Numana

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Dovolenka Numana

Numana je jedným z vyhľadávaných pobrežných mestečiek. Nachádza sa v provincii Ancona, v regióne Marche. Pôvodne bola nenápadnou rybárskou dedinkou, ktorá sa počas rokov rozvinula do vyhľadávaného moderne riešeného turistického mestečka s dobre rozvinutým cestovným ruchom. Nachádza sa uprostred národného parku Conero. Rozdeliť ho možno na dve časti: Numana Alta – teda staršiu časť, ktorá sa rozprestiera na kopci a ponúka kúzelné výhľady na more a prechádzky zeleňami a Numana Bassa – teda novšiu časť, ktorá je situovaná v blízkosti prístavu. Harmónia prírody, histórie, kultúrnych pamiatok a čistého mora každoročne láka mnohých turistov.

Letovisko Numana

Letovisko Numana a Marcelli di Numana sú výnimočné letoviská v regióne Marche. Patria do Riviera del Conero, ktorá je typická strmými útesmi týčiacimi sa nad úzkymi plážami, romantickými zátokami s hrubozrnným pieskom alebo kamienkami. Strediská ponúkajú svojim návštevníkom okrem oddychu na pláži široké možnosti športového vyžitia, atrakcií pre deti, krásnu prírodu národného parku, príjemné prechádzky uličkami, ale aj zábavu pri živej hudbe či na diskotéke. Poďte objaviť kúzlo týchto dovolenkových stredísk.

Fotogaléria

Poloha

Taliansko (Rím) / región Marche (Ancona) / provincia Ancona
Malebné prímorské mestečko Numana sa nachádza na východnom pobreží stredného Talianska, 30km južne pod Anconou. Kamienkové pobrežie obmýva Jadranské more. Susedné letovisko na severe je Portonovo vzdialené 10 km, na juhu susedí s letoviskom Marcelli, ktoré je vzdialené 2 km.
Počet obyvateľov Numana: 3.700
Súradnice: 43°21'06.1"N 10°27'21.6"E (centrum - Miestny úrad)

Pláž

  • Držiteľ modrej vlajky, ocenenia pláží a prístavov za kvalitu vody, bezpečnosti, udržiavania prostredia.
  • Severné pláže štrkovitého rázu, útesy, niektoré z pláží sú skryté v zátokách.
  • Juhné pláže miestami štrkovité, miestami piesočnaté, široké, rozľahlé a ľahšie prístupné.
  • Pláže sú vhodné aj pre najmenších návštevníkov.
  • Vybavenie: toalety, sprchy, šatne, lehátka, slnečníky, odpadkové koše, čistenie pláží, plavčíci, reštaurácie a snack bary.
  • Marcelli di Numana: cca 50 m široká pláž s hrubozrnným pieskom.

Severne nad letoviskom Numana sa tiahne pohorie Monte Conero, pláže v tejto časti sú úplne odlišné od centrálnej časti – vysoké útesy od seba oddeľujú rôzne veľké zátoky, z ktorých niektoré majú piesočnaté, niektoré kamenné pláže, tiež budete mať možnosť navštíviť verejné pláže, alebo si prenejať platené miesta na niektorých verejných plážach. Do mora je strmší vstup, prostredie v okolí útesov nie je ideálne pre malé deti. Poteší však milovníkov samoty a pokoja.

Doprava

Vzdialenosti: Bratislava 1.039 km, B. Bystrica 1.246 km, Košice 1.348 km
Najbližšie letisko: Falconara Marittima/ Marche Airport 33 km, Pescara/ Abruzzo Airport 156 km
Železničná stanica: Ancona 28 km
Prístavy: Ancona 28 km, spojenie celý svet

Aktivity

Okrem klasického plážového leňošenia a športov (plávanie, potápanie, volejbal, tenis, badminton, jogging, joga,...) je táto oblasť mimoriadne prajná pre člnkovanie, plachtenie, vodné lyžovanie a iné vodné športy. Príjemné sú aj prechádzky mimoriadne krásnym prostredím. Numana sa rozprestiera na území národného parku Conero. Turistické chodníčky sú prispôsobené aj cyklistom. Stačí prísť, z hlboka dýchať a užívať si krásy, ktoré sa človeku sami ponúkajú. Pokiaľ by sa vám málilo, môžete vyskúšať aj ponuku neďalekých stredísk (od Sirola po Porto Recanati, celkom 10 km), kde si môžete zahrať i golf, minigolf, vyblázniť sa na motorových člnoch, či vrhnúť sa na motokáry.

Rodina / deti

Vďaka priaznivým prírodným podmienkam sú letoviská Numana a Marcelli di Numana vyhľadávané rodinami s deťmi. Plavčíci, modrá vlajka, bezpečné more a zariadenie pláží sú zárukou trávenia príjemných a pokojných dovolenkových chvíľ. Pokiaľ preferujete jemné piesočnaté pláže, odporúčame susedné destinácie (napr. Lido San Tommaso, Pesaro). Ak vás však láka kúzelná príroda, čistá voda a pokoj, toto mestečko na vás akiste spraví dojem. Napriek tomu, že v niektorých častiach nie je vstup do mora až taký hladký a jednoduchý, stredisko ponúka mnoho atrakcií i pre najmenších dovolenkárov. Vo viacerých častiach pláže nájdete detské ihriská, trampolíny a v letných mesiacov môžete zájsť aj do miestneho lunaparku. Po vyčerpávajúcom výlete nájdete mnoho možností, kde sa pohodlne a do sýtosti najesť!

Nočný život / zábava

Numana je jednou z tých destinácií, kde si na svoje prídu všetci. Nájdete tu tak pokoj, priam idylické prepojenie mesta a prírody, históriu, kultúru ako aj rôzne športové aktivity. Prechádzky vysvietenými uličkami mesta ponúkajú možnosti strávenia večerného času počúvaním živej hudby, posedávaním pri lahodnom vínku, špacírkami so zmrzlinou ruku v ruke. V Marcelli di Numana nájdete diskotéky, bary otvorené do skorých ranných hodín, rôzne herne, počas letných mesiacov môžete navštíviť aj lunapark s jeho atrakciami alebo sa ísť prejsť do mesta a vypočuť si niektorý zo živých koncertov usporadúvaných na námestí. Tiež si môžete vychutnať atmosféru miestnych večerných trhov, na ktorých zoženiete najrôznejšie suveníry pre priateľov. Nudiť sa nebudete ani v miestnych vinárničkách či rôznych kaviarničkách, v ktorých z času na čas začuť aj na živú hudbu.

Gastronómia, miestna kuchyňa

Región (Marche) je významnou rybárskou oblasťou, takže aj typické miestne pokrmy, ktoré nájdete v takmer v každej reštaurácií, budú pozostávať hlavne z rýb. Známou delikatesou je miestna špecialita „brodetto“, tzn. hustá rybacia polievka, v ktorej neraz nájdete až 14 druhov rýb a plodov mora, k tomu trocha vody, octu, kvalitného olivového oleja a korenín podľa ľubovôle kuchára. Preto sa všetky „brodetto“ v jednotlivých oblastiach a regiónu Marche líšia (podľa sezóny, prevládajúcich rýb, korenín a fantázie kuchára).

Ceny

Stredisko je cenovo dostupné a ponúka vynikajci pomer ceny a kvality. Ceny na pláži, v rešaturáciách a obchodoch sú porovnateľné s okolitými prímorskými letoviskami. Za spomínanú špecialitu „brodetto“ zaplatíte od 22-30 euro.

Obľúbenosť

Stredisko Numana a Marcelli di Numana nie sú veľmi známe medzi našimi dovolenkármi, čo však na jeho atraktivite neuberá. V Taliansku sú letoviská oblasti Riviera del Conero považované za prestížne a veľmi žiadané. Vyskúšajte aj vy niečo netradičné a v prípade Numany neoľutujete.

Turistický sprievodca

Numana je jedným z vyhľadávaných pobrežných mestečiek. Nachádza sa v provincii Ancona, v regióne Marche. Pôvodne bola nenápadnou rybárskou dedinkou, ktorá sa počas rokov rozvinula do vyhľadávaného moderne riešeného turistického mestečka s dobre rozvinutým cestovným ruchom. Nachádza sa uprostred národného parku Conero. Rozdeliť ho možno na dve časti: Numana Alta – teda staršiu časť, ktorá sa rozprestiera na kopci a ponúka kúzelné výhľady na more a prechádzky zeleňami a Numana Bassa – teda novšiu časť, ktorá je situovaná v blízkosti prístavu. Harmónia dvoch častí, prírody, histórie, kultúrnych pamiatok a čistého mora každoročne láka mnohých turistov.

Pokiaľ sa sem vyberiete, neobíďte aspoň niektoré z mestských pamiatok – od vežičky, ktorá je akýmsi symbolom mesta (pričom účel jej výtavby nám dodnes nie je známy), aleje Costarella, kde v si lete pri troške šťastia budete môcť pozrieť niektorú z výstav, Sanctuario del Crocifisso, resp. svatyňu s krucifixom (ktorý dal údajne postaviť cisár Karol Veľký ako dar pre pápeža Leva III.) či biskupský palác, v ktorom dnes sídli radnica, ale bývajú tu usporadúvané aj výstavy.

Keďže je reč opäť raz o prímorskom mestečku, medzi typickými delikatesami nájdete najrôznejšie recepty z rýb a morských plodov, ktoré tamojšie vody ponúkajú. A dávne rybárske korene mestečka sa len tak nezaprú! Tiež tu však nájdete aj domáce pečené bravčové mäsko a mnohé druhy syrov. A rozhodne nevynechajte ani delikátne moky, zozbierané z viníc na svahoch hory Monte Conero (napr. červené vínko Rosso Conero). Nuž teda, na zdravie!

Letovisko Marcelli di Numana je vzdialené len necelé 3 km od strediska Numana. Je špecifické rôznorodými plážami – od jemno-piesočnatých, cez hrubozrnné až po kamienkové, verejné aj súkromné. Viaceré pláže sú od seba oddelené strmými kamennými útesmi – prírodná scenéria, ktorú nemožno vidieť len tak hocikde. Krásne čisté more, možnosť prenájmu plážového zariadenia, na niektorých miestach dokonca reštaurácie bízko pri pláži, či detské ihriská… Dôležitou súčasťou pláží sú lesy – od zmiešaných prechádzajú do píniových hájov, v ktorých sa dá ukryť pred poludňajšou páľavou slnka… To sú len niektoré z lákadiel, ktorým sa môžete oddať.

Mesto ponúka i mnohé možnosti športového vyžitia – od klasických plážových aktivít cez petangue, až po kurzy windsurfingu, potápania, plachtenia. Tiež si tu môžete prenajať bicykle a vydať sa na výlet mestom či jeho okolím. Prípadne aj na kolieskových korčuliach. Po večeroch sa dá výjsť si na prechádzku popri mori, či zájsť do mesta a navštíviť miestne podniky – reštaurácie, bary alebo menšie kaviarničky a vinárničky. Prípadne zakotviť len pri zmrzline a užiť si zdravý prímorský vzduch!

Výlety

Ascoli Piceno – krásne stredoveké mestečko, vzdialené len 43 km od San Benedetto del Tronto. Mesto je z troch strán obklopené 2 riekami - Tronto a Castellano a je preplnené verejnými a náboženskými historickými stavbami. Medzi najvýznamnejšie patria tie ktoré lemujú Piaza del Poppolo - Palazzo dei Capitani del Poppolo z 13. storočia, kostol Svätého Františka z 13. - 16. storočia. Určite nevynechajte Piazza Arringo, baptistérium San Giovanni, katedrálu Sant´Emidio, Palazzo Vescovile a Palazzo dell´Arengo, sídlo Mestskej obrazárne. Charakteristické sú kostoly Santi Vincenzo e Anastasio (11.-14.storočie) a Sant´Emidio alle Grotte (18. storočie). Ascoli Piceno si užijete v celej jeho kráse - stredoveké centrum, staroveké rímske cesty, renesančné námestia...

L´Aquila – mesto na úpätí Gran Sasso a je hlavným mestom regiónu Abruzzo. Čarovné centrum mesta poškodilo veľké zemetrasenie v roku 2009 a tak je v súčasnosti zahalené do lešení. Napriek tomu ostali niektoré pamiatky nepoškodené resp. je do nich povolený vstup. Zo San Benedetto del Tronto vzdialené 111 km.

Urbino – je jedno z najzachovalejších horským miest v Taliansku. Urbino je zaradené do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Unikátne stredoveké mesto sa rozkladá na 2 pahorkoch, je obkolesené masívnymi mestskými hradbami a dodnes dýcha atmosférou 14. storočia. Určite navštívte Piazza Della Republica, Palazzo Ducale, kde sa v súčastnosti nachádza Galleria Nazionale dell Marche a Museo Archeologico. Basilica Metropolitana bola začiatkom 19 storočia prestavaná do neoklasicistyckého štýlu nakoľko pôvodnú renesančnú stavbu zničilo zemetrasenie. Oproti Palazzo Ducale sa nachádza stredoveký chrám San Domenico. V tomto meste sa narodil a prvých 16 rokov života prežil aj slávny Raffaelo. Môžete navštíviť jeho rodný dom s pravdepodobne jeho prvou freskou.

San Marino – najstarší a rozlohou tretí najmenší miništát v Európe. Nachádza sa v nadmorskej výške 657 mnm asi 10 km od Jadranského mora. Keď sa vyšplháte po kľukatej ceste a zaparkujete na jednom z parkovísk, vydajte sa na prehliadku tohto malinkého štátu. Poprechádzajte sa okolo zachovaných mestských hradieb, navštívte pevnosti Rocca Guaita postavená v 11. storočí, Rocca Cestia a Rocca Montale. Prechádzkou po kamenných kľukatých cestičkách sa dostanete až na vrchol odkiaľ je nádherný výhľad. Nájdete tu aj menši múzeá so starými zbraňami, mučiacimi nástrojmi a voskovými figurínami. Vychutnajte si a nasajte atmosféru tohto kúzelného miesta pri šálke dobrej kávy, či pohári vína alebo dobrej zmrzliny.

Ancona – už od stredoveku hlavné miesto obchodu s Orientom a v súčasnosti je najväčším prístavom stredného Jadranu. Aj keď sem väčšina návštevníkov zavíta aby sa nalodila na trajekt do Grécka, Turecka či Chorvátska, skrýva aj historické pamiatky a múzeá. Námestie Piazza del Plebiscito bolo najväčším námestím Ancony v stredoveku. Jeho dominantou je policajná stanica z 15. storočia s nádherným nádvorím La Prefettura, na východnej strane námestia sa nachádza barokový chrám San Domenico s dielami Tiziana (Ukrižovanie) a Guercina (Zvestovanie). Nachádza sa tu aj brána z 13. storočia Arco di Garola, známa aj ako Porta di San Pietro. V Palazzo Bosdari sídli Pinacoteca Comunale a Galleria d´Arte Moderna so zbierkou diel zo 6-tich storočí (napr. Guercino, Carlo Crivelli, Lorenzo Lotto, Tiziano). Museo Archeologico Nazionale delle Marche má obrovskú zbierku gréckych váz, keltských a rímskych vykopávok a nálezov z doby železnej. Prechádzkou po nábreží natrafíte na Arco di Traiano z roku 115 pred n.l., Arco Clementino zasvätený pápežovi Klementovi XII., polozrúcaný a nepoužívaný chrám Santa Maria della Piazza so zbytkami mozaikovej dlažby z 5. a 6. storočia. Ancona vás určite očarí a nesklame.

Rím – večné mesto, vedú sem všetky cesty... Rím netreba azda nikomu veľmi predstavovať. Toto mesto je história sama, a tak kamkoľvek sa vyberiete máte čo obdivovať. Ak sa vydáte na jednodňový výlet, odporúčame výlet so sprievodcom, aby ste toho stihli čo najviac. Ak sa predsa len vyberiete po vlastnej osi, vezmite si na pomoc turistickú mapu a bedeker. Určite však odporúčame pozrieť si tie najznámejšie - monumetnálne Coloseum, Forum Romanum a Palatino, impozantný Pantheon, Fontánu di Trevi, Španielske schody na Piazza di Spagna, Piazza Navona, rímske baziliky, rímske katakomby. Vatikán hlavné mesto katolíckej cirkvy je najmenším štátom sveta. Okrem skutočnosti, že tu sídli pápež láka svojimi krásami a pamiatkami - námestie Sv. Petra a Bazilika Sv. Petra, Vatikánske múzeá, Sixtínska kaplnka s freskami takých umelcov ako Michelangelo, Boticelli, Rafaelo a Bernini, Anjelský hrad. Rím očarí každého návštevníka.

Referencie, recenzie

Fórum

Ak ste už navštívili letovisko San Benedetto del Tronto a máte iný názor, než aký prezentujú turistické agentúry ? Dajte tipy, čo si pri návšteve tejto dovolenkovej destinácie nenechať ujsť, vidieť alebo ochutnať! Využite tento priestor a poraďte tým, ktorí sa ešte len chystajú prebádať tento kus pobrežia.

Linky, odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost