Lyžiarsky raj Dolomity

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Trentino - Alto Adige

Suchozemský región Trentino Aldo Adige nájdete na samom severe Talianska. Susedí s Rakúskom, Švajčiarskom a s domácim Venetom a Lombardiou. Tvoria ho dve časti – talianske Trentino a „rakúske“ (resp. nemecky hovoriace) Aldo Adige (Südtirol / Horná Adiža). Región preslávila hlavne malebná príroda, dobré podmienky pre lyžiarov a liečivé pramene. Kľúčovou oblasťou cestovného ruchu regiónu je lyžovanie. Najznámejšie lyžiarske strediská sú Val Gardena, Alta Badia, Madonna di Campiglio či Kronplatz. Ak preferujete kúpeľné pobyty a wellness, potešia Vás vyhľadávané strediská Comano Terme, Levico Terme, Merano, Peio či Rabbi. Či už si vyberiete lyžovanie alebo oddych a regeneráciu tela vo vode, obe môžete dopĺňať rôznymi doplnkovými aktivitami. Odporúčame Vám spoznať tunajšie turistické trasy, cyklistické chodníky, ale aj čisté jazerá a rozprávkový vzduch.

mapa Taliansko - Trentino-Alto Adige

Turistický sprievodca

Región Trentino - Alto Adige má od roku 1992 štatút autonómnej oblasti, jej vzniku predchádzali dejinné politické súvislosti habsburskej monarchie, Tyrolska a Talianska. Región je rozdelený na dve provincie - južné Trentino s hlavným mestom Trento, ktoré bolo dlhé storočia súčasťou habsburskej ríše a severné Alto Adige (nazývané aj južné Tyrolsko - Sudtirol) s hlavným mestom Bolzano. Miestne obyvateľstvo tvoria Tyroláci a Taliani, súžitie týchto dvoch etnických skupín nebolo vždy jednoduché.

Medzi hlavné zdroje príjmov regiónu s nádherným horským prostredím je aj turistický ruch. Dolomiti sú jedinečným geologickým útvarom. Kedysi v triase bola celá oblasť pokrytá teplým plytkým morom, neskôr počas alpského vrásnenia more ustúpilo, okrajové oblasti Álp sa začala dvíhať. V dobe ľadovej bol pôsobením ľadu dotvorený reliéf krajiny do dnešnej podoby. Dolomiti tvoria alpské predhorie, pričom sa nejedná o vyvrelé horniny ako v prípade Álp, Dolomiti sú tvorené sedimentami uhličitanu vápenatého a horečnatého, teda telami fosilizovaných morských živočíchov z dôb, kedy sa oblasť nachádzala pod morom. Hory vytvárajú nádherné kolmé lomy obrovských plôch charakteristickej hnedej farby. Ich usporiadanie reliéf a nadmorská výška vytvorili vhodné podmienky pre budovanie lyžiarskych areálov.

Región patrí k najúspešnejším turistickým destináciám v Taliansku, keď ho v zimnej sezóne zaplavujú turisti-lyžiari. Známe Talianske Dolomiti ponúkajú množstvo kvalitných lyžiarskych stredísk, ktoré sa podľa pôsobnosti oblastných skipassov rozdeľujú sa do 2 veľkých zoskupení - Dolomiti Superski a Skirama Dolomiti. Medzi najznámejšie lyžiarske strediská patria:

Významnou turistickou destináciou je aj jazero Garda, ktorého západné pobrežie leží práve v regióne Trentino (východné pobrežie je v regióne Veneto. Viac o oblasti na Lago di Garda.

Lyžovanie

VAL GARDENA so susedným Alpe di Siuse tvoria päťhviezdové lyžiarske stredisko, ktoré je vzdialené z Bratislavy 690 km. Je známe nielen vďaka pretekom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Patrí k najvyhľadávanejším v talianskych Dolomitoch. Val Gardena so strediskami Wolkenstein, Selva Gardena, Ortisei, Santa Cristina, Plan de Gralba. Má okolo 175 km prvotriednych zjazdoviek, prekrásne scenérie Dolomitov.

Je súčasťou známeho lyžiarského okruhu Sella Ronda (spolu cez 200 km zjazdoviek). Moderné prepravné zariadenia patria k svetovej špičke. Po celú sezónu sú lyžiarske trate vynikajúco upravované, perfektné ubytovacie zariadenia, k tomu množstvo obchodov, kaviarničiek, cukrární, reštaurácií. To dáva Val Gardene punc svetového strediska.

VAL DI FIEMME / Obereggen - patrí medzi najobľúbenejšie lyžiarske strediská v Taliansku. Ponúka lyžiarske terény všetkých náročností, v správnom pomere - pre začiatočníkov a malé deti, ako aj terény pre najpokročilejších lyžiarov, sa nachádzajú v nadmorskej výške od 860 do 2.415 m n.m. Nájdete tu 8 lyžiarskych areálov: Ski Center Latemar, Ski Area Alpe Lusia, Alpe Cermis, Passo Rolle, Lavazé, Oclini, Nova Ponente a Monte S.Pietro s 98% zasnežovaných lyžiarskych tratí, najmodernejšie prepravné zariadenia, upravené trate, možnosť kombinovaných skipasov.

Servis dopĺňajú skibusová doprava v rámci skipasu, množstvo bežeckých tratí, nočné lyžovanie v Obereggene, bazény, korčuľovanie, Aprés Ski, reštaurácie, bary, kaviarne a diskotéky. Mestečká Cavalese, Predazzo, Castello di Fiemme, Ziano, Panchia a.i. ponúkajú dostatok ubytovania všetkých kategórií pre návštevníkov tohto strediska.

VAL DI FASSA E CAREZZA patrí k najnavštevovanejším lyžiarskym strediskám v Dolomitoch. Nachádza sa v ich centre Dolomitov. Mestečká Moena, Campitello a Canazei poskytujú ubytovanie zimným návštevníkom. V údolí je 120 km zjazdoviek, lyžiarske stredisko je prepojené so susednými strediskami Arabba a Val Gardena. Je súčasťou známeho lyžiarského okruhu Sella Ronda (spolu cez 200 km zjazdoviek). Dobré spojenie na zjazdovky - miestny skibus.

Hlavný areál Belvedere-Rodella má 40 km zjazdových tratí, Alba di Canazei a jej krásna čierna zjazdovka, pre rodiny ideálne Buffaure a Catinaccio, kde vás možno stretne aj Alberto Tomba. Kapacita strediska je vyše 75.000 osôb za hodinu. Lyžovanie Val di Fasa patrí k top lyžiarskym zážitkom pre začiatočníkov a deti aj zdatných majstrov lyží.

SELLA RONDA - nezabudnuteľným zážitkom pre každého rekreačného lyžiara je zlyžovanie bieleho kolotoča Sella Ronda, ktorý obklopuje horský masív Gruppo del Sella (3.150 m.n.m) a spája 4 svetoznáme lyžiarske strediská: Val Gardena-Alpe di Siusi, Alta Badia, Val di Fassa a Arabba-Marmolada. Celková dĺžka zjazdoviek týchto štyroch spojených stredísk činí 487 km (bez použitia skibusu teda "na lyžiach" je prepojených 350 km zjazdoviek).

Skipas Dolomiti Superski je celoplošný skipas, ktorý platí vo všetkých strediskách neobmedzene, je platný aj na absolvovanie okruhu Sella Ronda. Okruh je možné absolvovať v oboch smeroch, t.j. v smere hodinových ručičiek aj proti smeru hod. ručičiek. Oranžová trasa lyžovanie v smere hodinových ručičiek (celková dĺžka zjazdoviek 41,8 km, prekonané prevýšenie 8.012m, 10 zjazdových tratí, 4 kabinky, 6 sedačiek, 1 vlek). Zelená trasa lyžovanie proti smeru hodinových ručičiek (celková dĺžka zjazdoviek 38,8 km, prekonané prevýšenie 7.717m, 13 zjazdových tratí, 4 kabinky, 11 sedačiek). Zelená trasa je ľahšia, kratšia, ale pre vyšší počet lanoviek časovo náročnejšia. Na lyžovanie Sella Rondy je potrebné vyčleniť celý deň. Nastúpiť na okruh možno v ktoromkoľvek z uvedených stredísk Val Gardena-Alpe di Siusi, Alta Badia, Val di Fassa a Arabba-Marmolada.

MADONNA di CAMPIGLIO je prestížne a najznámejšie zimné lyžiarske stredisko v Taliansku, v údolí Val Rendena. Nájdete tu perfektný servis, lyžiarske trate všetkých náročností ako aj zjazdovky pre milovníkov snowboardingu a lyžovania vo voľnom teréne. 17 lyžiarskych škôl s takmer 150-mi inštruktormi, kde vás naučia všetko čo súvisí s témou lyžovanie. V Madonna di Campiglio sa koná kompletný program svetového pohára vo všetkých zimných disciplínach.

Stredisko disponuje viac ako 70 km (spolu s prepojením do Folgaridy, Marilevy viac ako 120km) lyžiarskych tratí, z toho 60% je umelo zasnežovaných, 15 lanoviek a 7 vlekov s prepravnou kapacitou 31.500 osôb za hodinu. Lyžovačka v Madonna di Campiglio patrí medzi najlepšie zážitky, aké môžete na lyžiach poznať, nečudo že tu stretnete množstvo svetoznámych celebrít.

FOLGARIDA - MARILLEVA Lyžiarske stredisko leží medzi horskými masívmi Dolomiti di Brenta, Adamello a Ortlerskými Alpami. Strediská prispôsobené pre lyžovanie tu vznikli v 70. rokoch podľa francúzskeho vzoru s obrovskými hotelovými komplexami. V lyžiarskom areáli pretkanom sedačkami a kabínkami prevládajú ľahké zjazdovky, ale vo Folgaride si vyberú aj náročnejší lyžiari. Atraktivitu strediska okrem krásnej prírody zvyšuje prepojenie s Madonna di Campiglio, kam môžete dolyžovať bez vyzutia lyží. Nutný je skipas Superskirama.

Hlavným nástupným miestom na lyžovanie je Marilleva (900 m.n.m.) odkial sa dostanete kabinkou na zjazdovky s prevažne severne orientovanými svahmi. Umelo zasnežovaných 91% tratí garantuje kvalitné snehové podmienky. Bohatý výber lyžiarskych tratí s celkovou dĺžkou takmer 40 km, 15 lanoviek a 5 vlekov. Nepopierateľnou výhodou je prepojenie „na lyžiach“ so strediskom Madonna di Campiglio a Folgarida, tri sektory tak ponúkajú dostatok lyžiarskej zábavy na týždňový pobyt.

TONALE / PONTE DI LEGNO / PRESENA lyžiarske stredisko ideálne pre všetkých, hlavne pre rodiny s deťmi, ktorí hľadajú zjazdové trate všetkých náročností s garanciou snehu. Viac ako 70 km lyžiarskych tratí z ktorých je polovica umelo zasnežovaných, 25 vlekov a lanoviek. Ponte di Legno je menšie lyžiarske stredisko so severnými svahmi a lyžiarskymi traťami vyšších obtiažností, ľadovec Presena garantuje kvalitné lyžovanie až do nadmorskej výšky 3.016 m aj v okrajových termínoch zimnej sezóny. Výborné podmienky pre extrémne lyžovanie, skialpinismus, lyžovanie vo voľnom teréne. Tonale ponúka široké nezalesnené pláne, prevažne zaliate slnkom na ideálnu rodinnú lyžovačku.

Mapa: Mapa Trentino

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost