zagreb s Dalmáciou, kopíruje tzv. jadranskú magistrálu, ktorá spája všetky významné prímorské letoviská. Predstavuje obrovský prínos pre domácu ekonomiku s významnou podporou rozvoja cestovného ruchu taktiež v južných chudobnejších častiach krajiny.

Na diaľniciach sa platí mýto, teda diaľničný poplatok za prejazdené kilometre na jednotlivých úsekoch. Ceny závisia od dĺžky úseku, ktorý vodič využil, pohybujú sa (za osobné vozidlá) v rozmedzí cca od 7 – 225 kún (od 1€ - 30€), resp. priemerne 100 km za 35 kún. Diaľnica A1 je na celej svojej dĺžke spoplatnená. Nachádza sa tu aj mnoho tunelov, mostov, nadjazdov a podjazdov. Poplatky sa vyberajú prostredníctvom mýta v mýtniciach, ktoré sa nachádzajú na každom výjazde. Vodič si pri vjazde na diaľnicu vyzdvihne lístok obsahujúci magnetický pás, ktorý neskôr použije pri výjazde z diaľnice. Na základe informácií v magnetickom páse je v závislosti od cenníka vypočítaný poplatok za prejdenú trasu. Priemerná cena za kilometer je cca 0,41 kuna. Poplatok sa platí aj v tuneli Učka (Kvarner) pri Rijeke ako i na Krčkom moste. Platiť sa dá nielen miestnou menou, ale aj eurami. Obsluha ale väčšinou vracia iba miestnu menu. Ďalšie chorvátske tunely: tunel Učka Rijeka, Sveti Rok, Mala Kapela, Plasina, Konjsko.

Most na ostrov Krk: Na ostrov sa môžete osobným vozidlom prepraviť po moste „Krčki most“ za poplatok (podľa kategórie vozidla). Za motorku / motocykel cca 21 kún, za osobné vozidlo 35 kún, za osobné vozidlo s prívesom 46 kún atď.

Prehľad uvádzaných diaľničných poplatkov v Chorvátsku je z roku 2015 (z cenníka chorvátskej diaľničnej spoločnosti Hrvatske autoceste d.o.o. – HAC). Ceny sú uvedené v chorvátskych kunách. Zdroj http://hac.hr/hr. Tradičná cesta mimo diaľnic je zdarma, ušetríte, avšak trvá dlhšie.

Hoci na diaľniciach je dostatok výjazdov, ktorými sa dá dostať k cieľovým miestam, je ešte dosť turistov, ktorí uprednostnia pôvodné trasy a nevyužívajú možnosť priamych diaľničných ťahov. Napríklad ak má niekto v pláne navštíviť Národný park Plitvické jazerá, spravidla diaľnicu A1 Zagreb - Split - Dubrovnik obíde a použije pôvodnú starú cestu. Aj keď na diaľnici sú výjazdy (Karlovac, Otočac, Gornja Ploča), ktoré smerujú práve do Národného parku Plitvice.

Väčšina návštevníkov zo Slovenska a Českej republiky cestuje do Chorvátska cez Rakúsko a Slovinsko alebo cez Maďarsko. Na rakúskej diaľnici treba mať diaľničnú známku, ktorú je najlepšie kúpiť už na Slovensku. V Rakúsku je povinné mať reflexnú vestu, rovnako ako je tvrdo vyžadovaná detská sedačka. 1.1.2008 bola v Rakúsku zrušená povinnosť celodenného svietenia. V Rakúsku sú spoplatnené úseky A10 Salzburg - Villach, A11 Villach - Slovinsko, A9 Wels - Graz, A9 Graz - Wels. Navyše prejazd tunelom Karavanke / Karawanken medzi Rakúskom a Slovinskom za auto do 3,5 t stojí € 6,50. Aktuálne informácie nájdete aj na stránke http://www.asfinag.at.

Rakúske diaľničné známky rok 2015:

 • € 8,70 za 10-dennú za auto do 3,5 t
 • € 25,30 za 2-mesačnú za auto do 3,5 t

Slovinskú diaľničnú sieť tvorí v súčasnosti cca 400 kilometrov diaľnic a rýchlostných komunikácií. Pri ceste do Chorvátska využijete možno 115km. Kedysi sa za prejazd vyberalo mýto. Od 1.7.2008 vstúpili do platnosti diaľničné známky. Vozidlá vybavené diaľničnou známkou sa tak už na mýtniciach nemusia zastavovať, iba cez ne plynule prechádzajú. Známku si musíte zakúpiť, aj keď prechádzate len krátky úsek diaľnice napr. Šentilj - Maribor, ktorý meria iba 16 km (tento úsek sa dá ale obísť po starej ceste, ktorá nie je spoplatnená). Pozn.: mýto sa ďalej vyberá iba pri vozidlách prekračujúcich váhový limit do 3,5 tony. Pozor na odpočty dní: Týždenná známka platí 7 kalendárnych dní, to znamená, že ak ju kúpite napr. 1. júla o 23:30 hod., tak platí do 7.júla 23:59 hod. Treba dávať pozor na platnosť známok, Slovinci ich prísne sledujú a kontrolujú. Slovinskí kontrolóri sú tvrdí a neúprosní, známky na autách sledujú (aj ďalekohľadmi) a odchytávajú vodičov (najmä cudzincov). Ak máte už napr. jeden deň či len pol hodinu známku neplatnú, už sú na vás pri colnici nachystaní a budete platiť vysokú pokutu.

Slovinské diaľničné známky rok 2015:

 • € 15,00 za týždennú známku pre auto do 3,5 t
 • € 30,00 za mesačnú známku pre auto do 3,5 t
 • € 55,00 za ročnú známku pre auto do 3,5 t
 • mýto za vozidlá nad 3,5 t

Maximálne povolené rýchlosti

V obciach 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na hlavných cestách 110 km/h, na diaľnici 130 km/h. Pokuty za prekročenie rýchlosti sú odstupňované. Prekročenie v obci do 10 km/h 300 kún, o 10-20 km/h 500 kún, o 20-30 km/h 1.000 kún, o 30-50 km/h 2.000 kún a prekročenie rýchlosti o viac ako 50 km/h 5.000-15.000 kún alebo dokonca aj trest odňatia slobody až do 60 dní. Pri tejto príležitosti spomeňme rozdiel medzi slovenskou a chorvátskou vozovkou. Týka sa konkrétne živičného povrchu, ktorý má iné zloženie a jazda po ňom môže byť pre neskúseného vodiča nebezpečná. Napríklad pri jazde v daždi má vozovka rovnaké vlastnosti ako pri jazde na poľadovici. Riadenie teda vyžaduje väčšie sústredenie. Možno je to vozovkou, možno je to tým, že sú vodiči po dlhej jazde unavení. Možno aj tým, že naši vodiči v zahraničí sa až tak neboja pokút a trestov, ale pravdou je, že Chorváti si dosť sťažujú na to ako zahraniční vodiči jazdia. Chorvátska dopravná polícia prísne kontroluje dodržiavanie rýchlostí a neobíde ani zahraničných návštevníkov. Naopak, radi kontrolujú práve cudzincov. Treba mať v poriadku najmä doklady a ovládať minimálne základné chorvátske dopravné pravidlá. Každá nehoda na chorvátskom území pochopiteľne znamená nepríjemnosti a odliv peňazí z vrecka turistu.

Prenájom auta

Prenájom auta (rent a car) je možný prakticky v celom Chorvátsku. V mestách, turistických strediskách a na letisku. Najvýhodnejšia cena sa dosiahne pri rezervácii v dostatočnom časovom predstihu, cena závisí od dátumu (čím bližšie k termínu, tým sú ceny vyššie). Vodič potrebuje medzinárodný vodičský preukaz a kreditnú kartu kvôli depozitu.

Autom po Chorvátsku – na čo sa pripraviť

Na území Chorvátska platia podobné predpisy ako v Slovenskej republike. Najväčší počet návštevníkov cestuje k Jadranu vlastným autom. Tento spôsob dopravy je vnímaný ako najkomfortnejší, turisti sa môžu pohodlne dostať kam potrebujú, pričom nie sú na nikoho viazaní. Treba si však uvedomiť, že v hlavnej sezóne sa turnusy dovolenkujúcich vymieňajú najmä v sobotu, víkendy sú preto spojené s pretlakom presúvajúcich sa turistov na cestách. Preto sa všeobecne odporúča vyraziť na cestu v dostatočnom časovom predstihu. Najlepšie skoro ráno alebo na noc, v závislosti od vzdialenosti do cieľového miesta alebo prípadného programu počas cesty (napr. návšteva prírodného parku či pamiatok). Prípadne, ak je to len trochu možné, cestovať v nedeľu či cez týždeň, kedy sú cesty poloprázdne. Dokonca v nedeľu by nemali jazdiť ani kamióny. V Chorvátsku je často možné rezervovať ubytovanie na termíny mimo sobôt - no najlepšie v dostatočnom predstihu, na poslednú chvíľu už bývajú možnosti obmedzené. Najlepšie je naplánovať si cestu ešte doma a overiť aktuálne informácie, stav na cestách, počasie a pod. Cesty bývajú spravidla prázdne nad ránom okolo 03:00 – 04:00 hod. a pri ceste v noci nebývajú dopravné zápchy.

Informácie o dopravnej situácii na príjazdových komunikáciách si môžu vodiči prezrieť na stránkach Chorvátskeho autoklubu www.hak.hr (nájdete tu aj informácie o radarových kontrolách), Chorvátske diaľnice www.hac.hr; Diaľnica Rijeka-Zagreb www.arz.hr, v Slovinsku napr. www.dars.si; www.amzs.si. Nezabudnúť na diaľničné známky a dostatočnú hotovosť na poplatky za spoplatnené úseky ciest.

Pre bezpečnú jazdu je potrebné urobiť si v priebehu cesty niekoľko zastávok. K odpočinku, občerstveniu, ponaťahovaniu tela či opláchnutiu slúžia odpočívadlá alebo benzínové pumpy pri diaľniciach. Ak sa budete cítiť unavení a ospalí, a nemá vás v riadení vozidla kto vystriedať, lepšie je zdriemnuť si v aute na odpočívadle alebo si prenajať izbu. Po prejdení chorvátskych hraníc zoženiete izbu na prespanie už od 10 € / 75 kún. Ráno potom môžete spokojne pokračovať do cieľa. Možno sa Vám tá cesta ani nebude zdať až taká dlhá a po príchode na miesto určenia sa môžete hneď kúpať v mori a relaxovať na pláži a nie zaľahnúť do postele a prespať celý deň.

O bezpečnosť na chorvátskych cestách sa stará diaľničná polícia – mobilné jednotky dopravnej polície v civilných vozidlách, ktoré kontrolujú rýchlosť a ostatné dopravné predpisy súvisiace s bezpečnou jazdou. Stretnúť ich môžete väčšinou na diaľniciach. Ak prekročíte rýchlostné obmedzenie alebo spomaľujete plynulosť premávky, predídu vás a na zadnom skle ich auta sa Vám zobrazí nápis: „Stop policja“, z čoho vyplýva povinnosť nasledovať ich svojim vozidlom. Pokuty sú veľmi veľké, preto odporúčame, aby ste dodržiavali rýchlostné obmedzenia, najmä na diaľničnom úseku Karlovac – Rijeka, na ktorom je rýchlosť obmedzená na 110km/h.

Svetlá musia byť zapnuté iba v zimnom období (denné alebp stretávacie). Používanie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, kde sú inštalované. Deti do 12 rokov veku smú sedieť iba na zadných sedadlách. Je zakázané používať mobilný telefón počas jazdy. Do povinnej časti vybavenie vozidla patrí autolekárnička, ťažné lano, náhradná pneumatika, výstražný trojuholník. Od začiatku roka 2006 patrí do povinnej výbavy automobilu (aj motocykla) reflexná vesta. Tú musí vodič nosiť pri každom výstupe z vozidla na diaľnici či ceste mimo obce, keď na ceste vykonáva nejaké zákroky na vozidle (výmena pneumatiky, menšie opravy na aute a pod.). Vozidlá určené na komerčné účely musia mať aj hasiaci prístroj.

Motocyklisti i spolujazdci na motocykli sú povinní používať ochranné prilby. Ako spolujazdec smie jazdiť na motocykli iba osoba od 12 rokov.

Vodič od 24 rokov (osobné vozidlo) má povolené 0,5 % alkoholu v krvi. Ale platí, že ak sa vodič dopustí akéhokoľvek dopravného priestupku a namerajú mu 0,5 %, musí zaplatiť pokutu (cca okolo 700 kún).

Akúkoľvek pokutu je nutné uhradiť najneskôr do 8 dní. Polícia môže kvôli priestupkovému konaniu zobrať pas, avšak do 48 hodín ho musí vrátiť. Pri problémoch v zahraničí je veľmi nápomocné obrátiť sa na pomoc asistenčnej služby. Nezapnuté bezpečnostné pásy - pokuta 500 kún, tie sú povinné aj na zadných sedadlách, ak sú namontované. Telefonovanie počas jazdy - pokuta 500 kún, zlé parkovanie - pokuta 300 kún a viac, motocyklista do 16-tich rokov nemá pri jazde prilbu - pokuta 700 kún, cyklista do 16-tich rokov nemá pri jazde prilbu - pokuta 300 kún. Dieťa do 12-tich rokov ako spolujazdec na bicykli alebo motocykli - pokuta 300 kún. Prechádzanie cez cestu mimo vyznačeného prechodu - pokuta 300 kún. Pokuta za alkohol za volantom je odstupňovaná podľa jeho miery. Ak spáchate priestupok, za ktorý by ste prišli o vodičák, potom vám do preukazu bude zaznamenané obdobie, počas ktorého nesmiete na území Chorvátska riadiť motorové vozidlo. Ak sa vám stane na chorvátskych cestách dopravná nehoda, zabezpečte miesto výstražným trojuholníkom, okamžite nehodu nahláste a počkajte do príchodu polície. Ak dôjde k poškodeniu vášho vozidla, musíte od polície dostať správu o nehode. Len tak sa vyhnete problémom na hraniciach. Polícia spíše správu, vy ako cudzinci máte právo na preklad protokolu do materinského jazyka a na jednu kópiu protokolu. Nikdy nepodpisujte dokumenty, ktorým nerozumiete. V prípade vážnej nehody si žiadajte tlmočníka. Pri problémoch v zahraničí je nanajvýš účelné obrátiť sa o pomoc na asistenčnú službu zmluvnej poisťovne.

Základné povinnosti v prípade dopravnej nehody – zoznam / postup po krokoch: Najskôr nehodu hláste polícii (92) alebo voľte univerzálne európske telefónne číslo pre prvú pomoc v urgentných prípadoch (112). Hlásenie polícii nie je potrebné v prípade dopravnej nehody, pri ktorej na vozidlách došlo len k malej škode. V prípade, že sú pri nehode zranení, volajte lekársku záchrannú službu (94). Zabezpečte miesto nehody, oblečte si reflexnú vestu a postavte výstražný trojuholník, aby sa predišlo vzniku nového nebezpečenstva. Počkajte na príchod polície. V prípade škody na vozidle žiadajte hneď na mieste nehody od polície potvrdenie o poškodení vozidla, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu. Ak potrebujete odstrániť poruchu alebo je potrebné vozidlo zaviezť do servisu, zavolajte Pomoc na ceste (987).

Odporúča sa pohybovať sa len po značených komunikáciách. Mimo nich hrozí možnosť nálezu nevybuchnutých mín. Najmä pri cestách do vnútrozemia či do hôr juhovýchodne od mesta Dubrovnik, kde treba dávať pozor na míny, zakopané popri cestách (pozostatky vojnového konfliktu z 90-tych rokov – občianska vojna v bývalej Juhoslávii).

Čerpacie stanice

Čerpacie stanice sa nachádzajú na celom území Chorvátska. Otvorené sú v čase 07:00-19:00 / 20:00 a počas letnej sezóny až do 22:00 hod. Vo väčších mestách a na diaľniciach sú benzínové pumpy otvorené Non-Stop (24 hodín). Na všetkých sú základné druhy pohonných hmôt (Super 95, Super 98, Diesel), prípadne Eurosuper 95, EuroDiesel, Super plus 98. Ak máte automobil s plynovým pohonom (LPG), natankovať môžete na čerpacích staniciach vo väčších mestách a na diaľniciach, kde je k dispozícii aj plyn. Informácie o cenách benzínu a zoznam plynových staníc: www.ina.hr; www.tifon.hr; www.omv.hr alebo na www.hak.hr. Priemerné ceny PHM v Chorvátsku sa pohybujú okolo 8,50-10 kún za 1 liter benzínu, 3,5-5 kún za 1 liter plynu.

Železnica, vlakom po Chorvátsku

Hoci je železnicou Chorvátsko dobre prepojené s väčšinou európskych krajín, pre slovenských turistov to nie je práve tá najlepšia voľba cestovania. Vlakové spojenia (Eurocity, Intercity a i.) sú najmä medzi hlavnými európskymi metropolami, ale mnohé sú s prestupmi a dostupnosť vlakmi do menších lokalít je obmedzená. Samotná železničná sieť v rámci Chorvátska je redšia. Ceny oproti inému spôsobu dopravy sú pomerne vyššie. Tento druh cestovania po chorvátskej krajine teda zaostáva za autobusovou dopravou. Vnútroštátne premávajú rýchlovlaky, sezónne vlaky aj tzv. zvláštne vlaky: jún - september, vo víkendových dňoch. Hoci počas sezóny chorvátske železnice posilňujú spojenia vnútrozemia s turistickými strediskami, väčšinou ide len o tie väčšie, významnejšie letoviská pri mori ako sú Split, Zadar, Šibenik. Cesta vlakom na Istriu do Puly je komplikovaná a s mnohými prestupmi (Viedeň, Benátky, Slovinsko a i.).

Hlavná železničná stanica je v Zagrebe. Keď tam pricestujete rýchlikom, medzinárodnou linkou, potom sa dá prestúpiť na vnútroštátne vlakové linky do Rijeky alebo Splitu. Zo Zagrebu do Rijeky je spojenie pomerne časté. Najzaujímavejší je pokrok v cestovaní na trase Zagreb - Split, ktorú zmodernizovali a tak tu jazdia rýchlovlaky. Tým sa doba jazdy skrátila z 9 hodín na cca 5 a pol hodiny. Cestovanie vlakom má teda pozitívne aj negatívne stránky. Na to, aby sa turista dostal do svojho cieľového letoviska, potrebuje zvyčajne viac času, avšak vyhne sa dramatickým letným zápcham na cestách. Navyše jazda vlakom je spravidla omnoho komfortnejšia oproti tej autobusovej.

Informácie o železničných cestovných poriadkoch a o spojeniach na medzinárodných linkách sa dá na webe „Hrvatske željeznice“ www.hznet.hr a na stránkach DB Bahn www.bahn.com, s ktorými je priamo spojená aj stránka Chorvátskych železníc.

Pozn.: pokiaľ bude fungovať priame rýchle spojenie zo Slovenska do Chorvátska, ktorého súčasťou by bol vozeň upravený na prepravu áut či napríklad motoriek a bicyklov, tak preprava prostredníctvom železnice by bola pre slovenských dovolenkárov pohodlná a vhodná. A ak by to bolo za prijateľné ceny, iste by veľa turistov napokon zvolilo aj tento spôsob presunu.

Letiská, letecká doprava

Hoci je letecká doprava dobrou voľbou pre najrýchlejší spôsob dopravy, pri ceste do Chorvátska nepatrí k tým tradičným (ani v období hlavnej sezóny). Národná letecká spoločnosť „Croatia Airlines“ spája Chorvátsko so svetom po celý rok. Buď samostatnými vlastnými linkami alebo v spolupráci s partnermi ako je Austrian Airlines, ktorý prevádzkuje odlety z Viedne do Zagrebu, Splitu či Dubrovniku. Teda najbližšie letisko pre slovenských dovolenkárov je aktuálne Viedeň. Medzinárodné lety sú najexponovanejšie počas letnej turistickej sezóny - približne od apríla do októbra. Pokiaľ by mal niekto záujem letieť z Viedne alebo zo Zagrebu aj do iných miest Chorvátska, tak sa dá letieť na miesta, kam má Croatia Airlines zavedené letné lety. Sú to Zadar, Rijeka, Pula, Brač, Dubrovnik a vo vnútrozemí Osijek. Na vnútroštátnych linkách chorvátske aerolínie zabezpečujú spojenia medzi mestami Zagreb, Dubrovnik, Pula, Rijeka, Zadar a Split. Podrobné informácie na www.croatiaairlines.hr.

Po prílete na letisko sú turistom k dispozícii organizované autobusové linky chorvátskej leteckej spoločnosti, ktoré spájajú letiská s centrom mesta (lístok stojí približne 4 € a cestovný poriadok je prispôsobený príletom).

Hlavné medzinárodné letisko „Pleso“ je pri hlavnom meste Zagreb, vzdialené cca 17 km. Mesto a letisko spája pravidelná autobusová linka a trvá cca 25-30 min. Druhé najväčšie letisko v Chorvátsku je „Cilipi“, ktoré je na samom juhu Dalmácie, cca 18 km juhovýchodne od Dubrovnika. Prepravu medzi mestom a letiskom zabezpečuje bus, cesta trvá asi 20 min. Ďalšie medzinárodné letiská sú Split, Rijeka, Pula, Zadar, Osijek. Na najväčších letiskách (Zagreb, Split, Dubrovnik) sú cestujúcim k dispozícii okrem autobusového spojenia aj taxíky a auto požičovne.

Na rozdiel od predošlých rokov, v súčasnosti (2015) neexistuje letecké spojenie z Bratislavy (zo Slovenska) do Chorvátska. Lety sú možné z Viedne. Prípadne z Českej republiky, kde jediné priame letecké spojenie s jadranským pobrežím je z Prahy a to do Splitu a Dubrovniku. V letnej sezóne ho prevádzkuje nízkonákladová spoločnosť SmartWings (s celkom prijateľnými cenami).

K pobytu v Chorvátsku Vám radi zabezpečíme aj leteckú dopravu - informujte sa na aktuálne možnosti v CK Reny Travel, prípadné aktuality priebežne uverejníme aj na stránke Doprava do Chorvátska.

Lode, trajekty

Preprava trajektami / loďou je v rámci Chorvátska bežná. Väčšinu ostrovov spája s pevninou pravidelná osobná doprava. Na väčšie ostrovy vás aj s autom pohodlne prepravia trajekty. Na tie menšie zase lode rôzneho druhu, od moderných „rakiet“ až po tie najmenšie. Najpríjemnejšie sú vraj plavby malými loďkami pre pár desiatok pasažierov.

Trajektové a lodné linky má na starosti najmä najväčšia chorvátska lodná spoločnosť Jadrolinija Rijeka. Okrem nej môžu turisti využiť aj menšie spoločnosti Rapska plovidba d.d. Rab, Linijska nacionalna plovidba d.d. Split, Uto Kapetan Luka Jesenice, G&V Line Dubrovnik, Miatours d.o.o., Bura Line & Offshore Slatine. Pri využívaní miestnej trajektovej dopravy nie je potrebné (a často ani možné) kupovať lístky vopred. V prístave počkáte, kým prídete na rad, nalodíte sa a môžete vyplávať. Aj v tejto oblasti sa však Chorvátsko modernizuje a tak kúpu lístka na trajekty online už využijete aj v spoločnosti Jadrolinija na stránke http://www.jadrolinija.hr.

Populárne sú aj dovolenky na jachte. Jadran je v podstate pokojný, ideálny pre námorníkov, ktorí sa radi plavia v „pokojných vodách“ a užívajú si dovolenkovú výletnú plavbu. Zaujímavé je tiež spojiť si dovolenku v dvoch destináciách - dovolenka Chorvátsko – Taliansko. Prepraviť sa cez Jadran k talianskemu pobrežiu a pokračovať v prázdninách na talianskej strane. Napríklad zo Splitu do Pescary (región Abruzzo) alebo do Ancony (región Marche). Trajekty premávajú na medzinárodnej trase denne alebo niekoľkokrát v týždni. Doba plavby 8 až 9 hodín, v závislosti od trajektovej spoločnosti. Plavby prevádzkujú najmä spoločnosti Jadrolinija, BlueLline či talianska SNAV. Mnoho iných ďalších lodných liniek je napr. z Puly do Benátok so spoločnosťou Venezia Lines, 3 x v týždni, doba plavby 3 hodiny. Z Mali Lošinj do Rimini, Cesenatica, Pesara alebo Benátok so spoločnosťou Emilia Romagna Lines, doba plavby od 3 a pol hodiny do 4 a pol hodiny v závislosti od trasy. Alebo tiež z Kotoru (90 km južne od Dubrovnika), ktorý leží síce už na území Čiernej Hory, ale trajektom sa odtiaľ dá preplaviť za cca 16 hodín do Bari v južnom Taliansku, hlavného mesta regiónu Apúlia.

Doprava autobusom

Pravidelné medzinárodné autobusové linky spájajú Chorvátsko so susednými krajinami a väčšinou stredoeurópskych a západoeurópskych štátov. Číslo na službu Informácie pri volaní z Chorvátska : 060 313 333. Cez hlavnú letnú sezónu spájajú Slovensko a Chorvátsko autobusmi cestovné kancelárie (pobyt autobusom si môžete zakúpiť aj v CK Reny Travel) a pravidelná linka Slovaklines. Okrem toho funguje množstvo súkromných malých i veľkých spoločností na rôznych spojoch. Ak sa niekto rozhodne cestovať do Chorvátska individuálne autobusom, tak najvhodnejšie je trasu plánovať cez Autobusovú stanicu v Zagrebe. Je výborne prepojená s veľkými turistickými centrami v Chorvátsku a miestne linky, ktoré premávajú aj cez menšie turistické strediská, zaručia pohodlný a rýchly príjazd. Záhrebská autobusová stanica je prepojená aj so všetkými väčšími európskymi mestami.

Všetky informácie o cestovnom poriadku nájdete priamo na požadovanej autobusovej stanici napr.: www.akz.hr – Autobusová stanica Zagreb, www.ak-split.hr – Autobusová stanica Split, ďalšími veľkými sú Autobusová stanica Rijeka, Dubrovnik, Šibenik, Zadar, Osijek.

V rámci Chorvátska sa dá z mesta do mesta prepravovať miestnymi autobusovými linkami.

O doprave do Chorvátska zájazdovým autobusom zistíte viac na stránke Doprava do Chorvátska busom.

Verejná mestská doprava

Miestna hromadná doprava v Chorvátsku je cenovo ladená približne ako na Slovensku, možno o niečo drahšia, v závislosti od konkrétnej prepravy. V priemere lístky MHD stoja okolo 7 kún. Zakúpiť sa dajú v novinových stánkoch „Tisak“, prípadne priamo pri nástupe do MHD, avšak už za vyššiu cenu (cca 8 kn).

Taxi, taxíky

Taxík návštevníka odvezie na želané miesto. Taxi služba je vo všetkých mestách a turistických strediskách. Turisti ju nájdu aj na veľkých letiskách Zagreb, Split a Dubrovnik.

Cyklistické trasy

Chorvátsko je rajom cyklistov a ponúka nespočetné množstvo kilometrov cyklistických trás od tých najjednoduchších po pobreží až po tie „ťažšieho kalibru“ s náročným stúpaním (viď sekciu šport). Preprave na dvoch kolesách v Chorvátsku praje aj veľmi vhodné podnebie. Je pokojné a mierne a tak cyklistická sezóna môže trvať už od jari až do jesene. Záujemcovia o tento aktívny spôsob dovolenkovania tu majú tie najlepšie predpoklady byť spokojní. Požičovne bicyklov a preprava v rámci mesta či okolia nie je problém. Bicykel je vhodný dopravný prostriedok aj pre toho, kto si chce pozrieť okolie aj miestnu prírodu. Pri mori je požičovňa asi v každom stredisku, letovisku. Náročnejší cyklisti, ktorí chcú viac najazdiť, si vozia vlastné bicykle „na mieru“ už z domu, ostatní si môžu bicykle zapožičať. Vo väčšine požičovní sú totiž bicykle menej kvalitné a nemajú vyššiu výbavu, či potrebné vybavenie pre náročného cyklistu, avšak na jednoduché krátke výjazdy to stačí. Môžete si prípadne z domu zobrať základné náradie (na nastavenie prehadzovača a presmykača), olej na premazanie reťaze a bowdenov, prípadne aj vazelínu na ložiská. Môžete mať šťastie aj na kvalitný bicykel, keď natrafíte na požičovňu, kde práve zakúpili nové bicykle alebo ich majiteľ práve servisoval, či jednoducho vie, čo robí. Takisto hotely a ubytovacie komplexy bývajú dobre vybavené potrebami pre cyklistov. Prenajímajú bicykle, detské sedačky a prilby, služby servisu bicyklov. Organizujú aj rekreačné cyklistické výlety so sprievodcom na vysoko kvalitných a udržiavaných bicykloch pre všetky vekové skupiny.

Návštevníci - cyklisti, ktorí plánujú cestovať do Chorvátska na / s bicyklom, si ho môžu odviezť na vlastnom vozidle alebo skúsiť prepravu v rámci železničnej dopravy. Turistovi s bicyklom v rámci ubytovacích zariadení majitelia radi poskytnú cez noc jeho bezplatné uschovanie, najčastejšie v rámci pivnice, garáže a pod. Je možné aj priamo využiť ubytovacie zariadenia už špeciálne určené pre cyklistov, ktoré býva ponúkané spolu už s vytýčenými možnosťami cyklistických trás. Trasu si zvolíte podľa vlastného vkusu. V letoviskách majú turistické kancelárie pre cyklistov rôzne info materiály a katalógy, prospekty, brožúry a cyklistické mapy.

Ďalšou zaujímavou možnosťou pre turistov cyklistov je spoznávanie pobrežia a chorvátskych ostrovov spojením plavby loďou a jazdy na bicykli. Buď individuálne alebo ešte lepšie s miestnym profesionálnym sprievodcom. Naplánovať a kvalitne zorganizovať cyklistické výlety je možné aj v špecializovaných miestnych agentúrach, ktoré na požiadanie vedia „ušiť na mieru“ nielen trasy, ale poskytnúť aj miestneho odborného sprievodcu. Ak už doma plánujete "dovolenku na bicykli" a máte záujem o program na mieru, v Reny Travel vám ho radi pripravíme.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost