Karibik Stredomoria

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Sardínia

Región Sardínia je známy aj pod názvom „Karibik stredomoria“ - je to čarovný ostrov Sardegna (Sardínia) s prekrásnym azúrovým morom, nezničenou prírodou, nádhernými piesočnatými plážami a členitým pobrežím. Sardínia je druhým najväčším ostrovom Talianska a patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Počas dovolenky si môžete pozrieť najstaršie archeologické pamiatky datované až do roku 1700 pred našim letopočtom. Pozostatkami sardínskej histórie sú nuraghi - vežové stavby z kameňa kužeľovitého tvaru. Hoci pri pohľade na nádherné pláže a čisté prírodné prostredie človeku stačí predstava relaxu na ležadle v piesku, ostrov je výborne vybavený pre všetky vodné športy.

mapa Sardínia

Turistický sprievodca

Slávny taliansky ostrov Sardínia turisti s obľubou nazývajú „Karibik stredomoria“. Tento prívlastok získal čarovný ostrov Sardínia (Sardegna) s prekrásnym azúrovým morom, nezničenou prírodou, nádhernými piesočnatými plážami a členitým pobrežím už začiatkom minulého storočia kedy sa stal alternujúcim prostredím ku Karibiku pre filmárov.

Sardínia je druhým najväčším ostrovom Talianska a patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Počas dovolenky si môžete pozrieť najstaršie archeologické pamiatky datované až do roku 1700 pred našim letopočtom. Pozostatkami sardínskej histórie sú nuraghi - vežové stavby z kameňa kužeľovitého tvaru.

Hoci pri pohľade na nádherné pláže a čisté prírodné prostredie človeku stačí predstava relaxu na ležadle v piesku, ostrov je výborne vybavený aj pre najrozličnejšie druhy vodných športov a potápania. Vo väčšine stredísk si môžete požičať rôzne vodné plavidlá, je tu i mnoho potápačských škôl či škôl windsurfingu. Na súši si pobyt spríjemníte golfom a rôznymi wellness procedúrami.

Atraktívna je aj príjemná mierna klíma ostrova, ktorá umožňuje dovolenkovať počas dlhej sezóny. Najlepšie sa na Sardíniu dopravíte trajektami z Janova, Livorna a Civitavecchia. Cesta trajektom trvá približne 8 - 10 hodín. Letiská sa nachádzajú v Cagliari, Olbia a Alghero. Pri ceste lietadlom, loďou, alebo kombinovane môžeme zabezpečiť transfer (odvoz) z letiska či prístavu do miesta dovolenky.

Hoci Sardíniu vníma mnoho našich klientov ešte ako nedosiahnuteľný sen, nemusí tomu tak byť. Nenechajte sa odradiť dlhšou cestou. To, čo ponúka tento jedinečný ostrov, mnohonásobne vynahradí zopár hodín strávených cestovaním. Rovnako ani dojem, že Sardegna je cenovo nedostupná nižším príjmovým kategóriám nie je celkom opodstatnený. Nádherou oplýva celé pobrežie ostrova a tak sa nemusíte vybrať do najluxusnejších stredísk a oblastí. Možná je aj dovolenka v anonymnom apartmáne napríklad na pobreží Costa Rei.

Pre návštevníkov, ktorí uprednostnia zabezpečenie všetkých služieb na jednom mieste, odporúčame zvoliť niektorý z komplexov, ktoré sú vybavené reštauráciami, bazénmi a športovými zariadeniami či wellnessom. Uvedené komplexy isto uspokoja aj rodiny s deťmi, keďže sú pripravené aj množstvom zariadení a programu pre deti. Náročná klientela si zvolí niektorý z luxusných hotelov, alebo prenajme luxusnú vilu na samote, prípadne jachtu. Sardínia jednoducho ponúka strávenie nezabudnuteľnej dovolenky pre všetky vekové aj príjmové kategórie.

Doprava na ostrov

Na ostrov Sardínia je možné dostať sa letecky alebo autom a trajektom. Ostrov má 3 hlavné letiská: Olbia v severovýchodnej časti, Cagliari v juhovýchodnej časti a Alghero v severozápadnej časti ostrova. Zo Slovenska, resp. blízkych letísk je spravidla najlepšie letecké spojenie na letisko Olbia (priame lety z Viedne) a na letisko Alghero, kam priamo lietajú nízkonákladové spoločnosti, aj z Bratislavy. Do Cagliari je možné väčšinou letieť s jedným prestupom. S dobrým predstihom je možné zabezpečiť letenky v priaznivých cenách od cca € 100 - 200 /osoba vrátane poplatkov, čím bližšie k termínu, tým je cena vyššia. Nakoľko v posledných rokoch stúpa záujem o "bezpečné" európske destinácie a Sardínia je naviac dlhé roky považovaná za Karibik Stredomoria, letenky sú rýchlo vypredané, resp. cena dostupných letov na poslednú chvíľu vyjde aj € 400 - 600 /letenka.

Vzhľadom na charakter ostrova odporúčame po prílete prenajať si auto rovno na letisku. Sardínia ponúka množstvo zaujímavých miest na výlety, pobrežie je členité a rôznorodé, každý deň sa dá ísť na inú nádhernú pláž... Ubytovania v blízkosti pláže sú často ďalej od centier väčších dediniek a mestečiek a preto je auto praktické hlavne pri ubytovaní v apartmánoch, vilkách a rezidenciách bez stravy. Pre klientov, ktorí si prajú oddychovať najmä pri krásnej pláži v hotelovom rezorte a mimo neho sa nepotrebujú denne pohybovať, zabezpečíme privátny transfer (taxi) z letiska do hotela / rezortu. Na jednorázové výlety do okolia rezortu je bežne možné zariadiť prenájom auta, skútra, bicyklov alebo jachty priamo v rezorte.

Z blízkych krajín využívame pri doprave na Sardíniu často vlastné auto. Do prístavov na pobreží Talianska je to z Bratislavy cca 1.000km a cestu sa oplatí spestriť si zastávkou pri jazere Lago di Garda, na toskánskom vidieku ochutnávkou vína a miestnych špecialít, pri nádhernom pobreží Ligúrie v Cinque Terre zaradenom do zoznamu UNESCO, v obrovskom akváriu a námornom múzeu v Janove alebo aj v Ríme, hlavnom meste Talianska. Na Sardíniu premávajú trajekty z pevninských prístavov: Livorno (Toskánsko), Janov (Ligúria) a Civitavecchia (Lazio) a denné aj z : Piombino (Toskánsko). Dopravu zabezpečujú lodné spoločnosti Moby Lines, Tirrenia či Corsica Ferries. Príjazd na ostrov je do hlavných prístavov Olbia (severovýchod), Cagliari (juhovýchod) a Porto Torres (severozápad), prípadne ešte Santa Teresa Gallura na severe ostrova. Trajekty na Sardíniu premávajú denné aj nočné. Preprava nočným trajektom trvá o čosi dlhšie, asi 8 hodín trasa Livorno - Olbia, cca 12 hodín trasa Janov - Olbia. Je komfortným riešením aj pre vodičov, ktorí si v prenajatej kajute na palube môžu pospať. Cena za prepravu sa mení jednak v závislosti od obsadenosti (čím bližšie k termínu a čím obsadenejší trajekt, tým vyššia cena) a závisí tiež od: lodnej spoločnosti, času prepravy, termínu v rámci sezóny, typu / rozmerov vozidla, zloženia cestujúcich (vek detí). Príplatky sú za: rezervované sedadlo (sklápacie, pohodlnnejšie), kajutu - 2-4-miestnu, orientovanú dovnútra alebo von s oknom. V základnej cene za prepravu trajektom je miesto na palube, kde sa dá posedieť si v osobných priestoroch či baroch, reštaurácii.

Tipy na výlety - Taliansko / Sardínia

COSTA REI je nádherná oblasť juhovýchodnej Sardínie, obmývaná priezračne čistým Tyrhénskym morom. Táto časť ostrova sa v minulosti nazývala Sarrabus a vyznačuje sa zvláštnymi prírodnými úkazmi ako sú skupiny veľkých kamenných útvarov s astrálnou tematikou. Najznámejšie sú Piscina Rei a Pranu Mateddu. Costa Rei je miesto pre ničím nerušenú dovolenku.

SANTA MARGHERITA DI PULA je vyhľadávaný cieľ dovolenkárov vzdialený len 7km od známeho letoviska Pula. Hotely a komplexy apartmánov sú umiestnené v tesnej blízkostí pláží obklopené zeleňou. Blízko Puly je výbežok, polostrovček Capo di Pula, vyhľadávaný predovšetkým archeológmi. Veľký ohlas si získalo aj miestne 18 jamkové golfové ihrisko Is Molas, kde sa usporadúvajú i medzinárodné turnaje. Hlavné mesto Cagliari vzdialené len 35 km má nielen letisko a prístav, no ponúka pamiatky ako rímsky amfiteáter a pohrebisko, katedrála či národné archeologické múzeum.

VILLASIMIUS 54 km východne od Cagliari založili toto mesto už Púni. Známe je nádhernými scenériami a prímorským biotopom, ktorý sa stal súčasťou prírodnej rezervácie. Mesto má i významné medzinárodné centrum experimentálneho umenia, z pamiatok si pozriete v okolí množstvo aragonských veží, rímske pohrebiská, nálezisko púnskeho kultu a archeologické múzeum s oddeleniami mora, teritória, vrakov lodí a pohrebísk. Z významných podujatí možno zhliadnete procesiu vedúcu k moru, Sagra della Madonna del Naufrago, ktorá sa koná druhú júlovú nedeľu.

OROSEI asi jedno z najúchvatnejších pobreží stredomoria, kde čisté priehľadné more hýriace azúrovými farbami obmýva biele pláže obklopené úžasnými útesmi. Oblasť nie náhodou vyhľadávajú aj adrenalínový horolezci. V meste je množstvo historických pamiatok, napríklad jedinečná posvätná studňa Sa Linnarta.

CAPO CERASO len niekoľko minút jazdy južne od Olbie na panoramatickom výbežku nad morom s komplexnými službami a nezabudnuteľnými plážami zaručia skvelú dovolenku. Za históriou sa choďte pozrieť do najstaršieho mesta oblasti, Olbie, založeného už civilizáciou Nuragi. Okrem historického centra je tu však aj mnoho obchodov a malých reštaurácii.

GOLFO MARINELLA južne od Costa Smeralda sa rozprestiera ďalší zo sardínskych skvostov. Výhodou je blízkosť letiska a prístavu v Olbii, preto je aj našim klientom dobre prístupné. Pobrežie je dlhé 52km a ničím nezaostáva za krásami ostatných kútov ostrova, nájdete tu množstvo zátok, malých prístavov a turistické strediská, v ktorých Vám nebude nič chýbať k stráveniu nezabudnuteľnej dovolenky.

PORTO CERVO je známe milionárske letovisko na Costa Smeralda. Nájdete tu butiky, prepychové hotely a nočné kluby, kde môžete stretnúť aj Naomi Campbell alebo Heidi Klum. Pochopiteľne, na tento fakt treba pripraviť aj svoju peňaženku. Navštívte ostrov La Maddalena a Caprera, kam sa dostanete pravidelnou lodnou dopravou z Palau.

BAIA SARDINIA sa nachádza na známom pobreží Costa Smeralda na severovýchode ostrova. Stredisko známe i ako „vodný park“ ponúka kompletné vyžitie: tenis, kanoe, windsurfing či scuba diving, žije aj nočným životom diskoték a večerných trhov s ponukou tradičných suvenírov, takmer každý deň sú v meste tance, divadelné vystúpenia a spevy. Spravte si výlet do Colle Battistone a pozrite žulové sochy, alebo maják na výbežku Capo Ferro.

SANTA TERESA DI GALLURA severne od Costa Smeralda na severovýchodnom cípe ostrova mala po stáročia významnú strategickú polohu z námorného hľadiska, preto sa v oblasti zachovalo aj mnoho historických pamiatok, ako kostol Sv.Vittoria, veža Longosardo či Palazzo Comunale. Dnes vyniká nespočetným množstvom bielych pláží s jemným pieskom a dych berúcim pobrežím, no i prístavom s barmi, obchodmi a reštauráciami.

COSTA PARADISO, Isola Rossa a Badesi na severnom pobreží Sardínie medzi Castelsardo a Santa Teressa di Gallura je oblasť známa panoramatickou hornatou scenériou, ktorá sa prudko zvažuje k bielym piesočnatým plážam a čistému krištáľovému moru. V oblasti sú drobné pobrežné komunity v blízkosti malých miest a dediniek, ktoré v sebe kombinujú tradičný ostrovný štýl s moderným turistickým vybavením.

Mapa: Mapa Sardínia

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost