Slovensko, klenot v srdci Európy

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

Liptovský región

Liptovský región je jedným z najnavštevovanejších na Slovensku. Z jeho bohatstva môžeme vybrať zimné lyžiarske stredská v Nízkych Tatrách Jasná / Chopok, Malinô Brdo, prírodné krásy, jaskyne a turistické chodníky v Demänovskej, Kvačianskej a Prosieckej doline, kúpanie a rekreáciu na Liptovskej Mare, v termálnych parkov Bešeňová, zábavu v Tatralandií a miestnu architektúru vo Vlkolínci. Významné mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Pribylina či Liptovský Hrádok.

V chránenej oblasti 3 národných parkov leží hornatý Liptovský región. Pozostáva z Horného Liptova, Stredného Liptova a Dolného Liptova. Preteká ním rieka Váh. Je známy svojimi jaskyňami, napr. v Jánskej doline môžete navštíviť Stanišovské jaskyne, v Demänovskej doline jaskyňu Slobody, Demänovskú ľadovú jaskyňu a i. K návšteve pozýva aj Važecká jaskyňa. Je netradičná svojím 2m vysokým kvapľovým stĺpom, bielymi záclonami a koralovým jazierkom. Jaskyňa mŕtvych netopierov patrí medzi najväčšie vysokohorské jaskyne Slovenska. Je jediná vysokohorská jaskyňa prístupná verejnosti. Našli sa tu kosti jaskynného medveďa.

Z tunajších hradov sa zachovali iba hradné zrúcaniny hradu Likava, Liptovský hrad a hrad v Liptovskom Hrádku. Vlkolínec je povestný ľudovou architektúrou, patrí aj medzi pamiatky na Zozname UNESCO. V Liptovskom Mikuláši sa nachádza kostol sv. Mikuláša z r.1280, Seligovský dom, v ktorom v r. 1713 odsúdili a popravili zbojníka J. Jánošíka, v súčasnosti tu sídli múzeum Janka Kráľa. V bývalom župnom dome nájdeme Slovenské múzeum prírody a jaskyniarstva, ak inklinujete k výtvarnému umeniu, za návštevu stojí aj galéria P. M. Bohúňa. V Liptovskom Hrádku si môžete prezrieť Ovčiarske múzeum, v Ružomberku zas možno navštíviť Liptovské múzeum, neskorobarokový kláštor z r.1730, gotický kaštieľ, farský kostol, remeselnícke domy z 18. stor., ale aj galériu rodáka maliara Ľ. Fullu.

Umelá vodná nádrž Liptovská Mara vznikla zatopením niekoľkých obcí. Kultúrne pamiatky boli prevezené a znovu postavené v múzeu Liptovskej dediny v Pribyline a na okraji obce Sv. Kríž, kde stojí drevený evanjelický kostol, ktorý patrí medzi najväčšie drevené stavby v strednej Európe. V blízkosti nádrže Liptovská Mara vznikli rekreačné strediská. Najväčšie stredisko je Liptovský Trnovec s autocampingom. Množstvom rekreačných aktivít, ktoré ponúka, sa nádrž stala vyhľadávaným miestom oddychu. V jej okolí sa nachádzajú aj cykloturistické trasy. Cyklotrasa vedie aj z Kráľovej Lehoty až do Liptovskej Tepličky. Ak túžite po oddychu vo vode, vyskúšajte napr. Thermal Park Bešeňová a Aqua Park Tatralandia s množstvom vodných atrakcií, ktoré uspokoja nároky malých i veľkých. V Tatralandii vznikla najväčšia mozaika Tatranskej madony na svete. Vytvorili ju z obehových mincí slovenskej meny pred vstupom Slovenska do Európskej únie (zapísaná v Guinessovej knihe rekordov). Okrem turistiky ponúka región vyhliadkové lety, horolezectvo, paraglaiding, jazdu na koni, poľovníctvo či rybolov.

V Liptovskom regióne nájdeme aj lyžiarske strediská v Jasnej, na Chopku, v Demänovskej doline a v Malinnom pri Ružomberku (Malinô Brdo), kam sa dostanete aj kabínkovou lanovkou. Kvačianska a Prosiecka dolina v Chočských vrchoch patria na Liptove k najnavštevovanejším. Kvačianskou dolinou preteká potok Kvačianka, na ktorom je niekoľko menších vodopádov. Prezrieť si tu môžete aj Dolný Brunčiakovský drevený vodný mlyn. Na rozdiel od Kvačianskej doliny, Prosiecka dolina je suchá, bez vody (potok Prosiečanka sa stráca v zemi).

Liptov má aj niekoľko kúpeľných miest ako sú Lúčky, Ľubochňa a Železnô. Kúpele Lúčky majú národnú prírodnú pamiatku - kaskádovitý travertínový vodopád. Padá z výšky 12m. Svojimi liečivými prameňmi pomáhajú kúpele pri liečbe ženských chorôb, pohybového aparátu, nervovej sústavy a i. Východná je zase známa milovníkom ľudovej kultúry – každoročne sa tu konajú folklórne slávnosti.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost