Srdce Talianska

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Lazio

Región Lazio s hlavným mestom Rím, bohatou históriou, vynikajúcou kuchyňou a prekrásnou krajinou s charakteristickým hornatým reliéfom a vrchmi zvažujúcimi sa do azúrového mora. Poskytuje príležitosti pre všetky druhy turistiky od klasiky, ktorú reprezentuje dovolenkovanie pri mori, cez poznávacie zájazdy s programom história, architektúra veľkomiest až po agroturistiku. Lazio je kraj, ktorý svojou rozlohou v dvadsiatke talianskych regiónov patrí medzi stredne veľké, počtom obyvateľov sa však radí na tretie miesto po Campanii a Lombardii. Charakteristický potomkovia Rimanov sa živia prevažne rybolovom, lákavá je miestna gastronómia a turistický ruch.

mapa Lazio

Turistický sprievodca

Oblasť medzi Apeninami a Tyrhénskym morom, kraj s bohatou históriou, vynikajúcou kuchyňou a prekrásnou krajinou s charakteristickým hornatým reliéfom a vrchmi zvažujúcimi sa do azúrového mora. Poskytuje príležitosti pre všetky druhy turistiky od klasiky, ktorú reprezentuje dovolenkovanie pri mori, cez poznávacie zájazdy s programom história, architektúra veľkomiest až po agroturistiku.

Lazio je kraj, ktorý svojou rozlohou v dvadsiatke talianskych regiónov patrí medzi stredne veľké, počtom obyvateľov sa však radí na tretie miesto po Campanii a Lombardii. Ľudia žijúci v tomto regióne sú charakteristický potomkovia Rimanov. Živí ich prevažne poľnohospodárstvo, rybolov, lákavá gastronómia a turistický ruch.

Hlavné mesto kraja, ale aj celého Talianska, Rím je preslávené úchvatnou históriou, Vatikánom a v neposlednom rade aj futbalom. Zároveň je z celého sveta dobre dostupné leteckou dopravou. Mare di Roma, oblasť kam si chodia more užívať Rimania, zahŕňa pobrežie siahajúce od Lido di Ostia pri Ríme po Nettuno južnejšie pri Anziu v celkovej dĺžke 71km.

Anzio je letovisko vzdialené asi 50km južne od Ríma. Je známe nielen pozostatkami sídla jedného z najkrutejších rímskych cisárov - Nera, ale aj dlhými piesočnatými plážami prerušovanými plochými nízkymi skalami. V Anzio nezabudnite navštíviť preslávenú reštauráciu s rybími špecialitami „Ristorante da Romolo al Porto“. Ak budete mať šťastie, majiteľ - pán kuchár Walter - preslávený svojim umením nielen v Taliansku, Vám osobne pripraví a naservíruje tie najlepšie plody mora aké ste kedy ochutnali.

Ďalšie prímorské letovisko Terracina sa nachádza na juhu regiónu Lazio asi 100km od Ríma a 120km od Neapola s prekrásnymi dlhými piesočnatými plážami. Vhodné na rodinnú dovolenku ale aj cesty za históriou vďaka vynikajúcej polohe medzi Rímom a Neapolom.

Najznámejšie prímorské letoviská regiónu Lazio v abecednom poradí: Anzio | Casalpalocco | Fiano Romano | Ladispoli | Nettuno | Ostia | Sabaudia | Terracina.

Tipy na výlety v Lazio

ROMA - (Rím) hlavné a najnavštevovanejšie mesto Talianska, kolíska európskej civilizácie, kde na Vás architektúra, umenie a história dýcha na každom mieste tohto mesta miest. No vychutnáte si aj tunajší nočný život. Pri potulkách centrom Ríma sa návštevník nestačí kochať. Čo budova, to architektonický skvost, akoby celý Rím stavali umelci. Každá budova tu stojí za povšimnutie. Po hodine putovania zistíte, že sa nachádzate len o dve ulice od miesta odkiaľ ste sa s mapou v ruke vydali za najbližšou z približne stovky zaznačených významných pamiatok tohto veľkomesta. Preto odložíte fotoaparát a pridáte do kroku, aby ste to všetko stihli.

Zakrátko sa dostanete k prvej "veľkej" pamiatke, napr. Španielske schody. Teraz vytiahnite fotoaparát a pridajte sa k fotografujúcemu davu. Ubytujte sa niekde v centre aspoň na dve tri noci, pretože to množstvo pamiatok sa v kratšom čase navštíviť nedá. Tí nedočkavejší môžu celú trasu po pamiatkach Ríma absolvovať autobusom za cenu jednodenného lístka na špeciálnej linke, ktorá premáva po okruhu tých najvýznamnejších pamiatok. Absolvujete tak najhlavnejšie pamiatky Ríma za jeden deň, ale na úkor kvality "z rýchlika".

Odporúčame kompromis - pri každej pamiatke vystúpte, prezrite si ju, nastúpte na ďalší autobus a presuňte sa na ďalšiu zastávku. Tak pokračujte kým vládzete... Najpodivnejšie divadlo aké kedy bolo vybudované, nikdy nebolo dokončené, napriek tomu pretrvalo dodnes. Snáď aby pripomínalo čoho všetkého sú ľudia schopní: Koloseum sa nachádza v centre Ríma na mieste kde je v tesnej blízkosti množstvo historických svedectiev vtedajšej doby. Donedávna bol vstup do ruín arény zdarma, pamiatka si však vyžadovala stále väčšie náklady na udržiavanie a renováciu, preto bol zavedený pred pár rokmi poplatok za vstupné do Kolosea.

Po 20 až 30 minútach vo fronte, ktorá prechádza cez detektor a bezpečnostnú kontrolu sa dostanete k pokladniam, kde za € 11,00 (cena v r.2007) kúpite vstupenku. Prehliadka je naozaj silným zážitkom, hlavne ak si k nej vypočujete kvalifikovaný výklad niektorého z miestnych sprievodcov. V každom divadle sa hovorí o doskách ktoré znamenajú svet. V tomto divadle na to takto asi žiaden účinkujúci nikdy nepomyslel.

Na výstavbu Kolosea dozeral cisár zo svojho obydlia na neďalekej vyvýšenine. Sídlo panovníka nazývané Palatino sa zachovalo na rozľahlom území len ako ruiny. Kedysi práve na tomto mieste vyoral Romulus brázdu a tu bolo postavené prvé mesto štvorcového pôdorysu. Návštevníci so vstupenkou do Kolosea majú vstup aj na Palatino. Prechádzka príjemným parkom medzi píniami a zrúcaninami končí na najvyššom mieste dochovanej stavby, ktoré slúži ako rozhľadňa na Coloseum a Foro Romano.

Archeologickými nálezmi preplnené Foro Romano je oblasť v centre Ríma, ktorú obklopujú Coloseum, Palatino a Campidoglio. Miesto býva vždy plné turistov z celého sveta, ktorí sem prídu osobne pozrieť "Tempio di Antonio e Faustina" (chrám Antónia a Faustini), ktorý dal postaviť cisár Antonius Pius v roku 141 po smrti svojej milovanej manželky Faustiny. Chrám bol po jeho smrti prestavaný a slúžil ako kresťanský kostol. Veľkoleposť rímskej architektúry potvrdzuje Massenziova bazilika, ktorej pozostatky sú viditeľné z diaľky ako tri veľké oblúky. Bola dokončená v 4.storočí.

Obyvateľstvo v hlavnom meste Talianska a regiónu Lazio je v súčasnosti premiešané, pestré, zmes všetkých rás, etník a kultúr. Predsa môžete stretnúť stále dosť "čistokrvných" Rimanov. Sú to ľudia menšieho vzrastu, jemne čokoládovej pleti, čiernych vlasov a charakteristických čŕt tváre, jednoducho typickí Rimania. Ich metropola sa prevažnú časť roka stáva prechodným domovom turistov, ktorí tvoria dokonca niekoľko násobok domácich obyvateľov.

Mesto je doslova preplnené v jarných a jesenných mesiacoch, kedy sú klimatické podmienky najpriaznivejšie pre poznávaciu turistiku. Celoročne sem putujú i návštevníci Vatikánu. Cirkevný štát Vatikán je asi najnavštevovanejšie miesto na svete. Okrem výsostne cirkevných súvislostí je na obdiv aj množstvo umenia, či architektúry. Na návštevu Vatikánu a jeho prehliadku si vyhraďte jeden samostatný deň. Najprv si zistite ktorý deň sú otvorené a prístupné konkrétne pamiatky, ktoré hodláte navštíviť. V ten deň vstaňte zavčas ráno, postavte sa do nekonečných radov a dúfajte že sa vám ich podarí zhliadnuť.

Rimania v najhorúcejších mesiacoch roka dávajú prednosť moru. Húfne odchádzajú na pobrežie, vzdialené len niekoľko desiatok kilometrov. Tu sa chladia na výborne zariadených a vybavených plážach. Rímske pláže tvorí v podstate 70km dlhý súvislý pruh pobrežia, kde nájdete perfektný plážový servis a služby.

Programy na dovolenku v Lazio

príklady individuálnych aj skupinových programov:

poznávačka Taliansko
Seriál poznávanie Talianska môžete zahájiť 5-dňovým sprevádzaným programom s návštevou hlavného mesta Rím a regiónu umenia a vína, Toskánska...

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost