Brána juhu Talianska

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Molise

Región Molise len okrajovo objavila priekopnícka kategória turistov milujúcich Taliansko. Neznáme Molise tak zaznamenáva rastúci záujem turistov zo okolitých krajín. Spolu s regiónom Abruzzo tvoril tento kraj do roku 1963 jeden región: Abruzzi. Nadväzuje na svojho suseda geograficky aj historicky. Molise s rozlohou menej ako 550m2 tvorí tenký hornatý pás, husto zalesnený a popretkávaný dobre zachovanými zámkami, ktoré patria k svetovému dedičstvu Unesco. Campomarino - stredisko so širokou piesčitou plážou leží uprostred olivovníkov a ponúka výhľady na údolie Biferno aj Tremitské ostrovy. Jeho starobylý pôvod potvrdzujú aj bronzové predmety zo 6.st. pred Kristom.

mapa Molise

Turistický sprievodca

Turistická klientela sa začína pozvoľna zoznamovať s oblasťou Molise. Zatiaľ neobjavený región zaznamenáva rastúci záujem návštevníkov zo Slovenska. Spolu s regiónom Abruzzo tvorili až do roku 1963 jeden región - Abruzzi. Molise preto nadväzuje na jeho tradície a so svojim susedom má veľa podobného nielen geograficky a historicky. Molise s rozlohou menej ako 4.500 km 2 tvorí tenký hornatý pás, husto zalesnený a popretkávaný dobre zachovalými zámkami. Vytvára pomyselný most, prepájajúci dve rôzne kultúry - severnú a južanskú.

Mnoho historických pamiatok patrí pod ochranu svetového dedičstva Unesco. Poľnohospodárstvo je tu prevažujúcim spôsobom obživy miestneho obyvateľstva. Krajina sa nachádza v seizmicky aktívnej zóne, postihujú ju pomerne časté otrasy pôdy. Tento prírodný faktor vo veľkej miere ovplyvnil výzor krajiny po architektonickej stránke. Fádny štýl betónových stavieb, ktorý je charakteristický pre stredomorskú architektúru.

Rozlohou a počtom obyvateľov je Molise na predposlednom mieste medzi 20 talianskymi správnymi krajmi, za ním je už len Aosta. V poslednom období sa miestni obyvatelia začali zvýšenou mierou zaujímať o poskytovanie služieb v cestovnom ruchu, ktoré sú na výbornej úrovni. Oplatí sa vyskúšať dovolenku v niektorom z tunajších letovísk. Ich počet nie je veľký, ale budete milo prekvapení ich úrovňou, službami aj prírodným prostredím.

Dovolenkové destinácie

Najzaujímavejšie prímorské destinácie regiónu Molise sú Campomarino Lido, Marina di Montenero, Petacciato Marina a Termoli.

Campomarino - prímorské stredisko so širokou piesčitou plážou leží uprostred olivovníkov a ponúka výhľady na údolie Biferno aj Tremitské ostrovy. Jeho starobylý pôvod potvrdzujú nálezy bronzových predmetov z 6.st. pred n.l. Podľa miestnych legiend sa tu usadil slávny grécky bojovník Diomedes, vracajúci sa z Trójskej vojny, zobral si za ženu dcéru miestneho kráľa. Je pochovaný na blízkych Tremitských ostrovoch. Viditeľný vplyv albánskej kultúry počuteľný vo zvláštnom talianskom dialekte.

Termoli - aj keď je v lete plné turistov má príjemnú kľudnú atmosféru. V okolí letoviska sa nachádzajú pekné piesočnaté pláže, prehliadka katedrály a miestneho hradu zaberie niekoľko hodín, zbytok času sa oddávate príjemnému leňošeniu, pre neposedných je lákadlom nasadnúť na trajekt a vydať sa spolu s húfmi turistov na prehliadku neďalekých ostrovov - súostrovie Tremiti sa nachádza 35 km severne nad Gargánom a pozostáva zo štyroch ostrovov - Cretaccio, Capraia, San Nicola, San Domino (zoradené od najmenšieho). Lode pristávajú vždy na inom z ostrovov, preto sa na presun medzi nimi používajú miestne taxi-loďky (za nepatrný poplatok).

Na San Nicola bol vybudovaný kláštor a chrám, ktorý sa neskôr využíval ako väzenie, bol lepšie chrániteľný pred vpádmi pirátov, preto slúžil ako správny ostrov. Naopak San Domino zabezpečoval v minulosti pestovanie potravín pre obyvateľov ostrovov, dnes sa tu nachádzajú jediné miestne pláže, preto je v mestečku San Domino v lete značný nával rekreantov.

Campobasso - hlavné mesto regiónu má niečo vyše 50.000 obyvateľov, nachádza sa v ňom niekoľko kostolov a múzeum, za návštevu stojí aj neďaleký hrad. Mesto nepatrí k najatraktívnejším, ale je to moderné mesto, ktoré poslúži ako dobrá základňa na cesty za poznávaním okolitej krajiny, histórie a kultúry (Saepinum, Altilia, Sepina). V neďalekých horách Monti del Matese leží horské stredisko Campitello Matese, kde sa môžete venovať aj lyžovaniu.

Tipy na výlety v Molise

Isernia - archelogicky mimoriadne dôležité nálezisko celoeurópskeho významu, kde boli objavené pozostatky pravdepodobne najstaršieho osídlenia v Európe, ktoré sa datuje do obdobia 700.000 rokov do minulosti. Archeológovia v prácach stále pokračujú a vykopané kamenné predmety sú uložené v miestnych múzeách. Severne od Isernie leží Pietrabbondante - ďalšie významné nálezisko histórických pozostatkov. Na západ leží opátstvo Abbazia di San Vincenzo al Volturno - významné benediktínske sídlo z 9.st.

Mapa: Mapa Molise

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost