Slovensko, Zemplín

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Zemplínsky región

Zemplínsky región sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska a patrí k najväščím. Územie vymedzujú pohoria Nízke Beskydy, Bukovské vrchy a Vihorlatské vrchy. Zemplín susedí s Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom, na západe s regiónom Šariš. V 9. storočí bol Zemplín súčasťou Veľkomoravskej ríše. Na brehu rieky Bodrog stojí Zemplínsky hrad, postavený dávno pred tatárskym vpádom. Zemplínska šírava na rieke Laborec patrí medzi tri najväčšie vodné nádrže na Slovensku. Centrom regiónu je mesto Michalovce, medzi ďalšie významné mestá Zemplína patria: Humenné, Sobrance, Trebišov, Medzilaborce, Snina, Stropkov a Vranov nad Topľou. Časti okresov Stropkov a Vranov patria do regiónu Šariš.

Dovolenka na Zemplíne

Región Zemplín sa nachádza na východe Slovenska, hraničí s Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom a vo vnútrozemí s Košickým regiónom a Šarišským regiónom. Zemplín patrí rozlohou medzi najväčšie slovenské regióny, delí sa na Horný Zemplín (okresy: Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Vranov nad Topľou) a Dolný Zemplín, ktorý tvoria okresy: Michalovce, Trebišov, Sobrance. Centrom Zemplína je mesto Michalovce, pre Horný Zemplín je hlavným a najväčším mestom regiónu Humenné.

História - rozdelenie na regióny historicky súvisí s formovaním župného usporiadania našho územia, ktoré začína v rámci Veľkej Moravy, neskôr v Uhorsku, Československu a Maďarsku. Zemplín ako územnosprávny útvar sa začal formovať približne v 10. storočí, jeho názov bol pravdepodobne odvodený od "zemných hradov" (zem-plin), ktoré boli budované z hliny. Jeho hranice sa v rôznych obdobiach príliš nemenili, vytvárali ich pohoria a rieky - Slanské vrchy, Vihorlat, Bukovské vrchy, rieka Laborec, Torysa, Latorica a Tisa. Župné zriadenie bolo zrušené r. 1927. Pre súčasnosť má toto tradičné rozčlenenie význam historický, kultúrny a najmä turistický.

Pri vyslovení názvu Zemplín asi každého Slováka ako prvé napadne Zemplínska šírava. Jedná sa o vodnú nádrž s možnosťou rekreácie a ako sám názov napovedá ide o obrovskú vodnú plochu (šírava, široká). Spolu s Liptovskou Marou, Oravskou priehradou tvoria trojicu najväčších nádrží na Slovensku. Avšak dovolenka na Zemplíne, to nie je len kúpanie a slnenie sa na brehoch priehrady. Zemplínsky región je rozlohou jedným z najväčších a primerane veľká je aj ponuka pre návštevníkov Zemplína.

Hospodárske a kultúrne centrum Zemplína, mesto Michalovce, sa rozprestiera v podhorí Vihorlatu. Najstaršou architektonickou pamiatkou mesta sú základy predrománskej rotundy, ďalšími významnými sú aj Vodný hrad z 13. stor., rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie z 13.-15. stor., gréckokatolícky farský chrám Narodenia Panny Márie z r. 1770-1772, chrám Sv. ducha Redemptoristov z r. 1931-1934, Feldmanov dom Pod kupolou, radnica, Groszov palác a i. Nájdeme tu kaštieľ rodiny Sztárayovcov, Zemplínske múzeum s rozsiahlymi etnografickými, numizmatickými a archeologickými zbierkami.

Zemplín je bohatý na zrúcaniny hradov. Písomná zmienka o Zemplínskom hrade pochádza z r.1214. Žiaľ dnes už uvidíte iba jeho zvyšky. Jasenovský hrad z 13. stor. bol postavený rodinou Račkajovcov po vpáde Tatárov. V 13. stor. bol postavený Michalovský vodný hrad, ktorý bol neskôr prestavaný na kaštieľ. Stredoveký Brekovský hrad pochádza z 13. stor. a v 16. stor. bol takmer celý zničený. Po rôznych opravách celkom zanikol v 17. stor. Dodnes sa zachovali iba ruiny hradu. Hrad Bačkov vznikol v 14. stor. Na jeho mieste bol r. 1750 postavený kaštieľ, aj tento bol však počas 2. svetovej vojny zničený. Hrad Čičava z 13. stor. je už iba zrúcaninou. Stropkovský hrad vznikol v 15. stor., zničili ho pri požiari v 17. stor. Zachovalo sa iba východné krídlo, v súčasnosti tu stojí kaštieľ a farský kostol. Dominantou mesta Humenné je kaštieľ, ktorý vystavali na základoch bývalého hradu z 13. stor.

Drevené chrámy sú vrcholom tvorby architektonickej i sakrálnej, sú prejavom prostej túžby človeka po Bohu, väčšina z nich sa nachádza vo východoslovenských regiónoch. Na Zemplíne ich nájdete v mestách a obciach: Inovec, Kalná Roztoka, Ruská Bystrá, Ruský Potok, Krásny Brod, Strihovce, Šmigovec, Uličské Krivé, Topoľa, Vyšný Hrabovec, Jalová, Nová Sedlica. V rokoch 1974-1982 bol vybudovaný skanzen ľudovej architektúry v meste Humenné.

V Osadnom sa nachádza podzemná krypta s pozostatkami 1600 vojakov usmrtených v 1. svetovej vojne. Táto sa nachádza v podzemí pravoslávneho chrámu. Tento nález patrí k svetovým unikátom.

V meste Trebišov bol v r. 1786 postavený neskorobarokový kaštieľ, dnes tu sídli Vlastivedné múzeum, rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie postavený pred r. 1404, aj po úpravách patrí medzi gotické skvosty. Nájdeme tu ruiny hradu Parič z 12.-13. stor., Mariánske súsošie pochádzajúce približne z r. 1800. Jednou z najcennejších historických pamiatok Trebišova je mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho z r. 1893.

Významné postavenie na Zemplíne má Tokajská vinohradnícka oblasť. Aj keď je najmenšou vinohradníckou oblasťou, kvalitou a jedinečnosťou je jednou z najznámejších na Slovensku. Podujatie Deň otvorených pivníc s ochutnávkou vín a výkladom k jednotlivým vínam sa stalo už tradíciou. Patria k tomu i jarmoky ľudových remesiel, vystúpenia folklórnych súborov s ochutnávkou lokší a burčiaku. Lesopark Biela Hora, jazero Vinné so zrúcaninou hradu, Zemplínska šírava so 7 rekreačnými strediskami a vodnou nádržou Domaša poskytujú širokú paletu možností rekreačného vyžitia, vodné športy, ihriská, požičovne športových potrieb, vodných športov, člnkovania, jachtingu, vodné skútre, vodné lyžovanie, plavby loďou po Zemplínskej šírave, detské ihriská s hojdačkami, preliezačkami, ihriská na loptové hry, tenis, štvorkolky, dokonca si tu môžete vyskúšať aj motokárovú trať, novinkou je motonoha, tzn. motorka bez riadidiel, riadená káblom. Z turistických zaujímavostí odporúčame vychádzku na Čertov kameň, ktorá poskytuje nádherný pohľad na okolitú krajinu i na mesto Medzilaborce. Názov dostala podľa skaly s vyrytou podobou čerta z r. 1994.

V Zemplínskom regióne sa nachádza aj Národný park Poloniny s vrchom Kremenec, ktorý je najvyššie položeným miestom slovenských Bukovských vrchov. Na jeho území je najviac prírodných lesov. Najznámejším je prales v národnej prírodnej rezervácii Stužica. Je národným parkom s bohatou drevenou architektúrou. Pseudokrasová jaskyňa pod Stinskou, neďaleko obce Zboj.

Mesto Medzilaborce sa pýši pravoslávnym chrámom sv. Ducha z roku 1949, gréckokatolíckym kostolom sv. Bazila Veľkého z konca 18. stor., rímskokatolíckym kostolom Panny Márie z r. 1903. Sídli tu múzeum pop-artu Andyho Warhola. Sú tu tri expozície: diela Andyho Warhola, jeho staršieho brata, amatérskeho výtvarníka, Paula a synovca Jamesa. Okrem toho má expozíciu Ultra Violet.

K rekreačným oblastiam Zemplína patria Sninské rybníky. Okrem rybačky sú tu dobré možnosti pešej turistiky a cykloturistiky. Jednou z trás je vychádzka na Sninský kameň a odtiaľ k najväčšiemu sopečnému jazeru na Slovensku – Morské oko. V Kolonickom sedle môžete navštíviť astronomické observatórium a v Zemplínskych Hámroch Gazdovský dvor Huta. V lete sa tu konajú hudobné festivaly.

Zemplínska šírava patrí k najteplejším oblastiam Slovenska. Vzniklo tu turistické centrum regiónu. Stredisko Kaluža je obľúbené karavanistami, nachádza sa v centre Zemplínskej šíravy. Ubytovacie a stravovacie zariadenia sú tu k dispozícii vo väčšom množstve. Požičovňa vodných bicyklov, ihrísk a rôzne atrakcie poskytujú zábavu dospelým aj deťom. Rekreačné stredisko Paľkov je ideálne so zameraním na rybačku a vodné športy. Rekreačné stredisko Biela hora sa nachádza v blízkosti Michaloviec. Stredisko disponuje sieťou stravovacích služieb, požičovňou bicyklov, volejbalovým ihriskom a i. Rekreačné stredisko Hôrka patrí medzi najlepšie vybavené v oblasti. Sieť stravovacích zariadení je pomerne hustá, nájdeme tu tenisové kurty, ihriská na loptové hry, areál pre deti, minigolf, amfiteáter. Ďalšie rekreačné strediská: Medvedia hora, Klokočov, ktorý je známy aj ako pútnicke miesto. Veriacich sem láka obraz Bohorodičky, nachádzajúci sa v chráme Nanebovzatia Panny Márie, z ktorého v r. 1670 tiekli slzy.

V zime bývajú dobré podmienky na zjazdové i bežecké lyžovanie v strediskách Chlmec, Podhoroď a Inovce, kde sa môžete tešiť aj na psie záprahy, korčuľovanie, sánkarskú dráhu a jazdu na koňoch. Vodná nádrž Vyšná Rybnica je ako stvorená na na rybačku, neďaleko sa nachádza aj pstruhová farma. V zimných mesiacoch slúži ako prírodné klzisko.

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost