Rwanda / Stredná Afrika

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Rwanda

Rwanda je krajinou Gorily horskej, nepriestupných pralesov, hlbokých údolí a vodopádov, zelených kopcov i vyprahnutej savany. Husto osídlená stredoafrická krajina patrí medzi najbezpečnejšie v regióne a je turistami mimoriadne obľúbená. Väčšina návštevníkov cestuje do Rwandy pozorovať gorily v divokej prírode. Ich cieľom sú 4 národné parky, spiace sopky, bujný dažďový prales, jazerá, mokrade a množstvo divo žijúcich zvierat. Pozoruhodný je život miestnych obyvateľov, ich tradície a kultúra, pulzujúce hlavné mesto Kigali, bzučiace a moderné Musanze, sídlo kráľovského paláca Nyanza. Komfortné ubytovanie pre náročných turistov ponúkajú mnohé luxusné hotely a kempy. Rwanda, exotická destinácia plná poznania a silných zážitkov, bez pochýb patrí do portfólia pokročilého cestovateľa.

Turistický sprievodca Rwanda

Rwanda je nádherná krajina v strednej Afrike ponúkajúca jedinečné zážitky a dobrodružstvo. Krajina kopcov, horských dažďových pralesov, divokej zveri, rozsiahle pláne, priateľskí obyvatelia a najmä jedinečné pozorovanie goríl horských v ich prirodzenom prostredí. Neváhajte a vydajte sa objaviť túto malú ale mimoriadne zaujímavú krajinu v srdci Afriky, zaiste to bude vaša nezabudnuteľná dovolenka.

Základné informácie


Oficiálny názov: Rwandská republika
Poloha/ súradnice: 1°57'16.2"S 30°05'37.9"E
Rozloha: 26.338 km2
Počet obyvateľov: 13 miliónov
Úradný jazyk: Kinayrwanda, francúzština, angličtina
Hlavné mesto: Kigali
Vstupné formality: turistické víza platia 30 dní, možnosť online žiadosti alebo na mieste USD 50/ osoba. Potrebný je platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate a 1 prázdnu stranu.
Očkovanie: pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vakcinácia proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz) pokiaľ je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny s jej výskytom a tiež pokiaľ cestujete do krajiny s prestupom v krajine s jej výskytom, pričom prestup je dlhší ako 12 hodín.
Mena: Rwandský frank ( RWF), výmenný kurz 1 EURO = cca 1160 RWF.
Časové pásmo: + 2 hodiny/ zimnný čas; +1 hodina/ letný čas.
Doprava letecká: International airport Kanombe - Kigali. Aerolínie RwandAir, Kenya Airways, Ethiopian Airlines, Brussels Airlines, KLM, Qatar Airways a Turkish Airlines. Transfery helikoptérou vrámci Rwandy.
Podnebie: tropické
Priemerná teplota: 30oC, najvyššie teploty Akagera, pohorie Virunga najchladnejšie.
Turistická sezóna: celoročne. Obdobie sucha a najlepšie podmienky júl - september a január. obdobie dažďov od polovice feruára do mája a od polovice septembra do polovice decembra.

Photo credit: Visit Rwanda

Kigali - hlavné mesto

Široké bulváry lemované stromami, nové nákupné centra, kancelárske budovy, jazero Nyarutarama s promenádou. To je stručný popis hlavného mesta Rwandy Kigali. Moderné konferečné centrum s architektúrou kráľovského paláca je ideálne na usporadanie kongresov, eventov alebo výstav. Prechádzkou okolo jazera môžete už tu vidieť niektoré z rwandských vtákov. Hlavná obchdoná štvrť sa nachádza na kopci Nyarugene, vládna a administratívna časť sa nachádza na kopci Kacyiru na východe.

Kandt House Múzeum - múzeum je rozdelené na 3 časti: prvá časť vám predstaví život Rwandy pred koloniálnym obdobím, druhá časť sa venuje časti koloniálnej histórie a tretia časť je venovaná histórii mesta Kigali.

Múzeum umenia - predtým múzeum prezidentského paláca. Nájdete tu diela viac ako 51 rôznymi umelcami, sochy, maľby, keramiku a rôzne kombinované techniky. Nachádza sa v Kanombe asi 4 km od medzinárodného letiska.

Pamätník Genocídy - návšteva Rwandy nie je kompletná bez návštevy Pamätníka genocídy viac ako 250.000 tisíc Tutsiov. Pamätná stena s menami obetí, avšak zoznam ešte stále nie je kompletný. Rozjímanie v pamätných záhradách umožňuje zamyslieť sa nad osobnou zodpovednosťou v predchádzaní diskriminácie a páchaniu masových zverstiev.

Kultúrna dedina Kigali - je vlastne akousi tržnicou, kde miestni remeselníci, predajcovia potravín obchodujú so svojim tovarom, organizujú sa tu rôzne podujatia, workshopy, festivaly.

Kongresové centrum Kigali - moderné kongresové centrum sa nachádza asi 5 km od centra Kigali a letiska, má 18 rôznych priestorov a môžu hostiť viac ako 5 tisíc delegátov. Má 7 veľkých konferenčných miestností s celkovou kapacitou 2 tisíc osôb, malé konferenčné miestnosti, Auditorium je multifunkčné zariadenie s možnosťou orgarnizovania summitov pre 100 osôb alebo koncertov pre viac ako 2500 osôb. Centrum je vybavené najmodernejšou technológiou a vysokým štandardom služieb.

Oplatí sa vidieť

Rwanda ponúka širokú paletu aktivít a najviac návštevníkov smeruje do dažďového pralesa aby zažili to najväčšie dobrodružstvo, stretnúť majestátne gorily vo voľnej prírode. Národný park Volcanoes je domovom týchto fascinujúcich ľudoopov. Avšak Rwanda vie ponúknuť oveľa viac. Nádherné prechádzky v neuveriteľne zelenom dažďovom pralese, zamatové čajové plantáže, trekkingy za šimpanzami, na visutý most Canope walk, pozorovanie vtákov, vodné safari, bicyklové túry, safari v 4x4 autách alebo vyhliadkové lety helikoptérou. V 4 národných parkoch - Volcanoes, Akagera, Nyungwe a Gishwati Mukura si každý návštevník nájde ten svoj bod záujmu. Jazero Kivu, aj keď nie je národným parkom tiež stojí za pozornosť. Je súčasťou Great Rift Valley, má nádhernú smaragdovo zelenú vodu a obkopujú ho nádherné hory.

Národný park Volcanoes
Na severozápade Rwandy sa nachádza nádherný park pomenovaný po reťazci spiacich sopiek masívu Virunga. Najvyšší vrchol pohoria Karisimbi dosahuje úctyhodných 4.507 m n.m., nádherný trek na horu Bisoke so kráterovým jazerom a neuveriteľným pralesom patrí medzi najväčši turistické lákadlá. Hlboko v dažďovom pralese chránené strmými svahmi pohoria žijú rodiny ohrozených goríl horských. Dostanete sa tam trekom v sprievode skúseného stopára cez zákutia dažďového pralesa, cestou vás bude sprevádzať čulý štebot viac ako 200 druhov vtákov, zahliadnete Mačiaka zlatého. V rámci parku sa nachádza ekopark Buhanga, prastarý les a jaskyne Musanza.

Národný park Nyungwe
Nyungwe, jeden z najstarších dažďových pralesov v Afrike a najväčší v Rwande. Pokrýva 1.019 km2 a je jednoducho očarujúci. Prameň rieky Níl na svahoch hory Bigungu je považovaný za najvzdialenejší prameň najdlhšej rieky sveta. 15 chodníkov prevedie návštevníkov najkrajšími zákutiami a môžu si nielen vychutnávať krásu pralesa ale aj viac ako 1068 druhov rastlín, 140 druhov orchideí, 322 druhov vtákov, vrátane 29 endemických druhov, 120 druhov motýľov, 12 druhov opíc vrátane šimpanzov, a 75 druhov cicavcov. K nezabudnuteľným zážitkom je prechádzka po visutom moste Canopy Walk, či výlet k vodopádu Isumo, okrem zážitkov si určite odnesiete aj nádherné fotografie. Úbočia posiate čajovými plantážami, ktoré z diaľky vyzerajú ako zamatové, výlet za opicami, pozorovanie vtákov.

Národný park Akagera
Savana, lesy, mokrade a tucet jazier to všetko nájdete na pláňach národného parku Akagera. Návštevníci tu môžu stretnú byvoly, slony, antilopy, zebry, žirafy, paviány 490 druhov vtákov a mnoho ďalších druhov zvierat. Do národného parku boli privezená rodina levov a tiež 18 nosorožcov čiernych. Na ochranu a rozmnožovanie ohrozených druhov boli nasadené hliadky, stopári nosorožcov aj helikoptéra. Jazero Ihema je očarí návštevníkov veľkými stádami hrochov, krokodílov a vtákov sídliacich na ostrove urpostred jazera. Safari je možné absolvovať s miestnym sprievodcom.

Národný park Gishwati Mukura
Na hrebeni rozdeľujúceho povodie Konga a Nílu sa nachádza štvrtý národný park Rwandy. Gishwati Mukura pozostáva z dvoch samostatných lesov. Les Gishwati je väčší a menší Mukura. Nájdete tu 60 druhov stromov vrátane bambusu a pôvodných druhov. V Gishwati žije skupina 20 šimpanzích skupín ako aj Mačiaky zlaté a čiapočkové. v lese Gishwati nájdete 232 druhov vtákov a v lese Mukura 163 druhov vrátane endemické druhy. Aktuálne sú turistické trasy sprístupnené len v lese Gishwati, les Mukura je zatiaľ neprístupný, vláda však pracuje na jeho preskúmaní a sprístupnení pre návštevníkov. V tomto národnom parku sa môžete vydať na túry so sprievodcom, pozorovať šimpanzy a mačiaky, pozorovať vtáky a vychutnávať očarujúcu krásu prírody a vodopádov. Pri návšteve miestnych komunít sa môžete priučiť miestnym remeslám, včelárstvu, tradičnému liečiteľstvu, ktoré využíva miestne rastliny, vidieť tradičný tanec, navštíviť čajové plantáže, alebo si spestriť návštevu pobytom na farme.

Jazero Kivu
Na západe Rwandy, sa nachádza najväčšie jazero Rwandy a 6. najväčšie v Afrike. Jazero Kivu je súčasťou Great Rift Valley, nádherné hlboké smaragdovo zelené vody obkolesené nádhernými horami a je ideálnym miestom pre milovníkov kajakovania a cyklistiky. Jazero je posiate ostrovmi a plážami, kam chodia miestni obyvatelia počas horúceho obdobia sucha. Táto atraktívna oblasť je zatiaľ nedotknutá masovým turizmom a tak si môžete vychutnať krásy jazera. Malé mestečká na pobreží jazera poskytujú autentické zážitky. Najznámejšie mesto Rubavu sa nachádza na hraniciach medzi Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. Je to živé mesto s verejnou plážou a plážovými barmi. Približne 10 km južne sa nachádza mestečko Karongi so známym súostrovím. Ďalších 10 km južne sa nachádza mesto Rusizi, ktoré sa nachádza najbližšie k dažďovým pralesom Nyungwe.

Aktivity

Pozorovať gorily v divokej prírode - "Gorila trekking"
Jeden z najväčších životných zážitkov je pozorovať gorily v ich prirodzenom prostredí. Trekkingy sú strarostlivo vedené stopármi a sprievodcami. Trekking v malých skupinách po svahoch pokrytých bambusmi. V národnom parku Volcanoes žije 12 gorilích rodín, ktoré sú úplne privyknuté na turistov. Rodiny sú známe ako Susa, Igisha, Sabyinyo, Amahoro, Kwitonda, Karasimbi, Hirwa, Agashya, Umubano, Bwenge, Muhoza a Ugyenda. V každom prípade sú to voľne žijúce mocné tvory a je potrebné dodržiavať pokyny sprievodcu. Každá rodina pozostáva z najmenej jedného samca "Silverback", niekoľkých samíc s mláďatami. Stretnutie s rodinou trvá striktne len 1 hodinu denne a v jednej skupine môže byť maximálne 8 turistov. To znamená, že je vydaných len 96 povolení na 1 deň a preto je potrebné si objednať povolenie v predstihu. Trek trvá od 30 minút do 4 a viac hodín, v závislosti od pozície rodiny a dosahuje sa nadmorská výška medzi 2500 až 4000 m. Preto sú povolenia vydávaná a turisti rozdeľovaní do skupín podľa úrovne kondície.

Rozdeľovanie sa uskutočňuje v sídle Národného parku Volcaneos v Kingi o 7 hodine ráno. K dispozícii sú aj nosiči na nosenie batohov, fotoaparátov či pomoc na trase. Aktuálne povolenie pre 1 osobu stojí 1.500 USD, avšak 10% z príjmov povolení ide na rozvoj miestnych komunít, výstavbu škôl, zdravotníckych zariadení a ciest. Tiež je zriadený kompenzačný fond pre miestnych farmárov, ak by došlo k poškodeniu gorilami, ďalšie prostriedky sú vynakladané na ich ochranu.

Voľne žijúcich je približne 1000 goríl horských pričom v masíve Virunga ich žije 604. Každoročne sa organizuje slávnosť Kwita Izina, kedy slávnostne pomenovávajú novonarodené gorilie mláďatá. Je tiež oslavou práce komunít, výskumníkov, odhranárov, rangerov a stopárovza ich neúnavnú prácu v ochrane goríl. Za poslednch 18 rokov bolo slávnostne pomenovaných 374 horských goríl. Ak ste videli film Gorily v hmle a máte záujem sledovať stopy Dian Fosseyovej môžete sa vydať na trek k jej hrobke. Je vzdialená asi 30 minút jazdy autom od sídla parku a také 2-3 hodiny pešej túry do nadmorskej výšky viac ako 3000 m.Ak máte trekking za gorilami na svojom zozname, Rwanda je krajina, kde si tento sen môžete splniť a odniesť silné spomienky.

Pozorovanie opíc
Aj keď najväčším lákadlom pre návštevníkov Rwandy je trekking za gorilami, k nezabudnuteľným zážitkom patrí aj pozorovanie primátov. Najväčší počet šimpanzov sa nachádza v národnom parku Nyungwe, v menšom počte aj v Gishwati. Trekking za šimpanzami začína skoro ráno, už o 5:30 hod a môže trvať aj niekoľko hodín,v závislosti od ich polohy. So šimpanzami je možné stráviť maximálne 1 hodinu. Terén za šimpanzami môže byť náročný - strmý, šmykľavý, bahnitý, vedúci cez hustý porast. Je nutné mať dobrú kondíciu a turistickú obuv. Povolenie na pozorovanie šimpanzov stojí 100 USD na osobu a zahŕňa vstup do parku, rangera a sprievodcu.

Mačiaky zlaté sa nachádzajú v národnom parku Volcanoes a v lese Gishwati. V národnom parku Akagera môžete vidieť paviány olivové a mačiaky. Na každý trek je potrebné povolenie. Všetky povolenia odporúčame zabezpečiť vopred cez akreditovanú cestovnú kanceláriu v dostatočnom predstihu.

Pozorovanie vtákov
Pre milovníkov vtákov je Rwanda bezpochyby rajom. V krajine je známych viac ako 703 druhov vtákov, medzi nimi aj 29 endemických druhov v Albertine Rift. Väčšina návštevníkov zamieri do národného parku Nyungwe alebo Akagera, ale na množstvo vtáctva sú bohaté všetky oblasti Rwandy - môžete ich pozorovať aj v národnom parku Volcanoes, Gishwati-Mukura, jazero Kivu ale aj jazero Nyarutarama v Kigali. Mokrade Rugezi, Akanyaru a Nyabarongo ktoré boli organizáciou Birdlife International vyhlásené za dôležité vtáčie územie.

Cyklistika
Rwanda je ideálnou destináciou pre nadšencov cyklistiky. Spoznajte krajinu na bicykli, krajina tisícich kopcov má množstvo cyklistických chodníkov krížom krážom cez celé územie. Prírodné krásy, stretnutia s miestnymi obyvateľmi, a v neposlednom rade samotný športový výkon vo vás zanechá nezabudnuteľné spomienky a skúsenosti. Najdlhšia trasa je Congo Nile Trail s dĺžkou 227 km a trvá asi 5 dní. Dá sa však rozdeliť aj na jednotlivé etapy.

Jaskyniarstvo
V Rwande je 52 jaskýň s viac ako 15 km jaskynných chodieb. Najdlhšia jaskyňa sa nazýva Ubuvumo Bwibihonga. Naj viac navštevovaná je jaskyňa Musanze a je dlhá 2 km. Nachádza sa vo vulkanickej oblasti starej 65 miliónov rokov. Má 31 vchodov, väčšina z nich je však zrútená. Hlavná jaskyňa je veľká ako katedrála a prebýva tu veľká kolónia netopierov. Jaskyňa slúžila ako úkryt v časoch vojen po mnoho storočí a bola aj miestom masakru počas genocídy. Prehliadky sú možné len so sprievodcom.

Užitočné informácie pred cestou

Doklady
Cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate a minimálne 1 voľná strana.
Turistické víza s platnosťou 30 dní je možné získať priamo pri vstupe do krajiny. Poplatok je 50 USD na mieste. Online víza, spravidla na 30 dní, je možné vybaviť aj pred odchodom do krajiny. Žiadosť je nutné vyplniť online v dostatočnom predstihu, ich vybavenie trvá 10 – 14 dní, na požiadanie zabezpečíme, poplatok je 65 EUR.

Zdravotné odporúčania
Ohľadne odporúčaných a potrebných očkovaní a profylaxie pred cestou do Rwandy odporúčame kontaktovať centrum tropickej alebo cudzokrajnej medicíny. Malária je v krajine rozšírená a je potrebné sa chrániť.

Ochrana pred maláriou:

 • používajte repelent DEET, nanášajte na pokožku, oblečenie
 • vždy spite pod moskytiérou, prípadne ešte pred spaním nastriekajte repelent
 • používajte klimatizáciu alebo ventilátor
 • noste dlhé voľné oblečenie
 • od súmraku do úsvitu sa zdržiavajte čo najviac vo vnútri
 • je možná profylaxia antimalarikami 1 týždeň pred plánovanou cestou, počas cesty a až 4 týždne po návrate. Potrebné konzultovať s vašim lekárom či s odborníkom na tropickú resp. cudzokrajnú medicínu.

Žltá zimnica
Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vakcinácia proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz) pokiaľ je vstup do krajiny z niektorej krajiny s jej výskytom a tiež pokiaľ cestujete do Rwandy s prestupom v krajine s jej výskytom, pričom prestup je dlhší ako 12 hodín. Očkovanie je dostupné v centrách tropickej alebo cudzokrajnej medicíny. Očkovanie je jednodávkové a chráni 10 rokov. Imunita sa rozvinie na 10. deň, odborníkmi je odporúčané dať sa zaočkovať 1 mesiac pred cestou.

Všeobecné zdravotné odporúčania

 • Používajte repelenty proti komárom
 • Používajte siete moskytiéry, ventilátory a klimatizáciu ( minimalizujú výskyt komárov )
 • Pravidelne si umývajte ruky, pred a po každom jedle a po použití toalety, v hromadných dopravných prostriedkoch používajte dezinfekčný gél alebo vlhčené dezinfekčné utierky.
 • Nedotýkajte sa voľne žijúcich a túlavých zvierat
 • Neplávajte v jazerách a netečúcich vodách
 • Jedzte varené jedlo
 • Ovocie a zeleninu umyte a ošúpte
 • Konzumujte pasterizované alebo prevarené mlieko
 • Pite balenú alebo prevarenú vodu
 • Nekonzumujte zmrzlinu, ľad, nepite vodu z vodovodných kohútikov
 • Nekonzumujte zohrievané potraviny, pozor hlavne v pouličných stánkoch
 • Používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom
 • Noste pokrývku hlavy
 • Noste vzdušné oblečenie z prírodných materiálov

Čo si zbaliť

 • Cestovný pas, odporúčame spraviť si 2 kópie – 1 uložiť doma, 1 na iné miesto ako držíte počas ciest
 • Potvrdenia o očkovaní/ testovaní
 • Potvrdenie o cestovnom poistení
 • Letenky
 • Itinerár
 • Kreditné karty ( Visa alebo Mastercard) vo väčších mestách a obchodoch so suvenírmi sa dajú použiť, v menších mestách však budete potrebovať hotovosť)
 • Dostatočnú hotovosť v USD alebo EUR. USD musia byť bankovky vydané po roku 2006. Odporúčame menšie bankovky na sprepitné, ktoré sa platí takmer na každom rohu. Hotovosť si rozdeľte a uschovajte na 3- 4 rôznych miestach.
 • Pravidelne užívané lieky
 • Cestovnú lekárničku

Oblečenie
Odporúčame neutrálne farby – piesková, khaki, hnedá, zelená, ľahké z prírodných materiálov. Oblečenie odporúčame vrstviť, teplota sa môže meniť, je to praktické. Vyvarujte sa oblečeniu tmavých farieb, špeciálne modrej a čiernej – priťahuje tse-tse muchy.

 • Nepremokavé,ľahké turistické topánky s oporou členkov. Treky v pralese sú náročné aje dôležité mať dobre chránené nohy.
 • Pršiplášť alebo nepremokavú bundu. Keďže sa pohybujete v dažďovom pralese, musíte počítať s dažďom počas dňa.
 • Záhradnícke rukavice - dôležitá nutnosť. Pomáhajú chrániť vaše ruky pred ostnatými a pŕhlivými rastlinami.
 • Dlhé nohavice, tak aby sa dali zastrčiť do ponožiek, ochránia vás pred bodavým hmyzom počas túry.
 • Košeľa alebo tričko s dlhým rukávom, ochránia vaše ruky pred popŕhlením, bodavým hmyzom a padajúcimi konármi.
 • Klobúk a slnečné okuliare - ochránia vaše oči a hlavu pred horúcim, ostrým slnkom.
 • Fotoaparát - nabité baterky, náhradné SD karty. Pri trekkingu za gorilami, si ich vložte do fotoaparátu až na mieste, alebo ak je baterka integrovaná, fotoaparát vypnite. Batérie založte a fotoaparát zapnite až keď budete pri gorilách.
 • Ďalekohľad
 • Telefón
 • Nabíjačky
 • Malý príručný batoh - papierové vreckovky, cestovný uterák, dezinfekcia, náplaste, kvapky do očí, opaľovací krém, náhradné ponožky.

Prajeme vám šťastnú cestu a nezabudnuteľné zážitky z Rwandy.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost