Kanin-Bovec-Sella Nevea

Lyžovanie Slovinsko | Júlske Alpy | Kanin

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lyžovanie Kanin

Medzinárodné lyžovanie Kanin (980 - 2.292 m n.m.), ako jediné stredisko nad 2 tis. v Slovinsku, má niekoľko ďalších naj. Potrebné množstvo prírodného snehu spravidla napadne už začiatkom decembra a sezóna trvá až do mája. Slnkom zaliate svahy poskytujú nádherné výhľady na štíty Júlskych Álp, dobré oko dovidí až trblietajúcu sa hladinu Jadranského mora. Spolu s talianskymi zjazdovkami Sella Nevea ponúka 30 km lyžovačky. Bovec je pravým alpským centrom, ktoré poznajú v lete turisti, cykloturisti, vodáci, lezci a v zime milovníci lyžovania, freerideri, skialpinisti. Atrakciou je miestne letisko a rieka Soča, ktorá okrem divokej vody pre rafting ponúka canyoning aj malebné jazero Plužna. Patrí k najlepším celoročným destináciám v slovinských Alpách. Lyžovačka pre rodiny aj adrenalín pre zdatných horských vlkov.

hodnotenie 3.3 rating
3.3/5

Lyžiarske stredisko Kanin

Medzinárodné lyžiarske stredisko Kanin (1.140 - 2.292 m n.m.) sa nachádza v taliansko-slovinskom pohraničí. Centrálnym bodom je vrchol Kanin (Canin) 2.587 m, ktorý sa vypína najvyššie nad strediskom. Najvyšším vrcholom v Júlskych Alpách je Triglav 2.864 m, Kanin je až ôsmy. Z Kanina dovidieť pri dobrom počasí trblietajúce sa Jadranské more. Vrchol Kanin a horský hrebeň tiahnucí sa od neho približne na východ tvorí hranicu medzi oboma krajinami. Lyžiarske trate a lanovky sa nachádzajú na oboch stranách masívu a vytvárajú tak medzinárodné lyžiarske stredisko, síce nie veľké, ale mimoriadne atraktívne vďaka divokému horskému prostrediu. Slovinské lanovky premávajú z údolnej stanice Bovec-Dvor a talianske zo stanice Sella Nevea. Niekedy sa používajú názvy obcí Bovec a Sella Nevea ako súčasť v názve lyžiarskeho strediska: Kanin-Bovec-Sella Nevea.

Fotogaléria

Skimapa

Technické parametre strediska

Slovinsko / Goriška / Bovec
Nadmorská výška -› 980 - 2.292 m n.m.
Zjazdovky -› 10 km/ ľahké 4 km, stred. 6 km, ťažké 0 km
Lanovky a vleky -› 10/ vleky 1, sedačky 4, kabínky 2
Prepravná kapacita -› 11.600 os./hod.
Sezóna -› december - april
Technický sneh -› 80% zjazdoviek
Ceny -› Skipas Kanin
Top hodnotenie -› lyžovanie (3*), lanovky (3*)
Vzdialenosť -› Bratislava 460 km, Ljubljana 128 km
Destinácia -› Lyžovanie Slovinsko / Júlske Alpy / Bovec

Lyžovačka Bovec-Kanin

Na lyžiarske svahy sa dostanete z údolnej stanice Bovec-Dvor 436m. Dve na seba naväzujúce kabínkové lanovky Kanin-1 a Kanin-2 vás vyvezú cez medzistanice Čela 980m a Skripi 1.649m až do vrcholovaj stanice Podi 2.160m. Kabínky Kanin-1 a Kanin-2 spolu vystúpajú takmer 2000 výškových metrov. Spodná kabínková lanovka Kanin-1 prekonáva strmý úsek ponad pásmo lesa a musí byť použitá aj na záver pri návrate z lyžovačky. Zjazd až do údolia nie je možný. Najnižšie miesto, kam sa dá pri dobrých snehových podmienkach zlyžovať je stanica Čela 980m aj to iba zdatným lyžiarom po neudržiavanej čiernej zjazdovke (ceste).

Slnečné zjazdovky Graben na slovinskej strane v hornej časti strediska sú vhodné pre začiatočníkov. Premávajú tu dve sedačkové lanovky (Veliki Graben a Prevala-1) a jeden vlek Podi, ktoré zabezpečujú prepravu v zóne začiatočníkov od 2.070 m až pod Sedlo 2.292 m. Tunajšia pohodová lyžovačka na troch modrých zjazdovkách je miestom pre deti a rodičov, terasa s lehátkami slúži na relax a opaľovanie. Nadol, pozdĺž kabínkovej lanovky až do medzistanice Skripi 1.649 m, vedú červené zjazdovky Skripi 1, 2, 3, nad ktorými premáva okrem kabínkovej lanovky Kanin-2 ešte ďalšia (tretia) sedačková lanovka Skripi. Tá štartuje v stanici 1.867 m a končí niekoľko desiatok metrov nad vrcholovou stanicou kabíny.

Na severné svahy sa prehupnete cez najvyšší bod strediska - Sedlo 2.292 m. Červenou zjazdovkou potom zlyžujete do stanice sedačkovej lanovky Prevala-2 (2.067 m), ktorá premáva späť do Sedla 2.292. Prevala-2 sa nachádza na slovinsko-talianskom rozhraní. Táto sedačková lanovka bola vybudovaná ako posledná v rokoch 2005-6 a znamenala pokrokový prvok pri spojení dovtedy dvoch samostatných lyžiarskych stredísk. Z 10 km zjazdoviek Bovec-Kanin sa tak stáva stredisko o 30 km súvislých lyžiarskych tratí Bovec-Kanin-Sella Nevea. Množstvo terénov pre freeride a skitouring je viac než dostačujúcim bonusom pre milovníkov hlbokého snehu.

Skiaplpinizmus

Pohorie Triglav aj masív Kanin ponúkajú zaujímavé terény pre túry na lyžiach. Východiskovým bodom pre skiaplpinizmus v pohorí Triglav je chata Aljažev Dom v údoli Vratih asi 30 km východne od obce Bovec. Odtiaľ sa podnikajú nádherné túry do Júlskych Álp. Pre návštevníkov strediska Bovec sa núka výšľap zo stanice Čela 980m po značenej trase cez Planinu Krnica, medzi hrebeňom Stador a masívom Lopa až ku stanici lanovky Prevala-2. Späť sa dá zlyžovať po neudržiavanej trati až k lanovke Kanin (Čela 980m). Pekný výlet na lyžiach z vrcholovej stanice Veliki Graben výšľap pod Okno (Prestreljeniško okno), pokochanie sa výhľadmi, výber z niekoľkých možných trás zjazdu. Varianty skitour na celodenný výstup z talianskeho údolia Sella Nevea 1.140 m.

Okno v Prestreljeniku - blog článok a fotogaléria
Skitour Prestreljeniško okno - video

Lyžiarske stredisko Sella Nevea

Z talianskej strany strediska Kanin premáva kabínková lanovka z údolnej stanice Sella Nevea 1.140 m do stanice Gilberti 1.850 m. Tu sa nachádza sedačková lanovka, ktorá obsluhuje mierne zjazdovky Rifugio 1, 2 a Gilberti. Dominantou lokality Gilberti je štýlová horská kamenná chata Rifugio Celso Gilberti s možnosťou občerstvenia aj ubytovania pre skialpinistov. Vedľa chaty je stanica modernej vysokokapacitnej 100 miestnej lanovky Funifor Prevala, ktorá premáva do stanice Prevala-3 (2.133 m). Odtiaľ možno zlyžovať k slovinskej sedačkovej lanovke Prevala-2 (2.067 m) a pokračovať do najvyššieho bodu strediska Sedlo a ďalej na južné svahy slovinskej časti strediska Bovec- Kanin (opísané vyššie). Červená zjazdovka Prevala sa vinie v údolí s množstvom lavínových svahov nad zjazdovkou, ktoré sú vždy po napadnutí čerstvého snehu kontrolované a v prípade potreby sú z nich umelo spúšťané lavíny (viď video).

Video


Obrie lavíny Sella Nevea

Lanovka Funifor Prevala

Ďalšie aktivity

Ďalšie aktivity v stredisku Kanin: beh na lyžiach, korčuľovanie, Lezenie v ľade, túry na snežniciach, vyhliadkové lety, paragliding, psie záprahy. Služby pre lyžiarov: požičovňa lyžiarskeho výstroja, testovanie lyží, ski servis - montáž a oprava viazania, voskovanie, brúsenie hrán. Lyžiarska škola, horský vodca a sprievodca na lyžiarske túry, parkovisko, horská služba, stanica prvej pomoci. Zimná dovolenka Kanin je vhodná pre všetkých milovníkov hôr a lyžovačky.

Lyžovanie Slovinsko

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost