Pre telo aj dušu

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Umbria

Región Umbria je jediný "suchozemský" taliansky región, ktorý leží na apenínskom polostrove a nemá more. Ohraničujú ho susedné Toskánsko, Lazio, Marche. Všetky tri okolité kraje sú turisticky veľmi významné a vyhľadávané. Neprítomnosť mora posúva preto Umbriu z hľadiska cestovného ruchu na vedľajšiu pozíciu. Hlavné mesto Perugia je najväčším lákadlom turistov, samozrejme spoločne s mestom Assisi - známe pútnické miesto a pôsobisko sv. Františka. Krajina v Umbrii a v Toskánsku má veľmi podobný charakter, preto pri svojich potulkách vnútrozemím ani nezistíte, v ktorom z krajov sa práve ocitáte. Čarovný vidiek a mestá lákajú k pobytu uprostred polí a viníc.

mapa Umbria

Turistický sprievodca

Krajina v regióne Umbria sa od počiatku roka farbí krásnymi odtieňami rôznych farieb až sa v lete obrovské lány rozžiaria žltou farbou slnečníc. Umbria ako jediný taliansky región ležiaci na apenínskom polostrove, nemá more. Ohraničujú ho susedné Toskánsko, Lazio, Marche, ktorých charakter sa v Umbrii mieša do pestrého koktailu. Všetky tri okolité kraje sú turisticky úspešné, vyhľadávané návštevníkmi z celého sveta. Neprítomnosť mora posúva Umbriu z hľadiska masového cestovného ruchu na vedľajšiu pozíciu. Pre fajnšmekrov je skvostom na objavovanie.

Fotogaléria

Hlavné mesto Perugia spoločne s mestami Orvieto ( jedinečná gotická katedrála ), Assisi ( známe pútnické miesto - pôsobisko sv. Františka ) sú najväčšie lákadlá turistov, ktorí sa vydajú na cesty za poznávaním tohoto "zeleného srdca Talianska". Krajina v Umbrii a v Toskánsku má veľmi podobný charakter, preto pri svojich potulkách vnútrozemím ani nezistíte, v ktorom z krajov sa práve ocitáte. V oboch sa nachádzajú rovnako krásne farmárske obydlia, ktoré poskytujú agroturistické služby s typickým ubytovaním na farmách, ku ktorému patria špeciality miestnej kuchyne a preslávené vína.

Umbria bola v minulosti postihnutá zemetraseniami, naposledy v r.1997, kedy boli značne postihnuté historické pamiatky aj množstvo drobných osád. O prístrešie vtedy prišlo vyše 100 tis. obyvateľov, potomkov najstaršieho talianskeho kmeňa - Umbrov. Historický vývoj tohto regiónu bol poznamenaný neustálymi vpádmi a bojmi, miestni obyvatelia sa sťahovali stále hlbšie do hôr, kde budovali opevnené horské sídla. Boje ustali v 16.st. začlenením Umbrie do cirkevného štátu.

Tipy na výlety - Taliansko / Umbria

Čo by ste nemali v Umbrii vynechať - Perugia ( hlavné mesto ), Bazilika sv. Františka v Assisi, Lago di Trasimeno ( jazero ), katedrála v Orvieto, Urbino ( mesto renesancie ), tartufi neri ( pochúťka z čiernych slimákov ). Ďalšie pozoruhodnosti objavíte sami na potulkách.

Perugia - hlavné mesto regionu Umbria a jeho historicko-kultúrne pamiatky sú hlavným turistickým lákadlom. Mesto má bohatú umelecko kultúrnu tradíciu, žili a tvorili tu významní maliari, v 1925 bola založená Univerzita pre cudzincov, ktorá patrí k najprestížnejším v Taliansku, ponúka kurzy jazykov, literatúry, umenia a.i. avne štúdium taliančiny priťahuje študentov z celého sveta, ktorí sa počas štúdia určite zamilujú do miestnej špeciality - baci - unikátna čokoláda s lieskovcami.

V meste aj vďaka univerzite a množstvu jej študentov vládne bohatý kultúrny a nočný život. Centrom mesta je námestie IV novembra, kde sa nachádza veliká fontána Maggiore s bohatým súsoším a hlavnou - impozantnou budovou Palazzo dei Priori, kde sídli radnica a galéria. V širšom okolí centra sa nachádza nespočetné množstvo pamiatok počnúc érou etrusco a končiac súčasnosťou. V júli sa poriada známy jazz-ový festival. Letisko Sant´Egidio sa nachádza pár minút jazdy autobusom z centra, má letecké spojenie do Milána a Palerma, medzinárodne napr. Budapešť a Praha.

Assisi - najvýznamnejšie pútnicke mesto Talianska netreba kresťanom zvlášť podrobne predstavovať. Je známe ako rodisko a pôsobisko sv. Františka z Assisi. Mesto pôsobí jedinečne už na prvý pohľad z údolia, nad ktorým sa trblietajú domy z bieleho a ružového mramoru - zdobiac tak svahy Monte Subasio. V roku 1182 sa tu narodil Francesco, ktorý sa zriekol otcovho bohatstva a hlásal dobrovoľnú chudobu, založil rád žobrajúcich mníchov, ktorí si dodnes hovoria františkáni. František sa preslávil ešte za života svojimi skutkami ďaleko za hranicami Talianska.

O niekoľko rokov mladšia rodáčka tiež z Assisi - Klára, ktorá nasledovala príklad Františka a vzdala sa bohatého života u rodičov, bola spoluzakladateľkou ženského rádu. Obidvaja boli vyhlásení svätými. Po smrti sv. Františka (1.226) bola na jeho pamiatku v meste vystavaná Bazilica San Francesco. Patrí k výnimočným pamiatkam celosvetového významu.

Lago di Trasimeno - prírodné jazero s rozlohou 130 km2 patrí medzi 4 najväčšie jazerá v Taliansku. Je výborným miestom na pestovanie vodných športov a kúpanie. Hĺbka jazera len 6 m je zárukou príjemnej teploty vody na kúpanie. K najobľúbenejším letoviskám Talianov pri jazere Trasimeno patria Castiglione del Lago a Passignano. Obe bývajú od konca júla do konca augusta beznádejne vypredané. Ubytovanie si treba zabezpečiť v dostatočnom predstihu pár mesiacov.

Orvieto - krásne mesto nachádzajúce sa na kamennej vyvýšenine je vidieť už z diaľky. Jeho charakteristická hnedá farba budov vábi davy turistov, ktorí sa sem hrnú predovšetkým navštíviť skvostnú gotickú katedrálu. Pozornosť si určite zaslúžia aj mestské podzemné chodby a hrobky etruskov. Duomo Orvieto bol projektovaný desaťročia a vlastná výstavba trvala storočia. Stavbu zahájili v románskom slohu, ale časom ako sa stavitelia a doba menili sa začali objavovať gotické prvky. Vzniklo tak unikátne dielo z bielo-čiernych stavebných blokov s maľovaným gotickým priečelím s tromi bránami, ktoré akoby k stavbe ani nepatrili.

Mapa: Mapa Umbria

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost