Slovensko, Tatry

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Tatranský región

Podstatnú časť horstva ležiaceho na Slovensku tvoria pohoria Vysoké Tatry, Belianske a Západné Tatry, ktoré sú pýchou pre Tatranský región. Tatry patria medzi najobľúbenejšie turistické ciele Slovenska. Najvyšším vrcholom je Gerlachovský štít 2.655 m n.m. Vysoké Tatry sú najmenšie veľhory sveta. Milovníkov cykloturistiky poteší Tatranská cyklomagistrála, priaznivci golfu majú k dispozícii golfový areál vo Veľkej Lomnici. V zime sú Tatry zaplnené lyžiarmi, lyžiarske strediská Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Ždiar sú pripravené so svojimi vlekmi, lanovkami, servisom i stravovacími zariadeniami vyhovieť všetkým návštevníkom. V letných mesiacoch sa ponúka množstvo zaujímavých peších túr po dobre značených turistických chodníkoch a výstupy na jednotlivé štíty.

Tatranské skvosty

Vysoké Tatry sú známe jedinečnou faunou: kamzík, svišť, orol hôrny, ktorých sa Vám čas od času podarí zahliadnuť aj voľným okom. K atraktívnym prvkom tatranskej oblasti patria plesá a morské oká, ktoré tu v minulosti vytvorili ľadovce. Z viac ako 200 plies sú známe Nižné a Vyšné Temnosmrečinske pleso, Skalnaté pleso, Popradské pleso, Zelené pleso, no najväčšie pleso s rozlohou 20 ha je Veľké Hincovo pleso. Ak si netrúfate putovať v Tatrách sami, môžete využiť aj sprievodcovské služby. Prepravu na Lomnický štít 2.625 m, najvyšší lanovkou dostupný vrchol Vysokých Tatier, zabezpečuje vysutá lanovka s medzistanicou Skalnaté pleso, ktorá bola vybudovaná r. a vtedy patrila k svetovým unikátom. Na vrchole sa nachádza observatórium a reštauračné zariadenie, kde sa turisti a lezci zvyknú pristaviť a načerpať sily. Jedinečný výhľad na Slovensko je odmenou za náročnú cestu na Lomnický štít.

K návšteve Belianskej jaskyne lákajú sintrové vodopády a pagodovité stalagmity. Jaskyňa sa využíva aj na ozdravovacie speleo-klimatické pobyty. V roku 2005 bola neďaleko objavená nová jaskyňa v oblasti Javorinskej Širokej. Veľmi dobrá klimatická poloha umožnila vznik kúpeľom zameraným na liečbu a rehabilitáciu dýchacieho ústrojenstva v oblastiach Štrbské Pleso, Smokovec, Tatranské Matliare, Lučivná.

Vysoké Tatry a ich objavovatelia sa v minulosti spájali s mestom Kežmarok. V Kežmarku sa narodili, respektíve pôsobili viacerí významní objavovatelia, ktorí sa zaslúžili o propagáciu Vysokých Tatier. Už prvá zaznamenaná vychádzka do Tatier sa viaže k menu kežmarskej hradnej panej Beaty Laski - Kosčielickej, ktorá r.1565 podnikla výlet do doliny Kežmarskej Bielej vody. Prvý opis túry na tatranský končiar pochádza od kežmarského rodáka, matematika a astronóma Dávida Frólicha, ktorý v júni r.1615 vystúpil s dvoma priateľmi pravdepodobne na Kežmarský štít. Z ostatných, ktorých okúzlili Vysoké Tatry je potrebné menovať: Augustíni ab Hortis (lekár a mineralóg), Daniel Fischer (lekár), Juraj Buchholtz (prírodovedec) a jeho synovia zostavili plastickú mapu Tatier. Tomáš Mauksch (prírodovedec, historik a vodca zahraničných cestovateľov a bádateľov), Kristián Genersich (mineneralóg), Juraj Bohuš (botanik).

Prielom rieky Dunajec, ktorý preteká cez Národný park Pieniny má ľudovými povesťami opradené zákutia ako napr. Jánošíkov skok, Storočná voda (táto nezamŕza ani v zime), Sedem mníchov a i. Návštevníkov tejto oblasti Tatier priťahuje jedinečná atrakcia splav Dunajca na pltiach s goralskou muzikou. Čistá voda v rieke je zdrojom zážitkov pre športových rybárov, ktorí ovládajú muškárčenie.

Stavebné pamiatky ako Červený kláštor, či Kežmarský a Ľubovniansky hrad lákajú k prehliadke milovníkov histórie. Dominantou mestečka Stará Ľubovňa je námestie s kostolom sv. Mikuláša z roku 1.280 a Provinčný dom. Pod hradom sa nachádza ľubovniansky skanzen s ľudovou architektúrou. Mesto Kežmarok má 2 národné kultúrne pamiatky - Evanjelické lýceum s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe a drevený kostol z 18.storočia. V lete sa tu konajú trhy: Európske ľudové remeslo, v zime Vianočné trhy. Ľudová architektúra je stále zachovaná aj v meste Ždiar, kde sa konajú aj svadby v ľudových krojoch regiónu. Ždiar je známy aj lyžiarom, ktorí navštevujú lyžiarske stredisko Bachledova dolina.

História mesta Poprad siaha až do praveku. Kostol sv. Egídia z 13. stor. je najcennejšou historickou pamiatkou mesta. V neďalekej obci Gánovce sa našli pozostatky neandertálskeho človeka spred 120 000 rokov. Poprad je okresné mesto a zároveň hlavné centrum Tatranského regiónu, ktorý zasahuje ďalšie dva okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa. V AquaCity Poprad nájdu milovníci tobogánov, šmýkačiek a ďalších vodných atrakcií zábavu a relax celoročne. Z mesta Poprad vedie do Tatier električková trať. V zime sú Vysoké Tatry cieľom lyžiarov. Nachádzajú sa tu významné slovenské lyžiarske strediská: Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ždiar Bachledova, Podbanské ale aj menšie strediská s miestnym významom: Kubašok, Liptovská Teplička, Lopušná Dolina a iné.

Lyžovanie vo Vysokých Tatrách

Lyžiarske stredisko Starý Smokovec je najstarší vysokotatranský lyžiarsky areál, nachádza sa 13 km severne od Popradu. Doprava osobným autom, tatranskou električkou a autobusom. Priemerná dĺžka lyžiarskej sezóny dosahuje 110 dní a viac. Celkom 2 lyžiarske vleky a pozemná lanovka obsluhuje 3,5 km ľahkých rekreačných zjazdoviek. Lyžovanie Starý Smokovec ponúka trate v dvoch lokalitách - Jakubová Lúka pre začiatočníkov a Hrebienok obľúbené centrum zimných ski-túr. Lepšie možnosti lyžovačky sú na Hrebienku. Lyžiarske stredisko Starý Smokovec je vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých lyžiarov.

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso je jedným z najvýznamnejších a najvyššie položených lyžiarskych stredísk vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa 24 km severozápadne Popradu. Príjazd autom, električkou, autobusom. Výborné prírodné snehové podmienky predlžujú lyžiarsku sezónu na 120 dní. Snehová pokrývka vo februári dosahuje cca 90 cm. Tri vleky a tri lanovky prepravujú lyžiarov na svahy s 9 km zjazdoviek prevažne červených. V spodnej časti strediska sú ďalšie dva vleky pre deti a začiatočníkov. Vedľa skokanských mostíkov sa nachádza bežkársky areál. Možnosti sánkovania, snowpark pre freestyle, voľné terény pre milovníkov freeride, skitouring.

Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica, zážitkom je slnečná lyžovačka v Lomnickom sedle, ktoré patrí k majstrovským čiernym svahom, ktoré uspokoja aj najnáročnejších lyžiarov. Začiatočníci si prídu na svoje v spodnej časti strediska Tatranská Lomnica, kde sa zjazdovky značia modrou farbou. V strede je zóna pre milovníkov svižnej jazdy na červených tratiach, známe Čučoriedky. Takmer 5-mesačná garancia snehu, moderné sedačkové a kabínkové lanovky a široké zjazdovky sú zárukou lyžiarskeho zážitku na prvotriednej carvingovej 6,5 km zjazdovke miestami širokej až 60 m. Zimná dovolenka pre každé lyžiarske srdce.

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost