Slovensko, Šariš

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Šarišský región

Najznámejšími mestami regiónu Šariš sú Košice, Prešov, Bardejov, Kežmarok (o ten sa delia s Tatranským aj Spišským regiónom), Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou a Svidník. Šarišský región je mierne hornatý, susedí so Spišským a Zemplínskym regiónom. Obkolesuje ho Slovenské Rudohorie a Volovské vrchy s Kojšovskou hoľou. Košickou kotlinou (juh regiónu) kedysi viedla kráľovská cesta spájajúca Čierne more s Baltským morom. V regióne sa nachádza aj viacero ruín hradov, napr. niekdajší Šarišský, Kapušiansky, Plavečský, Zborovský, Kamenický a Zbojnícky hrad. Pri podrobnejšom regionálnom členení Slovenska sa okresy Košice a Košice okolie uvádzajú v samostatnom regióne Abov.

Šariš

Pamätihodnosti mesta Košice sa nachádzajú v centre mesta. Jeho dominantou je Dóm sv. Alžbety. Spolu s Urbanovou vežou a kaplnkou sv. Michala tvorí majestátny súbor gotických pamiatok. Môžete si tu pozrieť aj zbierku zlatých mincí z 15.-17. stor., tzv. Košický zlatý poklad. V parku medzi košickým štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety sa nachádza spievajúca fontána. Ak Vás to tiahne za mestskou kultúrou a rôznymi eventami (prednášky, diskusie, koncerty a pod.), skočte do tzv. Tabačky. Športovcov zase poteší skutočnosť, že práve Košice sú známe najstarším maratónom v Európe (a 3. najstarším na svete, hneď po Bostonskom a Yonkerskom). Pre zdatných Košický maratón nazývaný aj maratón mieru. V zime je Košičanom k dispozícii lyžiarske stredisko Jahodná, kde si zalyžujú rodiny s deťmi, aj pokročilejší lyžiari. Priamo v meste sa dá zalyžovať v stredisku Kavečany.

Dominantou mesta Prešov je kostol sv. Mikuláša z polovice 14. storočia. Historické pamiatky sú sústredené okolo hlavnej ulice. Najcennejšia z nich je Rákoczyho palác, kde aktuálne sídli vlastivedné múzeum. Katedrála Jána Krstiteľa z 18. stor. spolu s gréckokatolíckou bohoslov. fakultou a biskupským palácom tvorí celok. Nájdeme tu Židovskú synagógu, barokovú Kalváriu ako aj gréckokatolícky kostol s replikou Turínskeho plátna. Mesto Prešov je so svojimi historickými pamiatkami zapísané v zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Prešovský Solivar je zaujímavý zachovalými objektmi na dobývanie a varenie soli zo 17. storočia.

Ďalšou raritou regiónu nájdeme pri obci Červenica v Prešovskom okrese, dubnícke opálové bane, niekoľko storočí to boli jediné bane na opál na svete, celá lokalita je dnes už chránená, ťažba zastavená. Z novších dejín za návštevu stojí Dukliansky priesmyk, v ktorom sa počas druhej svetovej vojny viedli ťažké boje. Preto tu možno vidieť rôzne vojenské pamiatky. V Prešove odporúčame navštíviť vinárske a letecké múzeum, tešiť sa môžete aj na hvezdáreň a planetárium.

Ďalším mestom zapísaným na zozname svetového kultúrneho dedičstva je mesto Bardejov so svojou Bazilikou sv. Egídia s 11 gotickými krídlovými oltármi, Kostolom svätého Petra a Pavla, evanjelickým kostolom cirkvi augsburského vyznania, pravoslávnym Chrámom sv. Prepodobného Serafína Sarovského (dostavaný v r. 2006). Zachovalo sa tu pôvodné mestské opevnenie zo 14. stor. Za pozornosť stojí obdĺžnikové námestie vydláždené riečnymi kameňmi s meštianskymi domami zo 16. stor. Uprostred námestia stojí budova bývalej radnice z r. 1505-1509. Od r.1905 tu sídli Šarišské múzeum, ktoré svojimi zbierkami presahuje rámec regiónu. Medzi múzeami patrí k najstarším. Prvý písomný záznam o meste Bardejov pochádza z r. 1241.

Okrem historických pamiatok je mesto Bardejov známe ako kúpeľné mesto, tunajšie minerálne pramene dali vzniknúť kúpeľom už v r.1247. Prvá zmienka o Bardejovských kúpeľoch poukazuje na rekreačné účely, na liečbu sa Bardejovské kúpele začali využívať neskôr v 15. stor. V Bardejove sa liečia dýchacie cesty, tráviace ústrojenstvo a choroby látkovej výmeny. Región ponúka rekreačné možnosti aj v Šariš Parku, kde sa okrem ubytovania nachádza aj relax centrum, posilňovňa. V areáli sa môžete tešiť aj na tenisový kurt, v zime dokonca aj na klzisko. Vodná nádrž Domaša je počas letných mesiacov hojne navštevovaná, zaisťuje servis a rekreáciu s možnosťou turistiky a cykloturistiky domácim, ale aj turistom zo zahraničia. V zimných mesiacoch sú k dispozícii lyžiarske strediská.

Z prírodných zaujímavostí je známa jediná jaskyňa na severovýchode Slovenska, jaskyňa Zlá diera, resp. Zla Džura (prípadne Lipovecká jaskyňa). Nájdete ju asi 30 km od Prešova. Ak sa sem rozhodnete zavítať, nezabudnite si pribaliť teplé oblečenie, v jaskyni totiž nebýva viac než decentných 7°C. Návštevníci si tu svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami (baterkami). Zimné mesiace si žiadajú sneh a dobré svahy pre lyže, známe lyžiarske strediská sa nachádzajú aj na Východnom Slovensku. Šarišský región ponúka na lyžovačky:
Drienica Lysá, Jahodná, Kavečany, Stebnícka Huta, Regetovka.

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost