Mesto umenia

Reny Travel, váš partner na cestách do Toskánska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Florencia

Milovníci kultúry, umenia a architektúry ju nazývajú "mesto umenia". Florencia je sama o sebe umeleckým dielom nevyčísliteľnej hodnoty. Ulice, po ktorých kráčate sú galériou najvýznamnejších diel renesančného sochárstva, maliarstva a architektúry. Múzeá vystavujú cenné zbierky umeleckých diel svetových maliarov a sochárov, ktoré prilákajú takmer dva milióny priaznivcov umenia ročne. Umenie vo Florencii stále žije. Na každom rohu stretávate študentov so skicárom v ruke, majstrov štetca pri stojanoch s plátnami, ale aj pouličných maliarov, ktorí tu čerpajú námety pre svoj umelecký rast. Pár dní strávených potulkami po Florencii dokáže nasýtiť estetické potreby každého milovníka umenia. Ak chcete spoznať Florenciu za jeden deň, využite služby miestnych sprievodcov a pokúste sa o nemožné.

Mesto Florencia

Významné talianske mesto Florencia (Firenze) sa nachádza v provincii Firenze, v severovýchodnej časti regiónu Toskánsko, ktorého je hlavným mestom. Florencia sa hrdo týči na brehoch rieky Arno. Patrí k najkrajším mestám v Európe, naplnené historickými pamiatkami a umeleckými dielami z rúk a umu najväčších majstrov humanizmu a renesancie. Títo tvoriví géniovia zanechali nezmazateľnú stopu na poli svetovej architektúry a umenia. Preto Florencia získala prívlastok - mesto umenia a bola uznaná ako kolíska svetovej renesancie.

Fotogaléria

Turistický sprievodca

Mesto Florencia priťahuje davy talianskych i zahraničných turistov, ktorí obdivujú nádherné kostoly, honosné budovy a múzeá. Mesto je kúzelné aj z pohľadu prírodných amfiteátrov, za ktoré možno považovať okolité kopce nad Florenciou, odkiaľ poteší oko pozorovateľa nádherná panoráma. Ďaleké horizonty objímajú ohromujúcu krajinu, ako je napríklad údolie Chianti, kam často návštevníci plánujú umelecké alebo vínne a gastronomické cesty. Oblasť medzi Mugelle a Valdarno ponúka celý rad prekvapení. Starobylé hrady, stredoveké vidiecke sídla a kostoly. Všade, kam sa otočíte, nachádzate historické mestá a umelecké poklady, v krajine kde sa príroda a kultúra prelínajú ako v rozprávkovom sne.

Neďaleké toskánske mestá, každé so svojským charakterom a typickou vlastnou zvláštnosťou čakajú, aby ste ich objavili. Empoli s jeho bohatým kultúrnym dedičstvom strážia mestské hradby z 15. storočia, Sesto Fiorentino a jeho slávne etruské hrobky (La Montagnola), Impruneta s jeho výrobou úžitkovej keramiky, alebo Borgo San Lorenzo s pozostatkami opevnenia zo 14. storočia a krásnymi troma kostolmi a mnoho iných. Okolie Florencie poskytuje prekvapujúce možnosti výletov, čo sú lákavé príležitosť na objavovanie počas viac dňovej dovolenky vo Florencii.

Najvýznamnejšie pamiatky

Samotné mesto Florencia je klenot, ktorý nemá obdobu. Jedinečné mesto umenia, je zapísané na zoznamoch dedičstva UNESCO pre množstvo a krásu pamiatok Očarujúce historické centrum nikdy neprestane priťahovať milovníkov umenia. Diela architektúry pripomínajú minulosť Florencie a jej úlohu vo vývoji renesančnej kultúry a umenia. Srdcom mesta a náboženským a historickým centrom mesta je námestie Piazza del Duomo (obr. 12), monumentálny komplex nevyčísliteľnej hodnoty: Dóm Santa Maria del Fiore bohatý na umelecké diela, ktoré zastrešujú Brunelleschiho (obr. 3) majestátne kupoly. Battistero di San Giovanni je nádhernou ukážkou florentskej románskej architektúry, sa nachádza v prednej časti Duomo, s výhľadom na zvonicu Giotto, majstrovské dielo florentskej gotickej architektúry.

Veľkolepá Loggia del Bigallo zavŕši majestátnosť námestia. Za Duomo sa nachádza Museo dell'Opera di Santa Maria del Fiore, ktorá vystavuje cennú zbierku umeleckých diel. Historickým centrom občianskeho života bolo vždy námestie Piazza della Signoria, kde sa nachádza Loggia della Signoria alebo Loggia dei Lanzi, ktorú zdobí 14 sôch, Neptúnova fontána a Palazzo della Signoria, tiež známy ako Palazzo Vecchio (obr. 10). Niektoré sochy stoja v prednej časti Palazzo, najmä kópie slávnej Michelangelovej sochy Davida, ktorá je pozvánkou na originál. Ten je k videniu v Galleria dell'Accademia.

Vedľa námestia stojí majestátna Galéria Uffizi (obr. 4), ktorá je sídlom jedného z najvýznamnejších a najznámejších múzeí sveta. V jej priestoroch sa nachádzajú diela od velikánov ako: Botticelli, Michelangelo, Leonardo da Vinci a mnoho ďalších veľkých umelcov, ktoré pri potulkách Florenciou nemožno vynechať. Pozoruhodným architektonickým prvkom galérie Uffizi je Vasari koridor (obr. 6), spájajúci galériu s Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti.

Podmanivý most Ponte Vecchio (obr. 2), ktorý je sídlom obchodov a dielní umeleckých a historických zlatníkov, stojí nad pokojnou riekou Arno v štvrti Oltrarno, kde sa nachádzajú ďalšie dôležité majstrovské diela - počnúc malým kostolom Santa Felicita, ktorý zdobia aj fresky od Jacopo da Pontormo, významného predstaviteľa Florentskej školy. Zvlášť pozoruhodné je námestie Piazza Santo Spirito, kde sa nachádzajú Palazzo Guadagni a nádherná Bazilika Spirito Santo zo 16. storočia, ktorá je celá zdobená v renesančnom štýle. Významná freska Cenacolo di Santo Spirito sa nachádza na hlavnej stene zobrazuje ukrižovaného Krista.

Len o niečo ďalej stojí krásne námestie Palazzo Pitti, impozantné a honosné paláce, ktoré boli sídlom pánov mesta, najmä rodu Medici, Habsburgovcov, Lorraineovcov a Vittoria Emanuele II,. kedy bola Florencia na krátke obdobie talianskym hlavným mestom. Pitti Palace zahŕňajú úžasný park Giardini di Boboli, ktorého záhrady sa rozprestierajú na rovnomennom vrchu. Tieto grandiózne záhrady v talianskom štýle dokonale zlúčili prvky flóry s architektúrou, sochami a fontánami v nej obsiahnutými.

Niektoré miesta na okraji Florencie stoja tiež za návštevu. Sú bohaté na prírodné, umelecké a historické pamiatky. V bezprostrednej blízkosti na južnom okraji mesta sa nachádza Certosa del Galluzzi (obr. 13), známy aj ako Certosa di Firenze, historický architektonický komplex prilepený na stráni a stráži významné umelecké diela a fresky spomínaného Jacopa Pontormo. Ďalším významným miestom na severnom okraji mesta je Fiesole, ktoré ponúka nádherný výhľad na mesto Florencia (obr. 14) zo svojej vyvýšenej polohy. Táto okrajová časť spája krásu krajiny s pozoruhodným kultúrnym dedičstvom, pozostávajúcim zrejme z etruských a rímskych pozostatkov.

Ďalším centrom zvláštneho archeologického významu je Sesto Fiorentino, kde sa nachádza významný etruský hrob "La Montagnola" ale aj nádherná Villa Corsi Salviati (obr. 15). Zvlášť bohatá na umeleckých diela je oblasť Mugello, kde sa zachovala veľkolepá architektúra, ako je napríklad kamenný románsky kostol Sant'Agata Scarperia, hrad Trebbia a Villa Medicea v Cafaggiolo (obr. 16), Lorenzov obľúbený poľovný statok. Hlavným mestom oblasti je Borgo San Lorenzo. Neďaleké mesto Barberino di Mugello krášli zámok Cattani a Palazzo Pretorio.

Medzi zaujímavé mestá v oblasti Florencie patrí Empoli s Collegiate Church Sant'Andrea (obr. 17), ktorý predstavuje nádherný príklad florentskej románskej architektúry. Historické Certaldo (obr. 18) je rodným mestom spisovateľa Giovanni Boccaccio, ktorý sa tu narodil aj zomrel. Palazzo Pretorio (obr. 19) a Boccacciov dom, ktorý má knižnicu špecializujúcu sa na jeho kľúčové dielo - Decameron.

V horách Montalbano uprostred viníc a olivových hájov stojí Vinci, rodisko Leonarda da Vinci. Dnes je tiež sídlom Leonardovho Múzea, ktoré je umiestnené v starom zámku a predstavuje bohatú zbierku nástrojov a modelov vyrobených v súlade s projektmi a návrhmi veľkého génia. V Incisa Valdarno, je možné navštíviť Petrarchov dom, v ktorom básnik strávil svoje detstvo, zatiaľ čo Vicchio je rodiskom maliara Giotto di Bondone. Dom, v ktorom sa umelec narodil, bol premenený na múzeum.

Ďalšie charakteristické miesta a dediny sú roztrúsené po celej provincii Firenze. Spolu s početnými príkladmi sakrálneho umenia a zámkov čakajú na preskúmanie. Od Barberino Val d'Elsa po Greve in Chianti vás opojí kúzlo údolia Chianti Valley (obr. 20) od malých stredovekých miest a dedín, ktoré sú roztrúsené medzi dominantné vinice v oblasti presláveného vína Chianti.

Aktivity, eventy, podujatia

Okolie Florencie disponuje množstvom parkov, napr. Parco delle Cascine, Parco dell'Albereta a Villa Favard, ktoré ponúkajú kontakt s prírodou, spojený s množstvom spoločenských a športových aktivít. Zalesnené kopce a hustá vegetácia, ktoré charakterizujú okolie Florencie, poskytujú ideálne prostredie pre výlety s možnosťou turistiky, cyklistiky na všetkých úrovniach, alebo vychádzky v konskom sedle. Obzvlášť naturalistickou je cesta prechádzajúca krajom Castelfranco di Sopra.

Navštívte mokrade Padula di Fucecchio, prostredie obývané kolóniami volaviek a početných vodných druhov: je to raj vtákov. Florencia a okolité mestá a dediny poskytuje návštevníkom bohaté nákupné možnosti: od miestneho remeselníka tovaru po zlaté šperky na haute Couture. Na celom území, najmä v Chianti, existuje nekonečné množstvo enogastronomických trás, ktoré sa zaoberajú vinicami, vinárstvom a vinárskym vybavením. spojené s ochutnávkami typických špecialít a vynikajúcich miestnych vín.

Kalendár Florencie je plný zaujímavých akcií, tradičný florentský Rificolona Festival, ulice plné ľudí a sprievod na člnoch pozdĺž rieky Arno s lampiónmi šťastia sa koná vždy v septembri. Ďalšou charakteristickou udalosťou vo Florencii je Výbuchujúci košík (ohňostroj), ktorý sa koná na námestí Duomo. Ďalšou udalosťou, ktorá si zaslúži pozornosť je Cavalcata dei Magi - slávnostný sprievod v kostýmoch, ktorý sa pohybuje centrom mesta 6. januára. Florencia je bohatá tiež na folklórne a športové udalosti, ako sú napríklad jazdecké preteky Palio delle Contrada v Fucecchio v júni.

Aj ďalšie zaujímavé podujatie sa koná v júni - Montelupo Fiorentino, mesto špecializujúce sa na výrobu terakoty hostí medzinárodný Terakotový festival v historickom centre pod holým nebom. Za návštevú stojí aj slávny Estate Fiesolana známy aj ako Fiesolské leto, v nádhernom rímskom divadle v neďalekom Fiesole, zatiaľ čo Florencia hostí rôzne iniciatívy, vrátane medzinárodného Veľtrhu Artisan prebiehajúcom od apríla až do mája.

Záujemcovia o potravinárske a vinárske podujatia si určite prídu na svoje počas Finocchiona festivalu vo Vaglia Bivigliano - miestna oslava špecialít z mäsa s tancom a hudbou. Výstava vín Chianti Classico (obr. 21) v Greve in Chianti sa koná každý rok v septembri. Za vínom nasleduje festival, na ktorom dominuje panenský olivový olej Expo Reggello kalendár v novembri a decembri. V Certaldo Alto ochutnávky miestnych produktov Boccaccesca, ktorá sa koná každý rok v októbri.

Napriek kvalite miestnej kuchyne to nie je všetko len o jedle a pití. Florentský festival Hudobný Máj patrí k starým a najprestížnejším hudobným festivalom v Európe, získava významné medzinárodné uznania ako festivaly v Salzburgu a Bayreuthe. Koná sa každoročne na prelome máj-jún.

Blogy, články

blog FlorenciaFlorencia mesto umenia / blog Potulky Talianskom
Zaujímavý pohľad na mesto Florencia od cestovateľa a blogera, ktorý precestoval takmer všetky kúty Talianska ...

Fórum

Boli ste vo Florencii a máte vlastné zaujímavé postrehy, alebo iný názor? Dajte tipy, čo si pri návšteve tohoto dovolenkového strediska nenechať ujsť, vidieť alebo ochutnať! Využite tento priestor a poraďte tým, ktorí sa ešte len chystajú prebádať toskánsky klenot - Florenciu.

Linky, odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost