Rakúsko # kultúra

Reny Travel, váš partner na cestách do Rakúska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Kultúra v Rakúsku

Oddávna má kultúra v Rakúsku významné miesto vo formovaní charakteru ľudí, najmä Viedeň patrí k svetovým kultúrnym centrám. Klasická hudba, opera a spev, tanec a viedenský bál v rytme valčíka. Svetoznámi skladatelia Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn a ďalší vytvorili neopakovateľné diela, ktoré dnes slúžia ako hlavné suveníry pre návštevníkov.

Klasická hudba

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791): kto by už dnes nepoznal „zázračné dieťa“, ktoré sa narodilo v Salzburgu, do rodiny, ktorá ho v hudbe veľmi podporovala. Spolu so svojou sestrou (len dvaja zo 7 detí sa dožili dospelosti) precestovali celú Európu, neskôr cestoval na turné s otcom alebo s matkou (ktorá počas jedného z nich aj zomrela). Ako skladateľ rozvinul všetky dobové hudobné žánre. Z 24 opier si získali trvalé miesto vo svetových operných domoch hlavne Figarova svadba/ 1786, Don Giovanni/ 1787, Čarovná flauta/ 1791 a i., ale nadchýnajú aj mnohé z 54 symfónií, koncerty pre rôzne nástroje, kantáty, piesne, árie, chrámové i svetské kompozície. Nuž a jeho Requiem môžeme počúvať vždy znovu a znovu a nikdy nebudeme mať dojem „ošúchanej platne“.

Joseph Haydn (1732 -1809) je najstarší z geniálneho trojhviezdia viedenských klasikov. Skladateľ, ktorý je považovaný za „otca symfónie“, zanechal nám ich 104. Okrem toho je autorom množstva diel komornej hudby, (napr. podobne úctyhodných 83 sláčikových kvartet), ale aj kompozície pre klavír, flautu a i., zo spievaného sveta hudby 24 opier, oratóriá, omše, kantáty, árie, piesne,... Haydnova tvorba začína v doznievajúcom baroku a končí „predpoveďou“ romantizmu. Vrchovato napĺňa základnú požiadavku estetiky klasicistickej hudby: musí byť univerzálnou rečou osvieteného človeka, plná ľudskosti, jednoduchosti, harmónie, zrozumiteľnosti a krásy.

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) je meno, ktorého nositeľ si v hudobnom svete právom vyslúžil primát prvého „slobodného“ umelca. Ťažký životný údel – ušná choroba, ktorá vyústila v úplnú hluchotu, ho nezlomil. Aj keď sa v spoločnosti často prejavoval ako čudák, bol človekom neobyčajne silnej individuality, vysokého etického založenia a silnej vôle, bojovníkom za humanistické ideály. Jediná opera Fidélio patrí medzi najvýraznejšie opusy v opernej oblasti a podobne Missa solemnis je jedinečným dielom duchovnej hudby. Symfónií napísal v porovnaní so svojimi predchodcami „len“ 9, zato posledná so záverečnou Ódou na radosť sa stala doslova „hitom“ a fascinuje poslucháčov na celom svete. Klavírni fajnšmekeri sa tešia z jeho 32 sonát a všetci hudbymilovní poslucháči z množstva ďalšej komornej hudby.

Karl Czerny (1791 – 1857): meno tohto klaviristu, skladateľa a učiteľa je známe každému školákovi, ktorý sa vydá na klavírnu dráhu. Nie všetci však vedia, že mal česko-rakúsky pôvod. Ku klavíru sa dostal cez otca, ktorý ho sprvu sám učil hrať. Neskôr ho zveril do rúk  Johannovi Nepomukovi Hummelovi, Antoniovi Salierimu a nakoniec aj samotnému Ludwigovi van Beethovenovi. Znalí páni v ňom vyvolali klavírnu hráčsku vášeň, až nakoniec začal sám vyučovať. Preslávil sa hlavne klavírnou tvorbu na didaktické účely. Jeho skladby (etudového charakteru) sa na základných umeleckých školách a celkovo pri výučbe hry na klavíri využívajú dodnes.

Franz Schubert (1797 – 1828): „romantik“ Schubert bol žiakom Salieriho. Istý čas pôsobil aj na Slovensku – v obci Želiezovce (vtedajšieho Zselíz), kde vyučoval na panstve grófa Esterházyho. V živote vystriedal viaceré zamestnania (vždy spojené s hudbou). Žil dosť ľahkovážne, neraz ho živili priatelia, ktorých mal, našťastie, aj vďaka svojej spoločenskej povahe, neúrekom. Choroba, ktorú „získal“ začiatkom 20. rokov 19. stor., sa odrazila aj v jeho neskoršej tvorbe.

Anton Bruckner (1824 – 1896): ďalší významný rakúsky skladateľ, ktorý sa počas života preslávil hlavne symfonickou a omšovou tvorbou. Do pôvodných foriem vniesol modernú monumentálnu orchestrálnu zvukovosť. Hudbu a Boha miloval nadovšetko. Autor 9-tich symfónií, pričom 9. nestihol dokončiť, z duchovnej tvorby je najznámejšie jeho Te Deum (1884).

Gustav Mahler (1860 – 1911): jeden z najvýznamnejších svetových hudobných skladateľov zanechal po sebe veľké dielo. Rozsahom aj hudobným obsahom. Je označovaný za posledného výrazného predstaviteľa viedenskej romantickej školy. Ostalo nám po ňom okrem známej piesňovej tvorby (Piesne o mŕtvych deťoch, Piesne putujúceho tovaryša Des Knaben Wunderhorn) 9 symfónií, (10. nedokončená), kantáta Žalobná pieseň, Pieseň o zemi a i. Striedavo žil, komponoval, dirigoval (opery) a učil v Rakúsku i v Čechách.

Arnold Schönberg (1874 – 1951), Alban Berg (1885 – 1935) a Anton Webern (1883 – 1945) tvoria už druhú rakúsku trojicu tzv. Druhej viedenskej školy (po trojici klasikov Haydn, Mozart, Beethoven). Ich tvorba sa stala základom dodekafónie, serializmu, punktualizmu a počiatkom elektronickej hudby.

Gottfried von Einem (1918 – 1996): sa nepreslávil len svojím hudobným dielom (z neho hlavne operou Dantonova smrť), ale aj faktom, že počas vojny pomáhal ukrývať Židov.

Gustave Kuhn (1945): umelecký riaditeľ a zakladateľ tirolského festivalu Erl (1997), známy rakúsky dirigent a skladateľ. Dirigoval nielen celosvetovo známe zbory a súbory (londýnsku, izraelskú, berlínsku filharmóniu, Londýnsky symfonický orchester, Royal Philharmonic Orchestra a i.), ale aj viaceré opery. Narodil sa, tak ako aj W. A. Mozart, v Salzburgu.

Súčasná hudba

Udo Jürgens, vl. menom Jürgen Udo Bockelmann (1934 – 2014): spevák a skladateľ rakúskeho pôvodu, ktorý sa venoval populárnej hudbe. Vďaka titulnej piesni k seriálu Tom a Jerry - Vielen Dank für die Blumen - ho poznali aj detskí diváci.

Falco, vl. menom Johann Hölzel, (1957 – 1998): jeden z najznámejších rakúskych hudobníkov ostatných dekád sa do povedomia zapísal viacerými albumami. Pop-rockový spevák, ktorý sa hudbe venoval od svojho útleho detstva. Tragicky nás opustil pri autonehode, kedy mu namerali aj viac promile v krvi a prítomnosť THC.

Parov Stelar (1974) je známy rakúsky hudobník a DJ. Na Slovensku je známy hlavne ako člen skupiny Parov Stelar Band, s ktorými vystupuje od roku 2005. V zostave môžete okrem spevu počuť saxofón, trombón, trúbku, basovú gitaru, bubny a i. Ich koncerty sa aj u nás tešia veľkej obľube a návštevnosti. Mnohí ho považujú za zakladateľa žánru „electro swing“.

Conchita Wurst (1988), vl. menom Thomas Neuwirth, je v dnešných dňoch najznámejším travesty umelcom. Minulý rok (2014) vyhrala s piesňou „Rise Like a Phoenix“ súťaž Eurovision Song Contest.

Výtvarné umenie

Medzi najvýznamnejšie osobnosti rakúskej maľby, ktoré sa zapísali do svetových dejín výtvarného umenia patria Gustav Klimt, Egon Schiele, Anton Schmidt a i.

Anton Schmidt (1706 – 1773) viedenský rodák, maliar, ktorý podstatnú časť svojho života strávil na území Slovenska. Býval v Banskej Štiavnici a maľoval pre významné banské mestá. Dokázal namaľovať všetko, venoval sa tvorbe tak sakrálnych ako i profánnych diel. Ukážky jeho tvorby si môžete pozrieť napr. v kostoloch v slovenských mestách Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Kremnica, Brhlovce, aj v Kaštieli vo Sv. Antone nájdete viaceré z jeho výjavov.

Gustav Klimt (1862 – 1918) secesný maliar a predstaviteľ rakúskeho symbolizmu. Verejnosť ho dodnes pozná hlavne vďaka obrazom Bozk/ 1907 – 1908, Tri veky ženy, Zlatá Adela a i, ktoré nachádzame vyobrazené aj na diároch a mnohých ďalších dekoratívnych predmetoch. Hrnčeky, šálky, karty, zapaľovače či kabelky sú typickým suvenírom, čo svojim známym nosia návštevníci Viedne. Neraz veľko-rozmerné mozaiky zobrazujú detailne prepracované postavy ženy, zaodetej do krásnych šiat, s výraznými farbami, medzi ktorými prevláda zlatá. Modelkami mu bývali často prostitútky (mal s nimi i viacero detí). Priateľka, Emília Flögerová, mu ich však tolerovala. V roku 206 nakrútil Raoul Ruiz o Klimtovi celovečerný životopisný film, hlavného hrdinu si zahral John Malkovich.

Egon Schiele (1890 – 1918) jeden z najvýraznejších predstaviteľov expresionizmu (nie len rakúskeho). Jeho diela dnes pozná celý svet. Typické sú preň erotické akty, portréty, kompozície zobrazujúce tematiku smrti, ale aj štylizované krajinomaľby. Umrel na následky španielskej chrípky, pár dní po tom, ako mu zomrela aj mladá tehotná manželka. Film o živote a diele Egona Schieleho natočil Herbert Vesely v roku 1981. Najslávnejšie diela: kolekcia autoportrétov, Death and the Maiden.

Oskar Kokoschka (1886-1980) roku 1907 začal štúdium na Viedenskej umeleckej škole a pracoval pre "Wiener Werkstätte". Jeho záujmy neboli obmedzené iba na maľbu, venoval sa aj literatúre. Jeho práce boli v tom čase považované za veľmi násilné a deštruktívne, preto bol vylúčený zo školy. Odišiel do Berlína, kde pracoval pre časopis Sturm ako ilustrátor. Počas prvej svetovej vojny slúžil v rakúskej armáde, r. 1915 bol vážne zranený a jeho zotavenie trvalo roky. V roku 1919 bol vymenovaný za profesora Drážďanskej akadémie umenia. V roku 1939 Kokoschka s manželkou utekli do Anglicka. Jeho diela boli vystavená v Mníchove na výsmešnej výstave degenerovaného umenia. Po skončení druhej svetovej vojny sa vrátil do Rakúska. Významné diela: Adolph Loos, Loreley, Stilleben mit Putto und Kaninchen.

Rudolf Vogl - Voka súčasný maliar sa narodil r. 1965 v Dolnom Rakúsku v obci Puchberg am Schneeberg, kde pôsobí aj v súčasnosti. Jeho jedinečná tvorba malieb akrylovými farbami obletela galérie aj internet a zaujala široké publikum. Krikľavé farebné diela portrétov známych ikon svetového umenia politiky, športu ako sú Jimi Hendrix, Marilyn Monroe, John Lennon, Charlie Chaplin, Mike Jagger, Picasso, Gandhi, Salvador Dalí, Andy Warhol, Franz Josef, Napoleon, Albert Enstein a i. sa stali inšpiráciou pre mnohých umelcov. Vokov unikátny rukopis a štýl si vyslúžili dokonca originálne pomenovanie - "spontánny realizmus". Počas štúdijného pobytu v Amerike vznikli diela s tématikou New Yorku. Pohyb zachytáva na obrazoch s tématikou športu napr. lyžovanie, tenis, polo, atletika. Často stvárňuje ľudí, akty, Grécko, motívy starých majstrov.

Literatúra

Stefan Zweig (1881 – 1942): významný prozaik a esejista, zabŕdol však aj do psychoanalýzy, poézie, či prekladu. Študoval filozofiu a fascinovali ho jazyky. Všetky tieto vedy sa prejavili aj v jeho diele. Slovákom je známy asi hlavne kvôli nedávno premietanému oskarovému filmu (dovedna film získal 4 oscarové sošky - za hudbu, masky, výpravu a kostýmy) režiséra Wesa Andersona z roku 2014 - Grandhotel Budapešt. Ako povedal sám režisér a scenárista filmu, práve dielo Stefana Zweiga preň bolo najsilnejšou inšpiráciou.

Alma Mahlerová (1879 – 1964) sa do povedomia verejnosti zapísala a dodnes sa tam drží nie len kvôli svojim literárnym počinom, ale aj ako inšpirácia - múza viacerých rakúskych velikánov, napr. Gustava Mahlera, Oskara Kokoschku a i. Narodila sa do umeleckej rodiny maliara Emila Jakoba Schindlera, ktorého okruh priateľov „sadol“ aj jeho dcére. Od mlada inklinovala k umeniu. Najviac ju lákalo komponovanie hudby, no po tom, ako sa vydala za Gustava Mahlera, presunula svoj záujem na skulptúry a začala pôsobiť ako sochárka. Počas svojho života zažila viacero ľúbostných afér – napr. s architektom Walterom Gropiom (staviteľ Bauhausu), Gustavom Klimtom, či Oskarom Kokoschom.

Film

História rakúskeho filmu sa spája s menami Fritz Lang, G.W. Pabst, Billy Wilder, Fred Zinnemann, Otto Preminger a ďalší.

Fritz Lang (1890 – 1976): jedno z najzvučnejších mien, autor inovátorských postupov v súvislosti s vývojom filmu. Medzi jeho najznámejšie diela patria: Unavená smrť/ 1921, Metropolis/ 1927 a Vrah medzi nami (inak nazývaný aj M)/ 1931. Považujú ho aj za predchodcu žánru „film noire“.

Georg Wilhelm Pabst (1885 – 1967): tento česko-rakúsky filmový tvorca (scenárista, režisér, príležitostný herec) sa do histórie filmu zapísal viacerými snímkami, najznámejším z nich je však film Ulička, kde niet radosti/ 1925, v ktorom si zahrala aj diva Greta Garbo.

Billy Wilder (1906 – 2002): široko zameraný režisér, ktorého meno pozná azda každý fanúšik filmu. Možno nie všetci tušia, že malý „Billy“ sa narodil ako Samuel. Billy mu prischlo, keďže jeho matka si zamilovala Buffalo Billa (legendárneho amerického dobrodruha). Na jeho konto patria snímky ako Ninočka/ 1939, Poistka smrti/ 1944, Sunset Boulevard/ 1950, Niekto to rád horúce/ 1959, či Byt/ 1960.

Rakúsko svetu prinieslo známu trilógiu: Sissi/ 1955, Sissi - mladá cisárovná/ 1956 a Sissi - osudové roky cisárovnej/ 1957. Režíroval ich Ernst Marischka. V hlavnej úlohe sa tu zaskvela Romy Schneiderová a Karlheinz Böhm. Nie všetci vedia, že vo filme si zahrala aj herečkina mama, Magda Schneider (hrala matku cisárovnej Sissi).

Táto krajina sa spája aj s menom jedného z najvýznamnejších súdobých filmárov, Michaela Hanekeho. Pôvodom je síce Nemec (nar. v r. 1942 v Mníchove), no vyrastal vo Viedni, kde ukončil aj svoje vysokoškolské štúdiá. Pôvodne sa venoval filmovej kritike, postupom času však presedlal na réžiu. Na svojom konte má viacero výrazných úspešných filmov, ktoré získali mnoho ocenení. Medzi najznámejšie patria napr. Siedmy kontinent/ 1989, Bennyho video/ 1992, Funny Games/ 1997, La Pianiste/ 2001, Utajený /2005, Funny Games USA/ 2007, Biela stuha/ 2009 či Láska/ 2012.

Falco - Verdammt wir leben noch – dokumentárny hraný film o najznámejšom rakúskom popovom hudobníkovi Falcovi natočil režisér Thomas Roth v roku 2008. Diváci sa z filmu dozvedia o Falcových začiatkoch, vzostupe, súkromných problémoch ako aj o nešťastnom konci nadaného hudobníka.

Medzi známych súčasných režisérov a filmových tvorcov patria aj:

Maximilian Schnell (1930 – 2014): významný filmový herec, ale aj scenárista, režisér a producent. V roku 1961 získal Oscara za film Norimberský proces. Od 50. rokov hral v desiatkach filmov, medzi najznámejšie možno zaradiť napr. Sarajevský atentát/ 1975, Denník Anny Frankovej/ 1980, Fantóm opery/ 1983, Peter Veľký/ 1986, Vtáky v tŕní – stratené roky/ 1994, Jana z Arku/ 1999 a i.

Arnold Schwarzenegger (1947): napriek tomu, že v svojom živote vystriedal viacero povolaní (kulturista, politik, obchodník, spisovateľ, režisér a i.), do pamäti verejnosti sa vryl hlavne v súvislosti s filmom. Medzi najznámejšie diela, v ktorých účinkoval, patria: Barbar Conan/ 1982,  Terminátor  (I. – III. /1984, 1991, 2003, 2015), Dvojičky/ 1988, Policajt zo škôlky/ 1990, Posledný akčný hrdina/ 1993, Pravdivé lži/ 1994, Koniec sveta/ 1999, Expendables (I. – III./ 2010m, 2012, 2014) a i.

Ulrich Seidl (1952): je dokumentarista (režisér, scenárista, kameraman), ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava na zobrazovanie intímnych stránok ľudského života, avšak nazerá na ne tak, že v divákoch vyvolávajú nepokoj, nútia ich zamýšľať sa na sebou i  nad životom (napr. Modelky/ 1998, Psie dni/ 2001, Import export/ 2007 a i.).

Florian Flicker (1965): ďalší z významných salzburgských rodákov. Do povedomia sa zapísal napr. filmami Suzie Washington / 1998, Der Überfall/ 2000, Grenzgänger/ 2012 a i.

Väčšina filmov a dielov seriálu preslávenej britskej autorky romantických románov Rosamunde Pilcherovej (1924) bola natočená v nemecko-rakúskej koprodukcii.

Pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

Historické centrum mesta Salzburg (slov. Soľný hrad). Okrem impozantného historického centra (pamiatky prevažne zo 17. a 18. stor., ale aj diela neskorogotické a barokové) je toto povestné mesto významným hudobným strediskom. Konajú sa tu mnohé festivaly klasickej hudby. Najvýznamnejšou osobnosťou, ktorá ho vryla do pamätí ľudí, bol jeden z najlepších skladateľov sveta Wolfgang Amadeus Mozart (1756– 1791). Hlavne vďaka nemu sa Salzburg zaradil medzi  turisticky najatraktívnejšie a najnavštevovanejšie destinácie.

Palác a záhrady Schönbrunn (slov. „krásna studňa“) sa nachádza vo Viedni. Od 18. do 20. storočia ho vlastnili Habsburgovci. Využívali ho ako letné sídlo. Spája sa s viacerými notoricky známymi menami panovníkov. Istý čas tu strávila aj Mária Terézia a neskôr tu bývala aj cisárovná Sissi (Alžbeta Bavorská) spolu s manželom Františkom Jozefom I. Palác a jeho okolie (veľké udržiavané záhrady, fontány, jedna z najstarších zoologických záhrad sveta/ r. 1752, botanická záhrada, známy labyrint zo „živého plotu“ stromov a pod.) sú unikátnym barokovým komplexom. Túto „povinnú jazdu“ si určite poznačte na svoj „must-see list“, keď sa vydáte na potulky Viedňou. A nech Vás neprekvapí, keď tu aj počas pracovného týždňa stretnete množstvo neviest, ktoré sa sem chodia fotiť.

Hallstatt - Dachstein Ako už z názvu vyplýva, Hallstatt je mestečko neďaleko pohoria Dachstein. Podľa archeologických nálezov možno súdiť, že túto prírodnú oblasť osídlili už v období neolitu. Pod región  Salzkammergut yah spadá aj obec Hallstat, ktorá patrí medzi pamiatky zaradené do Zoznamu UNESCO. V tomto regióne nájdete vyše 50 obcí (v okolí Salzburgu), hojne navštevovaných kvôli výborným podmienkam na trávenie príjemnej dovolenky. Tak ako lyžiarov, snowboardistov či bežkárov tu stretnete aj milovníkov wellness (ktorých je tu neúrekom), prírody a aktívneho oddychu. Mesto sa preslávilo ložiskami soli, známe už dve tisícročia pred Kristom. Práve vďaka nim sa mestu tak darilo a dodnes si drží silnú pozíciu na zozname vyhľadávaných lokalít v cestovnom ruchu.

Semmeringská železnica prvá horská železnica. Trať má necelých 42 km a vedie od Gloggnitzu cez Semmering až do mesta Mürzzuschlag. Železnicu budovali medzi rokmi 1848 až 1854. Na týchto vyše 40 kilometroch nájdete množstvo viaduktov, tunelov, ale aj kamenné a železné mosty.

Graz – historické centrum a zámok Eggenberg je druhé najväčšie mesto Rakúska (cca 300 000 obyvateľov). Ak milujete kultúru, ste na správnom mieste! Graz je totiž považovaný za hlavné mesto európskej kultúry. Historické budovy sa tu snúbia s rôznymi hudobnými štýlmi, divadlom, ale aj dielami staršieho i súdobého výtvarného umenia, ktoré nájdete v nespočetnom množstve miestnych väčších i úplne malinkých, komorných galérií. Najznámejšími festivalmi sú hudobný Jazz Summer a divadelný festival La Strada. Tým, že sa tu nachádza viacero univerzít, mesto zaplnili študenti a odráža sa to aj na jeho mladíckom duchu, inovatívnosti, nápadoch a dobrej energii. Ak sa sem dostanete, určite neobíďte ani zámocký vrch Schlossberg, týčiaci sa uprostred mesta. Známu nepremožiteľnú pevnosť na ňom vystavali už začiatkom 12. stor. Zmienku o jej nedobyteľnosti nájdete aj v Guinessovej knihe rekordov, ktorá ju označuje ako najsilnejšiu pevnosť.

Kultúrna krajina Wachau známe údolie v Dolnom Rakúsku. Veľmi špecifická oblasť tiahnuca sa údolím rieky Dunaj, kde nájdete zachovalé pozostatky dávnych čias – od viacerých hradov, cez starodávne kamenné kláštory až po urbánne prvky (celkový vizuál a usporiadanie dedín, mestečiek a miest). Tunajšie strmé svahy sú posiate vinohradmi, z ktorých pochádzajú lahodné vína tejto oblasti. Ak sem zavítate, navštívte najväčší európsky benediktínsky kláštor Melk (v rovnomennom meste, ktoré je najvýraznejším mestom celého regiónu Wachau). Región (o dĺžke cca 40 km) môžete spoznávať aj na bicykli. Cyklotrasy tu nájdete na oboch stranách Dunaja.

Neusiedler See (slov. Neziderské jazero): nájdete na hranici medzi Rakúskom a Maďarskom. Ide o najväčšie rakúske jazero. Jeho väčšinovú – „rakúsku“ – časť (cca 240 km2) dopĺňa menšia časť (cca 75 km2), ktorá už pripadla  Maďarsku. Je najväčším európskym stepným jazerom. Na viacerých miestach sa dá aj kúpať. V lete sa po jeho hladine premávajú surferi, jachtári i člnkári. V zime sa tu výrazne uchytil Nordic Walking (tzn. kombinácia lyžovania a chôdze „na suchu“, s paličkami). Zaujímavosťou je aj jeho mierne slaná voda.

Historické centrum Viedne neskutočná energia, závan histórie, silný reklamný smog (bannery, billboardy, citylighty, plagáty vo výkladoch obchodov - ako aj na čierno vylepených - nájdete všade, kam len oko dovidí), skvelý marketing, široká ponuka - od historických trás, cez exhibície (od starého umenia až po moderných tvorcov) v galériách, múzeách, koncerty klasickej hudby, silná jazzové tradícia, rôznorodá súdobá scéna, filmové podujatia, divadlá s repertoirom pre všetky skupiny návštevníkov, až po zábavný park, mestské cyklotrasy a množstvo udržiavaných parkov. Taká je Viedeň! Ak máte čo i len deň času, určite sa sem vyberte. Čím na dlhšie, tým lepšie. Spoznávaním miestnej kultúry a množstva pamiatok viete stráviť deň, týždeň, mesiac, ale aj roky.

Prehistorické kolové obydlia v Alpách ide o súbor starodávnych kolových stavieb v okolí Álp, na území Rakúska. Sú aj vo Švajčiarsku, Nemecku, Taliansku, Slovinsku, Francúzsku. Spoločne patria medzi pamiatky zapísané do Zoznamu UNESCO.

Rakúske symboly

Okrem už spomínaných velikánov umenia hudobníkov, akými boli napr. Joseph Haydn, W. A. Mozart, L. van Beethoven, Carl Czerny, Franz Schubert, Gustav Mahler, ale aj „súčasnejší“ ako napr. Udo Jürgens či Falco, celosvetovo známych maliarov - Egona Schieleh a Gustava Klimta, skvelých filmových režisérov ako napr. Fritz Lang, Billy Wilder, herečky Romy Schneider, literátov ako napr. Stefan Zweig, sa Rakúsko malo a stále má kým a čím pýšiť. Nie sú to len osobnosti zo sveta kultúry, histórie, ale aj rôzne kultúrno-historické monumenty, vynálezy a dôležité míľniky, ktoré sa svetu spájajú práve s Rakúskom. Ktoré sú tie najvýznamnejšie pojmy?

Sachertorte, resp. Sacherova torta (Viedeň): Písal sa rok 1932 a vtedajší knieža Metternich čakal na svojom dvore noblesných hostí. Svojim dvorným kuchárom dal úlohu vymyslieť recept, ktorým by uchvátil celú noblesnú elitu. S návrhom na skvelý koláč prišiel vtedy ešte len 16-ročný kuchársky učeň Franz Sacher. Tortárske remeslo sa stalo rodinným podnikom, kedy v tradícii vytrval aj Franzov syn Eduard, ktorý do cesta popridával ešte marhuľový lekvár a čokoládovú polevu. Ten sa však musel súdiť s Damelom, svojim učiteľom, o autorstvo torty. Spory trvali vyše 30 rokov. Od r. 1965 nakoniec máme tzv. Sacherovu tortu, ale aj Damelovu Sacherovu tortu.

Mozartove gule (Salzburg) história tejto lahodnej čokoládovej pralinky  siaha do r. 1890. Vytvoril ho cukrár Pavol Fürst. Jej jadro tvoria pistácie a marcipán, oblievajú ich dvomi vrstvami – nugátom a čiernou tmavou čokoládou. Možno Vás prekvapí skutočnosť, že pôvodné Mozartove gule sa balia do strieborného staniolu a popísané sú modrou podtlačou. Známe červeno-zlaté prevedenie je iba imitáciou originálu. Dodnes ich vyrábajú ručne - v starej kaviarničke neďaleko salzburgského Starého trhu.

Wiener melange špecifická viedenská káva, chuťou pripomínajúca cappucino. Podáva sa vo veľkej šále - s mliekom,  s vyšľahanou mliečnou penou a s medom (prípadne cukrom). V iných krajinách našľahanú penu vymieňajú za klasickú šľahačku.

Julius Meinl známy výrobca a predajca kávy a lahôdkových potravín. Dnes renomovaný podnik vznikol v roku 1862 vo Viedni ako nenápadný obchodík s koreninami, v ktorom Julius Meinl I. ponúkal aj zrnkovú kávu. Počas vyše 150 existencie spoločnosti si prešla mnohými „zlepšovákmi“ – modernizácia praženia kávy, obchodíky s delikatesami, viaceré druhy káv.

Red Bull pod široko rozšíreným názvom Red Bull ho svet spoznal v roku 1987. Nemalý podiel má na tom aj vyťažený rakúsky podnikateľ Dietrich Mateschitz, ktorý si ho všimol na jednej zo svojich služobných ciest v Thajsku. Oslovil a začal spolupracovať s Chaleom Yoovidhyaom a vznikla spoločnosť Red Bull (pomenovaná podľa loga nápoja).

Billa pôvodne rakúsky potravinový reťazec („Billiger Laden“, tzn. „lacný obchod“), dnes už patrí Nemcom a ich REWE Group. Firmu založil rakúsky podnikateľ  Karl Wlaschek. Veľmi priaznivé ceny tovarov prilákali množstvo záujemcov, takže sa mohla rýchlo rozrásť. Aktuálne ju nájdete v 9 krajinách sveta.

Šperky Swarovski dnes už svetoznáma spoločnosť Swarovski vznikla už v roku 1895. Pri jej zrode stál rakúsky brúsič skla Daniel Swarovski. Pôvodne sa zameriaval na brúsenie skla na výrobu elegantných lámp, no rýchlo si uvedomil, že svoje uplatnenie nájde aj pri výrobe šperkov. Začiatkom druhej dekády 20. stor. sa k otcovi pripojili i jeho traja synovia. Rýchlo potom svetu predstavili svoj vlastný – po domácky vyrábaný – krištáľ. Dnes len sotva nájdeme človeka, ktorý by o týchto typických šperkoch ešte nepočul. Dámy, rady sa nimi pýšime, však?

Thomastik-Infeld je spoločnosť, ktorá sa celosvetovo preslávila výrobou strún pre sláčikové nástroje. V roku 1919 ju založili husliar Franz Thomastik a stavebný inžinier Otto Infeld.

Riedel Glas je ďalšou známou značkou pôvodom z Rakúska. Táto firma je dobre známa hlavne milovníkom vína. Vyrábajú totiž kvalitné poháre z jemného skla, ktorými sa preslávili už po celom svete.

Viktor Kaplan (1876 - 1934) vynálezca Kaplanovej turbíny. Ide o vodnú turbínu, ktorá vytvára elektrickú energiu.

Franz Reichert (1879 - 1912) aj krajčír, ktorý sa zaoberal zdokonaľovaním odevu pre parašutistov, bol Rakúšan. Snažil sa vymyslieť oblečenie pre pilotov, ktoré by sa v prípade núdze „premenilo“ na padák, piloti by tak mohli bezpečne opustiť lietadlo. Prvotné skúšky s figurínami dopadli úspešne, čo ho podporilo v myšlienke predstaviť svoj vynález svetu. Odhodlaný tak skočil z Eiffelovej veže. Žiaľ, pád neprežil.

Nonseum ak sa ocitnete na pomedzí hraníc medzi Rakúskom a Čechami, neobíďte múzeum nezmyslov Nonseum (obdobu kremnického múzea gýča). Nájdete tu vynálezy, ktorési ľudstvo podľa zakladateľov múzea dostatočne neváži, neužíva a hlavne nepoužíva až v takej miere, ako by si jeho autori želali. Nápad pustiť sa do tohto projektu vznikol už začiatkom 80. rokov 20. stor., kedy sa priatelia Friedl Umcheid a Fritz Gall zhodli, že na svete existuje množstvo nedocenených vynálezov. Prezrieť si tu môžete napr. zubnú kefku pre ľudí, ktorí nemajú zuby, či posteľ pre ľudí, ktorí nevedia zaspať a tak sa môžu pozerať na dookola chodiace ovečky na otáčajúcom sa plátne.

Viedenský Prater zábavy a adrenalínuchtiví jedinci dobre poznajú najznámejší rakúsky zábavný park, ktorý patrí medzi najvyhľadávanejšie atrakcie tohto druhu v celej Európe. Množstvo návštevníkov láka príjemným zeleným rozľahlým parkom, širokými možnosťami športového vyžitia a vyše 250 atrakciami. Najznámejšou z nich, ktorú viacerí považujú aj za symbol Viedne, je tzv. ruské koleso, resp. Wiener Riesenrad. Z výšky vyše 60 m si môžete prezrieť Viedeň „na dlani“, ak sa Vám nebude chcieť štverať sa na tunajšiu vyhliadkovú vežu. V prevádzke je iba od polovice marca do konca októbra. Atrakcie bývajú prístupné zväčša od 10:00 do polnoci, niektoré dokonca až do 01:00.

Prvá atrakcia, Wiener Riesenrad, vyrástla už v roku 1897. Na svoje si tu prídu všetci, deti, mládež i starší, odvážni aj bojazlivejší, skupinky i jednotlivci. Ak sa neodvážite preskúmať kolotočiarske atrakcie, pri prechádzke parkom môžete vychutnať jedinečnú atmosféru, ktorá tu panuje, tešiť sa z okolitého smiechu, voňať klasické trhové jedlá, užívať si sladké nezdravosti, ktoré ku zábave tiež patra. Všetci sa tu zabavia, lebo presne taký Prater je. Pre všetkých.

Praktické informácie o Rakúsku

cestovná kancelária

RENY TRAVEL s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


20 rokov s Reny Travel

© 2015-2024 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost