Kraj tradičných chutí

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Slavónia

Región Slavónia leží vo vnútrozemí Chorvátska a rozprestiera sa vo východnej časti krajiny. Na severe hraničí s Maďarskom, na západe so Srbskom a na juhu s Bosnou a Hercegovinou. Je významným dopravným uzlom Chorvátska, vďaka riečnym prístavom na Dunaji, Sáve a Dráve. Tieto prístavy boli dôležitými prekladiskami tovaru už v stredoveku. Región je preslávený chovom a šľachtením koní.

mapa Chorvátsko - Slavónia

Turistický sprievodca

Pretože tovar z prístavov následne putoval ďalej do vnútrozemia na konských povozoch, je teraz Slavónsko v Európe známe chovom a šľachtením koní (štátny žrebčín lipicánov v Djakove). Po Dalmácii je to druhý najväčší historický región, ktorý vznikol pred 370 miliónmi rokov z niekdajšieho Panónskeho mora. Množstvo nájdených skamenelín tak vypovedá o geologickej histórii oblasti krajiny.

Slavóniu formovala rieka Dráva, Sáva, Dunaj a Ilova a obrábala ľudská ruka vyše 8 000 rokov, čo platí až dodnes. Najlepšie ju charakterizujú úrodné nížiny / roviny Panónie, lužné lesy, malebné vinohrady so starými vínnymi vinicami, ale i barokové kaštiele. Na slavónskom území sa nachádza prírodný park „Papuk“. Je to najkrajšia časť slavónskych hôr (severne od mesta Požega). Nad mestom Osijek, pri sútoku riek Drávy a Dunaja, sa rozkladá jedno z najväčších zachovaných močiarnych území v Európe, „Kopački rit“.

V regióne sú výborné podmienky na pestovanie obilia a hrozna, ktorému sa darí na viniciach v poddunajskej oblasti, vo východnom a strednom Slavónsku. Vyrába sa prevažne biele víno. Najviac vyniká oblasť v okolí mesta Kutjevo s jednou z najstarších európskych vínnych pivníc. Kuchyňu v regióne Slavónia charakterizujú maďarské a turecké vplyvy, prevažuje mäsitá strava a zelenina. Šunky, klobásy, sušené salámy „slavónsky kulen“ a „kulenova seka“, rybací a kurací parikáš, kotlíkový guláš z bravčoviny, teľaciny, hovädziny a zemiakov „čobanac“ alebo typické miestne jedlo „sarma“, čo sú vlastne zrolované plnené kapustové listy plnené mletým mäsom a ryžou. Nechýba pálená slivovica a vynikajúce miestne vína napríklad Ilocký tramín alebo známy likér Maraschino, ktrorý sa vyrába z višní odrody maraska, ktoré rastú práve tu v oblasti.

Najnavštevovanejšie v regióne Slavónia je mesto Slavonski Brod s pevnosťou a kláštorom, Osijecká pevnosť alebo zámok Odescalchi a stredoveké hradby v meste Ilok. Rôznorodé vyžitie podľa svojho vkusu si tu nájde každý návštevník. Wellness v Osijeku, kúpele Bizovac, lov, rybolov, jazdectvo, cyklotrasy Požežská hora, Psunj a Papuk či Nová Gradiška. Takisto pekné sú turistické náučné chodníky napríklad Gajna (Slavonski Brod) a vínne cesty Kutjevo, Djakovské vinogorje. Typické suveníry z oblasti sú „Vučedolská holubica“ (Vukovar), šokacký klobúk či zlatá výšivka.

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost