Chorvátsko "dobro došli"

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

Zdravie, zdravotníctvo, lieky, poistenie

Aby sme chránili svoje zdravie na cestách po Chorvátsku, potrebujeme vedieť aké doklady je potrebné mať so sebou, aby nás v prípade úrazu alebo ochorenia ošetrili. Ktoré lekárske úkony pokryje zdravotné poistenie? Na čo slúži Európsky preukaz zdravotného poistenia? Kedy je dobré mať uzatvorené aj komplexné cestovné poistenie, resp. komerčné pripoistenie liečebných nákladov v zahraničí?

Aké doklady treba mať so sebou v Chorvátsku na ošetrenie u lekára


Aktuálne opatrenia v destinácii v súvislosti s vírusom COVID-19

Každý cestujúci by mal mať so sebou minimálne európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP, tzn. kartičku svojej zdravotnej poisťovne, kde platí poistné) alebo doklad o cestovnom poistení. Pre turistov je najvýhodnejším krytím pri ceste do Chorvátska kombinácia európskeho preukazu a pripoistenia sa v komerčnej poisťovni, keďže EPZP nepokrýva všetky náklady za zdravotné služby v zahraničí.

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Držiteľ má nárok na neodkladnú potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ (pri dovolenkách, dočasných pobytoch a pod.). Platí vo všetkých verejných zdravotníckych zariadeniach. Občan SR má právo po predložení EPZP na rovnakú zdravotnú starostlivosť v takom rozsahu ako majú domáci Chorváti.

Lekárske ošetrenie - je potrebné vyhľadať lekárov, ktorí majú platnú zmluvu s Chorvátskym fondom zdravotného poistenia (HZZO). Ošetrenie však nie je zdarma, za každú návštevu lekára (vrátane zubára) sa pripláca cca 10 kn. Na vyšetrenie k špecialistovi alebo do nemocnice pacienta odporúča všeobecný lekár.

Hospitalizácia v nemocnici - do nemocnice sa dostanete na základe odporúčania ošetrujúceho lekára, v akútnom prípade aj priamo, na základe európskeho preukazu. Spoluúčasť je 100 kn na deň, maximálne 2 000 kn za jednu hospitalizáciu. Je garantovaná dostupnosť nemocníc, ktoré majú zmluvu s HZZO.

Pohotovosť - v odôvodnených prípadoch Vám ošetrenie na pohotovosti preplatí HZZO.

Nárok na preplatenie výdavkov – v prípade, že ste platili za zdravotnú starostlivosť, po návrate predložíte svojej zdravotnej poisťovni v SR potvrdenie o úhrade týchto služieb. Musí byť z neho jasné, aké výkony vám lekári urobili. Vaša zdravotná poisťovňa potom rozhoduje o nároku, či a koľko vám preplatí.

Poistná knižka / karta / zmluva / komplexného cestovného poistenia

Doklad pri komerčnom pripoistení na cesty, ktorým sa preukážete pri vyhľadaní a návšteve lekára. Lekár pošle faktúru za ošetrenie na príslušné miesta poisťovne, ktoré ju uhradia alebo na adresu cestujúceho, ktorý ju potom predloží poisťovni a tá ju uhradí priamo lekárovi. Ďalšou možnosťou je, že poplatky u lekára platí turista v hotovosti a potom predloží originály účtov spolu s lekárskou správou a potrebnými náležitosťami poisťovni, ktorá ich preplatí. Komerčné cestovné poistenie sa odporúča všetkým cestujúcim občanom SR. Pri organizovanom cestovaní sú najvýhodnejšie rôzne tzv. „balíky“ poistení, ktoré môžu okrem poistenia liečebných nákladov v zahraničí, úrazového poistenia, poistenia batožiny, zodpovednosti za škody atď., obsahovať aj napr. poistenie storna zájazdu či poistenie nákladov v prípade choroby dieťaťa. V prípade nečakanej situácie / udalosti (či už zdravotnej alebo škodovej), je takto zabezpečené krytie v dojednanej výške. Nespornou výhodou je non-stop asistenčná služba na telefóne, ktorá radí, čo robiť a ako postupovať.

Viac aktuálnych informácií k tejto téme nájdete na stránke Komplexné cestovné poistenie.

Poistenie liečebných nákladov v zahraničí

Poistenie liečebných nákladov v zahraničí sa oplatí určite každému cestujúcemu, keďže môžu nastať prípady, kedy náklady za zdravotné služby narastú do vysokých výšok (ambulantné ošetrenie, hospitalizácia, lieky, zdravotnícke pomôcky a pod.). Poistné sa v prípade dovoleniek v Chorvátsku pohybuje od cca 10,00 € / osoba / týždeň. Vzhľadom na vysoký rozsah krytia je výhodné.

Výhody EPZP oproti komerčnej poistke

  • poskytovatelia napojení na verejný systém zdravotného poistenia v členskom štáte sú povinní nárok na základe EPZP uznávať
  • nárok rozsahu zdravotnej starostlivosti nie je obmedzený maximálnou finančnou čiastkou
  • nárok nie je obmedzený na choroby vyskytujúce sa u poistenca po prvý raz pri pobyte v inom členskom štáte, vzťahuje sa aj na chronické ochorenia. Ak trpí osoba chronickým ochorením, vyžadujúcim pravidelnú starostlivosť napr. dialýza, je potrebné, aby si pacient pred vycestovaním dohodol jej poskytnutie so zahraničným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Poisťovňa mu môže byť pri tom nápomocná.
  • v prípade existencie nároku poistenca je možné vydať nárokový doklad aj spätne

Nevýhody EPZP oproti komerčnej poistke

  • EPZP nekryje náklady za spoluúčasť poistenca
  • EPZP nekryje náklady za prevoz do SR a repatriáciu
  • EPZP nekryje náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.

Lieky

Lieky vydáva na predpísaný recept zmluvná lekáreň HZZO. Za každý recept je spoluúčasť pacienta vo výške 10 kn.

Ak vás dlhodobo trápi zdravie a užívate pravidelne lieky, je dôležité nezabudnúť si ich vziať so sebou. Všetky lieky, ktoré práve užívate si pribaľte do cestovnej batožiny v dostačujúcom množstve a radšej ešte s rezervou! Najmä pri chronických ochoreniach (astma, cukrovka, alergie a i.). V osobnej cestovnej lekárničke by nemali chýbať základné lieky - proti horúčke, hnačke i zápche, zvracaniu, bolestiam, základné dezinfekčné prostriedky, teplomer, rôzne náplasti, obväzy. Tí starostlivejší o svoje zdravie si môžu počet liekov samozrejme rozšíriť.

Povinné očkovanie

Pri ceste do Chorvátska nie je potrebné žiadne povinné očkovanie ani očkovací preukaz osôb.

Chorvátsko a morskí ježkovia

Najčastejšie sa vyskytujú morskí ježkovia práve na pobreží Chorvátska, preto netreba zabúdať na najzákladnejšiu ochranu. Proti šliapnutiu na morského ježka sú najlepšou obranou kvalitné gumenné topánky do vody. Ak sa tvrdé, ostré ježkove pichliače do nohy zapichnú, ide o veľmi bolestivé poranenie. Niektoré druhy týchto morských živočíchov sú navyše jedovaté.

Treba čo najrýchlejšie ponoriť nohu do čo najteplejšej vody, ktorú v pomere 1:1 nariedite octom. Ak ocot pri sebe v lekárničke nemáte, iste vám ho radi poskytnú v najbližšej plážovej reštaurácii. Pinzetou potom ostne opatrne odstráňte a postihnuté miesta vydezinfikujte a pre istotu (najmä pri deťoch) vyhľadajte lekára.

Medúzy - postrach dovolenkárov

V Európe sa prakticky nevyskytujú medúzy pre človeka nejako mimoradne nebezpečné. Iba prudko jedovatá medúza štvorhranka môže človeka zabiť v priebehu niekoľkých minút. Vraví sa jej aj medúza-zabijak. Druhy medúz štvorhraniek obývajú pobrežia tropických a subtropických vôd Indického, Tichého a Atlantického ocánu. Ich chápadlá môžu narásť až do dĺžky 3 metrov. Vyskytuje sa najmä pri Austrálii alebo v Thajsku a pod. V Európe nie. Iba niektoré z druhov sú rozšírené aj v oblastiach s miernejším podnebím.

Stredozemné more môže z roka na rok postihnúť záplava medúz. Invázie medúz zasahujú častejšie španielske a africké pobrežia, Baleárske ostrovy, ale i pobrežia Sicílie spolu s pevninským talianskym pobrežím. Jednoducho sa zrazu objavia v obrovskom množstve a nič sa s tým nedá robiť. Zažili sme to pred pár rokmi aj v Španielsku na Costa Brava aj v Taliansku pri Sardínii a Korzike, či v Kalábrii pri Sicílii. Taliani vtedy vztýčia na plážach v letoviskách zástavy (modrá medúza na bielom poli) upozorňujúce na toto nebezpečenstvo. Inak základné vlajky, ktoré varujú a signalizujú nebezpečenstvo na mori a zákaz kúpania sú červenej a čiernej farby. Francúzska riviéra zažívala skôr cykly že každých 12 rokov prišli asi tak 4 sezóny so zvýšeným počtom medúz a to najmä tých svetielkujúcich Pelagia noctiluca. V posledných rokoch sa tieto nepríjemné živočíchy vracajú každý rok. Francúzi naťahujú okolo pláží obrovské siete, aby tak ochránili dovolenkárov. V oblasti Stredomoria na boj s medúzami vynakladajú nemalé finančné prostriedky. Pri ostrove Ibiza napríklad úrady najmú niekoľko desiatok rybárskych lodí, aby lovili medúzy v okolí Baleárskych ostrovov, čo stojí obrovskú sumu peňazí.

V podstate medúzy ohrozujú svojím spôsobom aj rybárov, ale z ekonomického hľadiska. Živia sa planktónom, menšími rybami, krabmi i rakmi a tam, kde sa privalia ako kobylky, do tých oblastí sa už ryby nevrátia (alebo len veľmi zriedka a nie v takom počte ako pred „nájazdmi“ medúz) a rybári nemajú čo loviť.

V Chorvátsku sa výskytu medúz nevyhne najmä istrijský polostrov, ostrovy Cres, Krk, Lošinj alebo Pag, Dugi Otok, Lastovo a iné. Vietor a prúdy zanesú po čase vlnu medúz preč, niekedy sa opäť vrátia a pribúdajú. Ak však nie je výskyt medúz alarmujúci, je to prirodzený jav, sem tam zopár medúz. Medúzy sa momentálne premnožujú vo všetkých moriach Stredomorie nie sú výnimkou. Jedná sa prevažne o svetielkujúce medúzy „Pelagia noctiluca“, známe ako „taniere“. Popŕhlenie je veľmi bolestivé e nepríjemné, avšak nie životu nebezpečné. V Chorvátsku jej vravia „meduza“ a Slovinci „morska mesečina“. Vyzerá ako priesvitný pologuľovitý plávajúci zvon, modrofialový až ružový. Priemer cca 10 cm. Má štyri dlhé zriasené chápadlá a po obvode zvonu osem tenkých vláknitých, vyše meter dlhých chápadiel. Zvon aj chápadlá sú pokryté pŕhliacimi bradavkami. Je to na pohľad pôvabná medúza, ktorá v noci svetielkuje, ale zato veľmi nepríjemná. Väčšina bolestivých popŕhlenie pochádza práve od nej.

Okamžite po strete – dotyku s medúzou pocítite ostrú pálivú bolesť a na zasiahnutých miestach navrú pupienky / pľuzgiere, ktoré sa hoja sa veľmi pomaly. Dokonca môžu po nich ostať aj jazvy. Ak je zasiahnutá väčšia časť tela, prichádza aj k nevoľnosti, zvracaniu, oslabeniu organizmu, bolesti hlavy a u niekoho slabšieho aj k strate vedomia (ale len ojedinele). Okamžite treba vyjsť z vody, kožu umyť prípravkom roztoku síranu horečnatého (alebo jednoducho, keď sa dá, močom), hlavne ak ostali na koži prilepené aj časti prísavok. Ak nemáte k dispozícii hneď prvú pomoc, roztok nemáte, potrite si zasiahnuté miesto suchým pieskom, čím dosiahnete zoškriabanie zvyškov chápadiel. Treba tiež povyťahovať zvyšky medúzy kým nepríde lekár pinzetou alebo niečím podobným. Na zmiernenie opuchov sa môžu narýchlo použiť aj horúce kamene. Poliať postihnuté miesto môžete aj alkoholom alebo vínnym octom, ktoré by mohli byť narýchlo naporúdzi napr. v blízkom plážovom bufete. Pomáhajú vraj aj paradajky, teda šťava z paradajok, či citrónová šťava s olivovým olejom. Ak máte krém proti alergii, potrite postihnuté miesto. Ak je popŕhlenie miernejšie, dôsledky sa objavia neskôr ako tzv. neskorá reakcia. Pokožka môže byť podráždená až 7 dní, v žiadnom prípade sa neodporúča vystavovať sa po popŕhlení medúzou slnku! Dobré je byť vopred pripravení, prečítať si o prvej pomoci ešte pred dovolenkou, poradiť sa s lekárom, či v lekárni a zakúpiť základné prostriedky na ošetrenie. Hodí sa najbežnejší gél proti alergickej reakcii. V lekárňach už dostať aj špeciálne prípravky práve na ošetrenie po popŕhlení medúzou. Na popŕhlenie si musia dávať pozor najmä alergici.

Iné medúzy, napr. najväčšia medúza teplejších vôd „Rhizostoma pulmo“, ktorej zvon má priemer až 1m, nebezpečná nie je. Pre svoju veľkosť sú tieto obrovské medúzy známe ako „popolnice“, veľké ako veko od smetného koša - popolnice. Tiež sa im vraví aj morský klobúk, pôsobia tak, keď sa vznášajú v priezračnej vode. Ich popŕhlenie je len veľmi slabé. Na Jadrane sa vyskytujú výnimočne. Bežne sa vyskytujú v severovýchodnom Atlantiku, Jadranskom a Stredozemnom mori a sú často korisťou veľkých korytnačiek.A tak ďaleko od domova – hlbokých vôd Atlantiku a Stredozemného mora - sú skôr vystrašené ako agresívne. Objaviť sa môžu v prístavoch, ako tomu bolo napríklad v Zadare, kde bola jedna videná. Zrejme bola prisatá k niektorej veľkej lodi. Oceán ich vyplavuje ojedinele pri silnom vetre a vysokom prílive.

Čo je vlastne dôvodom väčšieho výskytu medúz? Odborníci uvádzajú, že dôvody sú dvojaké: oteplenie mora a úbytok prirodzených nepriateľov, teda veľkých rýb ako sú tuniaky, mečúne, makrely a korytnačky kožatky. A na tomto úbytku sa prevažne podieľa človek nadmerným rybolovom (niektorým z týchto druhov hrozí dokonca vyhubenie). Globálne otepľovanie nahráva premnoženiu a hrozí, že sa cykly s alarmujúcim množstvom môžu opakovať aj častejšie v ďalších rokoch.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


20 rokov s Reny Travel

© 2015-2024 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost