Čarokrásne pláže

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Kalábria

Región Kalábria sa teší vysokej popularite u slovenských turistov, hoci vzdialenosť zo strednej Európy je väčšia než k Benátskemu zálivu na severe, to, čo na Vás čaká v Calabrii na severe nenájdete: krajina tisícich prekvapení s krištáľovo čistým morom, príjemnými plážami a romantickým nádychom. Stojí za to absolvovať dlhšiu cestu autobusom (takmer do všetkých publikovaných stredísk zaisťujeme autobusovú dopravu), alebo si prejsť celé Taliansko autom a cestou sa možno zastaviť v niektorom z mnohých zaujímavých miest, alebo skombinovať pobyt s ďalšou týždňovou zastávkou napr. na Palmovej riviére či v Toskánsku. Kto sa chce na kalábrijský polostrov dopraviť letecky, môže využiť letisko v Lamezia Terme.

mapa Kalábria

Turistický sprievodca

Najjužnejšia časť Apeninského polostrova s krásnou prírodou a prevažne hornatou krajinou, s čistým morom a atraktívnymi plážami, to je horúca Kalábria. Turistami bola objavená až pred niekoľkými desaťročiami, preto sú jej krajina a prírodné scenérie takmer nedotknuté. Výraznejší nárast turistov v oblasti prišiel po tom, čo miestny rybári objavili na pobreží Riace v 80-tych rokoch dve bronzové sochy otrokov zo začiatku helénskej doby. Dnes sú vystavené v hlavnom meste regiónu Reggio di Calabria v Museo Nazionale della Magna Grecia. Sochy „Bronzi di Riace“ už samozrejme nie sú jediným, čo sa ponúka k obdivu a láka turistov.

Kalábria má bohatú históriu, nájdete tu pozostatky gréckeho osídlenia: hlavné mesto bolo druhým v poradí po meste Cuma, ktoré Gréci založili. Oblasť mala prívlastok aj „Magna Grecia“ vďaka kolonizácii, najmä od mesta Crotone na pobreží Iónskeho mora smerom na sever. Ďalšie vplyvy cudzích kultúr prišli tiež z východu, konkrétne v podobe albánskych usadlostí, ktoré tu utekajúci Albánci zakladali od 15.storočia.

Špička talianskej čižmy je obmývaná dvoma morami: na východnej časti Iónskym a na západnej Tyrhénskym. V našom tohtoročnom katalógu si môžete vybrať zo stredísk na oboch stranách 800km dlhého pobrežia Kalábrie. Hoci vzdialenosť zo strednej Európy je väčšia než k Benátskemu zálivu na severe, to, čo na Vás čaká v Calabrii na severe nenájdete: krajina tisícich prekvapení s krištáľovo čistým morom, príjemnými plážami a romantickým nádychom. Stojí za to absolvovať dlhšiu cestu autobusom (takmer do všetkých publikovaných stredísk zaisťujeme autobusovú dopravu), alebo si prejsť celé Taliansko autom a cestou sa možno zastaviť v niektorom z mnohých zaujímavých miest, či skombinovať pobyt s inou týždňovou zastávkou napríklad na Palmovej riviére či v Toskánsku.

Kto sa chce na kalábrijský polostrov dopraviť letecky, môže využiť letisko v Lamezia Terme v strede regiónu alebo v Reggio di Calabria. Sem vedie aj železnica z Neapola. Z Reggio je to už na skok na Sicíliu (priama lodná linka do Messiny). Aj mnohý naši klienti využívajú možnosť autom prejsť nielen kalábrijskú krajinu, ale – keď už sú tu dole – previesť sa na Sicíliu a spraviť si výlet hoci aj na sopku Etna.

Ubytovacie možnosti sú pestré a keď si prejdete ceny apartmánového ubytovania, možno Vás až zarazí cenová dostupnosť. Na základe informácii od našich klientov z minulých rokov je cenová výhodnosť charakteristická aj pre miestne nákupné centrá. Nie je ich veľa, predsa len je ešte infraštruktúra v tomto regióne nie veľmi rozvinutá, no ak máte k dispozícii vlastné auto (alebo si na mieste požičiate) a nerobí Vám problém sa previesť pár kilometrov, pri individuálnom stravovaní môžete nakúpiť až 70% produktov lacnejšie než u nás. Ak ale nemáte k dispozícii vlastné auto, na verejnú dopravu sa príliš nespoliehajte – buď vyskúšajte železničné spojenie medzi strediskami, alebo si vyberte komplex, ktorý sa nachádza priamo v stredisku, či poskytuje komplexné služby. Bližšie informácie uvádzame pri jednotlivých ubytovacích zariadeniach.

Letná dovolenka pri mori

Vďaka svojej geografickej polohe je Kalábria obmývaná dvoma moriami. Ponúka teda aj množstvo prímorských mestečiek a letovísk, ktoré sa stali obľúbenými destináciami na dovolenku pri mori:

Badolato | Botricello | Briatico | Capo Vaticano | Cariati Marina | Cirella | Copanello | Diamante | Guardavalle Marina | Mandaroriccio Mare | Marina di Zambrone | Marinella ci Cutro | Montepaone | Parghelia | Pizzo Calabro | Praia a Mare | Ricadi | Sangineto Lido | Santa Maria del Cedro | Scalea | Selia Marina | Sibari | Simeri Mare | Tropea

Destinácie a tipy na výlety

PRAIA A MARE je moderné turistické mestečko, ktoré sa nachádza v severnej časti Kalábrie na Tyrhénskom pobreží. Jedna časť mestečka je obklopená morom a druhá časť je chránená horami. Čierna pieskovo - kamienková pláž vulkanického pôvodu vedie pozdĺž celého mestečka a je dlhá 5km. Dominantou mestečka je ostrov Dino, známy svojimi jaskyňami, najmä Azúrová a Levia jaskyňa. V Praia a Mare je jeden z najväčších Aquaparkov v južnom Taliansku. Každý štvrtok sú v mestečku veľké trhy.

SAN NICOLA ARCELLA je malé antické mestečko ležiace nad morom. Ponúka prekrásny pohľad na pobrežie s mnohými zátokami a na ostrov Dino. Mestečko je vhodné pre tých, ktorí chcú stráviť pokojnú dovolenku na malých piesočnatých a kamienkových plážach ohraničených vysokými skalnatými útesmi.

SCALEA je jedno z najväčších a najstarších mestečiek v oblasti Riviera dei Cedri. Scalea je rozdelená na dve časti: Scalea Vecchia - stará časť mesta, ktorá sa rozprestiera na kopci so starým normanským hradom, starobylou obrannou vežou Talao, ktorá bola vybudovaná na obranu proti pirátom, úzkymi uličkami a kostolmi a Scalea Nuova - nová časť s množstvom hotelov, obchodov (supermarket Interspar), barov, kaviarní, diskoték a ďalších kultúrnych a športových zariadení. Každý pondelok v dopoludňajších hodinách sa v meste konajú trhy, čerstvé ovocie a zeleninu si však môžete zadovážiť každý deň. Z mestečka je tiež výhľad na Apeniny s drobnými horskými dedinkami. Národným parkom Pollino v tejto oblasti preteká rieka Lao, kde môžete vyskúšať rafting na divokej vode.

SANTA MARIA DEL CEDRO stredisko na pobreží Tyrhénskeho mora je zaujímavým turistickým strediskom: pláž s jemným i hrubším štrkom s možnosťami vodných športov, v pozadí dotvárajú scenériu vysoké vrchy. Hoci dnes je skôr pokojným mestečkom, v minulosti malo obrovský význam o čom svedčia vykopávky v okolí. Len nedávno boli objavené ruiny pevnosti, ktoré svojou rozlohou pripomínajú Pompeje. Významné je aj pestovanie plodiny Cedro, ktorá sa používa na výrobu parfémov a exportuje sa do celého sveta.

TROPEA je jedno z najnavštevovanejších miest Kalábrie, ktoré leží na rozhraní zálivu Sv. Eufemia a Gioia Tauro. Právom je tiež nazývaná „perlou Kalábrie“. Z obdobia grécko-románskej doby sa zachovalo množstvo historických pamiatok ako napr. normanská katedrála z 11.st., kostol Sv. Márie, vybudovaný na skalnatom útese, kostol Sv. Františka z Assisi a množstvo ďalších kostolov, kaplniek a palácov, ktoré spolu s úzkymi uličkami dotvárajú kolorit mestečka Tropea. Dovolenka a jej atmosféra je umocňovaná aj množstvom zábavných podnikov, diskoték a reštaurácií s regionálnymi špecialitami a v neposlednom rade čistým morom a plážami s bielym pieskom, ktoré spestrujú skalnaté útesy. Stredisko Ricadi je asi 7km od centra Tropei, je pokojnejšie a tiež má nádhernú pláž s bielym pieskom.

CAPO VATICANO a Parghelia tvoria čo do pobrežia nádhernú časť s kľukatou cestou, nezabudnuteľnými plážami, zaujímavými skalnatými formáciami a krištáľovou vodou, ktorej dali Taliani prívlastok „pescoso“ (plný rýb). Ak si chcete spestriť pobyt výletom, choďte pozrieť košikárov v mestečkách Spilinga alebo Caroniti, odkiaľ je na celý výbežok Capo Vaticano krásny výhľad.

BADOLATO, Guardavalle, Montepaone a Cariati Marina sú mestečká na pobreží Iónskeho mora. Historické mestečká v oblasti dýchajú nezameniteľnou atmosférou a ponúkajú krásne výhľady na okolitú krajinu.

Mapa: Mapa Kalábria

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost