Región Piemonte / Turín

CK Reny Travel - váš partner na cestách do Talianska

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Piemonte

Región Piemonte, čít. "Piemont", je druhý najväčší a nachádza sa v severozápadnej časti Talianska. Susedmi sú Francúzsko, Švajčiarsko a domáce regióny: Valle d'Aosta, Lombardia a Ligúria. Ako napovedá už samotný názov, Piemonte znamená "úpätie", jedná sa o kraj pod horami. Z troch strán ho obkolesujú Alpy, ktoré sú domovom početných lyžiarskych stredísk. Najnavštevovanejšie sú Sestriere, San Sicario, Sauze d'Oulx a Cesana. Okrem lyžiarov ho navštevujú aj vinári, priaznivci histórie, motorizmu a futbalu. Turín, tal. "Torino", je hlavným mestom regionu a sídlom významných priemyselných podnikov, veltržným mestom, kultúrnym a historickým centrom.

mapa Piemonte

Turistický sprievodca

Charakter suchozemského regiónu Piemont značne ovplyvnňujú susedné Švajčiarsko a Francúzsko. Severné alpské oblasti sú celkom na nerozoznanie od uhladeného štýlu Švajčiarska, kým mesto Turín / Torino je veľkomesto s francúzskym šarmom. Počtom obyvateľov šiesty a rozlohou druhý najväčší región leží na severozápade Talianska. Patrí medzi hospodársky najvyspelejšie oblasti krajiny. Spolu s Lombardiou sú lídrami talianskej ekonomiky. Turín je hlavným mestom regionu a sídlom veľkých priemyselných podnikov, veltržným mestom, kultúrnym a historickým centrom. V Turíne sídli známa Fabrica Italiana di Automobili Torino - svetový výrobca automobilov.

Cestovateľsky sú zaujímavé tunajšie hory, ktoré sú lákadlom pre kvalitnú horskú turistiku "Grande traversata delle Alpi" a v zimnej sezóne ponúkajú pestré možnosti pre obľúbené zimné športy ako lyžovanie a snowboarding. Svetoznáme lyžiarske strediská Sestriere a Sauze d'Oulx sa nachádzajú vo Valle di Susa na hraniciach s Francúzskom, ďalšie smerom na sever, švajčiarsko-piemontská lyžiarska oblasť Monte Rosa - Matterhorn. Južné Alpy poskytujú zjazdovky v stredisku Limone Piemonte iba 60 km od Stredozemného mora.

Miestne špeciality sú príbuzné francúzskej kuchyni, používajú sa marinované mäsá, obľúbeným jedlom sú biele slimáky. Tu sa pestuje podstatná časť talianskej produkcie ryže, preto je miestne rizoto na všelijaké spôsoby veľmi častou pochúťkou. Víno tu patrí k stolovaniu, známe sú šumivé i červené vína z Barolo, alebo špecialita z dedinky Cinzano, alebo sladké biele víno z Asti, či svetoznáme Martini.

Región Piemonte patrí medzi najvýznamnejšie talianske vinárske regióny. Najznámejšími vínami sú Barolo a Barbaresco. Lahodné víno a špičkové lyžovanie však nie sú jedinými lákadlami. V lete môžete stráviť príjemné chvíle pri jazere Maggiore alebo v tunajších letoviskách Stresa a Borromeanove ostrovy. Komu sa žiada kultúra, odporúčame hlavné mesto regiónu Turín. Okrem automobiliek Fiat a Alfa Romeo, je domovom futbalových klubov Juventus a FC Torino. Obdivuhodné sú mnohé kultúrno-historické pamiatky, napríklad barokové paláce, kostoly a vychýrené historické kaviarne, ktoré Piemontčanom závidí celý svet. Tunajší olympijský štadión pripomína vrcholné športové podujatia ZOH z roku 2006.

Lyžovanie a lyžiarske strediská v Piemonte

V regióne Piemonte sa nachádza množstvo zaujímavých lyžiarskych stredísk, niektoré z nich prerástli regionálny charakter a stali sa svetovými destináciami zimného turizmu. Prvenstvo patrí lyžiarskej oblasti Vialattea, ktorá sa nachádza vo Valle di Susa. Združuje 5 piemontských stredísk: Sestriere, Sauze d'Oulx, Sansicario, Cesana, Claviere a francúzske stredisko Montgenévre, ktoré sú navzájom prepojené zjazdovkami a lanovkami do súvislého celku. Približne 15 km od strediska Sauze d'Oulx sa nachádza ďalšie skvelé lyžiarske stredisko, Bardonecchia. Najjužnejšie v Alpách ochutnáte lyžovanie v stredisku Limone Piemonte a najsevernejšie z nich leží na švajčiarsko-talianskom pohraničí nad obcou Alagna a je súčasťou rezortu Monte Rosa.

Lyžiarska oblasť Vialattea disponuje poriadnou dávkou lyžovačky - na lyžiach dostupných 214 tratí, celkovo vyše 400 km udržiavaných zjazdoviek. Vialattea patrí do top-10 najväčších stredísk v Európe. Hlavným lákadlom pre lyžiarov z celého sveta je značne snobské lyžiarske stredisko Sestriere, ktoré vybudovali v minulom storočí (1934) vlastníci najväčšej torinskej automobilky.
Viac na - lyžovanie Vialattea

Lyžiarske stredisko Sestriere je pravidelným dejiskom pretekov zo seriálu o svetový pohár v lyžovaní a snowboardingu. Kvalita zjazdoviek je tu samozrejmosťou, na večeru sa chodí v spoločenskom oblečení. Sestriere je z rodiny zimných olympijských stredísk. Zážitkom je nočné lyžovanie pri umelom osvetlení. Lyžiarska sezóna od novembra do konca apríla. V Sestriere lyžujú malé deti zdarma.
Viac na - lyžovanie Sestriere

Lyžiarske stredisko Sauze d'Oulx dejisko pretekov zimnej olympiády z roku 2006 uspokojí každého lyžiara. Deti do 8 rokov lyžujú zdarma, trate a lanovka pre začiatočníkov sú v baby zóne. Spojenie zjazdovkami a lanovkami do susedných stredísk Sestriere a San Sicario. Prejazd celej lyžiarskej oblasti Vialattea na lyžiach si vyžaduje značné lyžiarske schopnosti a kondíciu.
Viac na - lyžovanie Sauze d'Oulx

Lyžiarske stredisko Sansicario sa nachádza v 1.700 m, nad obcou Cesana. Deti nájdu zábavu v babyparku. Silné stránky lyžiarskeho strediska Sansicario sú relatívne prázdne trate a vynikajúca slnečná expozícia svahov. Medzi ďalšie patrí freeriding, lyžiarske túry a turistika. Prevažujú červené zjazdovky. Dôležitý lyžiarsky uzol spája talianske zjazdovky s francúzskymi.
Viac na - lyžovanie Sansicario

Lyžiarske stredisko Cesana je dôležitým prepojovacím miestom medzi talianskou a francúzskou časťou Vialattea. Priamo v časti Cesana sa žiadne zjazdovky nenachádzajú. Údolie je potrebné prekonať lanovkami. Na východ sa nachádza San Sicario, na západ Claviere. Napriek faktu, že sa tu nelyžuje, môže byť Cesana výhodným východiskovým miestom pre ubytovanie a podnikanie lyžiarkych výletov - skitour.
Viac na - lyžovanie Cesana

Lyžiarske stredisko Claviere sa nachádza bezprostredne na hranici s Francúzskom. Okrem lyžovačky je známe aj vo svete golfu. Medzinárodné ihrisko ponúka 18 jamkový kurz. Lyžovačka smeruje na Col de Saurel 2.409 m, odkiaľ vedie náročný 4,5 km zjazd nadol do Claviere. Lanovkou Col Boeuf a rovnomennou zjazdovkou sa dostávame do Francúzska - Montgenevre.
Viac na - lyžovanie Claviere

Lyžiarske stredisko Pragelato je okrajovou časťou oblasti Vialattea. V Pragelato sa nachádzajú skokanské mostíky, ktoré hostili olympijske súťaže. Okrem skokanov tu závodili aj bežci na lyžiach. Dnes je Pragelato spojené kabínkovou lanovkou a zjazdovkami so Sestriere a stalo sa tak lyžiarskym strediskom s pestrými možnosťami ubytovania, ktorými sa rozšírila ponuka v Sestriere.
Viac na - lyžovanie Pragelato

Lyžiarske stredisko Bardonecchia ponúka 100 km zjazdoviek v dvoch samostatných lyžiarskych areáloch, kde platí spoločný skipas a prepojené sú skibusmi. Stredisko Colomion-Les Arnauds-Melezet má množstvo tratí vedúcich lesom, stredisko Jafferau aj freeridové terény a krásny výhľad z nadmorskej výšky 2.800 m.
Viac na - lyžovanie Bardonecchia

Lyžiarske stredisko Alagna lyžiarska oblasť Monte Rosa združuje strediská Champoluc, Gresooney, Alagna. Prvé dve sa nachádzajú v regióne Valle d'Aosta, Alagna v regióne Piemonte. Alagna je vyhľadávané skialpinistické stredisko, ktoré je výborným východiskovým miestom pre túry do najvyšších alpských hôr. Lanovkami sa dostanete až do 3.200 m. Ešte vyššie je raj pre milovníkov panenského snehu.
Viac na - lyžovanie Monte Rosa

Lyžiarske stredisko Limone Piemonte ponúka 50 km zjazdoviek prevažne strednej obtiažnosti. Lyžiarom slúži 14 lanoviek a vlekov, deťom a začiatočníkom sú určené tri pásové dopravníky a cvičné svahy. Stredisko sa nachádza na najužnejšom výbežku Álp (Alpi Marittime), len 60 km od Azúrového pobrežia Stredozemného mora. Túto oblasť preslávili skôr svetovo známe letoviská Cote d'Azur - Francúzskej rivéry (Nice, Cannes..). Málokto z milovníkov tohoto kraja vie, že tak blízko sa nachádza aj špičkové stredisko pre zimnú dovolenku.
Viac na - lyžovanie Limone Piemonte

Tipy na výlety v Piemonte

Turín / Torino je hlavné mesto regiónu, má skoro milión obyvateľov a leží na rieke Pád. Turín pôsobí na návštevníka skôr ako hlavné mesto krajiny, než len provinčné mesto. Tento pocit je opodstatnený. Do pripojenia k Taliansku malo mesto pod nadvládou Rakúsko, hneď po tejto udalosti nadobudlo veľký význam, keď sa stalo na tri roky hlavným mestom Talianska. Vo funkcii hlavného mesta ho vystriedala Florencia. Postupne sa z mesta stalo hospodárske centrum a dnes je po Miláne druhým najsilnejším v krajine. Majitelia automobilovej fabriky Fiat vlastnia podiely v rôznych veľkých podnikoch ako: torínske noviny, futbalový klub Juventus.. Domov tu majú aj ďalšie známe značky a výrobky ako napr. Lavazza, Ferrero Rocher, Nutella, Tic-Tac.

Historicko-náboženský artefakt torínske rúcho, okolo ktorého sa už roky vedú spory, či je originálom plachty do ktorej bolo zabalené telo ukrižovaného Ježiša, alebo ide o akýsi druh fotografie - dielo Leonarda. Rúcho sa nachádza v Dóme San Giovanni a je pravidelne vystavované verejnosti. O termíne vystavenia rozhoduje Vatikán. Pre mesto znamenajú dni rúcha veľký nával návštevníkov, aj keď ich po spochybnení jeho pravosti neustále ubúda.

Hlavné námestie Piazza Castello je miestom kaviarní, múzeí, divadiel a galérií. Dominanty barokového námestia - Palazzo Madama, chrám San Lorenzo, Palazzo Reale s kráľovskou záhradou. Hlavnou pozoruhodnosťou mesta je Mole Antonelliana, 167 m vysoká veža, pochádzajúca z roku 1863. V noci je osvetlená a pôsobí impozantne, vidieť ju z ďaleka.

Lago Maggiore v severnej oblasti regiónu Piemonte, kde sa krajina dvíha do úpätí Álp sa vyskytuje mnoho prírodných jazier, ktoré patria k turistickým destináciam vyhľadávaným hlavne domácou bohatou klientelou. Mnohí z troch hlavných jazier považujú Lago Maggiore za najkrajšie. V lete je zaplavené turistami, napriek tomu pôsobí kľudne. Najatraktívnejšie letovisko jazera je mesto Stresa, výborné miesto na oddych v horúcom lete.

Stresa leží 90 km severozápadne od Milána a nachádza sa na západnom pobreží jazera. Z mesta sú dobre prístupné Borromejské ostrovy, kde určitý čas pôsobil aj spisovateľ Ernest Hemingway. Zaujímavý výlet ponúka kabinková lanovka, vedúca na neďaleký vrchol Monte Mottarone 1.490 m. Z medzistanice môžete navštíviť botanickú záhradu, v ktorej pestujú stovky druhov alpiniek. Z vrcholu možno podniknúť turistické a cykloturistické výlety do okolia. V zimnej sezóne je možné lyžovať na 20 km tunajších zjazdoviek, ktoré vyhovujú začiatočníkom aj pokročilým lyžiarom.

Isole Borromee ostrovy uprostred jazera Maggiore sú najlepšie prístupné loďou z prístavu v Stresa alebo Baveno. Súostrovie tvoria ostrovy a ostrovčeky, najznámejšie sú: Bella, Madre, Pescatori, San Giovanni. Na ostrovoch sa nachádzajú historické pamiatky: Palazzo Borromeo, Palazzo Madre, duomo San Vittore.

Grande traversata delle Alpi náročná turistická trasa meria 200 km a vedie Alpami od juhu na sever Piemontu. Je vyhľadávanou turistickou lahôdkou. Absolvovať celých 200 km trvá niekoľko týždňov, ale príjemným zážitkom môže byť zdolanie časti trasy. Nástup je možný v hociktorom mieste, ale ak chcete zdolať túto horskú prechádzku celú, dopravte sa do mestečka Viozene, pokračujte cez Valle di Susa a severom kraja cez Parco Nazionale del Gran Paradiso, ktorý leží čiastočne vo Llle Aosta, až k jazeru Lago Maggiore. Špeciálna turistická mapa, ktorú zoženiete kdekoľvek na priesečníku trasy s obytnými oblasťami zaznamenáva ubytovacie možnosti v horských chatách a ubytovniach na trase.

Mapa: Mapa Piemonte

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost