Slovensko, Orava

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách po Slovensku

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Oravský región

Oravský región je obľúbenou destináciou domácich aj zahraničných turistov. Či už ide o pamiatky ako je Oravský hrad, múzeá a expozície v ňom, zachovalé drevenice, múzeum oravskej dediny, zaujímavé stopy po P.O. Hviezdoslavovi, alebo o prírodné krásy a s nimi spojený relax, pestrý program na týždňový pobyt nie je ťažké pripraviť. Oravská priehrada, splavovanie Oravy na plti alebo adrenalín na rafte, lyžovanie v lyžiarskych strediskách, ktoré profitujú z tuhej a dlhej oravskej zimy: Kubínska hoľa, Zuberec, Spálená dolina, Malá Lučivná.

Orava leží na severozápade Slovenska, v tesnom susedstve s Poľskom. Oravský región sa delí na dve časti: Horná Orava a Dolná Orava. Región Orava je bohatý na ľudové tradície a historické pamiatky. Osou regiónu je rieka Orava. Najväčším architektonickým pozostatkom doby minulej je Oravský hrad z roku 1.267 v Oravskom Podzámku. Dôležitými osobnosťami v histórii hradu boli panovník Matej Korvín, Ján z Dubovca a palatín Juraj Thurzo. Na hrade nájdeme takmer všetky architektonické slohy. Ide o jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Pri otvorení letnej sezóny sa tu konajú Turzove slávnosti spojené s tradičným ľudovým remeslom, kultúrou ako aj návratom palatína Juraja Thurzu na svoje majetky. O nočné prehliadky hradu je veľký záujem.

História Oravy

Mimoriadnej obľube sa teší tzv. „Drakulovská nočná prehliadka“, ktorá sa odohráva na konci prázdnin. Každoročne sa tu usporadúva aj Divadlo na Oravskom hrade či Deň v stredoveku. V zime na hrad spolu s vianočnou výzdobou a mikulášskymi trhmi prichádza sám Mikuláš. Slávnostnú atmosféru dotvárajú vystúpenia folklórnych skupín s koledami a vinšami. Oravský hrad môže byť dobrým príkladom, ako dokáže takáto kultúrno - historická pamiatka fungovať, keď "sa to" robí správne.

Zaujímavá je zachovalá drevená architektúra ako kostol v Tvrdošíne, kostolíky v Istebnom a Leštinách, múzeum oravskej dediny v Zuberci - Brestovej z 19. – 20. stor., kostolík nad Vyšným Kubínom a i. Ak sa vyberiete do týchto končín, neobíďte ani Hviezdoslavovu horáreň na Rovniach. Pavol Országh Hviezdoslav práve tu napísal dielo Hájnikova žena, začínajúce úžasným pozdravom Orave: "Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás! Čo mrcha svet v nás skvári, zmorí, zrak jeho urknul, zmámila lož, ohlušila presila: vy k žitiu privediete zas, vy vzkriesite, vy zotavíte, z jatrivých vyliečite rán, v opravdu priamom, bratskom cite otvoriac lono dokorán, a srdečnosť kde odveká, kde nikdy nevyspela zrada, bez dotazu, kto on, čo hľadá, na lono to, hľa, v objem sladký ramenom láskyplnej matky pritúliac verne človeka..."

Nad mestom Vyšný Kubín sa vypína chránený skalný útvar Tupá a Ostrá skala. Z týchto vrcholov sa naskytne nádherný pohľad na dolnú Oravu. Pôvodné drevenice sa zachovali najmä v obciach Habovka, Hladovka, Oravská Lesná, Podbiel, Srňacie, Suchá Hora, Zázrivá, Zuberec. V súčasnosti slúžia niektoré drevenice na ubytovanie návštevníkov, ktorí sem jazdia v lete aj zime na dovolenky.

Cestovný ruch

Oravský región je zaujímavý svojou polohou. Obkolesujú ho Malá Fatra, Veľká Fatra, Chočské vrchy a Roháče, ktoré poskytujú množstvo turistických trás, ako napr. výstup na Babiu horu alebo Veľký Choč, zaujímavé sú aj terény pre cyklotrasy. Orava okrem historických pamiatok láka aj k návšteve najväčšej vodnej plochy - Oravská priehrada. Tu sa naskytnú široké možnosti rekreácie, vodných športov, člnkovania, plavby loďou, jachtingu, windsurfingu, splavovania či raftingu po rieke Orava.

Cestovný ruch na Orave obohacuje množstvo vodných atrakcií poskytujúcich relax a zábavu nielen deťom, ale aj dospelým. Na Slanickom ostrove umenia nájdeme Oravskú galériu. Meander Park Oravice poskytuje svojou vysoko mineralizovanou termálnou vodou úľavu namáhanému telu, účinne pôsobí na psychiku, stres a pri balneoterapii. Po absolvovaní turistických pochodov každému dobre padne wellness sedací kúpeľ v bazéne s teplou termálnou vodou, doplnený o úžasný výhľad na končiare.

Lyžovanie je významným zdrojom príjmov regionálneho cestovného ruchu. Najväčším lyžiarskym strediskom na Orave je Kubínska hoľa. Najvyššie položené oravské lyžiarske stredisko Roháče - Zuberec - Spálená dolina, ktoré charakterizuje bohatá snehová nádielka a dlhá zimná sezóna - spravidla tu sezóna trvá až do mája. Ski stredisko Malá Lučivná disponuje zjazdovkami pre začínajúcich aj zdatných lyžiarov. Výborné podmienky pre rodinnú lyžovačku poskytuje Oravská Lesná. Známe sú aj lyžiarske strediská Habovka, Janovky, Milotín. Sú tu i veľmi dobré podmienky na bežecké lyžovanie. Strediská sú vybavené kompletným servisom pre zimnú dovolenku a rekreáciu.

Lyžiarske strediská v Oravskom regióne: Kubínska hoľa, Malá Lučivná, Kuzmínovo, Zázrivá, Zuberec, Zverovka - Spálená dolina.

Ďalšie slovenské regióny

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Šaštínska 24
841 04 Bratislava

Tel.: 00421 2 5464 0661
Mobil 00421 918 792 636
Mobil 00421 911 954 023
Mail: info@renytravel.sk

Skype: renytravel_anna

Otváracie hodiny: v pracovné dni 9-18h
Viac info: Cestovná kancelária

Kontaktný formulár

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka Reny Travel cestovná kancelária. | Created by: My Utmost