Palmová riviéra

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Marche

Región Marche patrí medzi menšie spomedzi talianskych regiónov. Na severe hraničí s krajom Emilia Romagna v blízkosti známeho letoviska Rimini, kde si aj turisti z Marche môžu chodiť vychutnať množstvo atrakcií, v blízkosti je miništát San Marino. Na západe hraničí s Umbriou a na juhu plynule prechádza do regiónu Abruzzo. Hlavným mestom regiónu je Ancona, ktorá leží na východnom pobreží v strede regiónu. Je známa hlavne ako významný moderný prístav, no aj ona sa pýši historickým centrom na vrchu, s dómom z 11.st. z ktorého je krásny výhľad na more. Vo vnútrozemí je krásna nepoškodená krajina, ktorú reprezentujú 2 národné a 4 regionálne parky.

mapa Marche

Fotogaléria Marche

Turistický sprievodca

Turisticky obľúbený región Marche patrí medzi menšie z talianskych regiónov. Na severe hraničí s krajom Emilia Romagna v blízkosti známeho letoviska Rimini, kde si aj turisti z Marche môžu odskočiť na ochutnávku veľkého množstvo atrakcií. Neďaleko Rimini je miništát San Marino, ktorý rozhodne nemožno vynechať. Na západe hraničí Marche s regiónmi Umbria a Toskánsko, na juhu plynule prechádza do regiónu Abruzzo a Kampánia. Východ tvorí pobrežie Jadranského mora. Ancona je hlavným mestom regiónu Marche, mesto sa nachádza na východnom pobreží, približne v strede regiónu.

Ancona je významným a moderným prístavom, jej pýchou je historické centrum a Duomo di San Ciriaco z 11.st. z ktorého je krásny výhľad na prístav. Vo vnútrozemí sa nachádza nádherná, ešte nepoškodená prírodná krajina, ktorú chránia 2 národné a 4 regionálne prírodné parky. Odporúčame navštíviť dramatickú horskú pevnosť San Leo v Sassocorvaro. Svätyňa v Loreto južne od Ancony každoročne priláka milióny turistov z celého sveta.

Príroda patrí k hlavným skvostom kraja Marche, ktorý je vskutku nádhernou oblasťou pre milovníkov turistiky. Priaznicvi dovolenkovania pri mori tu nájdu piesočnaté pláže i skalnaté útesy zvažujúce sa strmo do mora. Pobrežie Jadranu v Marche je dlhé približne 180 km, tvoria ho dva typy prímorských letovísk: veľké s rušnou atmosférou a pestrým nočným životom plné turistov, pláže lemujú prevažne hotely. Sem patria strediská Gabbice Mare, Pesaro, Senigallia a najznámejšie z nich San Benedetto. Druhým typom sú menšie letoviská, ktoré poskytujú najmä ubytovanie apartmánového typu. Zaujímavé sú miesta pod vrchom Monte Conero s jedinečnými skalnatými zátokami, ktoré lákajú k odpočinku v upokojúcom šumení mora.

Pláže v Marche charakterizuje vysoký počet tých, ktorým bola udelená „modrá vlajka“. Taliansko toto ocenenie udeľuje plážam, ktoré spĺňajú náročné environmentálne kritérií. Prihliada sa na čistotu morskej vody, manažment ohľaduplný k prírode, bezpečnosť a služby. Naši klienti dlhodobo hodnotia za najlepšie letoviská: Pesaro, Fano, Grottamare a San Benedetto. Južná časť regiónu Marche plynule pokračuje krajom Abruzzo. Tamojšiepobrežie je dovolenkárom známe ako Palmová riviéra. Názov vznikol vďaka tisícom paliem, ktoré sem boli privezené a vysadené. Spoločne s pestrými kolóniami oleandrov vytvárajú exotickú atmosféru.

Pláže v južných strediskách sú vybavené charakteristickým talianskym plážovým servisom za poplatok. Na okrajoch letovísk sa zväčša nachádzajú aj voľné úseky pláží, ktoré nie sú tak preľudnené a poskytujú väčšiu slobodu. Väčšina stredísk nie sú len prímorské letoviská, umelo vybudované pre účely turistického ruchu. Sú to pôvodné mestá s bohatou históriou. Popri slnení na plážach umožňujú návštevníkom aj kultúrne vyžitie v historických uličkách prehliadkou pamiatok.

Vyhľadávaná je aj miestna kuchyňa. Tunajšie špeciality poskytujú množstvo tradičných receptúr, v ktorých prevažujú morské plody, typický rybací vývar (brodetto), pečené prasiatka (porchetta), králičie a baranie mäso. Neboli by sme v Taliansku, ak by na stoloch chýbalo víno. Medzi najlepšie značky patria Verdicchio, Rosso Conero a Rosso Piceno. Vegetariáni tu objavia množstvo zaujímyvých bylín a sviežej zeleniny, ktorá láka pestrosťou a vôňou na pultoch tržníc.

Dovolenkové destinácie

Pesaro - atraktívne prímorské letovisko, zároveň rybársky prístav a historické centrum. Založené bolo už Rimanmi na starobylej ceste Via Flaminia, meno strediska sa spája s hudobníkom Gioacchino Rossini, ktorý sa tu narodil. Svetoznáma je aj majolika pochádzajúca z Pesara, vo vypracovanom železe a medi. Turistov lákajú okrem plážovej promenády široké ulice s pamiatkami svetového významu, námestie Piazza del Popolo s centrálnou fontánou alebo z podujatí v auguste operný festival Rossini Opera Festival na počesť rodákovi Rossinimu, medzinárodný festival novodobej kinematografie, prístavný festival, či národný festival dramatického umenia...

Fano - pôvodná rímska kolónia je dnes malým prímorským strediskom s atraktívnym starým centrom. Mesto bolo obľúbeným útočiskom básnika Roberta Browninga. Prezrieť si môžete zbierku malieb v umeleckej galérií, alebo si vypočuť niektorý z letných koncertov na Corte Malatestiana. Zaujímavá je promenáda a hlavná ulica s množstvom obchodov. Rybársky prístav s rôznymi špecialitami predeľuje pláž - na juhu Spiaggia Sassonia s malými kamienkami a širokou promenádou, na severe kratšia, no živšia Spiaggia Lido so servisom.

Marotta - pokojné stredisko na ceste medzi Rimini a Anconou, v okolí je pestrá ponuka vodných športov, historické a prírodné atrakcie na objavovanie. Pláž v stredisku tvoria malé kamienky. Mestom vedie aj železnica, ktorá sa tiahne celým pobrežím regiónu a zabezpečuje tak výborné dopravné spojenie medzi letoviskami.

Cupra Marittima - menšie mestečko s rodinnou atmosférou a bohatou vegetáciou pínií, paliem a oleandrov. Piesočnatá pláž má 2,5 km v stredisku je malý prístav, medzi zaujímavosti patrí miestne múzeum mušlí.

Grottamare - menšie stredisko má 5 km pláž s jemným pieskom, ktorá je vyhľadávaná najmä rodinami s menšími deťmi pre jej bezpečný pozvoľný vstup do mora. Za pešou prímorskou promenádou, ktorá žije turistickým ruchom sa týčia veľké vily z prelomu minulého storočia a stredovekým centrom s výhľadom na more. Mestečko má osobitý šarm.

San Benedetto del Tronto - nádherné mesto bolo založené v 9. storočí. Meno dostalo po martýrovi San Benedetto, bývalom rímskom vojakovi z čias vlády Diocletiana, ktorý konvertoval ku kresťanstvu a bol preto prenasledovaný. Na jeho počesť bol postavený kostol San Benedetto Martire. Historické centrum mesta sa rozprestiera na kopci, novšia časť, obľúbená „marina“ bola vybudovaná pri pobreží. Charakteristické pre toto stredisko sú palmy (viac ako 7 tisíc), ktoré mu dodávajú tropický ráz a pomenovanie "Palmová riviéra". Pláž je 5 km dlhá s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora. V stredisku sú k dispozícii antukové tenisové kurty, bazény, atletický a futbalový štadión, štadión pre kolieskové korčule, ihrisko na petang a niekoľko detských ihrísk. Medzi našimi turistami je San Benedetto del Tronto obľúbené a vyhľadávané, mnohí sa sem opätovne každú sezónu vracajú. Pobyt si zväčša rezervujú s dostatočným predstihom, aby si zabezpečili svoje obľúbené ubytovanie v osvedčenom hoteli či rezidencii.

Tipy na výlety v regióne Marche

Senigallia - mesto pri pobreží je známe polkruhovým neoklasickým trhoviskom, Foro Annonario a hradom Rocca Roversca z 13.st., ktorý sa týči nad ulicami mesta.

Ascoli Piceno - mesto na juhu regiónu je dobrým námetom na výlet najmä z blízkeho San Benedetta. Tak ako Urbino na severe kraja bolo založené renesančným šľachticom Federico da Montepeltro. Starobylé mesto je plné pamätihodností. Ako východzí bod na prehliadku najlepšie poslúži námestie Piazza del Popolo, ktoré je centrom života mesta. Zastavte sa v kaviarni Meletti a ochutnajte ospevovaný likér „anisetta“. Ďalej pokračujte obdivovaním renesančného Palazzo dei Capitani, Loggia dei Mercanti a kostola San Francesco. Kompletný zoznam pamiatok je značne rozsiahly, preto odporúčame urobiť si vlastný aj s kompletnou fotodokumentáciou a ochutnávkou miestnych špecialít.

Urbino - mestečko tiež považované za kolísku talianskej renesancie má unikátne umelecké a kultúrne dedičstvo. Z pamiatok, ktoré si môžete prezrieť v meste uprostred horskej zelene napríklad Národnú galériu regiónu Marche, Archeologické múzeum, egyptský obelisk, fontána Fonte del Leone, či pilier St. Spiriti.

Mapa: Mapa Marche

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost