Rakúsko # skvosty

Reny Travel, váš partner na cestách do Rakúska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Rakúske skvosty

Medzi najväčšie rakúske skvostypatrí rakúske hlavné mesto Viedeň, ktorá bola žiarivým centrom Rakúsko-Uhorska. Koncom 18. a v 19. storočí patrila Viedeň k najsvetáckejším mestám v Európe. Nádherná architektúra z tohto obdobia dnes púta mnohých návštevníkov. Iní prichádzajú za hudobnou históriou Viedne. Toto cisárske mesto bolo magnetom pre hudobných skladateľov, ako bol Beethoven, ktorý dúfal, že získa objednávky od rakúskej aristokracie či od samotného cisára.

Skvosty

Rakúske divadlá a operné domy sú otvorené od začiatku septembra do konca júna, koncertná sezóna sa začína v októbri a končí v júni. Ostatné hudobné, operetné domy, koncerty a rôzne predstavenia sú v programe v kalendári rakúskych podujatí.

V súčasnosti má svetovú povesť Viedenská štátna opera Okrem Viedne má kvalitný operný súbor každé významnejšie mesto. Krajina žije aj bohatým koncertným životom. Novoročné koncerty Viedenských filharmonikov vo Veľkej sieni Viedenskej hudobnej spoločnosti prenáša rozhlas a televízia do mnohých krajín sveta.

Už od 18. storočia zásluhou osvieteneckého cisára Františka Josefa II. sa začali verejnosti otvárať bohaté zbierky súkromných múzeí a galérií rakúskej šľachty. Vo Viedni je dnes asi 125 často raritných muzeálnych expozícií, dokonca aj múzeum nevidomých, skla a zvonov, pálenky, ortopédie kopytníkov, kriminalistiky či pohrebníctva.

Rakúsko má množstvo kúpeľov a ozdravovacích miest, kde sa liečia pomocou rôznych terapií zdravotné problémy a choroby. Všetky metódy liečenia sa priebežne odborne skúmajú a sú právne uznávané. Väčšina týchto liečebných zariadení je zároveň aj miestom turistického ruchu s veľkou ponukou možností vyžitia sa pre každého hosťa. Napríklad liečivé pramene v oblasti Viedne si obľúbili už Rimania. Vďaka vysokému obsahu síry patria tieto kúpele k najvyhľadávanejším v Európe. Na obrovskej ploche 75.000 m2 ponúkajú 26 bazénov s teplotou vody od 27°C až do 36°C, asi 24 saunových a parných kabín, 2 500 ležadiel a mnoho iných zdraviu prospešných služieb.

V Rakúsku sa môžete stretnúť s rôznymi typmi supermarketov, od najdrahších, ktoré sú prvotriedne zásobované, až po veľmi lacné nákupné reťazce s akciovými cenami. Niektoré väčšie supermarkety sa môžu nachádzať aj v suterénoch obchodných domov. Často k nim patria aj malé reštaurácie, kde si môžete oddýchnuť po nákupoch a vyskúšať nový zakúpený tovar alebo posedieť s priateľmi.

Hoci je význam obchodných centier na okraji rakúskych miest čoraz väčší, existuje aj množstvo malých, tradičných, úzko špecializovaných obchodov. Vo veľkomestách aj na dedinách môžete nájsť výborné trhy, kde sa predáva najmä vážený tovar, ale väčší, napríklad melóny sa predávajú na kusy.

V Rakúsku sa nachádzajú malé zásoby uhlia a ropy, a preto sa tu vyvinuli iné spôsoby výroby energie. Až 70% elektrickej energie je z vodných elektrární a elektrickú energiu vyrábajú aj veterné turbíny, ktorých je v celom Dolnom Rakúsku úctyhodný počet 364. Každý asi pozná obrovské veterné vrtule / mlyny /, ktoré vidno i z Bratislavy – Veterný park „Prellenkirchen“ s deviatimi veternými turbínami, ktoré majú na výšku 50 až 100 metrov. Práve tá 100 metrová, patrí medzi najvyššie na svete. Pri priemernom výkone jedna vrtuľa dokáže zásobovať elektrinou až 1000 domácností. Prellenkirchenu jedna vrtuľa stačí, zvyšná energia ide do rakúskej rozvodnej siete. Rieky a strmé alpské doliny poskytujú príležitosť využiť silu tečúcej vody na výrobu elektriny. Hydroenergetické zdroje sú lacné a ekologické. V horách sa voda prepúšťa z hornej nádrže do dolnej, poháňa generátory, ktoré vyrábajú elektrickú energiu.

Po strmých strechách horských domov sa ľahko zošmykne sneh. V minulosti si Rakúšania hospodáriaci v Alpách stavali domy so šikmými strechami z dreva, pretože stromov bolo dosť. Zvieratá, seno a ľudia bývali často v tej istej budove. Seno ležalo na povale pod strechou, zvieratá boli na prízemí a roľníkova rodina žila na poschodí uprostred. Tento spôsob ubytovania možno ešte vždy vidieť v niektorých roľníckych dedinách, hoci turistika už zmenila tvár vidieka.

V rakúskych Alpách sa každý môže športovo vyžiť počas celého roka. V teplejších ročných obdobiach je to najmä horolezectvo, horská cyklistika, pešia turistika, paragliding a na riekach i jazerách zas rafting, jazda na kanoe, či kajakoch. Avšak Alpy sú mimoriadnym ťahákom predovšetkým v zime. Vychýrené rakúske lyžiarske strediská a množstvo rakúskych profesionálnych lyžiarov hovoria za seba. V každom väčšom lyžiarskom stredisku je neodmysliteľnou súčasťou niekoľko kilometrov dlhá sánkárska dráha aj s požičovňami sánok. Sánkovanie je v Rakúsku veľmi obľúbené nie len rodinami s deťmi, ale aj mladými či ucelenými skupinami priateľov. Je zábavné, zážitkové a umožňuje naozaj vyblázniť sa až do úsmevu - Rohrmoos, Neustift, Nauders, Gerlitzen, Heiligenblut, Katschberg, Bad Kleinkirchheim a iné...

Viedeň hlavné a najväčšie mesto Rakúskej republiky. Preteká ňou rieka Dunaj Z ďalších naj treba spomenúť najnavštevovanejšie mesto krajiny. Návštevníkov priťahuje najmä významná minulosť a história, ktorej žiarivé stopy sú tu stále viditeľné na úžasných stavbách a na celej atmosfére starého mesta.

V polovici 19.storočia patrila Viedeň k najväčším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestám Európy, ale mesto vlastné nebolo žiadnou modernou metropolou. Koncom roka 1857 dal cisár František Jozef príkaz na demoláciu mestských hradieb a výstavbu bulváru Ringstrasse. Viedeň sa tak na niekoľko rokov zmenila na obrovské stavenisko a „laboratórium“ novej architektúry, ktorých zavŕšením bolo sprístupnenie veľkolepého bulváru. Novovzniknutý bulvár položil v počiatočných rokoch základy pre rozvoj Viedne na modernú metropolu.

Najvhodnejšia doba na návštevu je prakticky po celý rok. Na jar mesto kvitne, zima je sezónou kultúry. Viedeň je rozdelená na 23 obvodov. Tieto mestské časti majú svoje názvy a očíslovanie, napríklad 1. Innere Stadt je stred mesta.

Najluxusnejšie obchody sú v uličkách po celom starom meste, na uliciach Kärtner Strasse, Graben a Kohlmarkt, teda v oblasti obklopenej okružnou ulicou „Ringstrasse“. Najširší výber za najlepšie ceny vraj stále ešte nájdete na legendárnej „Mariahilferstrasse“. Veľkým zážitkom je návšteva niektorého z viedenských trhov, napríklad vychýreného „Naschmarku“.

Nakupovať sa oplatí aj vo veľkých nákupných centrách, ktorých Viedeň ponúka niekoľko. Najnavštevovanejšími nákupnými centrami sú Shopping City Süd (SCS), Shopping Center Nord, Gasometer, Huma, Donau Zentrum, Millennium City a Lugner City

Každý kto si prišiel pozrieť Viedeň, si iste neodpusí, aby sa nešiel pozrieť na viedenský unikát obytný dom „Hundertwasserhaus“, ktorý naprojektoval umelec Friedensreich Hudertwasser. V čom je jedinečný a úžasný? Krivý a farebný - krivolaké steny, krásne farebné keramické mozaiky, guľaté vežičky, fontánky, stromy na balkónoch a terasách, hrboľatá dlažba a iné zvláštne špecifické prvky.

No a k nezabudnuteľnému koloritu Viedne patrí aj známy zábavný park „Prater“ s rôznymi atrakciami. Jeho najznámejšou atrakciou je obrovské ruské kolo „Riesenrad“, ktoré sa radí aj medzi hlavné symboly mesta Viedeň.

Aké suveníry si z Viedne asi návštevníci najčastejšie privezú? Nahrávky známych novoročných koncertov, sladkosti a rakúske vína.

Mariahilferstrasse najznámejšia viedenská ulica, ktorá sa nachádza medzi Starým Mestom a stanicou Westbahnhof. Má takmer 4 km, lemuje ju vyše 350 obchodov po oboch stranách a teda tu pokojne môžete stráviť nákupmi celý deň. Nájdete tu všetky renomované módne značky. Obchody však neponúkajú iba oblečenie. Ulica je obľúbeným miestom nákupov šperkov, bižutérie, kozmetiky, elektroniky, nábytku a bytových doplnkov ktoré v takom výbere asi na Slovensku ťažko zoženiete. A to všetko často za veľmi rozumné ceny. Medzi obchodmi nájdeme aj mnoho typických viedenských kaviarní, reštaurácií a „fastfoodov“. Zaujímavých ponúk je nekonečné množstvo a nakupovaním tu strávite poľahky celý deň.

Ringstrasse svetoznámy viedenský bulvár, na ktorom stoja obdivované stavby ako napríklad Štátna opera (jedna z najkrajších budov na Ringstrasse), Hofburg, Umelecko-historické múzeum, parlament alebo radnica. Tento rok (2015) slávi svoje 150. výročie vzniku. Ringstrasse, teda okružná mestská trieda v centre Viedne je obrazom priekopníckeho obdobia, keď Viedeň nastúpila cestu premeny na moderné veľkomesto. Samotný bulvár slávnostne sprístupnili 1.mája 1865.

Ringstrasse sa stala predobrazom vtedy preferovaného historizujúceho štýlu a „hlavnou ulicou 19. storočia“ mesta. Jej výstavba sa začala ako rozsiahly štátny projekt, napokon sa stala zrkadlom vznikajúcej vrstvy buržoázie, ktorá na rozdiel od vtedajšej aristokracie nadobudla politický, hospodársky a kultúrny význam a podstatne formovala posledné desaťročia monarchie.

Turistická električková linka „Vienna Ring Trama“, ktorou sa môžu turisti prevážať od apríla 2009. Premáva denne, nástup aj výstup je na „Schwedenplatz“. Je v nej „elektronický“ sprievodca a LCD obrazovky. Výklad je až v siedmich jazykoch. Žltou električkou sú prepojené významné pamiatky, ktoré lemujú viedenský „Ring“, široký bulvár okolo centra mesta. Zastávok je trinásť, takže všetky zaujímavosti môžu turisti vzhliadnuť aj zblízka. Napríklad Štátna opera, divadlo Burgtheater alebo Umelecko-historické múzeum so starostlivo udržiavanými fontánami. Prehliadka trvá asi tak pol hodinu.

Zasa sa potvrdilo, že hlavné mesto Rakúska si svojich návštevníkov váži, a pripravuje pre nich čo najvhodnejšie podmienky, aby sa pri jeho návšteve cítili čo najlepšie, komfortne a príjemne. A aby znova zavítali na jej krásne miesta.

„ZOO Schönbrunn“ - „Tiergarten Schönbrunn“ je najstaršia existujúca zoologická záhrada na svete a najmodernejšia v Európe (od r. 1752). Nachádza sa takmer v centre mesta pri zámku Schönbrunn (kedysi mali do záhrady prístup iba členovia cisárskej rodiny). Súčasťou areálu je akvárium a terárium, Pavilón dažďového pralesa, pavilón púšte a veľmi atraktívny polárny pavilón s tučniakmi. Ale najväčšou atrakciou záhrady sú nepochybne pandy veľké. Tieto zákonom chránené zvieratá boli privezené v roku 2003 z Číny. ZOO má otvorené denne od 9:00h – 365 dní v roku – aj počas sviatkov. Zatváracia doba je v závislosti od ročného obdobia medzi 16:30 a 18:30, pokladňa sa zatvára a posledný vstup je možný pol hodinu pred koncom návštevných hodín.

Hainburg - mesto na Dunaji, leží v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Je to najvýchodnejšie rakúske mesto s malebnými uličkami, mohutnými stredovekými bránami a mestskými hradbami. Prvá písomná zmienka o meste sa nachádza už v najstaršej nemecky písanej literárnej pamiatke z konca 12. storočia Niebelungenlied. Nad mestom sa vypína hrad, ktorý začali budovať v 11. storočí na príkaz cisára Henricha III. Symbolom mesta je najväčšia európska mestská brána zo stredoveku z 13. storočia. Každoročne v júni sa v meste konajú stredoveké historické trhy a na hrade počas leta Hradné hry Hainburg.

Minimundus – park miniatúr, ktorý nájdete v blízkosti mesta Klagenfurt, na juhozápade Rakúska. Park má rozlohu 16.000 m2 a rozkladá sa v krásnej prírode pri jazere Worthersee. Nachádza sa tu približne 150 miniatúrnych modelov celosvetovo známych stavieb, lodí a vlakov. Miniatúry boli vytvorené v mierke 1:25. Nádherný prírodný park je prispôsobený miniatúram a dodáva im autentickosť (napr. pri modeloch v púšti uvidíte kaktusy a palmy).

Pre deti sa tu konajú vedomostné súťaže, zaujímajú sa o technické modely, alebo sa môžu zahrať na ihrisku a dospelí zasa oddýchnuť na káve. Park je otvorený denne od marca do septembra. Vzdialenosť zo Slovenska z Bratislavy je cca 400 km.

Neusiedler See – Neziderské jazero sa nachádza na hraniciach s Maďarskom. Od hlavného turistického centra Podersdorf am See je to autom z Bratislavy alebo z maďarského Šoproňu cca 1 hodinka, rakúske mesto Wiener Neustadt je tiež asi hodinu vzdialené.

Jazero je zvláštne a zároveň výnimočné a krásne. Je plytké, je jediným (okrem maďarského Balatonu) stepným jazerom v Európe, má mierne slanú vodu a okolo obvodu pásmo „šuštiaceho“ tŕstia. Obostiera ho chránený národný park s unikátnou faunou a flórou, zaradený do svetového dedičstva UNESCO. V parku sú vybudované mnohé cyklistické cesty (viac ako 500 km), turistické chodníky, golfové ihrisko a trate pre jazdu na koňoch. Ideálne podmienky pre jachting či windsurfing. Môžete si prenajať vodné bicykle, člny, loďky alebo sa plaviť na organizovaných okruhoch. Okolo jazera nájdete upravené pláže s kúpaliskami, sú tu i vonkajšie a kryté bazény. V zime zas zamrznutá plocha jazera láka korčuliarov a okolo jazera vidno veľa bežkárov. Milovníci gastronómie iste ocenia vynikajúco pripravované čerstvé ryby priamo z jazera, miestne tradičné výrobky a zapijú tunajšími výbornými vínami. Mestečko Podersdorf am See ležiace na východnom brehu je so svojím najkrajším plážovým kúpaliskom najväčším turistickým centrom. Pláž je kvalitne upravená, trávička, biele kamienky a pozvoľný vstup do jazera. Takže netreba použiť schody ako je to vo väčšine prípadov na iných plážach. Pláž je platená a k dispozícii je aj veľká požičovňa lodí a vodných bicyklov Neziderské jazero patrí k najobľúbenejším dovolenkovým miestam v Rakúsku.

Melk a Benediktínsky kláštor – jedna z najkrajších ukážok európskeho baroka. Melk nájdete na pol ceste medzi Viedňou a Linzom. Už ďaleka vidno, ako sa nad riekou Dunaj týčia skaly, ktoré oddávna priťahovali mnohých panovníkov. Už náčelníci z doby kamennej sa tu usadili so svojimi kmeňmi, Rimania si zas na brehu postavili strážne veže. Avari z Maďarska využívali toto strategické miesto na obranu hraníc s Bavorskom. V Piesni o Nibelungoch sa miesto nazýva Medelike. Pod názvom Melk, zažilo mesto v 10.storčí za mark-grófa von Babenberga veľký rozkvet a stalo sa hlavným mestom Východnej marky, kolísky Východnej ríše. O večnú slávu skál nad Dunajom, sa ale postarali hlavne benediktínski mnísi, ktorí na skalnej plošine vybudovali jednu z najkrajších európskych stavieb.

V roku 1089 založil markgróf Leopold II. na svojom melkskom hrade kláštor. V 12. storočí venovali Babenbergovci celú rezidenciu v Melku benediktínom, a tí kláštor ďalej rozšírili. Títo nadšení propagátori cirkevnej reformácie vytvorili z Melku náboženské, duchovné a umelecké centrum Dolného Rakúska. V 15. storočí patrilo opátstvo k najbohatším kláštorom katolíckej cirkvi. Pri vpáde Turkov v roku 1683 bol kláštor, ktorý sa týči až v 57-metrovej výške nad Dunajom a pripomína skôr pevnosť, okupovaný. Napriek tomu sa nakoniec Osmanom nepodarilo sídlo dobyť. V roku 1700 dal benediktín Berthold Dietmayr (stál v čele kláštora) zbúrať staré hradné a kláštorné budovy. Na náročnú výstavbu nového objektu tento všestranne talentovaný opát získal geniálneho architekta a staviteľa kláštorov zo St. Pöltenu Jakuba Prandtauera. Monarchia na Dunaji vtedy považovala rakúske vrcholné baroko s bohatosťou foriem, veselou pestrofarebnosťou a okázalou ozdobnosťou za štýl bohatých. Prandtauer mal však v pláne postaviť niečo celkom iné. Niečo, čo by prekonalo všetky doterajšie diela. Západné priečelie palácovej stavby, ktoré pripomínalo obrí kamenný organ, situoval k Dunaju. Dominantou objektu na skale, sa stali dve nádherné barokové veže. Kláštorná budova s niekoľkými vnútornými nádvoriami dlhá 320 metrov bola dokončená až o 10 rokov neskôr, po Prandtaurovej smrti v roku 1736.

Nádheru a vznešenosť, ktorú stavba dodnes vyžaruje, hádam ani nie je možné opísať slovami. Treba vidieť a nasať tú obdiv vzbudzujúcu atmosféru. Architektúra kláštora pôsobí na návštevníkov ako majstrovská symfónia tvarov. Pod vedením Prandtauera a jeho nasledovníkov vytvorili remeselníci, maliari, sochári a štukatéri veľkolepé barokové umelecké dielo obdivuhodných rozmerov a s nevídanou škálou farieb. No a výhľad z kupoly kláštorného kostola, ktorá je vysoká 64 metrov, je úžasný. Poskytne vám výhľad na celý komplex, v ktorom je toľko krásnych a vzácnych skvostov. Cisárske komnaty, reprezentačné sály, mramorová sála (určená na prijímanie oficiálnych návštev), knižnica s farebnými stropnými freskami Paula Trogera (1731-1732), či kláštorný park s altánkom. Na Trogerových freskách bohyňa ľudského rozumu nabáda ľudstvo, aby sa zbavilo barbarstva a začalo žiť bohatým duchovným a kultúrnym životom.

Paul Troger – sa narodil 1698 v Zell bei Welsberg a zomrel vo Viedni 1762. Tirolský neskorobarokový maliar oltárnych obrazov a iluzívno-dekoratívnych fresiek. Pozn.v bratislavskom barokovom kostole Sv.Alžbety sa nachádzajú obrazy a fresky, ktoré maľoval v rokoch 1742-1743.

Benediktínsky kláštor Melk - postavený v rokoch 1702 – 1736 na skalnatom zráze nad Dunajom v štýle rakúskeho vrcholného baroka. Je jednou z najkrajších architektonických pamiatok nielen v Rakúsku, ale aj Európy.

Salzburg - historický slovenský názov je Soľnohrad. Má asi 150 000 obyvateľov (2012) a je hlavným mestom spolkovej krajiny Salzbursko. Leží na rieke Salzach na úpätí Salzburských Álp. Je štvrtým najväčším mestom Rakúska. Salzburg je krásne mesto, stvorené na romantické prechádzky. Mesto má univerzitu „Universität Salzburg“ založenú v roku 1622. Je dopravnou križovatkou - diaľnice a medzinárodné letisko. Nazýva sa aj Mozartovo mesto, nakoľko sa tu narodil Wolfgang Amadeus Mozart a teda je aj strediskom hudby (medzinárodné mozartovské festivaly). Predovšetkým je známe jedinečným historickým jadrom s pamiatkami zo 17.-18.storočia (napríklad najväčšia baroková fontána v strednej Európe). Celé Staré mesto bolo v roku 1996 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Keďže okolie Salzburgu je posiate výbornými lyžiarskymi oblasťami, môžete si odskočiť aj do niektorého zimného strediska , napr. Obertauern - Zauchensee, Gastein, Kitzbühel, Schladming, Flachau, Leogang alebo Zeel am See - Kitzsteinhorn.

Linz – slovensky Linec, leží v severnom Rakúsku pri rieke Dunaj. Je to hlavné mesto spolkovej republiky Horné Rakúsko (Oberösterreich). Má takmer 190-tisíc obyvateľov. V súčasnosti je mesto Linz držiteľom titulu Európske hlavné mesto kultúry 2009. Srdcom mesta a prejavom pýchy je hlavné námestie Hauptplatz s rozlohou 13 000m2. Námestie má pestrú minulosť a napriek tomu, že dnes po ňom jazdia autá si zachováva príjemnú atmosféru. Jedna z najvýznamnejších pamiatok je stĺp Svätej trojice, ktorý v roku 1732 vytvoril sochár Sebastian Stumpfleger podľa návrhu Antonia Beduzziho.

Innsbruck – leží v Tirolsku medzi krásnymi alpskými vrchmi a je hlavným mestom tejto spolkovej republiky. Neďaleko (cca 30km) je Brennerský priesmyk, ktorým sa prechádza do Talianska. Je piatym najväčším mestom Rakúska, má okolo 125 000 obyvateľov (2014). Patrí medzi najkrajšie alpské mestá. Je známy najmä množstvom lyžiarskych stredísk a preto je v zime jednoznačným cieľom mnohých lyžiarov a návštevníkov milujúcich hory a sneh. Konali sa tu aj ZOH v rokoch 1964 a 1976.

Parndorf - je obec v rakúskej spolkovej krajine Burgenland v okrese Neusiedl am See. Obec leží len 7 km od Neziderského jazera. Do roku 1920 bol Parndorf súčasťou Mošonskej župy. Slovákom je Parndorf známy najmä svojim nákupným areálom, ktorý má vyše 150 značkových obchodov. V období vysokých zliav (30%-70%) Slováci Parndorf hojne navštevujú. Otvorené je od pondelka do piatku od 09:30-19:00 a v sobotu od 09:00-18:00 hod. Nedeľa zatvorené. Parkovanie je tu zdarma, na parkovanie slúži cca 3000 parkovacích miest.

Mariazell – je známe pútnické mesto v Štajersku, do ktorého prichádzajú turisti z celého sveta. Samotných domácich obyvateľov tu žije však málo, len niečo okolo 1.600. Mesto je menšie, s jedným námestím, pár ulicami a hotelmi, je tu niekoľko obchodov a reštaurácií. Ale významný a známy je predovšetkým týmto kresťanským duchom. Najväčšia udalosť katolíckej cirkvi v strednej Európe „Púť národov“ je vyvrcholením Stredoeurópskych katolíckych dní. Potom sa vyznačuje výrobou tradičných medovníkov, ktoré sa tu pečú už stáročia z pokolenia na pokolenie. Jednou z týchto významných rodín je aj rodina „Pikerovcov“, ktorí najmä počas vianočných sviatkov poskytujú cca hodinovú prehliadku ich perníkového kráľovstva.

Graz - štajersko

Dachstein – štajersko

Schladming - štajersko

Rakúsky porcelán - nosí sa z dovoleniek ako tradičný suvenír. Tanieriky, misky,šálky,zvončeky,sochy...pomaľované zelenými kolieskami, jeleň alebo kôň skákajúci cez okraj či stenu pohára, farebné kvietky a pod.-tzv. veselý porcelán. Gmundská keramika a porcelánový riad majú už viac ako 300 rokov zásluhu na dobrom chýre Rakúska v tomto odvetví. Gmunden - mesto keramiky a porcelánu (pri jazere Traunsee) región Salzkammergut. Avšak, je potrebné pripomenúť, že súčasný rakúsky porcelán nie je lacný, a každá vec, ktorá má nízku cenu – je iba čínska napodobenina. Porcelánn z Gmundu je kvalitný a moderný. Predáva sa v obchodoch s dizajnovými výrobkami.

V Rakúsku kúpite krásne predmety, drevorezby, výrobky z kovu, ale aj tradičné oblečenie, šperky a výrobky zo skla. Typickými suvenírami sú rakúske kroje, najznámejšie pochádzajú z oblasti Tirolska a Salzburgu. Známe sú i výšivky z Voralbergu, keramika a porcelán z Viedne a mnoho ďalších zaujímavých predmetov z celého Rakúska.

Najkrajšie tržnice Rakúska –

Rakúske majáky -

Rakúske lanovky –

Rakúske železničky -

Vinárske oblasti – Wachau

Praktické informácie o Rakúsku

cestovná kancelária

RENY TRAVEL s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


20 rokov s Reny Travel

© 2015-2024 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost