Spolkové krajiny Rakúska

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách do Rakúska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Dolné Rakúsko

Spolková krajina Dolné Rakúsko (Niederösterreich) má výhodnú geografickú polohu, vďaka ktorej sa na malom území stretávajú alpská, panónska, severná a juhoeurópska klimatická oblasť, čo spolu vytvára jedinečnú, neporovnateľne rozmanitú krajinu. Lužné lesy a stepi, lúky a jazerá, rokliny a pahorkatiny, údolia riek a močiare harmonicky pohromade. Krajina, ktorej dominujú Dunaj, Viedeň, vinohrady, Alpy, cyklotrasy a tradície je ideálnym miestom na dovolenku plnú prírodných krás, kultúrnych pamiatok, aktívneho pohybu, kulinárskych zážitkov aj relaxu pre telo i dušu.

Turistický sprievodca

Hlavným mestom Dolného Rakúska je St. Pölten, najmladšie krajinské mesto v Rakúsku. Spolková krajina Dolné Rakúsko hraničí so štátmi: Česká Republika, Slovensko, Slovinsko, a rakúskymi krajinami Burgenland, Štajersko a Horné Rakúsko a úplne ohraničuje región Viedeň, zároveň hlavné mesto Rakúska. Rozlohou 19.186 km2 je najväčšia a počtom obyvateľov 1,67 mil. najväčšia spolková krajina v Rakúsku. Dolné Rakúsko pozostáva z regiónov: Waldviertel, Weinviertel, Mostviertel, Industrieviertel. Pre turistické účely sa používa regionálne členenie: Dunajský región, Waldviertel, Weinviertel, Mostviertel, Viedenský les, Viedenské Alpy.

Fotogaléria

Hlavné mesto St. Pölten

Najmladšie krajinské hlavné mesto Rakúska St. Pölten sa nazýva aj mestom baroka. Mestské práva mu udelil biskup Konrad už v roku 1159, teda oveľa skôr ako ktorémukoľvek inému mestu v Rakúsku. Avšak mesto St. Pölten sa so svojimi 50.000 obyvateľmi stalo hlavným mestom Dolného Rakúska až v roku 1986. Návštevníkom ponúka krásne barokové stavby, malebné kúty a zátišia mesta a kultúrne i spoločenské podujatia, ktorých toto pekné a dynamické hlavné mesto ponúka s charakteristickým šarmom.

Bohatým kultúrnym dedičstvom a rozmanitými typmi krajiny, od oblasti Waldviertel až po Viedenské Alpy, sa prezentuje spolková krajina Dolné Rakúsko. Odjakživa priťahovalo ľudí a mocnosti, ktoré sa postarali o pohnuté dejiny, čím tu zanechali bohaté kultúrne dedičstvo. Paleta siaha od malých a starých artefaktov, ako je Willendorfská Venuša, až po veľké a moderné pamiatky, ako komplex budov Landhausviertel a kultúrna štvrť v meste St. Pölten. Mostviertel zasa mnohí nazývajú a hodnotia ako "kraj plný pokušení“.

Na jar sa krajina južne od Dunaja začína voňavo prebúdzať a prináša koberce kvetov na oslavu života. Ako zázračný svet hôr zasahujú do regiónu Dolného Rakúska južné Alpy. Odhaľte ich tajomstvá a krásu v oblasti Semmering-Rax-Schneeberg, svet pahorkov a kopcov s pestrou širokou ponukou peších výletov pri Wechsel. Alebo sa vyberte do Waldviertel, tichej osamelej vrchoviny s tisíckami rybníkov a rašelinísk. Vinohrady a uličky s hajlochmi vo Weinviertel vám najlepšie predstaví fundovaný miestny turistický sprievodca.

Cyklotrasy pretkávajú všetky kúty Dolného Rakúska, jazda na dvoch kolesách pre nenáročné rodinné jednodňovky, alebo aj týždňové poznávanie krajiny s čírym vzduchom vinohradov a listnáčov vo Viedenskom lese, kde spoznáte priateľský vidiek Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko a jej regiónov.

Turisticky je Spolková krajina Dolné Rakúsko členená na 6 regiónov: Dunajský región, Mostviertel, Waldviertel, Weinviertel, Viedenský Les, Viedenské Alpy. Regióny Dolného Rakúska ponúkajú pohodovú rodinnú dovolenku, cesty za vínom, plavbu loďou, turistiku pešiu aj na bicykli, golf, históriu, kultúru, v zime lyžovanie.

Dunajský región

Malebné krajinky, cenné kultúrne poklady, príjemné chuťové zážitky – Dunaj pretekajúci Dolným Rakúskom prináša cenné okamihy. Na dlhej ceste z Nemecka cez Horné Rakúsko až po Slovensko Dunaj preteká historickou a kultúrnou krajinou Nibelungengau a Wachau, medzi pahorkami Wagramu a pozdĺž dlhej Tullnskej kotliny, aby vstúpil do Viedne, za ňou pokračuje historickou krajinou v ktorej sa spája kombinácia divokej prírody, antického kultúrneho dedičstva a barokovej oslavy života.

Príroda v okolí Dunaja sa ukazuje v celej svojej kráse, v pôvodných formách národného parku Dunajské luhy ale aj skrotená, ako v zámockých záhradách (Tullnské záhrady). Iné druhy krajiny lákajú gastroturistov, vo viniciach pozdĺž Dunaja rastú najlepšie odrody. Medzi Wachau a Carnuntum sa rozvinuli prvotriedne gastronomické vinárske oblasti útulných viech v pivničných uličkách cez vínne penzióny až po ocenené reštaurácie.

Cestovanie loďou alebo bicyklom je ideálnym na objavovanie. Každý, kto kedy v Rakúsku vládol, zanechal na brehoch Dunaja stopy. Dnes sa pozostatky rímskych miest a kaštieľov hemžia hľadačmi historických faktov. Línia stredovekých hradov a barokových kláštorov slúži dodnes ako rekreačná dopravná tepna. Atraktívnou pre návštevníkov Dolného Rakúska je cesta loďou cez Wachau, ktoré je zapísané na zoznamoch svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pozdĺž Dunaja vedú aj cesty pre cyklistov, známa Dunajská cyklotrasa patrí k najobľúbenejším v Európe.

Región Mostviertel

Na severe oddávna dozrievali hrušky, na juhu v horách sa ťažilo železo. Rôznorodosť charakterizuje región medzi Dunajom a Alpami, ktorí sa prezentuje ako vidiecka dovolenková destinácia, lákajúca na rozmanité objaviteľské výlety, horské dobrodružstvá a pohodové rodinné dovolenky.

Región Mostviertel vyzerá v posledných aprílových týždňoch ako posiaty obláčikmi. To v starých ovocných sadoch práve kvitne nespočetné množstvo hruškových stromov. Hruškový mušt (čiže kvasená hrušková šťava) si našiel miesto v cestovnom ruchu. Muštové šenky, muštoví baróni, dom hruškového muštu, cyklotrasa muštu, hrdé štvorcové gazdovské dvory ponúkajú nefalšovanú vidiecku dovolenku. Na juhu regiónu Mostviertel sa krajiny stáva drsnejšou. Divokú horskú alpskú prírodu okolo vrchov Ötscher, Hochkar a Dürrenstein zdobia bizarné skalnaté útvary, hlboké priepasti a zurčiace potoky. Tu žili "čierni grófi", mocní kováčski páni, kováči, uhliari a drevorubači.

Objavovanie kultúry pozdĺž mostviertelskej železnej cesty tvoria zaujímavú mozaiku, ktorá rozpráva historický príbeh z čiasželeza. Okrem železa a muštu má Mostviertel v ponuke aj ďalšie zaujímavosti: alpské krajiny navštevované v lete aj v zime. Opátstva zaujmú milovníka kultúry. Traisental so svojimi osviežujúcimi ovocnými vínami patrí k najstarším vínnym oblastiam Európy. St. Pölten, krajinské hlavné mesto, v ktorom našli harmonické súžitie barok, secesia aj moderna.

Región Waldviertel

V regióne Waldviertel je množstvo lesov, pastviny a polia, rašeliniská, planiny a samozrejme aj slávne "kývajúce sa skaly". Sever Dolného Rakúska zdobia potoky, rieky a rybníky. Cez zdanlivo nekonečné lesy sa tiahnu turistické chodníky. Gastronómia regiónu medzi Dunajom a Českom sa zrkadlí v nenáročnej a chutnej waldviertelskej kuchyni, kulinárskymi piliermi regiónu sú mak, kapor a zemiaky.

Waldviertel si až do súčasnosti zachoval skvelú pôvodnosť, príroda sa tu javí nedotknutejšia, vidiek zase tichší a výraznejší. V národnom parku Thayatal, v oblasti Blockheide alebo prírodnom parku Heidenreichsteiner Moor nadchnú očarujúce prírodné scenérie. Nedotknutá príroda a klíma s miernymi výkyvmi teplých dní a chladných nocí je vhodná zvlášť na liečivé kúry na čerstvom vzduchu a samozrejme podporuje ozdravenie tela i ducha.

Cyklisti tu môžu zlepšiť kondíciu počas niekoľkohodinových túr. Waldviertel je turistický a cyklistický raj, ktorý sa ukážkovo stará o horských cyklistov, 90 ciest v celkovej dĺžke vyše 2.000 kilometrov. Turisti tu nájdu rovnaké uspokojenie. Kopcovitý juh s najväčšou uzavretou lesnatou oblasťou Rakúska je považovaný za top turistický región. O kúsok severnejšie, v centrálnej časti, vás zase hustá spleť turistických chodníkov zavedie na voňavé lúky plné bylín, pozdĺž zurčiacich potôčikov, riek a starých farmárskych záhrad v malých dedinkách.

Región Weinviertel

Ako sám názov napovedá, potulky regiónom Weinviertel sú oslavou vína naprieč vinohradmi. V tomto malebnom, kopcovitom regióne severne od Viedne vyrába 14.000 vinárov až tretinu rakúskeho vína. Niet divu, že sem smerujú najmä milovníci hrozna. Posedenia vo vieche, alebo priama účasť vo vinohradoch počas tradičných vínnych festivalov priblížia tradície regiónu, kde má víno svoj domov.

Pivničné uličky už dnes nie sú iba výrobňami a skladmi vína, ale aj oázami pomalého života. Nájdete ich v Hadrese, vo Falkensteine, alebo v Retze, kde tvoria podzemné mesto väčšie než to na povrchu. Ideálny spôsob ako preniknúť do sveta pivničných uličiek je prehliadka so špeciálne vyučeným sprievodcom, ktorí pozná zábavnú, ako aj informatívnu stránku histórie, architektúry a práce v pivniciach, práce s vínom.

Weinviertel priťahuje aj cyklistov, ponúka 1.600 km sieť cyklotrás, ktoré sú vhodné pre rodinnú cyklistiku. Trasy vedú cez malebné vinice a romantické pivničné uličky až k hradom, zámkom a veľkému počtu starostlivo udržiavaných múzeí, prevažne mimo ciest a sú bez dlhých stúpaní. Weinviertel križuje až 13 známych cyklotrás pomenovaných po rôznych odrodách vína v celkovej dĺžke okolo 760 km. Jednotlivé trasy zvládnu aj príležitostní cyklisti za jeden deň, no dajú sa skvelo pospájať aj do viacdňových túr.

Viedenský les (Wienerwald)

Bezprostredne pred bránami Viedne sa tiahne zelená oblasť pastvín a lesov - Viedenský les, ktorý ponúka aktivity pre voľný čas, históriu, hudbu a samozrejme víno. Cítite sa ako v skutočnej divočine a nie naskok od jedného z najživších hlavných miest sveta. Bohato zalesnený región západne od Viedne slúžil mešťanom už oddávna ako výletné miesto, kde možno spojiť prechádzky, meditácie, brodenie liečivou vodou, spoznávanie kultúry a vychutnávanie vína.

Prechádzky, cyklistika, golf pre rekreačné využitie. Už naši predkovia poznali oživujúci účinok mierneho pohybu vo voľnej prírode. Dnes sa vo Viedenskom lese možno prechádzať po takmer 6.000 vyznačených kilometroch trás. K tomu ešte cez región vedie 46 trás pre horské bicykle v dĺžke viac ako 1.000 kilometrov. A kto má rád pohyb rukami, môže navštíviť stredisko Golf Arena Baden.

Víno, ženy a spev pre pôžitkárov. Popri všetkom športovom vyžití je Viedenský les v podstate krajinou poézie. Hlboko zakorenený hudobný prvok tohto prostredia zachytili mnohí umelci, napr. Ludwig van Beethoven, Franz Schubert alebo Johann Strauß. Možno ich múzou bola krása, možno ňou bolo dobré víno a možno oboje. Vo vinohradoch legendárnych vinárskych obcí Gumpoldskirchen alebo Pfaffstätten, dozrievajú tie najlepšie červené a biele vína, ktoré si vychutnáte v niektorej z tunajších útulných viech.

Viedenské Alpy (Wiener Alpen)

Letná aj zimná dovolenka v regióne Viedenské Alpy majú mnohoročnú tradíciu ako dovolenkový región Dolného Rakúska. Približne hodinu jazdy autom na juh od Viedne a vstupujete do vysokohorského prostredia. Viedenské Alpy majú čo ponúknuť v ktoromkoľvek ročnom období. Letné Alpy sú obľúbeným turistickým regiónom. Tento horský svet sa však po pestrofarebnom babom lete premení na zasnežené pláne plné lyžiarov. Medzi najobľúbenejšie strediská Viedenčanov patria Annaberg, Hochkar, Königsberg, Semmering.

Lyžovanie je hlavnou aktivitou zimných mesiacov. Množstvo prírodného snehu sa postará o radosť z lyžovačky alebo bežkovania. Vyhľadávaná je 100 km dlhá panoramatická trať Wechsel-Semmering. Strhujúce horské scenérie v okolí Semmeringu, Raxu, Schneebergu a Wechselu, ale tiež pahorky v oblasti Bucklige Welt, boli populárne výletné miesta už v dobách cisárskych. Najmä po výstavbe semmerinskej horskej železnice, ktorá dnes patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, bolo "trendy" tráviť leto v okolitých horách. Dnes lákajú hostí do Álp v Dolnom Rakúsku ďalšie zaujímavé dráhy, napríklad zubačka na Schneeberg, alebo najstaršia lanovka na prepravu osôb v Rakúsku, ktorá premáva od roku 1926 na pohorie Rax.

V lete sú návštevníkom k dispozícii značenýché a udržiavané turistické a cyklistické trasy napr. slávna Biedermeierská cyklotrasa v romantickom Piestingtale. Príjemná atmosféra a čistý vzduch v tradičných kúpeľných mestách Semmering, Reichenau a Bad Schönau. A neboli by sme v Dolnom Rakúsku, ak by chýbali ochutnávky tekutých špecialít a zábava na početných festivaloch.

Dovolenka v Dolnom Rakúsku

viedenské alpy

Bicyklovanie prospieva telu i duši, objavujte Dolné Rakúsko na dvoch kolesách, nezáleží na tom aký bicykel a akú náročnosť bicyklovania preferujete. Hustá sieť cyklistických chodníkov v historickom centre Rakúska dáva cyklistom na dosah kultúrne dedičstvo a rozmanitosť prírody, aké by ste v strednej Európe ťažko hľadali. Trasy vedú pozdĺž Dunaja, cez lesy regiónu Waldviertel, mierne hornatým regiónom Mostviertel aj cez vinice vo Weinviertel. Na výber sú dlhé, niekoľkodňové cyklotúry alebo kratšie výlety biyklom.

Turistika a putovanie

Heslo pútnikov "cesta je cieľ" platí či sa jedná o dlhé túry alebo putovanie krajinou. Rodinná turistika s deťmi, túry pre horolezcov alebo nenáročná prechádzka pre víkendových návštevníkov. Pestrosť ponuky pre turistov deklarujú stovky kilometrov turistických chodníkov všetkých stupňov obtiažnosti. Tiesňavy Ötschergräben patria k najnavštevovanejším turistickým oblastiam Rakúska. Strmé skaliská a divé vodné riavy možno nájsť aj v roklinách regiónu Waldviertel. Trasy Welterbesteig Wachau a Weitwanderweg Nibelungengau kotrolujú aj rieku Dunaj. Nízke pahorkatiny regiónov Wienerwald a Weinviertel stoja v protiklade k alpským vrcholom Viedenských Álp.

Národné parky

Dnešná uponáhľaná doba prináša stále naliehavejšie potrebu odpočinku a návratu k prírode. Mnohí návštevníci prichádzajú do Dolného Rakúska za oddychom v zákutiach nedotknutej prírody alebo za aktívnym pôžitok z krajiny. Vhodné prostredie na tieto účely poskytujú dolnorakúske lužné lesy aj rozsiahle vinohrady, lúky a pastviny, tiesňavy a rozsiahle planiny, mierne pahorkatiny a špice skalných hrebeňov, brehy riek i tajomné močiare. Dolné Rakúsko na relatívne malom území disponuje množstvom typov krajiny, ktoré uchvátia milovníkov prírody.

Lyžovanie

Rakúsko je lyžiarskou veľmocou, lyžovanie a snowboarding je v ponuke aj tohto menej lyžiarskeho regiónu. Príjemné rodinné zjazdovky nájdete v domovskom stredisku Marcela Hirschera Annabergu a v neďalekom Semmeringu zjazdovku pre závodenie vo svetovom pohári žien v slalome. Dolnorakúske lyžiarske strediská ponúkajú prevažne ľahké až stredne náročné náročné zjazdovky. Odpočinok na lyžiach začína už na zjazdovke a pokračuje v príjemných apres-ski zariadeniach a relaxom v hotelovom wellness. Efektívne rozmiestnené vleky dokážu obslúžiť veľké množstvo zjazdoviek a pritom nehrozia dlhé čakacie doby na dopravné zariadenia ani preplnené zjazdovky.

Väčšina svahov vyhovuje začiatočníkom aj lyžiarskemu poteru. Takmer tretina vlekov je určená začiatočníkom a skoro polovica zjazdoviek má modré označenie, ktoré značí „ľahké trate“. Pre skúsených rezbárov oblúkov je tiež niekoľko strmých svahov na lyžovanie. Terény pre ľahšie freeride sa nachádzajú v strediskách Hochkar, Gemeindealpe aj Schneeberg, snowparky na Ötscheri alebo v Mönichkirchen-Mariensee. Pre nočné lyžovanie zjazdovky napr. v Semmeringu. Obľúbenosť u Viedenskej lyžiarskej klientely a najmä lyžiarov zo Slovenska, pre ktorých sú dolnorakúske lyžiarske strediská vzdialené iba 160 km (cca dve hodiny jazdy autom) vhodné aj na jednodňové lyžovačky.

Zimná dovolenka

Zimná dovolenka na horách ponúka aj bohaté príležitosti pre nelyžiarov, chatová zábava a bežkárske lyžovanie nie sú pre každého, milovníci prírody a pokoja preto uprednostnia pomalé plynutie zimy v Dolnom Rakúsku. Atraktívne budú zelené Dunajské luhy pokryté námrazou a ľadom, alebo putovanie pri mesačnom splne pastvinami pokrytými hlbokým snehom, pozorovať upachtených psov po túre ako sa od radosti hravo váľajú v snehu. Možno nejaký iný zimný program vás bude inšpirovať pre zimnú dovolenku v Dolnom rakúsku.

Gastronómia a špeciality miestnej kuchyne

Táto disciplína vás zavedie za znamenitou chuťou a pôžitkami Dolného Rakúska, zavítate na tie najchutnejšie miesta v Dolnom Rakúsku. Chute tu majú veľa podôb. V okruhu polhodiny jazdy autom navštívite špičkové podniky, najlepších kuchárov, najkrajšie výletné miesta a v špičkách sezóny najlepšie festivaly. V itinerári je dobré mať vždy zaradený jeden či dva tajné tipy, ktoré pozývajú na zaujímavé zmyslové pôžitky. Keďže k pravým pôžitkom patrí aj kvalitný spánok, pozrite si tiež tipy na prenocovanie v útulných izbách pre pôžitkárov a môžete sa známym pochváliť, že ste absolvovali cestovanie za pôžitkami Dolného Rakúska.

Dobré jedlo je neodmysliteľnou zložkou cestovateľa. Rakúsko je známe svojou gastronómiou, jedlá sú tu čerstvé, chutné, výdatné, porcie bohaté, receptúry tradičné i svetovo populárne. Je jedno, či si jedlo objednáte v tradičných rakúskych hostincoch alebo v podnikoch ovenčených blištiacimi oceneniami. Dobré jedlo v Dolnom Rakúsku patrí do každej cenovej kategórie, ale čo je hlavné - v tej najvyššej kvalite. V niektorých hostincoch dostanete bravčovinu ochutenú rascou a cesnakom na drevenej doske, inde narazíte na prevádzku gurmánskej high-tech kuchyne. Ale hosť vždy dostane na tanieri dokonalé jedlo pripravené s láskou. Ceny jedál v reštauračných zariadeniach sú o niečo drahšie, než je obvyklé v Česku či na Slovensku, ale postupne sa už aj tieto rozdiely stierajú. Potrebné je však uvedomenie, že kvalita jedál niečo stojí a tá je v Rakúsku na prvom mieste.

Možno vám vznikajú otázky napr. kde rastie obilie do pečiva, ktoré raňajkujem? Na ktorej lúke sa pasie moje bravčové pečené, alebo ako sa vyrába biodynamické víno? Odpovede vám poskytnú kulinárske festivaly, ktoré ponúkajú možnosť opýtať sa priamo zodpovedných farmárov, vinárov a pekárov a tiež nakúpiť si produkty priamo v danom regióne. Tieto kulinárske podujatia sa konajú zväčša v čase zberu oných produktov. Miestne hody a trhy majú prevažne dlhú tradíciu a na mnohých miestach sa spájajú s tradíciami. V každom prípade si odtiaľ domov odnesiete fľašu hruškového muštu, čerstvo vylisovaný makový olej alebo vrecko bio-zemiakov.

Hrady, zámky a kláštory

Medzi obľúbené výletné ciele návštevníkov Dolného Rakúska patria tichí svedkovia minulosti, rozprávkové zámky, rytierske hrady a ich hradné ruiny svedčiace o pestrej histórii tejto oblasti. Na území Dolného Rakúska sa nachádza viac než 70 hradov a zámkov. Mnohé z nich boli v nedávnej minulostih zreštaurované a otvorené pre verejnosť. Návšteva hradu umožňuje virtuálnu cestou do histórie danej krajiny za posledné storočia. Vystavený je starožitný nábytok, riady, toalety, listiny, mince, rytierske brnenia a historické oblečenie. Vybrané výstavy umožňujú nazrieť do všedného dňa danej doby, vidíte aký bol život pomocníka v kuchyni, ako tvrdo hospodáril zeman, ako žilo hradné panstvo.

Podobne sakrálne stavby a pamiatky lákajú milovníkov histórie a náboženstva. Opátstva a kláštory určujú ducha krajiny, sú zdrojom poznania a vzdelania. Za desaťročia rozvoja turizmu v Dolnom Rakúsku povolili návštevníkom nazrieť za svoje brány mnohé kláštory a opátstva. Mnohé z kláštorov odhalili svoje kultúrne skvosty, verejnosť si ich dnes môže naštudovať počas prehliadok alebo organizovaných výstav. Niektoré kláštory sú poskytovaní obsahu ešte o čosi ďalej, zapájajú návštevníkov do kultúrnych a duchovných aktivít. Počas umeleckých kurzov alebo umožňujú nahliadnuť do kláštorného života.

Záhrady

Rozmanitosť krajinných typov DR prináša pestrosť divokej fauny a flóry. Cit Rakúšanov pre rastliny je obecne známy, ich záhrady, terasy a balkóny sú pastvou pre oči. Záhrady Dolného Rakúska, záhradné festivaly, trhy s rastlinami a odborné prednášky v záhradách poblíž Viedne potešia návštevníkov - priaznivcov flóry. Pestrosť prírodných foriem, ktoré sa oplatí prezrieť, je vskutku veľká - povestné kláštorné a zámocké záhrady, zážitkové výstavné, voňavé kvetové alebo liečivé bylinkové záhrady tiež rozľahlé vidiecke záhrady a ekologické zeleninové záhrady. Novým trendom zahradníčenia je permakultúra, ktorej hlavným európskym predstaviteľom je aj Rakúsko. Agroturistika dnes už neznamená len pestovanie viniča, ale cestovanie za autormi permakultúrnych dizajnov, aké nájdeme v Mailbergu, Rabensteine a iných miestach DR.

Múzeá

 • Múzeum Carnuntum - návšteva mesta Carnuntum prináša oživenie starovekého rímskeho obdobia. Región sa hrdí architektonickými majstrovskými dielmi, romantickými ruinami a cennými pokladmi. Iba pol hodiny jazdy autom z Bratislavy.
 • Múzeum ametystu - sa nachádza v obci Maissau v okrese Hollabrunn. Bolo postavené nad jednou z najväčších objavených ametystových žíl sveta.
 • Kláštor Klosterneuburg - bol 900 rokov sídlom Augustiniánov a dočasne bol sídlom Babenbergerov a Habsburgov. Opátstvo je zároveň miestom živej viery, zachovalou jedinečnou kultúrnou pokladnicou a výrobcom kvalitných vín.
 • Dom hrušiek - je jedným z prvých miest na návštevu v regióne Mostviertel. Na ceste hrušiek objavíte zaujímavé fakty o väčšine druhov hrušiek a ojedinelých muštoch a vínach, typických receptoch z hruškového ovocia.
 • Múzeum traktorov - viac ako 20 rokov zbiera pán Tichy traktory, ktoré vystavuje v múzeu, tak veľké originály ako aj celý rad zmenšenín (modelov) traktorov a poľnohospodárskej techniky.
 • Múzeum prania a práčovne - v Schönbachu otvorili r 2017 netradičné múzeum, kde vidieť práčky z dreva a železa z minulého storočia. Vynikne tak pokrok v starostlivosti o bielizeň z nudného varenia a umývania v koryte a potoku na moderné elektronicky riadené práčky.
 • Múzeum Lichtensteinských kniežat - zámok Wilfersdorf, zistíte zaujímavosti o histórii starého šľachtického rodu v hrade Lichtenštajnských kniežat. Môžete tiež navštíviť múzeum miestnej histórie, vinotéku, nazrieť na súčasnosť zámku.
 • Kunsthalle Krems - umelecké múzeum približuje umenie 19. storočia, klasiku, modernu k súčasnému umeniu.

Zdravie, kúpele, wellness

Región Dolné Rakúsko má v ponuke kúpeľné pobyty v tej najlepšej kvalite. V súčasnosti sa pre kúpeľné a wellness zariadenia používa označenie SPA (sanus per aquam), čo značí "zdravie z vody". Wellness dovolenka je modernou alternatívou ku kúpeľom. Počas pobytu vo wellness hoteloch sa necháte rozmaznávať vodnými procedúrami a obslužným personálom. Ponorte sa s pocitom beztiaže do revitalizačnej termálnej vody, odpočiňte si v saune alebo pri masáži. Spa a wellness zariadenia poskytnú odstup od bežných starostí, zbavia vás stresu, problémov, pomôžu maximálne zrelaxovať.

Stačí vstúpiť do sveta zmyslov a využiť silu vody, ktorá je zdrojom života a najlepším liekom. Spa a wellness hotely zregenerujú telo i dušu. Zanechať napätie a zvoliť uvoľnenie v relaxačnej atmosfére sauny s panorámou alpskej prírody prináša pravý relax a radosť zo života. Starostlivosť o telo zavŕšia vybrané kozmetické procedúry, po ktorých telo zažiari krásou a pohodou. Wellness dovolenku vylepšia kulinárske špeciality, ktoré rozmaznajú vaše chuťové poháriky. V Dolnom Rakúsku sú rozmaznávacie a pôžitkárske programy na najvyššej úrovni.

 • Ybbstalské soľné kúpele
 • Soľné kúpele Sole-Felsen-Bad Gmünd
 • Rímske kúpele Baden
 • Termálne kúpele Linsberg Asia
 • Termálne kúpele Laa
 • Hotelové wellness - Hotel Schachner, Steigenberger Hotel Krems, Hotel Schloss Weikersdorf, Loisium Langenlois, Gartenhotel & Weingut Pfeffel, Relaxačný rezort Kothmühle, Hotel Schneeberghof

Rakúske krajiny a regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost