Rakúsko # zvyky
Reny Travel, váš partner na cestách do Rakúska
Klasická južanská siesta medzi zvyklosti v Rakúsku rozhodne nepatrí, miesto toho majú Rakúšania "svoju" nedeľu. Pre nich je nedeľa posvätná. Dodržiavajú a svätia tento sviatok pokoja, nepracujú - odpočívajú alebo sa rekreujú. V nedeľu sú všetky obchody v Rakúsku zatvorené, nezoženiete tam ani kúsok chleba. Iba ak na benzínke. Každý obchodník, ktorý má alebo môže mať v nedeľu otvorené, s touto skutočnosťou kalkuluje a nedeľné ceny má značne premrštené. Napriek tomu sa vždy nájdu jedinci, ktorí kupujú potraviny v nedeľu. Ostatní si nedeľu užívajú pri rodinnom obede v reštauráciách či večernom posedení v kaviarni. Tieto zariadenia majú naopak v nedeľu nával.
Otváracie hodiny pre obchody, banky, pošty v Rakúsku sú zákonom povolené nasledovne: pondelok až piatok od 05:00 hod. do 21:00 hod. (v sobotu do 18:00 hod.). Obchody si stanovujú otváracie hodiny v závislosti od zamerania a regiónu. Potraviny otvárajú od 08:00, ostatné obchody spravidla od 09:00 hod. Cez pracovné dni zatvárajú bežne o 18:00 hod., v sobotu už o 17:00 miestami už o 13:00 hod. Niektoré obchody mávajú aj obednú prestávku, väčšinou je to 1 alebo 2 hodiny.
V nedeľu a cez štátne sviatky sú všetky obchody v Rakúsku zatvorené, okrem tých na miestach súvisiacich s cestovaním: letiská, autobusové a železničné stanice, benzínové čerpacie stanice a podobne. Pre exponované turistické centrá platia zvláštne úpravy s povolením na dlhšie otváracie hodiny. Obchody na dopravných uzloch ako sú letiská a stanice sú otvorené počas prepravných časov dopravných prostriedkov, takže pokojne sa dá kúpiť občerstvenie aj o 23:00 hodine. Štvrtky a piatky ako aj obdobie adventu je čas, kedy mávajú niektoré obchody predĺžené otváracie hodiny. V prípade záujmu cestovať do Rakúska za nákupmi odporúčame si overiť vopred otváracie hodiny obchodov, ktoré máte v záujme navštíviť, nakoľko sa často líšia od tých slovenských.
Banky v Rakúsku sú cez pracovný týždeň otvorené v bežných úradných hodinách a niektoré aj v sobotu. V nedeľu sú banky zatvorené. Bankomaty sa nachádzajú takmer všade, aj v menších mestečkách, tie samozrejme fungujú non-stop. Otváracie hodiny vo väčšine bánk sú od pondelka do piatku v čase od 08:00 (09:00) do 15:00 hodiny. Na exponovaných miestach či centrách bývajú niektoré banky otvorené aj do 18:00 hod., prípadne jeden deň v týždni majú otvorené 24 hodín. Iný režim prevádzky rakúskej banky môže vyzerať napríklad takto: pondelok - piatok / 08:00 – 12:00 + v pondelok, stredu a piatok aj popoludní od 13:30 - 16:30 hod. Otváracie hodiny konkrétnej banky v konkrétnej prevádzke sa dajú vopred overiť na internetových stránkach.
Pošty v Rakúsku majú rôzne otváracie hodiny. Otvorené sú cez pracovný týždeň prevažne v nasledovných hodinách: pondelok - piatok od 08:00 - 12:00 hod. v odpoludňajších hodinách od 14:00 – 18:00 hod., niekedy aj bez obedňajšej prestávky. V soboty bývajú pošty v Rakúsku otvorené od 09:00 do 12:00 hodiny. Každá pobočka informuje o otváracích hodinách hneď pri vstupe. Na železničných staniciach vo väčších mestách sú pošty otvorené každý pracovný deň a takmer nepretržite t.j. aj nočná prevádzka, počas sviatkov. Poštové známky zakúpite na každej pošte alebo v novinovom stánku. Poštové schránky majú žltú až oranžovú farbu, tie s červeným pásom sa vyberajú aj v sobotu, nedeľu a cez sviatky. Podrobnejšie informácie obsahujú internetové stránky Rakúskej pošty post.at a miestne pobočky.
Nočný kľud v Rakúsku platí v čase od 22:00 - 06:00 hod.
Peniaze, hotovosť, platby kartou bežne sa používajú kreditné karty pri platbách vo veľkých mestách, obchodoch, v reštauráciách, či pri ubytovaní alebo na čerpacích staniciach. Často však rakúske predavačky a obchodníci nechcú akceptovať práve tú vašu kartu a vyhlasujú, že terminál takú kartu nepodporuje a u nich sa dá platiť iba rakúskymi platobnými kartami. Aj pri návšteve menších dediniek či menej frekventovaných miest sa odporúča mať pri sebe i dostatočnú sumu v hotovosti. Môže sa stať, že v malých vidieckych penziónoch za ubytovanie alebo stravu budú chcieť prevažne hotovosť.
Internet ceny v internetových kaviarňach, ktoré sú v početnej miere zastúpené vo všetkých väčších rakúskych mestách, sú celkom výhodné. Ak máte vlastný notebook, jestvuje mnoho miest s bezplatným bezdrôtovým prístupom k internetu Wi-Fi. Popri viedenskom letisku je množstvo kaviarní a pubov, kde môžete vytvoriť spojenie a bezplatne surfovať.
Tringelt, konzumácia medzi zvyklosti v rakúskom turitickom ruchu patrí napríklad nepísané pravidlo utratiť v hotelovom bare primeranú čiastku za drinky počas ubytovania. Koľko je primeraná konzumácia? Uvádza sa napríklad takáto pomocka pre výpočet: cena ubytovania krát počet hviezdičiek hotela delené desiatimi. Dobrým zvykom v lepších podnikoch je tringelt v prípade, že ste spokojní s obsluhou. Tringelt vo výške od 5-10% poteší každú obsluhu. Tringelty sú určené priamo pre personál, ktorému tvoria dosť významnú položku ich odmeňovania. Niektoré podniky si poplatky za obsluhu započítavajú v účte útraty - položka s označením "couvert".
Veľká noc ako sviatky jari, slnovratu, nového života sa slávia takmer v celom svete. Dovolenka v Rakúsku počas sviatkov jari vám umožní spoznať Veľkonočné zvyky, ktoré sa od ostatných krajín v niečom líšia. Rakúsko má v podstate podobnú tradíciu oslavy sviatkov jari, ako ju poznáme u nás. Okrem vítania jari nesie Veľká noc zároveň posolstvo kresťanské, je najstarším a najvýznamnejším sviatkom, ktorým si veriaci pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Veľká noc je tak výzvou pre súčasného človeka k plnému a pravému životu. Medzi veľkonočné zvyky v Rakúsku patrí hľadanie vajíčok. Veľkonočné vajce, zajac, sliepka a kura sú symboly. Zajac ktorý prináša vajíčka symbolizuje znovuzrodenie, život. Pestrofarebné vajíčka symbolizujú mnohosť (rôznosť, pestrosť) budúceho života. Sliepka je symbol zrodu nového života a kuriatko je novým, nepoškvrneným zrodením.
Veľký piatok je najväčším veľkonočným sviatkom, pôstnym dňom, kedy sa konzumuje nanajvýš niečo zelené. Počas Bielej soboty a Veľkonočnej nedele posväcujú kňazi jedlá, aby po dlhom období pôstu pôstiacemu prospeli. Rakúski veriaci spolu s jedlom prinášajú na posvätenie aj byliny a vetvičky vŕby (bahniatka), ktoré symbolizujú znovuzrodenie prírody a hospodárstva. Kresťanstvo prevzalo od židov symbol baránka, ktorého krv obetovania je symbolom Ježišovej krvi obetovanej za nás. Jeho vzkriesenie je najvyššou ideou veľkonočných sviatkov. Po veľkonočnej nedeli nastáva obdobie siedmich nedieľ (spolu 50 dní), ktoré sú oslavou Ježišovho vstúpenie na nebesá a zoslanie Ducha svätého. Veľkonočné zvyky tak plynule prechádzajú do osláv sviatkov "Turice".
Vianoce sú najoslavovanejším sviatkom na svete. V kresťanskej tradícii sú Vianoce oslavou narodenia Ježiša (narodil sa Kristus Pán, veseľme sa...) Klasické vianočné tradície však pomaly ustupujú komerčným. Prevažuje zaobstarávanie darčekov, nákupy, utrácanie, zhon a prejedanie všakovakými "dobrotami". V nedávnej minulosti sa jednalo o sviatky zamerané na pokoj, vnútorné stíšenie a duchovné pozdvihnutie. Vianočné tradície bývali bohaté na rôzne zvyky - vianočný stromček, betlehem, vianočná kapustnica, vianočné koledy, želania (pohľadnice), vianočné pečivo, štedrý večer a štedrovečerná večera, polnočná omša. Neskôr sa medzi vianočné tradície pridávali darčeky, vianočné televízne relácie, zábava, tancovačky na Štefana.
Vianočné betlehemy z Rakúska predchádzali vianočný stromček, boli prvým symbolom znázorňujúcim narodenie Ježiša, jeho matku Máriu, otca Jozefa, pastierov. Scénu dokresľuje hĺbka priestoru, kde nechýbajú traja králi, kométa, vôl, osol. Výjav z maštale, ktorý nezobrazujú nikde inde v Rakúsku s takým dôrazom ako v Tirolsku. Tradícia betlehemskej scény sa traduje z čias Františka z Assisi, ktorý túto scénu vytvoril spolu so sestrami a bratmi v jaskyni. Od vtedy sa betlehemy rozšírili nielen do všetkých kostolov, ale aj jednotlivých domácností.
Jódlovanie je taká obyčaj zo Štajerska, ktorá je silná ako výkrik a melodická ako pieseň. Jedná sa o jednu z najstarších komunikačných nástrojov, ktoré hlasom zvolávali kravy z pasienkov, odovzdávali signály do susednej doliny a podobne. Charakteristická dorozumievacia technika v horách, medzi roľníckymi dvormi, zo salaša na salaš, z doliny na dolinu. Plynulým striedaním hlasu z hrude a hrdla a pravidelne sa opakujúcou hláskou "ííí", ktorá vyznieva prenikavo na veľké vzdialenosti. Nabáda adresáta, aby zareagoval. Na jódlovanie reaguje dobytok, pohybom hlavy rozozvučí tak spiežovec na krku. Pastier sa dozvie aj za hmly, kde sa jeho stádo nachádza.
Skupinové jódlovanie dokáže spôsobiť husiu kožu, začína sa prvým hlasom ktorý zadá základný tón a ostatní stojac v kruhu sa postupne pridávajú s vlastnými tónmi. Otvorenosť, uvolnenosť a prirodzená sila hlosu dokážu navodiť meditatívne stavy vibrujúcej mysle a tela. Každý sa môže tomtu prejavu naučiť v kurze jódlovania, alebo aj samostatným tréningom po vypočutí niekoľkých ukážok.
Viedenčania tvrdia, že príbeh kávy začali písať potom ako neúspešní Turci opustili obliehacie pozície Viedne a ostala po nich korisť v podobe vriec kávy. Pravdivejším sa zdá príbeh o prvej kaviarni, ktorú roku 1685 vo Viedni otvoril vyslúžilý špión cisárskeho dvora. Od tých čias sa kaviareň stala pre Viedenčanov dôležitou inštitúciou, ako nikde vo svete. Jej úlohou je hosťa rozmaznávať od momentu vstupu svojim zariadením, strohým osvetlením, príjemnou kulisou a samozrejme jedinečnou arómou. Potom už len vybrať si ten pravý nápoj z kávy - malá čierna, kapucín, s trochou mlieka alebo silného turka.
V kaviarni si posedí ten, kto chce byť sám a pritom v spoločnosti, skupinka priateľov pri debate o niečom i o ničom, dobre padne čítanie novín, pozorovanie života na ulici za sklenenou výplňou, hranie kariet a šachov, nenáročná tvorivosť na PC, vybavovanie obchodných vecí. Niektorí slávni rakúski literáti z počiatku 20. stor., známi ako kaviarenskí spisovatelia, v kaviarni nielen debatovali ale aj pracovali. Peter Altenberg dokonca na svoje vizitky nechal vytlačiť adresu svojej domovskej kaviarne ako svoju poštovú a rezidenčnú adresu.
Fajčenie patrí medzi masové zlozvyky, Rakúšania majú v Európe povesť mimoriadne silných fajčiarov, podľa denníka Wiener Zeitung býva krajina označovaná za "európsky popolník". Dokonca aj zahraniční fajčiari sú prekvapení oblakmi dymu, ktoré sa vznášajú nad hosťami v rakúskych krčmách, napísal denník. Trafiky sú nezriedka aj v nemocniciach. Od 8.júla 2015 schválil rakúsky parlament vo Viedni nový zákon o tabakových výrobkoch, podľa ktorého bude v stravovacích zariadeniach od mája 2018 absolútny zakáz fajčenia.
Čiastočný zákaz fajčenia na verejných miestach bol v Rakúsku zavedený už v roku 2009, avšak rozsiahly zoznam výnimiek výrazne obmedzil jeho účinnosť. Na menšie krčmy sa napríklad nevzťahoval. Aj v súčasnosti nie je zákaz absolútny – podľa vládneho návrhu sa budú môcť v hoteloch nachádzať zriadené oddelené fajčiarne, v ktorých sa však nesmú podávať alkoholické nápoje. Rozšírenie regulácie fajčenia v reštauráciách a kaviarňach rakúska vláda ohlásila ešte v apríli 2015. Krčmári sa už prispôsobili týmto novým požiadavkám. Reštauračné zariadenia sú teraz v Rakúsku rozdelené na fajčiarske a nefajčiarske zóny.
Podľa starej legislatívy môžu mať väčšie reštaurácie oddelené fajčiarske priestory, ak v hlavnej miestnosti nie je povolené fajčenie. V malých prevádzkach sú aj niektoré malé zlozvyky ako napr. fajčenie povolené. Od mája 2018 bude zákaz platiť vo všetkých verejných priestoroch, kde sa podáva jedlo a nápoje, ako aj napríklad v školských a iných zariadeniach, v ktorých sa zdržiavajú deti a mladiství. Okrem klasických tabakových výrobkov sa zákon vzťahuje aj na vodné fajky a elektronické cigarety. V prípade porušenia bude hosťom hroziť pokuta vo výške 100 €, prevádzkovatelia by mali v prípade porušenia zaplatiť až 2000 €.
*Pozn. V porovnaní s väčšinou európskych štátov je fajčenie v Rakúsku a tabakové výrobky relatívne lacné a tabaková daň nízka. Legálne si cigarety môžu kúpiť osoby staršie ako šestnásť rokov.
RENY TRAVEL s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava
Mobil • 00421 918 792 636
WhatsApp • 00421 918 792 636
Skype • renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk
Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária
Rýchly kontakt:
© 2015-2024 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: