Slovensko, Považie

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Považský región

Považský región sa člení na tri oblasti: Dolné Považie s hlavným mestom Trnava, Stredné Považie s mestom Trenčín a Horné Považie je kraj v okolí Žiliny. Považie ohraničujú pohoria Biele Karpaty, Malé Karpaty, Považský Inovec a Strážovské vrchy. Ako názov naznačuje, Považím preteká rieka Váh, ktorá je najdlhšou na Slovensku. Región patrí medzi najväčšie s pestrými možnosťami pre návštevníkov, je bohatý na monumentálne pamiatky. Medzi najvýznamnejšie z nich patria svetské a sakrálne stavby v Bytči, Čičmanoch, Vychylovke, Trenčíne. Oddych, zdravie, wellness poskytnú svetovo známe kúpele Piešťany, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice a Nimnica.

Chystáte sa na Považie?

Mesto Bytča ponúka výlet na Bytčiansky zámok. Navštíviť a prezrieť sa tu dajú aj zbierky Považského múzea. Dominantou námestia je rímskokatolícky kostol Všetkých svätých, ktorý patrí k pamiatkovej zóne. V meste je aj synagóga, no v posledných rokoch chátra. Keď budete v týchto končinách, neobíďte ani hrad Budatín, kde je drotárske múzeum, známu rezerváciu ľudovej architektúry Čičmany preslávené maľované drevenice a pohyblivý betlehem. Vo Vychylovke si zase môžete vychutnať prírodné múzeum (skanzen) a tunajšiu lesnú železnicu. Hrad Strečno zo 14. storočia bol niekoľkokrát prestavovaný a v 17. storočí bol najlepšie opevnený hrad na Považí. Spája sa s ním meno Žofie Bosniakovej, patrónky chudobných, ktorej ostatky boli až do zničenia v r. 2009 uložené v kostole v Tepličke nad Váhom.

Historicky najzaujímavejší a najznámejší je Trenčiansky hrad - dominanta Považia s pamiatkami z čias Veľkomoravskej ríše. Od 11. storočia bol kráľovským hradom. Jeho najznámejším majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky, zvaný Pán Váhu a Tatier. Po požiari r. 1790 hrad chátral. Dnešný areál je súčasťou Trenčianskeho múzea a vytvára súhrn palácov. Organizujú sa tu koncerty, výstavy, stredoveké hry a svojho času aj atraktívne nočné prehliadky.

Kto by nepoznal povesť o hrade Beckov, ktorý je v súčasnosti zrekonštruovanou zrúcaninou hradu na vysokom brale. Hrad je Národná kultúrna pamiatka. V obci Beckov možno navštíviť kúriu Ambrovec, v ktorej je expozícia Trenčianskeho múzea. Nájdete tu výstavu historického nábytku, drevených plastík, obrazy Ladislava Medňanského a vo dvore si môžete prezrieť historické koče a hospodárske stroje. K známym beckovským rodákom patrili napr. aj národný buditeľ Jozef Miloslav Hurban, Mudr. Ján Ambro, maliar Ladislav Medňanský či geológ Dionýz Štúr.

Čachtice ponúkajú Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia, známy hlavne ako bývalé sídlo „krvavej“ grófky Alžbety Báthoryovej. Dnes sa v kaštieli nachádza expozícia dobových udalostí, tradícií a ľudovej kultúry mestečka pod Čachtickým hradom. Ďalšími historickými pamiatkami obce sú renesančný kaštieľ z r. 1668, kaštieľ Orságovcov, ktorý slúžil ako súdny palác, dnes tu stojí kúria Drugetovcov, rímskokatolícka fara, na ktorej sa v roku 1847 konalo pamätné štvrté zasadnutie Tatrína, barokový Mariánsky stĺp z roku 1742. Barokovú golgotu z r. 1620 tu postavili ako prosbu za odpustenie hriechov za umučené nevinné dievčatá, ktoré sa dostali do rúk Alžbete Báthoryovej.

Neďaleko Čachtíc sa nachádza Smolenický zámok zo 14. stor., svojho času sídlo Slovenskej akadémie vied, kde však počítajte so záťažou – pri prechode od brány k veži budete musieť zdolať 156 schodov! Na neďalekom smolenickom cintoríne nájdete hrobku posledných majiteľov zámku Pálfyovcov.

Mesto Trnava so svojim historickým centrom a sídlom najvyšších cirkevných orgánov často nazýva aj „slovenský malý Rím“. Centrom vinohradníckej oblasti je Pezinok. Nemenej známymi s vínom spájanými mestami sú Modra a Svätý Jur. Nachádza sa tu mnoho vínnych pivníc, ale aj všakovakých iných, nie len „vínnych“ kultúrnych podujatí, napr. modranská keramika, jarmoky, ateliéry miestnych umelcov.

V obci Terchová, kde sa narodil aj hrdina slovenského ľudu Juraj Jánošík, sa každoročne koná folklórny festival Jánošíkove dni, Trenčianske Teplice zase preslávil najväčší slovenský filmový festival Artfilm (jún). V Piešťanoch si okrem kúpeľov, golfu a rôznych drobných krás môžete vychutnať aj kvalitné filmy na festivale Cinematik (september).

Kúpele na Považí

Na Považí sa nachádzajú svetoznáme kúpele: Piešťany, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice a Nimnica, známe svojou silne mineralizovanou termálnou vodou a liečivým bahnom. Úspešne tu liečia najmä choroby pohybového aparátu.

Kúpele Piešťany sú založené na účinkoch mineralizovanej termálnej vody a liečivého sírneho bahna. Poskytujú úľavu nielen pohybovému aparátu. Prekrásne prostredie kúpeľného parku, bohatý spoločenský a kultúrny život, možnosti najrôznejších aktivít, hotely najvyššieho štandardu robia z Piešťan svetové kúpeľné mesto, ktoré symbolizuje socha muža lámajúceho barlu.

Kúpele Trenčianske Teplice patria k najstarším a najobľúbenejším na Slovensku. Zameriavajú sa na liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu, pooperačných stavov a úrazov, chronických reumatických ochorení, civilizačných ochorení, chorôb z povolania a tiež chorôb gynekologických a kožných, napr. psoriázy.

Kúpele Rajecké Teplice sa nachádzajú neďaleko Žiliny v údolí rieky Rajčianka. Prostredie úchvatných Súľovských skál pridáva mestečku na atraktivite. Jedinečné zloženie vody z termálnych výverov, ložiská rašeliny, prírodné prostredie a príjemná lesná klíma predurčili kúpele Rajecké Teplice na liečenie niektorých chorôb duševných, nervových, pohybových a ochorení z povolania. Okolie ponúka možnosti turistiky, mnohé chodníky vedú z Rajeckých Teplíc do Súľovských skál, alebo Národného parku Malá Fatra.

Kúpele Nimnica sa nachádzajú na brehu vodného diela Nosice na rieke Váh, neďaleko mesta Považská Bystrica. Liečenie niektoré choroby dýchacích ciest, nervové a pohybové, ženské, onkologické, trávice ústrojenstvo, látková výmena, obehové ústrojenstvo. Ako médium sa používa prírodná liečivá vysoko mineralizovaná voda, uhličitá, hydrogénuhličitanovo - sodná, jódová, so zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov, slabo kyslá, studená, hypotonická. Pitie prírodnej minerálnej vody má priaznivý účinok na pacientov s ochorením zažívacieho traktu.

Okrem už spomínaných možností ponúka Považie svojim návštevníkom aj zaujímavé turistické trasy, cyklotrasy, dokonca aj 9 jamkové golfové ihrisko. To sa nachádza v Piešťanoch, neďaleko kúpeľov. V prípade záujmu sa môžete zapísať a chodiť na výučbu základov tohto športu do tunajšej golfovej akadémie. V zime je k dispozícii golf indoor centrum v Balnea Grand hoteli. K turistickým zaujímavostiam určite patrí aj vychádzka na zrúcaninu hradu Ostrý Kameň, Dobrá Voda, Korlátka a zrúcanina Lietavského hradu z 13. stor., Malý a Veľký Rozsutec, Jánošíkove diery, Súľovské skaly s krasovými útvarmi, Slnečné skaly, Kunerád a iné.

Dovolenka v zime, lyžovanie

Ak Vás láka lyžovanie, vyskúšajte lyžiarske stredisko Vrátna v Malej Fatre, ktoré svojím vybavením a službami uspokojí aj náročných priaznivcov tohoto športu. Zimná dovolenka v stredisku Vrátna ponúka viac než len lyžovačku. Malebné prostredie obce Terchová s nenapodobiteľnou atmosférou, folklórom, haluškami a odkazom Jura Jánošíka, ktorého zďaleka pripomína obrovská socha Jánošíka. Vrcholy Chleb 1.647 m, Hromove 1.636 m, Stoh 1.608 m, Veľľký Kriváň 1.709 m, Veľký Rozsutec 1.610 m vytvárajú prekrásnu kulisu hôr nad zjazdovkami. Údolné stanice dvoch oddelených časti lyžiarskeho strediska - Snilovské sedlo a Poludňový grúň - sa nachádzajú iba 2,5 km od seba. Ďalšie možnosti lyžovania na Považí ponúkajú: Bezovec, Mojtín, Podjavorník, Rajecká Lesná.
Viac na stránkach - Bezovec, Fačkovské sedlo, Mojtín, Podjavorník, Rajecká Lesná, Vrátna.

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost