Výzva pre objaviteľov

Reny Travel, váš partner na cestách do Talianska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Basilicata

Región Basilicata je ešte stále nepoznanou novinkou medzi našimi turistami. Región je prevažne hornatý, na severe sa týči aj vyhasnutá sopka Monte Vulture, krajom preteká viacero riek a prírodnú scenériu dotvárajú aj jazerá. Basilicata má zaujímavú polohu - pobrežím sa dotýka na západe Tyrhénskeho mora a na východe Iónskeho mora. Pláže sú krásne, ešte nie príliš poznačené cestovným ruchom, na tyrhénskom pobreží prevažne skalnaté s malými romantickými plážami a zátokami, na východe piesčité. Hoci v súčasnosti je kraj málo osídlený a vo vnútrozemí nájdete aj celkom opustené miesta. O osídlení svedčia mnohé archeologické nálezy, v 13.st. p.n.l.

mapa Basilicata

Turistický sprievodca

Rozlohou siedmy najmenší a hustotou obyvateľstva dokonca druhý najmenší región Talianska je ešte stále nepoznanou novinkou na našom turistickom trhu. Územie je prevažne hornaté, na severe regiónu Basilicata sa týči vyhasnutá sopka Monte Vulture, krajom preteká viacero riek a prírodnú scenériu dotvárajú jazerá. Basilicata má zaujímavú polohu. Pobrežím sa na západe dotýka Tyrhénskeho mora a na východe Iónskeho mora. Pláže sú krásne, ešte nie príliš poznačené cestovným ruchom, na tyrhénskom pobreží prevažne skalnaté s malými romantickými plážami a zátokami, na východe piesčité.

Fotogaléria

Hoci v súčasnosti je Basilicata málo osídlená a vo vnútrozemí sa nachádzajú aj celkom opustené miesta. V minulosti tomu tak nebolo, región bol obývaný už od čias Paeolitu o čom svedčia mnohé archeologické nálezy. V 13. st. pred našim letopočtom sa sem začali sťahovať „Lyki“ z oblasti Dunaja, po ktorých dostal kraj názov Lucania. Neskôr oblasť kultúrne obohatili aj Gréci, ktorí zakladali mestá v povodí veľkých riek. Najznámejšími sú Metaponto, Heraclea a Posidonia.

Neskôr, v dôsledku ekonomických problémov, nastáva emigrácia obyvateľstva z regiónu Basilicata. Väčšina ľudí sa živí prevažne poľnohospodárstvom, priemysel sa v kraji nerozvinul. Pretrvali však remeslá, hlavne keramika, práca s drevom a textilom a momentálne začínajú byť zaujímavé aj služby spojené s cestovným ruchom. Kraj má dve provincie: Potenza a Matera, každá s patričnou časťou pobrežia a osobitým čarom. Potenza, ktorá je hlavnou provinciou v Basilicata, vlastní časť pobrežia pri Tyrhénskom mori. Matera má prístup k Iónskemu moru a jeho pobrežiu.

Provincia Potenza leží na západe, je to kraj prevažne hornatý s 30km dlhým pobrežím. Mesto Maratea, klenot západného pobrežia, má panoramatickú pozíciu v zálive Policastro na úpätí vrchu Mont San Biagio. Marateu mnohí nazývajú perla Tyrhénskeho mora. Dych berie kombinácia zelene, malých pláží a skalnatých zátok, krištáľová voda. K potápaniu lákajú morské jaskyne. Za povšimnutie tiež stojí kláštor zo 17. storočia zasvetený Sv. Františkovi. Nezabudnuteľným panoramatickým výhľadom z vrchu, na k torom sa týči rozpažená socha Krista, sa ponúka panoráma mesta Maratea.

Vnútrozemie provincie Potenza tvoria nehostinné kopce so stredomorskou vegetáciou, jazerá Monte Cotugno, Pertusillo, Rendina a Monticchio. Siaha sem aj národný park Pollino, ktorý ďalej pokračuje v susednom regióne Calabria.

Provincia Matera je rovnako hornatá ako Potenza. Nachádzajú sa tu dôležité archeologické náleziská z gréckeho obdobia a príjemné nepoškvrnené pláže pre pokojnú dovolenku pri mori. Rovnomenné hlavné mesto provincie je vytesané z kameňa a patrí do svetového dedičstva Unesco. Podzemné jaskyne, stavby prepojené schodmi a množstvo kostolov na ťažko dostupných miestach vytesaných do skál alebo v pôvodných jaskyniach sú lákadlom pre poznávajúcich turistov. Návštevníka ohromí katedrála z bieleho kameňa postavená v románskom štýle. Basilicata však nie je len dovolenka pri mori, celý región láka k pešej a cyklo turistike.

Existuje mnoho cyklotrás, prepojených až do susediacich regiónov Puglia a Calabria. Väčšina z nich sú vhodné pre zdatných i menej zdatných cyklistov. Umožňujú objaviť skryté zákutia tohto kraja, jeho mestá postavené v neuveriteľných formáciách na nehostinných skalách či uprostred lesnej zelene. Aj peší turisti sa môžu vybrať do srdca Basilicata, tzv. „Malých Dolomitov“. Cestou určite vyskúšajte množstvo miestnych špecialít a ochutnajte miestne vína.

Letná dovolenka pri mori

Práve v regióne Basilicata sa nachádzajú ubytovacie zariadenia, ktoré sme doplnili do ponukového katalógu. Medzi prímorské destinácie tohto regiónu patria strediská: Acquafredda | Cersuta | Maratea | Marina di Pistici | Marina di Nova Siri | Metaponto Lido.

Tipy na výlety Basilicata

Grottole - obec zaujímavá blízkosťou množstva vodných tokov, z riek Basento a Bradano. Iste vďaka tomuto faktu toto miesto osídľovali už od nepamäti, známky ľudskej prítomnosti sa zachovali v prehistorických jaskyniach pod mestečkom. Dnes je jeho reputácia založená na umeleckej tradícii rustikálnej keramiky na denné použitie, ktorá sa vypaľuje v peciach vytesaných do skaly. Za povšimnutie stojí kostol San Rocco postavený v románskom štýle s polyptichom (maľby pozostávajúce z viacerých častí) a drevenou sochou Santa Maria la Grotta. Chiesa Caduta (zrútený kostol) sú ruiny bývalej farskej budovy.

Melfi - zaujímavé mesto vo vnútrozemí Basilicaty v blízkosti vyhasnutej sopky Monte Vulture má pozoruhodnú históriu. Hrad Melfi a celé mesto preslávil najobľúbenejší vládca regiónu Federic II., ktorý si tu založil svoj dvor. Po korunovácií v roku 1220 napísal ústavu Melfi, ktorá sa stala základom písomného práva Sicílie a celého južného Talianska až do roku 1819. Dnes je hrad domovom múzea s regionálnymi artefaktmi.

Metaponto - malé mestečko s asi 1000 obyvateľmi je známe vďaka ruinám pôvodného gréckeho mesta Metapontum (napr. Hérinho chrámu), no i ako rodisko Pytagora. Turisticky atraktívna je však najmä 1km dlhá pláž s jemným bielym pieskom.

Nova Siri - mesto s panoramatickou polohou nad zálivom Taranto má tiež bohaté dejiny, ktoré dokumentujú stavby hradu a kostola, či dva rímske kúpele so sírovou vodou, no história mesta siaha až do čias gréckej kolonizácie. Ani tomuto mestu sa však nevyhol dopad ekonomických ťažkostí a následnú migráciu obyvateľstva zmiernil až príliv „dočasných migrantov“ prichádzajúcich na nádherné piesočnaté pláže zálivu.

Policoro - moderné prímorské stredisko s dobre vybavenou plážou sa nachádza uprostred zálivu Taranto. V blízkosti sú pozostatky jednej z pôvodných gréckych usadlostí, Heraclea.

San Mauro Forte - spravte si jednodňový výlet do vnútrozemia a navštívte aj mesto s hradom Torre Nomanna z 11.storočia a benediktínskym kláštorom. Celú pôvodnú dedinu opevnil istý barón a na východnej strane skaly vystaval aj trojposchodovú vežu. Dnes je symbolom mesta a stojí na hlavnom námestí.

Sassi - obydlia vytesané do tvrdej skaly typické pre vnútrozemie Puglie a Basilicaty. Mnohé sú vskutku jaskyňami a len ťažko sa dá predstaviť, že môžu byť reálne obývané. Počas 50-tych rokov to bol aj názor vlády a väčšinu obyvateľstva presťahovala do moderného mesta Matera. Napriek tomu sa obydlia zachovali a navyše neostali neobývané. Do neskorých 80-tych rokoch to bolo síce znakom chudoby, no súčasná miestna správa je viac naklonená turizmu a snaží sa oblasť urobiť obývateľnejšou a atraktívnou pre turistov.

Keďže sa „sassi“ podobajú na niekdajšie obydlia v okolí Jeruzalema, využili túto skutočnosť filmári už v roku 1964, kedy tu Pier Paolo Pasolini natočil film „Evanjelium podľa Sv.Matúša“, dnes je známy hlavne film Mela Gibsona z roku 2004 „Umučenie Krista“. Nenechajte si teda ujsť príležitosť prehliadnuť si toto jedinečné a zaujímavé miesto.

Venosa - v hlbokom vnútrozemí sa nachádza aj toto mestečko, známe vďaka „Abbazia della Trinita“, opátstvu postavenému v 11.storočí, stavba ktorého bola jedným z najväčších projektov Normanov v južnom Taliansku.

Mapa: Mapa Basilicata

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost