Slovensko, regióny
Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku
Bratislava a jej blízke okolie tvoria Bratislavský región. Dovolenka na Slovensku by nebola kompletná bez návštevy hlavného mesta, ktoré je silným magnetom na návštevníkov smerujúcich na Slovensko. Bratislava je ekonomickým, kultúrnym, hospodárskym a politickým centrom krajiny. Bratislavský región (západoslovenský kraj) ponúka mnohé zaujímavosti - od prehliadky hlavného mesta, cez kúpanie sa na slnečných jazerách, až po gastronomické a vínne poznávanie typických slovenských produktov. Nížinatú krajinu charakterizujú: rieka Dunaj, uličky starého mesta, Bratislavský hrad, letisko M.R. Štefánika, hrad Devín, pamätník Slavín, bratislavská Koliba aj Devínska Kobyla.
Bratislavský región sa nachádza v západnej a juhozápadnej časti Slovenska. Časť územia tvoria Malé Karpaty, Podunajská nížina a Záhorská nížina. Východnou stranou Karpát sa tiahne vinohradnícka oblasť Malokarpatský vinohradnícky región a tzv. Malokarpatská vínna cesta, ktorá vedie cez Bratislavu, Svätý Jur, Pezinok, Modru a Trnavu. Hlavné mesto Bratislava sa rozprestiera na oboch brehoch Dunaja. Rieka Dunaj, druhá najväčšia európska rieka, tvorí štátnu hranicu s Maďarskom. Na západe zase tvorí prírodnú hranicu s Rakúskom rieka Morava. Nad sútokom Moravy a Dunaja sa týči hrad Devín, ktorý patrí k najstarším na Slovensku. V suteréne sú upravené jaskyne. Jedna z nich prezentuje fázy budovania hradu. Dnes je hrad Devín - symbolom slobody Slovákov, miestom výletov a rôznych kultúrnych podujatí.
Mesto Bratislava sa r. 1291 stalo slobodným kráľovským mestom. V r. 1467 bola založená Academia Istropolitana. V r. 1536 Bratislavu vyhlásili za hlavné mesto Uhorska. Z obdobia panovania Márie Terézie (18. stor.) sa zachovalo množstvo palácov. Dominantou mesta je Bratislavský hrad. Najstaršia súdobá zmienka o ňom pochádza z r. 907. Na hradný vŕšok vedú mierne stúpajúce, tiché romantické uličky. Z nádvoria sa naskytne impozantný výhľad na Dunaj, Nový most s charakteristickou reštauráciou vysoko nad mostom, na južný breh Dunaja, kde stojí majestátna Petržalka, najväčšie sídlisko na Slovensku. Neďaleko hradu sa nachádza významné pietne miesto. Pamätník Slavín je súčasne cintorínom vojakov sovietskej armády, ktorí padli počas oslobodzovania Bratislavy v druhej svetovej vojne. Na obradnej sieni sú umiestnené reliéfy znázorňujúce osud sovietskeho vojaka, jeho rodiny a utrpenie spôsobené fašizmom.
Najviac historických pamiatok si Bratislava zachovala v Starom meste. Michalská veža s bránou je symbolom najvýznamnejších skvostov mesta. V súčasnosti sa v nej nachádza expozícia zbraní. Pálfyho palác a pamätná tabuľa W. A. Mozarta, ktorý tu ako šesť ročný koncertoval. Neprehliadnuteľný je Dóm Sv. Martina zo 14.stor., ktorý bol korunovačným kostolom v rozmedzí rokov 1563 - 1830, kedy tu získalo svoje tiuly 11 kráľov a 8 kráľovských manželiek. Františkánske námestie s kostolom Zvestovania Panny Márie je najstaršou bratislavskou sakrálnou stavbou. Primaciálne námestie s Primaciálnym palácom, galériou s anglickými gobelínmi zo 17. stor. a expozíciou starého európskeho umenia. V Zrkadlovej sále sa konajú koncerty, sobáše a audiencie predstaviteľov mesta. Na námestí stojí fontána sv. Juraja. Ako sám názov prezrádza, je sídlom súčasnej mestskej administratívy, bratislavského magistrátu.
Hlavné námestie so Starou radnicou zo 14. a 15. stor., slúžia ako expozícia Mestského múzea. V lete si na nádvorí môžete pozrieť divadelné predstavenia a na radničnej veži zvykli bývať koncerty fanfár. Františkánsky kláštor bol miestom, kde r. 1526 zvolili za uhorského kráľa prvého Habsburga, Ferdinanda I. Jeho rod tu vládol 400 rokov. V gotickom slohu bol postavený Kostol Františkánov, ktorý je najstaršou zachovalou stavbou v historickej časti mesta. V druhej polovici 14. stor. bola ku kostolu pristavená pohrebná kaplnka s kryptou rodiny richtára Jakuba. Za pozornosť stojí Kostol a kláštor Klarisiek z 13. stor., kde možno vidieť plastiky a maľby z obdobia gotiky. V 15. stor. bola ku kostolu pristavená vysoká veža. Zo stredovekého opevnenia zo 14. stor. sa zachovala časť múrov vedúcich od dómu sv. Martina, pozdĺž Židovskej ulice až k Michalskej bráne a Prašnej bašte. Najzachovalejšou z nich je Michalská brána.
Historická časť Bratislavy je sprístupnená prehliadkou v pohodlí výletného vláčika aj s reprodukovaným výkladom. Iný atraktívny spôsob je prehliadka Bratislavy z paluby výletnej lode, plavbou po Dunaji. Mesto na turistov dýchne svojou neopakovateľnú živú atmosféru, pre ktorú sa budú do Bratislavy opakovane radi vracať. V súčasnosti je Bratislava vyhľadávaným miestom kultúrneho vyžitia i oddychu.
Bratislavský región uchováva množstvo historických pamiatok. Okrem skvostov, ktorými vládne hlavné mesto Bratislava, takmer každé mestečko alebo obec v regióne zdobia historické budovy, kostoly a rôzne kultúrno-historické pamiatky. Známe sú napr. kaštiele v Báhoni, Bernolákove, Kuchyni, hrad Pajštún z 13. stor. v obci Borinka, zámok v Smoleniciach z 15. stor., ktorý prešiel prestavbou prerušenou 1. sv. vojnou. Na svahoch Malých Karpát v obci Častá sa nachádza hrad Červený kameň so stálou expozíciou nábytku, obrazárňou a kolekciou dravcov. Plavecký hrad a jaskyňa Deravá skala a Tmavá skala sú dostupné z obce Plavecký Mikuláš, v Blatnom sa nachádza Lurdská jaskyňa.
Mesto Pezinok dochovalo zvyšky mest. opevnenia z 16. st., vyhľadávané a známe je Malokarpatské Vinohradnícke múzeum v Pezinku, ktoré uchováva históriu vína a pestovania v tomto regióne. Mesto Pezinok organizuje tradičné malokarpatské slávnosti vinobrania. Okrem vinohradníctva je mesto známe aj areálom zimných športov na vrchu Baba. Lyžovanie na Pezinskej Babe patrí k vyhľadávaným zimným aktivitám obyvateľov bratislavského kraja. Lyžiarske strediská by tu človek spočítal na prstoch jednej ruky, patria skôr k vzácnostiam, preto je lyžiarske stredisko Pezinská Baba vždy plné lyžiarov. Pezinská Baba je tiež známym motorkárskym cieľom, v lete ponúka možnosti pešej turistiky. Lesné cesty a chodníky ponúkajú poznávanie malebného horského pásu Malé Karpaty a sú súčasťou najväčšej slovenskej turistickej trasy - Štefánikova magistrála.
Mesto Modra má podobne dlhú tradíciu vinohradníctva ako Pezinok, do dnešných čias si zachovalo svojský charakter s puncom bohatého kultúrno-spoločenského života. Horná brána a časť opevnení vybudovaných v rozmedzí rokov 1610-1646 ako aj renesančný kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste bývalého hradu, neskôr v 19. st. prestavaný a v 50. rokoch 20. st. prispôsobený pre potreby vinohradníckej školy.
Mestečko Svätý Jur je známe vinohradnícke centrum malokarpatskej oblasti, známe odrodami Müller Thurgau, Frankovka modrá, Rizling rýnsky, Svätovavrinecké a iné. Nie len víno, ale aj historické pamiatky charakterizujú Svätý Jur, napr. gotický kostol Sv. Juraja s kamenným oltárom a drevenou zvonicou, kostol Najsvätejšej Trojice, kaštieľ Pálfyovcov. Nájdeme tu aj zachovalé časti mestských hradieb zo 17. stor., vinohradnícke domy zo 17.-19. stor. postavené v tvare U alebo L., zemianske kúrie, farský kostol sv. Juraja z konca 13. stor. Drevená zvonica so zvonom z r. 1400, barokový kostol a kláštor z r. 1651-1654. Nad mesom stoja ruiny stredovekého hradu Biely kameň z 13. stor. Neďaleko Svätého Jura sa nachádza prírodná rezervácia Šúr.
RENY TRAVEL s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava
Mobil • 00421 918 792 636
WhatsApp • 00421 918 792 636
Skype • renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk
Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária
Rýchly kontakt:
© 2015-2024 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: