Vitoša-Sofia

Reny Travel - pre dokonalý zážitok z lyžovačky v Bulharsku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lyžovanie Vitoša-Sofia

Najzaujímavejšie bulharské lyžiarske stredisko Vitoša-Sofia (1530 - 2.240 m n.m.) leží v rovnomennom národnom parku, ktorý začína hneď na okraji hlavného mesta Sofia. Máloktoré hlavné mesto sa môže pýšiť takýmto zimným strediskom priamo "v dotyku s mestom". Lyžovanie Vitoša-Sofia to je slušná dávka zjazdoviek všetkých obtiažností, priaznivá nadmorská výška a dostatok snehu, umelé osvetlenie pre večerné lyžovanie, kvalitná údržba zjazdoviek, zázemie mestského vyžitia (zábava, nákupy, história, kultúra..), ubytovacie zariadenia pre každý vkus a rozpočet, 15 km od letiska. Lyžiarsku idylku narúšajú snáď len staršie lanovky s nižšou prepravnou kapacitou. Nočný výhľad na rozžiarenú dvojmiliónovú Sofiu a skvelý menčester pod lyžami vytvárajú nezabudnuteľný zážitok.

rating 3.5
3.5/5

Lyžiarske stredisko Vitoša-Sofia

Lyžiarske stredisko Vitoša (1530 - 2240 m n.m.) patrí medzi najlepšie bulharské lyžiarske destinácie a rozhodne je z najzaujímavejších. Poloha na okraji hlavného mesta Sofia je veľkou komerčnou výhodou, na druhej strane ochrana prírodného prostredia v Národnom parku Vitoša a príslušná legislatíva sú veľkou komplikáciou rozvoja a modernizácie tohto strediska. Tieto protichodné okolnosti vytvárajú akýsi dvojtvárny charakter strediska, čo prináša jedinečnú, polo divokú - polo komerčnú formu lyžiarskeho strediska, s akou sa bežne nestretávame. Tento jedinečný prototyp je to, čím je lyžovanie Vitoša zaujímavé aj z medzináriodného hľadiska. Dobrá dostupnosť, letisko Sofia sa nachádza iba 15 km od údolnej stanice lanoviek.

Fotogaléria

Skimapa

Technické parametre

Nadmorská výška: 1.530 - 2.240 m n.m.
Sezóna: začiatok decembra - stred apríla / 8:30-16:30 hod.
Zjazdovky: ľahké 10 km, stredné 5 km, ťažké 2 km
Zjazdovky celkom: 17 km
Lanovky a vleky: vleky 8, sedačky 5, kabínka 1
Lanovky a vleky celkom: 13 (10.000 os./hod.)
Záruka snehu: 40% (snežné delá)
Ceny: Skipas Vitoša
Top hodnotenie: poloha (4*), zábava (4*), lyžovanie (3*)
Vzdialenosť z Bratislavy: 960 km
Destinácia: Lyžovanie Bulharsko

Zimná dovolenka Vitoša

Na inováciu lanoviek a vlekov strediska, ktoré bolo navrhnuté a vybudované v 60. až 70. rokoch minulého storočia, sú potrebné desiatky, možno stovky miliónov Euro.

Vitosha priťahuje mnoho turistov a lyžiarov z neďalekej Sofie. Vysoký počet slnečných dní prispieva zážitku z lyžovačky. Vysoké hory nad 2000 metrov však môžu pekné počasie v krátkom čase zmeniť, najmä v zime dokáže zlé počasie spôsobiť lyžiarom vážne komplikácie. Je preto potrebné oboznámiť sa s pravidlami bezpečného pobytu na zjazdovkách a turistických chodníkoch.

Hlavné mesto Sofia

Bulharské hlavné mesto je často prehliadané návštevníkmi, ktorí smerujú priamo na pobrežie alebo do lyžiarskych stredísk a prichádzajú tak o niečo zvláštneho. Sofia nie je veľkou metropolou, ale je to do značnej miery moderné, mladé mesto s rozptýlenými cibulovitými vežičkami kostolov, množstvom osmanských mešít a pomníkov venovaným Červenej armáde, ktoré poskytujú zážitok exotiky. Nedávne vykopávky pri výstavbe mestského metra, odkryli rímske ruiny staré 2000 rokov.

Výpňou medzi vzdialenými komplexami budov a bulvárov sú obrovské parky a pestrofarebné záhrady. Oddych v prírode a rekreáciu na turistických chodníkoch, alebo v zime na lyžiarskych zjazdovkách poskytne mohutný vrch Vitoša, kam je to autobusom len pár zastávok od centra. Sofia je domovom najlepších bulharských múzeí, galérií, reštaurácií a klubov, zaiste vás presvedčí, aby ste sa držali viac dní a preskúmali jej poklady.

Bezpečnosť na horách

Vitoša patrí medzi lavínové oblasti, ktoré sú označené zákazom vstupu. Je potrebné toto značenie sledovať a dbať pokynov horskej služby a obsluhy lyžiarskych vlekov. Najmä je potrebné brať vážne nebezpečný úsek v hornej časti údolia rieky Dragalevska v oblasti Kominite. V zime by sa sem malo pristupovať iba z cesty od Dragalevského kláštora. Lavíny sú nebezpečné aj začiatkom jari, najmä na miestach, kde bolo sneženie najčastejšie.

Pri hustej hmle, silnom vetre a snehu existuje reálne riziko stratenia sa. Obzvlášť ťažké sú exponované časti náhornej plošiny, ktoré sú ohraničené hrebeňom južne od Čierneho Vrchu (Cherni Vrah 2.290 m), ktorý je štvrtým najvyšším v Bulharsku. Na vrchole sa nachádza meteorologická stanica, miesto je hojne navštevované turistami v lete i v zime. ˇUžitočné rady na informačných tabuliach radia: pohybovať sa len po vyznačených cestách, nikdy nezostávať sám v horách, v prípade straty orientácie postupovať na sever (mesto Sofia). V prípade únavy sa neodporúča zastavovať na oddych, hrozí nebezpečenstvo bielej smrti. Je potrebné vyburcovať vôľu a postupovať rýchlo. Možno tieto rady nebudete nikdy potrebovať v praxi, ale mať ich v pamäti neuškodí.

Lyžovanie Bulharsko

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost