Bansko

Reny Travel - príjemný zážitok z lyžovačky v Bulharsku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lyžovanie Bansko

Najobľúbenejšie bulharské lyžiarske stredisko Bansko (990 - 2.600 m n.m.) leží v pohorí Pirin na juhozápade krajiny. Lyžiarska sezóna tu trvá od decembra do mája, k dispozícii je 70 km lyžiarskych zjazdoviek, ktoré obsluhuje 14 lanoviek a vlekov. Vzdialenosť od hlavného mesta Sofia a letiska je 160 km. Pestrý výber ubytovacích zariadení od jednoduchých apartmánov až po luxusné 5* hotely s wellness. Priaznivcom freestyle je určený Snowpark Plato. Pod vrcholom Todorka 2.746 m sa rozprestierajú freeride terény. Príjemná rodinná lyžovačka s dostatočným množstvom ľahkých a stredne ťažkých zjazdoviek, pre najmenších detská lyžiarska škôlka. Požičovňa výstroja, inštruktori, osvetlená zjazdovka, bežkárske trate, množstvo eventov, vrátane svetového pohára v slalome, počas celej sezóny.

rating 3.5
3.7/5

Lyžiarske stredisko Bansko

Lyžiarske stredisko Bansko (990 - 2.600 m n.m.) sa nachádza v pohorí Pirin na juho-západe Bulharska asi 155 km južne od hlavného mesta Sofia a 60 km od krajského mesta Blagoevgrad. Pre lyžovanie je k dispozícii približne 70 km zjazdoviek, z toho ľahké 24,5 km, stredné 28 km, ťažké 17,5 km. Dopravu lyžiarov zabezpečuje 14 dopravných zariadení: 2 kabínky, 8 sedačkových lanoviek a 4 vleky. Dostatkom snehu je poistených 90% zjazdoviek (400 snežných kanónov). Najdlhšia zjazdovka meria približne 16 km a vedie z vrcholovej stanice do údolnej stanice, jej náročnosť zvládnu aj stredne zdatní lyžiari. Osvetlená zjazdovka č.1 (modrá) umožňuje nočné lyžovanie v spodnej časti strediska.

Fotogaléria

Skimapa

Technické parametre

Nadmorská výška: 990 - 2.600 m n.m.
Sezóna: začiatok decembra - koniec apríla / 8:30-17:00 hod.
Zjazdovky: ľahké 24,5 km, stredné 28 km, ťažké 17,5 km
Zjazdovky celkom: 70 km
Lanovky a vleky: vleky 4, sedačky 8, kabínky 2
Lanovky a vleky celkom: 14 (24.000 os./hod.)
Heliport: 0
Záruka snehu: 90% (snežné delá 400 ks)
Ceny: Skipas Bansko
Top hodnotenie: lyžovanie (5*), vleky (4*), snowpark (4*)
Vzdialenosť z Bratislavy: 1.100 km
Destinácia: Lyžovanie Bulharsko

Dovolenka Bansko

Niekoľko rokov po sebe bolo lyžiarske stredisko Bansko odmenené prestížnym ocenením WSA ako najlepšie lyžiarske stredisko v Bulharsku. Hlasovaním lyžiarov a ľudí okolo lyžovania sa tak zaraďuje do rodiny víťazných lyžiarskych stredísk, najlepších vo svojich krajinách, podobne ako Kitzbühel (Rakúsko), Garmisch-Partenkirchen (Nemecko), Cortina d'Ampezzo (Taliansko), Kranjska Gora (Slovinsko), Val Thorens (Francúzsko) a ďalšie poskytuje zimná dovolenka v Bansko dokonalý zážitok z lyžovačky.

Návštevníci tohto zimného strediska sa sem znova a znova vracajú, existuje viacero dôvodov. Bansko ponúka veľkú rozmanitosť a dokáže uspokojiť do značnej miery chuť každého návštevníka, od fanúšikov moderných extrémnych zimných športov až po obdivovateľov autentických miest. Mesto si zachovalo svoju starodávnu charizmu, dláždené ulice a staré domy, ktoré vyzerajú ako kláštory, s vysokými kamennými múrmi a malými okenicami. Unikátne sú aj staré červené víno a chutné jedlá tradičnej miestnej kuchyne. Zimná dovolenka Bansko prináša najvyššiu kvalitu za výhodné ceny.

Jedno z najväčších zimných stredísk v Bulharsku sa nachádza 925 metrov nad morom na úpätí Pirinskej hory - 150 km od Sofie a 60 km od mesta Blagoevgrad. Bansko sa postupne etablovalo ako popredné zimné lyžiarske stredisko v krajine a priťahuje mnohých bulharských a zahraničných turistov. Bohatosť slnka a početné slnečné dni v zime dokresľujú dokonalý zážitok z dovolenky na perfektne upravených lyžiarskych tratiach.

Svetový pohár v lyžovaní

Celková dĺžka zjazdoviek je 75 km, najdlhšia meria 6 km. Asi 90% všetkých 16 tratí je vybavených umelými snehovými delami pre kvalitný a dlhotrvajúci sneh. Lyžiarske stredisko Bansko má k dispozícii aj lyžiarsky svah vybavený nočným osvetlením. Počas zimnej sezóny je tiež otvorené klzisko. Najvyšší bod lyžiarskeho strediska je 2.560 m. Najväčšou výzvou pre lyžiarov v Bansku je zjazdovka "Tomba", pomenovaná podľa legendárneho talianskeho lyžiara Alberta Tombu. Trať je miestom pre FIS podujatia. Na tabuli slávy figurujú mená ako: Alberto Tomba, Janica Kostelic, Rosi Mittermaier, Stephan Eberharter, Kjetil Andre Aamodt, Gustavo Thoeni, Hanni Weirather Wenzel, Andreas Wenzel, Franz Klammer, Michael Walchhofer, Reinfried Herbst, Marc Girardelli, Maria Walliser, Hermann Maier, Markus Wasmeier, Lindsey Vonn, Marcel Hirscher, Lizzy Goergl, Anja Paerson, Aksel Lund Svindal, Ted Ligety, Anna Fenninger a ďalší.

Pre lyžiarov je k dispozícii kabínková lanovka, ktorá vedie z východiskového miesta lanovky v Bansku na Banderisku Polyanu, ktorá je napojená na lyžiarske svahy aj 7 km biatlonovú trať, ktorá býva dejiskom svetových a európskych podujatí v tejto disciplíne. Zjazdovky udržiava v perfektnom stave viac než 15 vozidiel údržby a špičkový zasnežovací systém, ktorý zaručuje zábavu na snehu počas šiestich mesiacov, lyžovanie od decembra do mája. Najkrajšou traťou je Plato, hneď vedľa je Funpark pre freestyle priaznivcov, ktorý sa nachádza v najvrchnejšej časti strediska a ponúka variabilitu pre výstvbu akýchkoľvek skokov a všetky doplnky. Konajú sa tu niektoré podujatia európskeho snowboardového pohára. Stredisko umožňuje zážitok z jazdy aj paralyžiarom.

Takmer 200 inštruktorov hovoriacich vašim jazykom sa postarajú o zdokonalenie vašich lyžiarskych a snowboardových schopností. Niekoľko požičovní lyžiarskych potrieb umožňuje zapožičať viac ako 3000 lyžiarskych setov, viac ako 1000 snowboardov z najnovších modelov Atomic, Salomon, Head, Nordica, Fischer, Rossignol, Stockli, Dynastar, Elan a iných značiek, vyškolený personál sa bude venovať všetkým vašim požiadavkam a potrebám, aby vám lyže, lyžiarky a ostatná výstroj vybrali na mieru.

Pre rodiny

Pre rodiny detská lyžiarska škôlka Junior Club s cvičným svahom troma cvičnými vlekmi. Kvalitné zjazdovky pre lyžiarov všetkých úrovní. Stredisko ponúka zábavné, bezpečné atrakcie pre deti, veľa akcií a adrenalínovej zábavy pre teenagerov a potešenie pre každého člena rodiny. Pre nelyžiarov túry a vychádzky po okolí, skútre, sánkovanie, korčuľovanie, relax, wellness, bežky.

Ubytovacie zariadenia ako napr. Hotel Kempinski dokážu ponúknuť dôležitý polyžovačkový servis. Okrem vysokého štandardu ubytovania tu môžete relaxovať v SPA centre, samozrejmosťou je posilňovňa, sauna, solárium, masáže, vnútorné a vonkajšie bazény, detský bazén, konferenčné zariadenie s kapacitou vyše 100 miest.

Snowpark Plato

Vyhľadávaným miestom na svahoch lyžiarskeho strediska je snowpark Bansko, ktorý priťahuje začínajúcich aj zdatných priaznivcov freestyle. Park bol otvorený v r. 2006 kedy tu boli vytvorené prvky, ktoré sa každú sezónu viac-menej opakujú. Snowpark Plato je situovaný v hornej časti strediska zvanej Plato vedľa modrej zjazdovky. Vedľa parku premáva 4-sedačková lanovka. Bezpečnostné siete medzi zjazdovkou a snowparkom zabraňujú, aby sa na skoky púšťali lyžiari zboku (mimo poradia), čím sa zamedzilo nečakaným zrážkam. Vstup do parku je tak možný len zhora, z miesta štartu, kde sa nachádzajú aj nevyhnutné bezpečnostné pokyny.

Výstavba skokov podmieňuje termín otvorenia snowparku, čo môže meškať za oficiálnym otvorením strediska aj o niekoľko týždňov. V hornej časti strediska zatiaľ nie je dobudovaný zasnežovací systém, preto je snowpark odkázaný na prírodný sneh. Skoky sa striedajú s krabicami, ktoré sú inštalované namiesto koľajníc a sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Do snowparku je potrebné používaž helmu a chrbtové chrániče. Dôležitá bezpečnostná zásada je kontrolovať že vidíte jazdca pred vami ako odlyžoval zo slepého miesta za skokom na ktorý sa práve chystáte. Rýchlosť je hlavný pomocník freestylerov, pomalá jazda na skok je najčastejšou príčinou havárií a bolestivých pádov.

Zábava, après-ski

Najlepšie miesto na ukončenie lyžiarskeho dňa je après-ski bar Happy End, kde pri poháriku s priateľmi preberiete vzrušujúce zážitky z lyžovačky. Pre zábavychtivých je k dispozícii rytmus a hudba do neskorých nočných hodín. Jedáci si môžu vybrať z množstva tradičných krčiem, kde sa podáva domáca kuchyňa a miestne špeciality. Na svahoch slúžia k doplneniu energie viaceré chaty, reštaurácie a bufety s občerstvením. V rámci významných podujatí tu vystúpili známi umelci ako Paul Young, Chris Norman, Baccara, Fish and Chris Thompson, Weather Girls, London Beat, Lutricia McNeal, DJ Bob Sinclar, Eve Mendez, Lovely Laura a ďalší.

Bansko ponúka zimnú dovolenku na najvyššej úrovni! Tancujúc priamo na snehu si môžete vychutnať chladnú hudbu s D-Jmi a ich farebným, špeciálnym Bansko Hummerom. Alebo si môžete zasúťažiť v hre "lovci pokladov" o ceny. V Bansku sa nebudete nikdy nudiť. Majestátne hory v pohorí Pirin, pripomínajúce Vysoké Tatry, zlákajú nejedného lyžiara túžiaceho po adrenalíne na freeride. Bansko je hostiteľom súťaže Mad Goat Ride v extrémnom freeride lyžovaní a snowboardingu na panenských svahoch pod vrchom Todorka.

Večerné lyžovanie

Lyžovanie pod hviezdami zažijete vďaka osvetleniu dva krát v týždni. Bansko ponúka svojim hosťom unikátny 16 km neprerušovaný zjazd s výškovým poklesom 1600 m, ktorý vedie spod vrcholu Todorka na najvyššom mieste lyžiarske stredisko až do údolnej stanice kabínkovej lanovky na okraji mesta. Posledný 7 km úsek zjazdovky je osvetlený pre priaznivcov nočného lyžovania pri umelom osvetlení.

Moderné dopravné zariadenia patria medzi najvyššie hodnotenú kategóriu v tomto stredisku. Prevádzkovateľ vlekov a lyžiarskych tratí v Bansku zabezpečuje maximálny komfort dopravy lyžiarov prostredníctvom 8-sedačkovej kabínovej lanovky, šesť sedačkových lanoviek najnovšej rady, štyroch vlekov a 10 detských vlekov a magických kobercov. Ľahký prístup ku všetkým dopravným zariadeniam prostredníctvom čítačiek čipových kariet.

Mesto Bansko

Mesto Bansko má veľa múzeí a atrakcií, viac ako 130 architektonických a historických pamiatok kultúry, z ktorých sedem má národný význam. Hlavné turistické atrakcie v Bansku sa nachádzajú blízko seba, čo uľahčuje ich návštevu.

Múzeum domu Nikola Vaptsarov Je tiež domovom Domu umenia, kde sú umiestnené stále a dočasné výstavy, vedecké fóra, stretnutia s osobnosťami kultúry atď. Architektúra typických domov v Bansku z obdobia renesancie v starom meste. Dom Velyanova je jedným z najlepších príkladov renesančnej architektúry. Bol postavený v 18. storočí, dnes je vyhlásený za kultúrnu pamiatku národného významu a je vzorom architektonického typu opevneného domu. Jedinečné fresky a drevené rezby na stropoch realizoval majster Velyan Ognev.

V starom kláštore je výstava ikon Banskej maliarskej školy. Zvláštne miesto je venované zakladateľovi školy Tomovi Vishanovovi z Banska. Kostol Najsvätejšej Trojice je trojloďová bazilika, ktorú v roku 1835 postavili miestni majstri. Bola najväčšia v Bulharsku až do výstavby katedrály Alexandra Nevského.

Ochrana prírody

Mesto Bansko spadá na územie prírodného parku v pohorí Pirin. Národný park Pirin je vhodné miesto pre zimnú a letnú turistiku. Od roku 1983 je park pod ochranou UNESCO. Mesto je východiskovým bodom turistických ciest do chatrčí "Bunderitsa", v ich blízkosti sa nachádza Baykusheva mura - borovica, najstarší strom v Bulharsku, ktorý má približne 1300 rokov. V súčasnosti je Pirin miestom stretu ochranárov WWF a komerčných záujmov bulharských štátnych organizácií, ktoré sa snažia v tomto regióne ťažiť drevo, čím ohrozujú 200-300 ročné pôvodné lesy. Jedným z argumentov pre ťažbu je aj rozširovanie lyžiarskych areálov Bansko a Dobrinishte.

Oblasť Bansko preslávili aj minerálne vody, ktoré robia stredisko atraktívnou kúpeľnou destináciou. Mnohé z veľkých hotelov sú vybavené bazénmi a modernými kúpeľnými centrami, kde sa ponúka široká škálau wellness procedúr. Prírodný park Pirin a jeho vodné zdroje by nám lyžiarom mali pripomínať, že ochrana prírody je hlavne našou vecou. Mali by sme sa v prírode správať ako uvedomelé bytosti a dbať o svoje okolie, nielen konzumovať, ale primerane tiež dávať. Stačí ak občas vysadíme pár stromov niekde na príhodnom mieste a vtedy sii uvedomíme, že porastú namiesto tých, ktoré museli ustúpiť zjazdovkám, po ktorých sa v zime tak radi preháňame krajinou.

V lete sú lyžiarske svahy a zjazdovky využívané pre horské bicykle. Letovisko je obľúbeným cieľom turistov a športovcov aj v letnom období - horolezectvo, jazda na koni, cyklistika, pešia turistika, rafting v blízkosti Kresna Gorge a ďalšie. V oblasti Bansko sa nachádza aj jedno z najmodernejších golfových ihrísk v krajine - Pirin Golf and Country Club, ktoré ponúka golf v kombinácii s krásnou prírodou a čerstvým vzduchom. Pri tejto aktivite sa v nás akosi automaticky prejav starostlivosti o životné prostredie.

Eventy

Mesto Bansko hostí každoročný jazzový festival, ktorý sa koná na centrálnom námestí v auguste, vstup je bezplatný. Počas festivalu mesto ožije tisíckami hostí a milovníkov jazzovej hudby. O niekoľko týždňov sa tu koná Opera fest. Ubytovanie v Bansku je viac než pestré a ponúkajú sa tu možnosti pre každý vkus a rozpočet - od luxusných 5-hviezdičkových rezortov až po penzióny a lacné hotely. Zimná sezóna začína filmovým festivalom Bansko Mountain Film Festival v novembri, pokračuje decembrovým skioppeningom s populárnymi osobnosťami sveta lyžovania, kde nechýba ani legendárny Petar Popangelov. Mesiace január až marec sú doslova nabité pretekmi snowboardistov, lyžiarov, biatlonistov, freestyle.

Letná dovolenka

V lete sa Banderishka poľana stáva plnohodnotným horský zábavným strediskom, ktorého hlavnou atrakciou je 350 metrov dlhá vodná šmykľavka najdlhšia v Európe. Zdravie podporujú aktivity v 1.600 m n.m. v čistom horskom vzduchu. Zahrať si futbal, minigolf, vydať sa na túru peši alebo použiť horské bicykle, možností je neúrekom - neobmedzené množstvo zábavy!

Golf

Pirin Golf and Country Club je medzinárodné letovisko v prevádzke celoročne od roku 2009. Komplex je najväčší svojho druhu v juhozápadnom Bulharsku a rýchlo sa stal druhým hlavným turistickým miestom regiónu, hneď po lyžiarskom stredisku Bansko. Krásne prostredie v údolí Razlog na úpätí majestátneho pohoria Pirin ponúka 5-hviezdičkový rezort jedinečné možnosti na dovolenku - skvelé zimné lyžovanie, golf od jari do jesene, kúpele a relaxáciu po celý rok. Pirin Golf Club ponúka dve golfové ihriská. Pýchou klubu je výnimočné 18-jamkové ihrisko Par 72, ktorý navrhol víťazný kapitán Ryder Cupu 2006 Ian Woosnam. Druhým kurzom je ihrisko Pirin Pine - vzrušujúca výzva pre golfistov, pomenovaná podľa okolia, s piatimi plne vybudovanými dierkami navrhnutými mladou nemeckou spoločnosťou.

Lyžovanie Bulharsko

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost