Bakuriani / Gruzínsko

Reny Travel - riešenia pre vaše lyžovačky

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lyžovanie Bakuriani

Obľúbené horské stredisko Bakuriani v Gruzínsku navštevujú turisti v lete aj v zime. Je rajom pre deti i dospelých. Nádherná panoráma Malého Kaukazu vynikne počas jazdy horskou železnicou Borjomi-Bakuriani, tiahnucou sa po severných svahoch Trialetského chrbáta, nad riekou Bakurianistskali. Lyžiarske stredisko Bakuriani (1.700 - 2.700 m n.m.) ponúka 17 km upravených zjazdoviek, je vzdialené asi 30 km od mesta Borjomi a 180 km od hlavného mesta Tbilisi. Bakuriani má vysoký slnečný svit, vyše 2000 hodín za rok a dobré snehové podmienky od decembra do marca. Množstvo terénov pre ski-touring a dlhé, mierne freeride. Priemerná teplota v januári - 7 °C, pokrývka snehu 65 cm. Lyžovačka Bakuriani uspokojí rodiny s deťmi, začínajúcich i pokročilých lyžiarov, ale aj milovníkov off-piste.

rating 3.0
3.0/5

Lyžiarske stredisko Bakuriani

Univerzálne lyžiarske stredisko Bakuriani uspokojí najmä rodiny s deťmi a milovníkov off-piste lyžovania. Rozľahlé kopce zase lákajú na ľahké skitour začiatočníkov tohto druhu lyžovania. Dlhšie, niekoľko desiatok kilometrové túry na lyžiach v nádhernej scenérii dajú zabrať aj zdatným milovníkom pásov a dlhých zjazdov v panenskej prírode. Lanovky a zjazdovky sa nachádzajú v niekoľkých oddelených častiach Didvel, Kokhta, Mitarbi, Twenty-Fives a Bakuriani. Stanice lanoviek sa nachádzajú len desiatky až stovky metrov, spojenie medzi nimi autom. Celkom 17 km upravovaných zjazdoviek, z toho 7 km modrých pre začiatočníkov, 6 km červených pre pokročilých, 4 km čiernych pre zdatných lyžiarov. Prepravu zabezpečuje 19 lanoviek a vlekov.

Fotogaléria

Skimapa

Technické parametre

Nadmorská výška: 1.700 - 2.700 m n.m.
Sezóna: december - marec
Zjazdovky: ľahké 7 km, stredné 6 km, ťažké 4 km
Zjazdovky celkom: 17 km
Lanovky a vleky: vleky 13, sedačky 4, kabínky 2
Lanovky a vleky celkom: 19
Prepravná kapacita: 16.500 os./hod.
Záruka snehu: 50% (snežné delá)
Nočné lyžovanie: Didveli, červená zjazdovka "Nodo"
Skipas: hl.sez. € 79/6 dní, mimo od € 39/6 dní
Top hodnotenie: ceny skipasov (4*), ski-tour (4*)
Vzdialenosť z Bratislavy: 3.080 km
Letecky: Viedeň - Tbilisi 3:40 hod.
Transfer autom: Tbilisi - Bakuriani 2 hod.
Destinácia: Lyžovanie Gruzínsko / Samtskhe-Javakheti / Borjomi

Zimná dovolenka Bakuriani

Od roku 2015 platí pre členské štáty EÚ bezvízový styk. Cestovanie do Gruzínska je tak možné bez víz, na platný pas alebo občiansky preukaz. Možnosť až 1 roka pobytu bez víz. Najvhodnejšia doprava letecky z Viedne do Tbilisi. Z Tbilisi transfér do miesta pobytu autom, busom, vlakom cez okresné mesto Borjomi do miesta pobytu Bakuriani. Trasa z Tbilisi je dlhá približne 200 km t.j. asi 2 hod jazdy.
Pred cestou si overte platnosť podmienok vycestovania na stránkach - mzv.sk / cestovanie a konzulárne informácie / štáty / Gruzínsko. Mena 1 lari = 100 tetri, 1 EUR ≐ 2,67 GEL (apr. 2017)

Pohorie Malý Kaukaz

Malý Kaukaz sa nachádza na rozhraní Gruzínska a Arménska. Orientácia pohoria juhovýchod-severozápad, dĺžka 600 km, najvyšší vrchol Gjamiš 3.724 m leží v Azerbajdžane. Najvyšší vrch v blízkosti lyžiarskeho strediska Bakuriani je Mt. Sakvelo 2.816 m. Kryštálovo čistý vzduch vysokých hôr, prevažne ihličnaté (smrekové) lesy s výhľadom na hory Tskhratskaro priťahujú pozornosť návštevníkov v priebehu všetkých ročných období. Bakuriani je jedným z najznámejších kaukazských horských stredísk u zahraničnej lyžiarskej klientely. Jeho klíma a reliéf sú ideálne pre rozvoj všetkých druhov zimných športov. Priemerná teplota v januári -7 °C, v auguste + 15 °C.

História lyžovania v Bakuriani

História lyžovania v Bakuriani siaha hlboko do minulého storočia, prví lyžiari sa tu objavili už v roku 1932, tradícia lyžovania je bohatá, preto je pochopiteľné, že stredisko malo dokonca ambície na spoluorganizovanie zimných olympijských hier. Rezort Bakuriani v minulosti ponúkal aj areál pre skokanov na lyžiach, sú tu dva staršie, už nefukčné skokanské mostíky. O ich renovácii sa uvažuje aj na úrovni FIS, ak dôjde k dohode, bude sa investovať už v najbližších rokoch.

Zimná dovolenka pre nelyžiarov

Zimné stredisko ponúka viaceré miesta na sánkovanie, dráhu pre snowtubing. Novinkou je nadzemný tobogán. Vychádzky, výlety na snežniciach, bežkách, ski-pásoch, alebo nenáročná pešia turistika. V dedine je klzisko, ľadová plocha pre korčuľovanie aj kino. Pre deti detský park Didveli ponúka atrakcie (preliezky, hojdačky ...) z dreva v ohradenej zóne, kde môžete nechať deti hrať sa a odskočiť si zalyžovať. V širšom okolí sa nachádza niekoľko zaujímavých pamiatok (viď nižšie). Bakuriani ideálna letná aj zimná dovolenka pre každého bádateľa.

Lyžovanie na Kaukaze

Lyžovanie na Kaukaze je snom mnohých zdatných lyžiarov, ktorí milujú slobodu a chcú poznávať aj drsnejšie zimné prostredie, než len vyžehlené zjazdovky a nablýskané hi-tech strediská Álp. Turistický ruch Gruzínska naberá nový smer a napodobňuje západné trendy. Našťastie vo väčšine stredísk sa dá zažiť nefalšovaná srdečnosť a prirodzenosť miestnych ľudí, kombinovaná s jednoduchšími podmienkami, ktoré vyhľadávajú priekopníci. Lyžovanie v Bakuriani je niečím medzi. Napoly divokým gruzínskym originálom, napoly presadzujúcim sa novodobým marketingom so starším technickým vybavením zo západu. Celok však pôsobí veľmi príjemne a lyžovačku v Bakuriani bude asi ťažké prirovnať k nejakému z európskych stredísk. Je jedinečným zážitkom.

Lyžiarské strediská

Lyžiarske sektory Didvel, Kokhta, Mitarbi, Tatra, Twenty-Fives a Bakuriani sa nachádzajú oddelene a každý má iný charakter. Kokhtagora svojimi náročnejšími zjazdovkami uspokojí najmä zdatných a profesionálnych lyžiarov. Najmä Mitarbi, ktoré je úplne renovované, nová sedačková lanovka bola spustené do prevádzky v sezóne 2016. Kokhta ponúka čiernu a modrú zjazdovku tesne spod vrchola Kokhtagora. Pevná dvojsedačková lanovka premáva iba do výšky 2.155m. Zo stredísk Mitarbi a Tatra premávajú lanovky až na vrchol Kokhtagora 2.269 m. Twenty-Fives je detská lúčka kde vedľa seba premávajú štyri vleky. Podobne zameraný je detský park v časti Bakuriani s dvoma vlekmi. Najvyššie položená časť Didveli disponuje tromi lanovkami a dvoma vlekmi, ktoré premávajú až do nadmorskej výšky 2.700 m. K dispozícii sú zjazdovky 14 km všetkých náročností. Červená zjazdovka "nodo" je osvetlená pre večerné lyžovanie. V spodnej časti aj v medzistanici sa nachádzajú detské zóny. Požičovňa lyží a výstroja, lyžiarska škola, vifi zóna, tobogánová dráha.

Bezpečnosť lyžovania

Bezpečnosť lyžovania zabezpečuje 7 staníc prvej pomoci umiestnených priamo na lyžiarskych svahoch, ako prehľadne zobrazuje skimapa. Parkovanie je možné pri každej údolnej stanici lanoviek, celkom je k dispozícii 5 parkovísk. Občerstvenie a stravovanie zabezpečí 5 reštaurácií. Gruzínske porekadlo hovorí, že hosť prichádza ako dar z neba a treba sa oň patrične postarať.

Gruzínske a miestne špeciality

Miestne špeciality sú rovnako ako pohostinnosť miestnych obyvateľov výdatné. Presne tak, ako treba po náročnom dni na snehu. Určite ochutnajte výborné polievky a mäsá na sto spôsobov. Gruzínska kuchyňa používa veľa druhov mäsa, rýb a zeleniny, rôzne druhy syrov, nakladanú zeleninu, korenia a bylinky. Každá historická provincia má vlastné kulinárske tradície. Pohostenie sa zvyčajne začína teplým alebo studeným predjedlom, ktoré môže zahŕňať pikantnú grilovanú pečeň, alebo Lobi (horúca fazuľa), pkhali (mladé špenátové listy s korením). Nasleduje napríklad Chačapuri (štipľavý syr a chlieb), alebo mtsvadi / šašlik (grilované mäso marinované v korení, víne a cibuli), khinkali (delikátne varené mäso v cestíčku - podobné ako naše pirohy) ...

Après-ski po gruzínsky

Krajinu na križovatke Európy a Ázie, nutne zasiahne prelínanie tradícií. V Gruzínsku je rodina základom životného štýlu. Hudba a poézia sú spoločné prvky všetkých Gruzíncov. Tí sú hrdí, že žijú na mieste, kde sa narodilo víno. Väčšina rodín vlastní vínne pivnice. Na záver dňa sa hodí posedieť pri poháriku dobrého gruzínskeho vína. Nie však priveľa, aby ďalší deň nebola narušená bezpečnosť lyžovania vášho ani ostatných účastníkov zjazdoviek. K dispozícii sú gruzínske vína. Biele, suché a polosladké vína: Gurdžáni, Manavis Mtsvane, Tsinandali, červené a polosladké vína: Mukuzani, Teliana, Kindzmarauli, Khvantchkara...

Zdravie a relax

Bakurianska horská klíma má evidentne priaznivý vplyv na dýchacie orgány. Čistý horský vzduch bez smogu a iných nečistôt, dlhá doba slnečného svitu až 2000 hodín za rok, vysoká aktivita ultrafialových lúčov poskytujú ideálnu kombináciu zdraviu prospešných účinkov na ľudský organizmus, najmä na dýchacie choroby. Niektoré hotely poskytujú možnosti saunovania, masáže, wellness. Dovolenka Bakuriani je dobré riešenie pre zdravie a relax.

Pamiatky, pozoruhodnosti

Počas dovolenky v Bakuriani sa ponúka možnosť navštíviť vysokohorskú Botanickú záhradu, pobočku Botanického ústavu Tbilisi založeného v roku 1919, s nádhernou kolekciou alpskej flóry, jedinečnou v Európe. Severne nad hlavným mestom Tbilisi je možné navštíviť pamiatky zapísané v zoznamoch UNESCO - Jvari Monastery ortodoxný kláštor z 6. storočia a Katedrála Svetitskhoveli gruzínsky pravoslávny kostol, obe v meste Mtskheta. Uplistsikhe je starobylé do kameňa vytesané mesto z 1. tisícročia p. n. l. asi 100 km východne od Borjomi. Letovisko Borjomi je preslávené minerálnou vodou Borjomi, ktorá je vývozným artiklom č.1. Medzi hlavné miestne pamiatky patrí Palác Likani, kláštor Timotesubani a kláštor Green.

Národný park Borjomi-Kharagauli

Ideálnym miestom pre milovníkov turistiky a aktívnu letnú dovolenku peši, na bicykli, alebo na koni je Národný park Borjomi-Kharagauli. Nachádza sa v centrálnom Gruzínsku a zahŕňa východnú časť Lesserských hôr Malého Kaukazu. Rozloha parku 85.083 ha znamená viac ako 1% z rozlohy Gruzínska. Bol založený v roku 1935 a zasahuje do 6 okresov - Borjomi, Kharagauli, Akhaltsikhe, Adigeni, Xashuri a Baghdadi. Správa parku sa nachádza v Borjomi a Kharagauli, spravuje 4 rôzne typy chránených území - prírodnú rezerváciu Borjomi, Národný park Borjomi-Kharagauli, Nedzvi Managed Reserve a prírodnú pamiatku Zkamenelý les Goderdzi. Turistické trasy sú otvorené po celý rok. Turistické chodníky stanovené prevažne na jednodňové výlety sú prehľadne označené. K dispozícii sú turistické útulky, pikniky a kempy zriadené pozdĺž ciest. Na vyhradených miestach je umožnené klásť oheň. V prípade záujmu zabezpečíme sprievodcu, kone, alebo miestnu dopravu do a z parku.

Lyžovanie Gruzínsko

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost