Grado - história a oddych

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

Dovolenka Grado

Dovolenka Grado je ideálna pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Je tu krásna 3 km dlhá, piesošnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora a vybavením. Hlavná pláž je jedna z najkrajších a najlepšie vybavených v Taliansku. Okrem slnenia sa na pláži môžete venovať aj rôznym športom a hrám ako je plážový volejbal, windsurfing či vodné lyžovanie. S deťmi môžete navštíviť malý vodný park. Historické centrum s romantickými uličkami a námestiami láka turistov z celého sveta. Pre viac histórie si zájdite do blízkeho mestečka Aquileia alebo navštívte nádherný zámok Miramare, mestá Udine, Trieste či Benátky. Večer si vychutnajte skvelú večeru, pohár vína alebo len kávu a zmrzlinu v niektorej z miestnych reštaurácií. Vitajte v Grado!

Letovisko Grado

Grado je nádherné, historické letovisko na severe Talianska. Krásna piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, príjemná klíma, malá vzdialenosť zo Slovenska a história - to je jedinečná kombinácia na strávenie pokojnej dovolenky. Hlavná pláž je jedna z najkrajších a najlepšie vybavených v Taliansku. Grado nie je typické novovybudované letovisko - sú tu skôr hotely mestského typu. Rezidencie s apartmánmi nájdete v časti Pineta - zelenej časti mesta. Pobyt si môžete spestriť návštevou malého vodného parku, termálneho centra alebo si zahrať golf, či sa vybrať preskúmať miestne historické pamiatky. Letovisko Grado je skvelým miestom na strávenie príjemnej dovolenky.

Fotogaléria

Pláž

  • jemný žltý piesok
  • pozvoľný vstup do mora
  • modrá vlajka
  • voľné aj platené pláže vybavené slnečníkmi a ležadlami
  • aktivity a programy na pláži pre deti aj dospelých
  • hlavná organizovaná pláž Spiaggia del Bosco takmer 2km dlhá
  • najširšia je pláž na západnom konci strediska Spiaggia Costa Azzurra, sčasti voľná, sčasti vybavená
  • orientované priamo na juh
  • novinka - časť vyhradená pre psov

Doprava

Vzdialenosti: Bratislava 545 km, B. Bystrica 801 km, Košice 886 km (cez Maďarsko)
Najbližšie letisko:Trieste 24 km, Benátky 122 km
Železničná stanica: Cervignano del Friuli 16 km, Udine 45 km
Autobusová: klimatizovaný autokar z ČR . Medzinárodné autobusové linky do Udine - Aquileia - Grado.

Aktivity

plážový volejbal, windsurfing, vodné lyžovanie, prenájom plavidiel, menší vodný - termálny park, 18-jamkové golfové ihrisko, cyklistické chodníky po rovine - zaujímavé trasy okolo 30 až 70km dĺžky, ihriská na futbal a basketbal, potápanie, termálne kúpele s thalasso terapiou

Rodina/ deti

vhodná pláž pre deti - pozvoľný vstup, jemný piesok, detské ihriská na pláži, šmýkačky vo vodnom parku, animácie a minikluby na hlavnej pláži

Nočný život / zábava

nič moc :) skôr večerná prechádzka po historickom centre s romantickou večerou

Ceny

patrí k jemne drahším strediskám severného Jadranu

Obľúbenosť

elegantné stredisko, obľúbené najmä rakúskou klientelou

Výlety

Grado – historické centrum s bazilikou Sv. Eufémia, charakteristickou vežou, baptisériom

Aquileia - Aquileia - historické mesto vzdialené len necelých 9 km s archeologickou zónou ktorá je súčasťou UNESCO. Je tu veľa čo obdivovať – ruiny forum romanum, prístavu, rímske pohrebisko a baziliku - južná hala s úžasnými ranokresťanskými mozaikami, archeologické múzeum.

Zámok Miramare - sa nachádza len cca 10 km km od Trieste (Terst) a asi 44 km od letoviska Grado. Zámok bol postavený ako letné sídlo, ktoré nechal postaviť Maximilán Habsburský pre seba a svoju manželku Charlotte Belgickú. Tento luxusný zámok bol postavený nad morom na skalnom výbežku Grignan a ponúka prekrásny panoramatický výhľad. Súčasťou je aj zámocký park sa nachádza hodnotný park s rozlohou 22 hektárov. Okolie zámku je súčasťou prírodnej rezervácie.

Udine – príjemné mesto, v ktorom sa počas výletu možno zastaviť pri viacerých pamiatkach a zaujímavostiach. Hneď na hlavnom námestí – piazza Libertá (Námestie Slobody) sa okrem viacerých architektonických pamiatok (stará radnica z 15.storočia - Loggia del Lionello, či Loggia di San Giovanni zo 16.sotoročia) nachádza aj pamätník venovaný starovekému Rímu, korintské stĺpy a sochy titanov a viacero fontán. Schody z námestia vedú k hradu. Za zmienku stojí aj botanická záhrada Orto Botanico Friulano

Trieste (Terst)– prímorské mesto s významnou kultúrnou - literárnou históriou (v minulosti bolo považované za jedno z centier európskeho literárneho diania, kde pôsobili velikáni ako napr. James Joyce, Rainer Maria Rilke a i.). Z kultúrnych pamiatok určite stojí za povšimnutie hrad a katedrála San Giusto, zámok Miramare, zvyšky starovekého rímskeho divadla a baziliky a i.

Benátky - vzdialené 135 km, kráľovná Jadranu, mesto vody, svetiel, kanálov a palácov, súčasť zoznamu svetového dedičstva UNESCO, možnosť plavby na preslávených benátskych gondolách po preslávenom Canale Grande, nespočetné množstvo historických pamiatok (napr. Basilica di San Marco, Chiesa Di Santa Maria Gloriosa Dei Frari, Arsenale – sídlo Benátskeho bienále, židovská štvrť Ghetto) a kultúrnych ustanovizní (múzeá, galérie)

Stručný popis

Grado, nazývané tiež ostrovom slnka je skutočne ostrovným strediskom severného Jadranu. Je to prvé prímorské letovisko, ktoré stretneme prichádzajúc smerom zo Slovenska a Rakúska. S pevninou ho prepájajú mosty, samotné Grado pozostáva z niekoľkých mostmi prepojených ostrovov, ďalšie sú roztrúsené po lagúne, v ktorej leží. Pás ostrovčekov sa tiahne až k stredisku Lignano, ktoré je ďalším z plážových stredísk regiónu Friuli Venezia Giulia.

Grado má bohatú históriu. Nie je to len nové umelo vybudované letovisko na účely turizmu. Má krásne malebné historické centrum s viacerými pamiatkami, typické rybárske obydlia a kotviská rybárov aj dovolenkárov. Piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora sú jedinečne orientované priamo na juh - všetky ďalšie strediská na severe tejto časti Talianska už majú pláže orientované východnejšie. Najširšia voľná pláž je na západnej strane Grada bližšie k lagúne, od užšej, ale podstatne dlhšej hlavnej organizovanej pláže je oddelená historickým centrom a prímorskou promenádou.

Na organizovanej pláži je všetko potrebné vybavenie, slnečníky, ležadlá, tiež zóna s animáciami pre aktívnejších dovolenkárov a rodiny s deťmi. Plusmi mestečka sú jeho elegancia, čaro, môžete mať ubytovanie blízko pláže a pritom o pár krokov ďalej večerať v historickom centre na jednej z terás na pešej zóne alebo pochutnať si na rybích špecialitách v trattorii pri prístave. Eleganciu poznať aj na ubytovaní, aj privátne apartmány tu majú dobrú úroveň. Hotely s bazénmi pri pláži v Grade nehľadajte, tých pár čo je v centre a má bazén, ho má vnútorný alebo na streche. Turistické komplexy typu “villaggio” v mnohom zastúpené v iných častiach Benátskej riviéry tu tiež nenájdete, iba v zelenej východnej časti ostrova zvanej Pineta, pár kilometrov od centra, oddelenej neupravovanými úsekmi pláže a trávnatým porastom.

Na spríjemnenie a spestrenie dovolenky je tu menší vodný park, termálne kúpele, ktoré využívajú pre thalasso terapiu more, slnko a piesok, v blízkosti je aj 18-jamkové golfové ihrisko. Pre rekreačných cyklistov môže byť Grado a jeho okolie správna voľba, väčšinou rovinaté trasy so zaujímavosťami, ktoré ponúka aj blízke vnútrozemie. To je plné histórie, archeologických pamiatok z dôb rímskych a dávnejších. Príroda možno nie je na pohľad taká fascinujúca, no je tu množstvo chránených prírodných oblastí so vzácnymi druhmi vtáctva a rýb. Stredisko odporúčame hlavne pre pokojnejšiu letnú dovolenku, aktívnu - no nie hlučnú, milovníkom talianskej kuchyne a typickej atmosféry večerných mestečiek.

Linky, odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost