Mestia-Hatsvali / Gruzínsko

Reny Travel - lyžovačky na Kaukaze za výhodné ceny

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lyžovanie Hatsvali

Lyžiarske stredisko Hatsvali (1870 - 2350 m) sa nachádza na severozápade Gruzínska v regióne Svaneti, nad mestom Mestia, v pohorí Kaukaz. Lyžovanie Mestia-Hatsvali ponúka 6 km zjazdoviek všetkých obtiažností. Vyrovnaný pomer červených a čiernych zjazdoviek s možnosťou nočného lyžovania vytvára slušné športové prímestské lyžiarske stredisko. Najdlhšia trať (červená) meria 2,5 km. Zóna pre deti a začiatočníkov má k dispozícii jeden vlek a dve zjazdovky (zelené), pokročilým je určený susedný vlek a o niečo strmší svah s modrou zjazdovkou. Občerstvenie na všetkých staniciach lanoviek, na vrchole nádherné panoramatické výhľady na Kaukaz.

rating 2.5
2,4/5

Lyžiarske stredisko Mestia-Hatsvali

Strediskové mestečko Mestia 1.400 m n.m. je východiskovým miestom pre lyžovanie v dvoch neďalekých, samostatných strediskách - Hatsvali a Tetnuldi. Obe sa nachádzajú v horách južne od mesta. Na okraji mesta sa nachádza údolná stanica 4-sedačkovej lanovky Hatsvali, ktorá vedie do stanice Hatsvali 1.868 m, kde sa nachádza hotel Hatsvali, parkovisko, požičovňa a lyží, penzión a reštaurácia. Sem do stanice Hatsvali je možné vyviesť sa autom. Jazda po 8 km horskej ceste, ktorá prekonáva 440 výškových metrov, trvá 15 minút. V Hatsvali premávajú dva vleky na svahoch s miernym sklonom, vhodné pre deti a začiatočníkov. Vyššie do lyžiarskeho strediska vedie druhá 4-sedačková lanovka Zuruldi, ktorej vrcholová stanica sa nachádza na Vrchu Zuruldi 2.348 m n.m. Tu sa nachádza reštaurácia s terasou, odkiaľ je nádherný panoramatický výhľad na okolité hory Kaukazu. Z vrcholu Zuruldi vedú do medzistanice Hatsvali dve čierne a jedna červená zjazdovka, čo dáva stredisku športový charakter. Spolu so sektorom pre začiatočníkov je stredisko univerzálne, vhodné pre každého lyžiara. Nevýhodou je len chýbajúca zjazdovka do údolia.

Skimapa

Technické parametre

Nadmorská výška: 1.870 - 2.350 m n.m.
Sezóna: december - april
Zjazdovky: ľahké 0,5 km, stredné 2,5 km, ťažké 3 km
Zjazdovky celkom: 6 km
Lanovky a vleky: vleky 2, sedačky 2, kabínky 0
Lanovky a vleky celkom: 4
Prepravná kapacita: 4.800 os./hod.
Záruka snehu: prírodný sneh
Skipas: € 10,- /deň
Top hodnotenie: ceny skipasov (5*), lyžovanie (4*), après-ski (3*)
Vzdialenosť z Bratislavy: 3.050 km, Tbilisi 450 km
Letecky: Viedeň - Kutaisi 5:50 hod.
Transfer autom: Kutaisi - Mestia 240 km
Vzdialenosť Mestia od gruzínskych letísk : Tbilisi - 450 km, Kutaisi - 240 km, Batumi - 260 km.
Destinácia: Lyžovanie Gruzínsko / Svaneti / Zugdidi

Zimná dovolenka Mestia-Hatsvali

Región Svaneti sa rozprestiera na hlavných kaukazských vrcholoch s najväčšími ľadovcami, ktorých plocha sa rovná 300 km2. Pokrývajú Kaukaz ako ľadová koruna. Najvyššie hory sú Tsurungala 4.220 m, Ailama 4.550 m, Shkhara 5.068 m, Jangha 5.060 m, Gestola 4.860 m, Tikhtingen 4.620 m, Tetnuldi 4.860 m, Mazeri 4.010 m a Chatini 4.370 m, ktoré tvoria známy strmý horský masív dvojhlavého Ushba (4.710 m). Hora Ushba je prírodná krása a zvláštnosť Kaukazu, podobne ako Matterhorn 4.478 m v Alpách. Priemerná absolútna nadmorská výška Kaukazského hrebeňa je až 4.125 m. Maximálna nadmorská výška je Shkhara 5.068 m a minimálna nadmorská výška je 3.168 m sedlo Donghuzoruni.

V tejto oblasti Kaukazu sa nachádza približne dvadsať horských prechodov s rôznou zložitosťou smerujúcich na sever k Rusku. Výška priechodov sa pohybuje od 3.160 do 3.860 metrov nad morom. Niektoré z ciest sú vhodné pre pešiu turistiku, niektoré zvládnu aj kone a mulice, ale väčšina z nich je iba napešo, ale sú tu aj cesty, ktoré prekonajú len horolezci. Oblasť Svaneti je najväčšia v Južnom Kaukaze, s najvyšším vrcholom Lahili - 4.010 m, súčasne je rozvodím medzi riekami Inguri a Tskhenistsqali. Najvyššia hora Elbrus 5.642 m sa nachádza severne, iba 40 km vzdušnou čiarou z Mestia.

Mestia

Navštíviť oblasť Svaneti za účelom lyžovania v strediskách Hatsvali alebo Tentuldi je dobrý spôsob, ako zažiť veľký Kaukaz, dobre si zašportovať a tiež zoznámiť sa s ľuďmi, tradíciami a kultúrou a špecialitami miestnej kuchyne jedného z najkrajších kútov Gruzínska. Zimná dovolenka v Mestia zanechá hlboký zážitok v každom, kto sa stretne s tisícročnými obrannými vežami mesta s výhľadom na najkrajšie hory Gruzínska - Ushba a Tetnuldi. Akoby sa tu zastavil čas pred stáročiami, cesty, domy, políčka vyzerajú ako z pestrofarebného historického filmu.

Lyžovanie v kraji Svaneti siaha do veľkých výšok s množstvom prírodného snehu. Mladé a svižné strediská s moderným technickým vybavením znesú porovnávanie s inými vo svete. Stredisko Mestia-Hatsvali bolo sprevádzkované v roku 2013, stredisko Tetnuldi v zime 2018. Referencie prvých návštevníkov oznamujú nadšenie. Veľa miesta na zjazdovkách, žiadne čakanie v radoch sú bonusmi pre prvých návštevníkov, ktorí sa môžu ulyžovať do úmoru za neskutočne nízke ceny. Po návrate domov sa môžu pochváliť vzácnou trofejou - boli prví, ktorí videli Ushba a Tetnuldi zo zjadoviek.

Prostredie najvyšších vrcholov Európy - Ushba 4.710 m, Shkhara 5.193 m, Tetnuldi 4.858 m s neopakovateľnou krajinou a charakterom miest a drobných domčekov roztrúsených na úpätí hôr, vyfarbených do nádherných odtieňov vďaka čistému vzduchu. Obranné veže Svanetin udávajú vážnosť výstrahy každému, kto by prichádzal s nečistými úmyslami. Pohostinnosť a chute svanetínskej horskej kuchyne, živé tradície a autentickosť regiónu premieňajú dovolenkový pobyt na jedinečné a nezabudnuteľné dobrodružstvo.

Počas lyžovačky sa nemusíte obávať žiadnych čakacích radov pri lanovkách, pretože možnosti ubytovania v Mestia sú obmedzené, kapacita iba niekoľko stoviek lôžok v Mestia a na zjazdovkách podmieňuje aj maximálne počty lyžiarov na svahoch oboch stredísk. Okolité hory ponúkajú neobmedzené možnosti pre lyžiarsku turistiku, skitouring a splitboarding. Určite zapôsobia aj na skúsených lyžiarov. Zjazd do Mestia nevedie po oficiálnej zjazdovke. Je možný iba na vlastné riziko vo výsekoch lesa pod lanovkami a popri ceste. Pozor na úrazy v týchto neoficiálnych priestoroch (poistenie nekryje liečebné náklady úrazov mimo zjazdovky).

Možnosť lyžovať v dvoch strediskách počas zimnej dovolenky je zaujímavým bonusom. Susedné strediská Hatsvali a Tetnuldi sa nachádzajú od seba iba 8 km vzdušnou čiarou, po ceste 18 km. Kým do Hatsvali vedie lanovka priamo z Mestia, do lyžiarskeho strediska Tenuldi je potrebné absolvovať jazdu autom horskou cestou cca 15 km z Mestia za približne 20 minút.

Zábaviť sa po lyžovačke je možná na svahoch v reštaurácii Hatsvali alebo na vrchu Zuruldi. Večer po lyžovačke navštívte niektorú z reštaurácii v Mestia, ktoré ponúkajú široký výber špecialít tradičnej miestnej kuchyne regiónu Svaneti. Večerná zábava a après-ski v 10 reštauráciách a baroch, väčšina z nich sú súčasťou hotelov, tipom pre skalných zabávačov je hotelový bar-klub Tetnuldi.

Lyžovanie Gruzínsko

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost