Slovensko, Liptov

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Liptovský región

Liptovský región je jedným z najnavštevovanejších na Slovensku. Z jeho bohatstva môžeme vybrať zimné lyžiarske stredská v pohorí Nízke Tatry napr. Jasná - Chopok, Malinô Brdo, prírodné krásy, jaskyne a turistické chodníky v Demänovskej, Kvačianskej a Prosieckej doline, kúpanie a rekreáciu na Liptovskej Mare, v termálnych parkov Bešeňová, zábavu v aquaparku Tatralandia a miestnu architektúru v obci Vlkolínci. Významné mestá Liptova sú Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Pribylina a Liptovský Hrádok.

Potulky po Liptove

V chránenej oblasti 3 národných parkov leží hornatý Liptovský región, ktorý sa člení na Horný Liptov, Strednýo Liptov a Dolný Liptov. Región charakterizuje rieka Váh, známe sú jaskyne, napr. v Jánskej doline môžete navštíviť Stanišovské jaskyne, v Demänovskej doline jaskyňu Slobody, Demänovskú ľadovú jaskyňu a i. K návšteve pozýva aj Važecká jaskyňa, ktorá je netradičná svojím 2m vysokým kvapľovým stĺpom, bielymi záclonami a koralovým jazierkom. Jaskyňa mŕtvych netopierov patrí medzi najväčšie vysokohorské jaskyne Slovenska. Je jediná vysokohorská jaskyňa prístupná verejnosti. Našli sa tu kosti jaskynného medveďa.

Z tunajších hradov sa zachovali iba hradné zrúcaniny: hrad Likava, Liptovský hrad a hrad v Liptovskom Hrádku. Slávna obec Vlkolínec je povestná ľudovou architektúrou, pýši sa záznamom medzi pamiatky na Zoznamoch UNESCO. V hlavnom meste Liptovský Mikuláš sa nachádza kostol sv. Mikuláša z r.1280, Seligovský dom, v ktorom v r. 1713 odsúdili a popravili zbojníka a slovenského hrdinu Jura Jánošíka, v súčasnosti tu sídli múzeum Janka Kráľa. V bývalom župnom dome nájdeme Slovenské múzeum prírody a jaskyniarstva, ak inklinujete k výtvarnému umeniu, za návštevu stojí aj galéria P. M. Bohúňa. V meste Liptovský Hrádok si môžete prezrieť Ovčiarske múzeum. Ak vás z mesta celulózy Ružomberok nevydurí charakteristický zápach tejto fabriky, možete navštíviť Liptovské múzeum, neskorobarokový kláštor z r.1730, gotický kaštieľ, farský kostol, remeselnícke domy z 18. stor., ale aj galériu rodáka maliara Ľ. Fullu.

Umelá vodná nádrž Liptovská Mara vznikla zatopením niekoľkých obcí. Kultúrne pamiatky boli prevezené a znovu postavené v múzeu Liptovskej dediny v obci Pribylina a na okraji obce Sv. Kríž, kde stojí drevený evanjelický kostol, ktorý patrí medzi najväčšie drevené stavby v strednej Európe. V blízkosti nádrže Liptovská Mara vznikli rekreačné strediská. Najväčšie stredisko je Liptovský Trnovec s campingom. Množstvom rekreačných aktivít, ktoré ponúka, sa nádrž stala vyhľadávaným miestom oddychu. V jej okolí sa nachádzajú aj cyklistické trasy. Jednou z najlepších je cyklotrasa, ktorá vedie aj z obce Kráľova Lehota až do Liptovskej Tepličky.

Ak túžite po oddychu vo vode, vyskúšajte napr. Thermal Park Bešeňová a Aqua Park Tatralandia s množstvom vodných atrakcií, ktoré uspokoja nároky malých i veľkých. V Tatralandii vznikla najväčšia mozaika Tatranskej madony na svete. Vytvorili ju z obehových mincí slovenskej meny pred vstupom Slovenska do Európskej únie (zapísaná v Guinessovej knihe rekordov). Letným hitom je turistika, okrem tejto aktivity ponúka región vyhliadkové lety, horolezectvo, paraglaiding, jazdu na koni, rybolov.

V Liptovskom regióne nájdeme aj viaceré významné slovenské lyžiarske strediská v Jasnej, na Chopku, v Demänovskej doline a pri meste Ružomberok známe Malinô Brdo, kam sa dostanú kabínkovou lanovkou aj turisti v letných mesiacoch. Kvačianska dolina a Prosiecka dolina v pohorí Chočské vrchy patria na Liptove k najnavštevovanejším. Kvačianskou dolinou preteká potok Kvačianka, na ktorom je niekoľko menších vodopádov. Prezrieť si tu môžete aj Dolný Brunčiakovský drevený vodný mlyn. Na rozdiel od Kvačianskej doliny, Prosiecka dolina je suchá, bez vody (potok Prosiečanka sa stráca v zemi).

Liptov má aj niekoľko kúpeľných miest ako sú Lúčky, Ľubochňa a Železnô. Kúpele Lúčky majú národnú prírodnú pamiatku - kaskádovitý travertínový vodopád. Padá z výšky 12m. Svojimi liečivými prameňmi pomáhajú kúpele pri liečbe ženských chorôb, pohybového aparátu, nervovej sústavy a i. Obec Východná je známa milovníkom ľudovej kultúry, každoročne v lete sa tu koná Folklórny festival Východná, ktorý naväzuje na podobné podujatia konané vo viacerých regiónoch Slovenska. Najznámejšie sú: folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, Horehronské dni spevu a tanca Heľpa, Medzinárodný folklórny festival Myjava.

Lyžiarské strediská na Liptove

Lyžiarské strediská na Liptove patria medzi najlepšie a najznámejšie strediská na Slovensku. Je to vďaka horám, ktoré sú v tomto regióne ako stvorené pre lyžovanie - Nízke Tatry a Vysoké Tatry. Lyžiarske strediská:
Čertovica, Chopok Jasná,

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost