Spolkové krajiny Rakúska

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách do Rakúska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Horné Rakúsko

Rôznorodosť spolkovej krajiny Horné Rakúsko môžete zažiť návštevou pôvabných regiónov, akými sú malebná oblasť Salzkammergut, drsná granitová vysočina oblasti Mühlviertel, alebo na históriu bohatá oblasť Donautal. Rozprestiera sa od českých lesov Šumavy na severe až po alpské štíty na juhu. Hlavné mesto Linz leží na Dunaji a patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestám Rakúska. Navštevované sú jazerá v prostredí úchvatnej horskej scenérie aj historické mestá ukrývajúce príbehy dávnych čias. Rodinná dovolenka Horné Rakúsko je nám blízka aj naturelom. Na malom území sú zastúpené všetky prírodné scenérie vhodné na turistiku, lezenie, cyklistiku, kúpanie a v zime lyžovanie.

Turistický sprievodca Horným Rakúskom

Ak túžite po aktívnej dovolenke, nemôžete vynechť z plánovania Horné Rakúsko. Jednoducho si preštudujte turistické zaujímavosti a aktivity v tejto časti Rakúska, fotogalériu i prehľad hotelov na tejto stránke. Získajte informácie o najlepších dobrodružstvách v regióne, nezabudnuteľných podujatiach, najvýznamnejších pamiatkach a miestach zvyklostiach. Tu je niekoľko najdôležitejších tém, ktoré môžu vyplniť vašu dovolenku v Hornom Rakúsku:

Fotogaléria

Horné Rakúsko dokáže človeka prekvapiť. Na tomto malom kúsku zeme sú zastúpené skoro všetky typické prírodné scenérie Rakúska. Alpy v dovolenkových rajoch Pyhrn Priel a Salzkammergut majú tie najlepšie podmienky na turistiku na kratšie i dlhšie vzdialenosti, na lezenie a horskú cyklistiku v lete a samozrejme na lyžovačku v zime. Jeho slávne jazerá sľubujú schladenie po vysokohorskej túre. Linz, európske hlavné mesto kultúry 2009, je inšpirujúcou zmesou súčasného umenia a histórie. Údolie pri Dunaji okrem svojich zázrakov prírody, kultúrnych klenotov a kulinárskych špecialít hrdo prezentuje aj svoju športovo ladenú tvár - pri šliapaní do pedálov na dunajskej cyklotrase a pri prechádzkach po turistickom chodníku Donausteig. Región Mühlviertel tvorí šíra žulová vysočina. Táto časť s nefalšovane silným charakterom priam vyzýva na horskú cyklistiku a turistiku. Hrdí sa neuveriteľne bohatou pivnou kultúrou, kde sa ukrýva a na ochutnanie čaká množstvo pivných špecialít.

Linz, hlavné mesto

Hlavné mesto Horného Rakúska leží na rieke Dunaj približne 170 km západne od Viedne. Rozloha 196 km2, počet obyvateľov 200 tisíc Linz je mesto zmeny, žiadne iné mesto Rakúska nezaznamenalo taký výrazný rozvoj za posledných 15 rokov ako Linz. Zmeny sa odzrkadľujú aj na medzinárodných hodnoteniach Linzu (hlavné kultúrne mesto Európy 2009, mesto mediálneho umenia UNESCO 2013, medzinárodným vlajkovým modelom cestovného ruchu UNWTO 2018). Linz je plný energie a je otvorený novým trendom, už dlho buduje meno "mesto umenia a avantgardy" vzrušujúcimi projektami. Pamiatky, príroda, kultúra sú hlavné piliere lákajúce návštevníkov. Dobrá doprava - letisko, železnica, diaľnica, Dunaj. Medzi najzaujímavejšie miesta v Linzi patria:

  • Hauptplatz na Hlavnom námestí (Hauptplatz) sa môžete kochať pôsobivým stĺpom Svätej trojice (Dreifaltigkeitssäule). Jedno z najväčších mestských námestí v Európe priamo pri Dunaji obklopujú barokové stavby v pastelových farbách. Množstvo kaviarní a podnikov pozýva na príjemné posedenie.
  • Kulturquartier OÖ Kulturquartier je kreatívnym centrom Linzu. Okrem podnikov, kina a rôznych festivalov sa vo verejnom kultúrnom dome Offenes Kulturhaus nepretržite konajú výstavy súčasného umenia. V lete si na výstave Höhenrausch venovanej multimediálnemu umeniu môžete vychutnať pohľad na mesto zo striech budov.
  • Mariendom katedrála Panny Márie (Mariendom) je z hľadiska kapacity najväčším kostolom v Rakúsku. Vďaka otvorenému, zrekonštruovanému dobovému interiéru je novogotický chrám oázou pokoja uprostred mesta. Pôsobivé sú aj farebné vitráže a výhľad z veže.
  • Schlossmuseum v priestoroch zámku sídli Zámocké múzeum (Schlossmuseum) s expozíciami venovanými prírodopisu, dejinám kultúry a umenia Horného Rakúska. Impozantná budova ohromuje svojou architektúrou a výhľadom na barokovú historickú časť mesta. Ako v celom historickom centre, aj tu láka na nákupy množstvo obchodov
  • Musiktheater am Volksgarten v divadle hudby (Musiktheater) sa konajú muzikály, opery alebo divadlo tanca. Od otvorenia v roku 2013 patrí táto impozantná operná budova pri parku Volksgarten k najmodernejším v Európe. Vlastná produkcia tohto divadla nadchýna publikum i kritiku.
  • Lentos Kunstmuseum moderná budova múzea Lentos lemuje breh Dunaja ako veľký rám. V múzeu sa nachádza jedna z najdôležitejších zbierok moderného a súčasného umenia s dielami G. Klimta, O. Kokoschku a E. Schieleho. Pôsobivé je aj nočné osvetlenie fasády
  • Ars Electronica Center Múzeum budúcnosti sa venuje svetu zajtrajška. Interaktívne výstavy ponúkajú umelecké stvárnenie toho, ako technológie vplývajú na náš každodenný život. Jedinečná je aj expozícia Deep Space 8K s obrazovými svetmi vrátane animácií 3D.
  • Pöstlingberg vysoko nad mestom sa vo výške 539 metrov týči kopec Pöstlingberg s pútnickou bazilikou. Na Hausberg vás za 20 minút vyvezie jedna z najstrmších zubačiek na svete (Pöstlingbergbahn). Za návštevu stoja vyhliadková plošina, zoologická záhrada či ríša trpaslíkov, do ktorej vás zavezie jaskynná dráha (Grottenbahn).
  • Mural Harbor steny vysokých, až 50-metrových starých priemyselných budov v lineckom prístave zdobí viac ako 100 umeleckých diel vytvorených technikou graffiti. Mural Harbor je tak jednou z najväčších súvislých exteriérových galérií s graffiti. Po prehliadke sa sprejermi stávajú aj samotní návštevníci.

Letná dovolenka

Turistika Celá krása prírody Horného Rakúska sa ukáže len tomu, kto ju fyzicky cíti. Každý si tu nájde svoj osobný prístup. Túra na horskú pastvinu. Prechádzka k vyhliadkovému miestu. Náročná túra na vrchol. Alebo séria lezení na stene, ktorá ponamáha každý sval.

Hornaté regióny na juhu Horného Rakúska - región Salzkammergut posiaty jazerami a prázdninový región Pyhrn-Priel - ponúkajú turistom na každom horizonte nové perspektívy. V dolinách príjemnú prechádzku okolo jazera. O horizont vyššie túru po horských pastvinách a chatách, z ktorých si človek môže vychutnať krásne výhľady i malé občerstvenie. A športovci pokračujú ďalej až na vrcholy hôr, kde sa týčia kríže, nad ktorými sa rozprestiera už len modrá obloha. Na severe Horného Rakúska a v bezprostrednej blízkosti s Českou republikou sa otvára žulová diaľava regiónu Mühlviertel. Od Šumavy a jej úchvatných vyhliadkových miest s panoramatickým výhľadom až na Alpy klesáme južne stále nižšie až do údolia Dunaja.

Diaľkové turistické trasy, ktoré kúsok po kúsku otvárajú dvere do krajiny a sveta miestnych ľudí, umožňujú intenzívne spoznať regióny Horného Rakúska. Chodník BergeSeen Trail je veľkou slučkou prechádzajúcou cez Salzkammergut (Soľnú komoru). Turistický chodník Donausteig odkrýva prírodný a kultúrny priestor obrovského regiónu Stromtal od Passau až po mestečko Grein. A chodník cez Vápencové Alpy sa kľukatí pomedzi nedotknuté lesy národného parku Vápencové Alpy až k horským pastvinám prázdninového regiónu Pyhrn-Priel.

Cykloturistika krajina plná radosti zo života, ktorá pôsobí prekvapivo skutočne a osviežujúco. Bohatá na hory, jazerá, rieky, kopce, lúky a lesy. Rovnako rozmanité ako krajinné scenérie sú aj cesty, po ktorých ich možno objavovať. Jednou z nich je športová na bicykli. Či už chcete prísť na iné myšlienky alebo zažiť neobyčajné okamihy. Možností je viac než dosť: vyše 2 100 kilometrov cyklistických trás vedie k inšpirujúcim miestam, vzrušujúcim príbehom a ľuďom. A možno sa pritom niekto dozvie čosi viac aj o sebe samom.

Úchvatné horské cyklistické túry pomedzi horské výšiny a krištáľovo čisté jazerá ponúka región Salzkammergut. Rozľahlé lesy, priezračné bystriny a šťavnaté pasienky zasa na cyklistov čakajú v Národnom parku Vápencové Alpy. Oba cyklistické raje presvedčia svojím charakteristickým terénom a pohostinnými chatami pre športových aj rekreačných cyklistov. Okrem uzamykateľných garáží na bicykle a náradia na ich opravu majú ubytovacie zariadenia pre cyklistov v ponuke aj vitálne raňajky pre športovcov. K tomu sú samozrejme grátis tipy o trasách od tých, ktorí sa tu vyznajú najlepšie.

Zimná dovolenka, lyžovanie

Región Horné Rakúsko nepatrí medzi lyžiarsku špičku, napriek tomu vie ponúknuť lyžiarom a snowboardistom slušné podmienky pre ich záľuby. Celkom 8 kvalitných lyžiarskych stredísk pre zimných nadšencov. Tu je krátky zoznam niektorých lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku:

Hinterstoder je bez pochyby najznámejšie hornorakúske lyžiarske stredisko vyhovie fanúšikom adrenalínu, lyžujúcim rodinám aj znalcom lyžovania. Hinterstoder tradične poriada lyžiarske európske a svetové súťaže na južných svahoch Stodertal. Lyžiarsku arénu obklopujú majestátne vrcholy pohoria Totes Gebirge. Ak chcete lyžovať rýchlo, potom hore na zjazdovke pre majstrov svetových súťaží Hannesa Trinkla. Kto ju zvládne, môže sa vydať za ďalšou športovou výzvou - 1km dlhou zjazdovkou "Inferno Piste" so 70 % sklonom svahu. Lanovky poskytujú rýchlu a pohodlnú jazdu na vrcholy. kabínka prechádza cez hustý les, kde sa roztvorí široká plošina vo výške 1.300 m n.m. Tu je centrum nadšencov zimných športov, živo a rušno.

Dachstein West prináša množstvo zábavy na zjazdovkách i mimo nich. Lyžiarsky región Dachstein West nadchne každé lyžiarske srdce. Chuťovky v podobe nádhernej horskej panorámy, ktorá sa stráca pod váhou 119 km dokonale pripravených zjazdoviek je vstupenka do Dachstein West kde vypustíte všetku paru. Popri vzrušujúcich zjazdovkách si vychutnáte život v autentických, tradičných lyžiarskych domčekoch. Prevádzkovatelia nezabúdajú ani na potreby lyžiarov začiatočníkov. K dispozícii je slalomová trasa Marcel Hirscher s časomierou, snowcross so štartovacím zariadením, náročné bubnovité zjazdovky, svahy s mäkkými vlnami.

Wurzeralm ponúka najrýchlejšie lanovky v Európe, ktoré vystúpajú o 1400 m vyššie za 7 minút, kde vás čaká lyžiarsky raj pre začiatočníkov, pokročilých lyžiarov, znalcov, snowboardistov, freeriderov a off-piste lyžiarov. Najvyšším bodom je vrch Frauenkar, ktorý sa nachádza na nadmorskej výške 1.870 m a ponúka nádherný výhľad na okolité vysokohorské pohorie a do údolia. Asi 20 km zjazdoviek zabezpečuje veľa zábavy a rôznorodosti. Sedem vlekov, červené a modré zjazdy a dve jazdy do údolia, rovnako ako Sunny Kids Park pre malé lyžiarske hviezdy zajtrajška, to všetko ponúka Wurzeralm lyžiarom, ktorých srdce baží po dokonalom menčestri.

Hochficht malebný horský zimný športový areál Hochficht v očarujúcom prostredí Šumavských lesov musíte objaviť. Keď sa svahy na Hochfichte jagajú v slnečných lúčoch, oči sú unesené mihotavými svetielkami. Zjazdovky uspokoja lyžiarov všetkých úrovní. Prudko klesajúce zjazdovky pre preteky FIS, ktoré boli testované v európskom pohári, čakajú na skutočných profesionálov. Začiatočníci môžu fičať po ľahších svahoch. Ponukou pre priaznivcov freestylu je lyžovanie v cross-course. Zdarma je WLAN v celej lyžiarskej oblasti. Nočná lyžoavanie na trati s umelým osvetlením je nádherná pre vybrané dni v týždni. Alpský lyžiarsky areál Hochficht je veľmi obľúbený u rodín. Ocenia dostupný pomer cena / výkon. Deťom a začiatočníkom je určený slnečný detský park Fichtl s dopravným pásom, kde sa rýchlo učia od znalých lyžiarskych inštruktorov.

Dachstein Krippenstein 30 kilometrov najjemnejšieho prášku a najdlhší zjazd v Rakúsku až 11 km čaká na pripravených. Freesports Arena Dachstein Krippenstein v Dachsteine regiónu Horné Rakúsko Salzkammergut bola vybraná ako hot spot pre freeride scénu prestížneho lyžiarskeho časopisu. Podobne ako bežecké lyžovanie v tomto regióne aj Krippenstein je presvedčivý svojim vzrušujúcim programom udalostí, bez toho, aby boli z hlavného prúdu. Tridsať kilometrov snehovej istoty v oblasti ľadovca Dachstein spôsobuje nadšenie na prašan a široké dosky. Na lyžiach i snowboarde splní priania každému fanúšikovi snehu. Prevýšenie 1500 metrov vyžaduje kondíciu a koncentráciu.

Poznávanie, kultúra, tradície a história

ľudia v Hornom Rakúsku sú hrdí na svoje korene a zachovávajú svoje zvyky živé. Napriek tomu tieto tradície považujú za zdroj súčasného diania, z ktorého vychádza nevyčerpateľný prúd nových a perspektívnych myšlienok. Región Salzkammergut spája hory a jazerá tak jedinečne, že od nepamäti vplýva na umelcov, Gustáv Klimt tu vytvoril svoje svetoznáme obrazy krajiny. Práve v týchto krajinách tvorili Gustav Mahler a Franz Lehár niektoré z ich najväčších diel. Divadelný a filmový herec Klaus Maria Brandauer, rodina Von Trapp, Cisár Franz Josef s manželkou Sisi sú spájaní s týmto krajom. Typický kostým "Dirndl to go", modrá hladina Attersee je svetové kultúrne dedičstvo. A samozrejme Traunsee a mesto Gmunden,

Ďalšie rakúske regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost