Ostrov Slnka

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Sicília

Región Sicília je zároveň najväčším ostrovom v Taliansku s rozlohou 25.709 km2, nazývaný "ostrovom Slnka" hlavne vďaka subtropickému podnebiu s horúcimi letami a miernymi zimami. Ostrov obmývajú 3 moria: Stredozemné, Tyrhénske a Iónske. Sicília bola prvým osídleným ostrovom v Stredozemnom mori. Od pevniny je ostrov oddelený Messinskou úžinou, ktorá má v najužšom mieste len 3 km, od Afriky ju delí iba 140 km dlhý Tuniský prieplav. Vďaka strategickej polohe na križovatke námorných ciest bola často cieľom dobyvateľov, čo výrazne poznačilo jej kultúru, gastronómiu a zvyky. Symbolom je činná sopka Etna, pulzujúce Palermo, Syrakúzy aj priľahlé ostrovy - Lipari.

mapa Sicília

Turistický sprievodca

Sicília je najväčší ostrov Talianska s rozlohou 25.709 km2, ktorý je nazývaný „ostrovom Slnka“, hlavne vďaka subtropickému podnebiu s horúcimi letami a miernymi zimami. Ostrov obmývajú 3 moria Stredozemné, Tyrhénske a Iónske. Sicília bola prvým osídleným ostrovom v stredozemnom mori. Od „čižmy“ je ostrov oddelený len Messinskou úžinou, ktorá má v najužšom mieste len 3 km, od Afriky je vzdialený len 140 km dlhý Tuniský prieplav.

Vďaka strategickej polohe Sicílie, ktorá leží na križovatke námorných ciest bola často cieľom dobyvateľov, čo výrazne poznačilo jej kultúru, zvyky a gastronómiu. Ostrov začali osídľovať už pred n.l. a jeho prvými obyvateľmi boli Sikanovia, Sikulovia a Elymovia. Kolonizácia ostrova začala v 11.storočí pred n.l. Sicíliu najprv ovládli Gréci, ktorí založili mestá Messina, Naxos a Syrakúzy, potom to boli Kartáginci, ktorí založili mesto Palermo, neskôr na celých 600 rokov ho ovládli Rimania. Po nich nasledovali dobyvatelia - Vandali, Ostrogoti, Arabi a Normani.

Poslední dobyvatelia - Normani sa pričinili o rozkvet Sicílie. V neskorších obdobiach bojovala o Siciíliu takmer celá Európa. V roku 1861 sa stala súčasťou Talianska. Dlhá história a striedanie rôznych kultúr z nej spravilo jedno z historicky najpríťažlivejších miest - nájdete tu pamiatky staré takmer 5000 rokov od dôb fénickej a helénskej kolonizácie, cez rímske, arabské a normánske obdobie až k talianskemu baroku.

Medzi typické Sicílske produkty patria olivy, mandle, citrusy, pistácie, vinič a nájdete tu aj aleje korkových dubov. Pri návšteve Sicílie určite ochutnajte tradičné sicílske jedlá - makaróny so sépiami, špagety so sardelami a ryby - čerstvé s bylinkami, cesnakom alebo kaparami a olivami.

Sicília je plná kontrastov. Jej symbolom je stále činná sopka Etna, pulzujúce Palermo, Syrakúzy s gréckymi ruinami. Veľkou atrakciou sú priľahlé Aeolské ostrovy - Lipari, Salina, Vulcano, Stomboli, Filicudi ,Alicudi a Panarea, ktoré sú od Sicílie vzdialené 30 - 80 km loďou.

Medzi obyvateľov Sicílie patrili aj známe osobnosti - Archimedes, Vincenzo Bellini, Luigi Pirandello, Salvatore Quasimodo, Giovani Falcone a množstvo iných. Mimoriadna krása krajiny, pekné pláže, množstvo antických pamiatok a v neposlednom rade aj priateľskosť a pohostinnosť miestnych obyvateľov vytvorili z tohto ostrova obľúbený cieľ turistov z celého sveta.

Vyhľadávané destinácie

TAORMINA patrí medzi najobľúbenejšie a najmalebnejšie turistické strediská v Taliansku. Nájdete tu najkrajšie prírodné divadlo na svete z 3. st pred n.l. ktoré postavili Gréci. Hlavná promenáda Corso Umberto, úzke uličky a prekrásny výhľad z terás dotvára romantickú atmosféru. Krásny výhľad na dymiaci vrchol sopky Etny, priezračné more, pobrežie neďalekej Kalábrie, krásne piesočnaté pláže, zákutia s útesmi a historické pamiatky sú zábezpekou vynikajúcej dovolenky.

GIARDINI NAXOS je najvyhľadávanejším turistickým strediskom s veľmi kvalitnými hotelovými službami a bohatou históriou. Práve tu postavili Gréci svoje prvé mesto. Doporučujeme navštíviť antické múzeum.

CATANIA je druhé najväčšie a najmodernejšie mesto Sicílie a leží priamo na úpätí Etny. Mesto bolo založené už v roku 729 pred n.l. Mesto postihli hneď 2 katastrofy za sebou - v roku 1669 zničil časť mesta výbuch sopky a v roku 1693 veľké zemetrasenie. Jeho obnovu viedol Giovanni Batista Vaccarini, ktorý dodal mestu neopakovateľnú atmosféru - postavil budovy z čierneho lávového kameňa. Špeciálne odporúčame navštíviť Duomo St Agata v centre mesta na námesti Piazza Duomo, kde v samotnom strede nájdete fontánu - symbol mesta - Fontana dell´Elephante so slonom s lávového kameňa.

Okrem toho určite nevynechajte návštevu, Teatro Romano, Teatro Bellini, Pevnosť Castello Ursino, barokový kostol San Nicolo. Ak chcete nasať pravú trhovú atmosféru navštívte aj typické trhy kde nájdete všetko - ryby a plody mora, ovocie a zeleninu, mäso, rôzne druhy korenia, syry a olivy.

PORTOROSA v preklade Ružový prístav sa nachádza medzi Tindari a Capo Milazzo. Portorosa je moderné, malé, sympatické letovisko má výhodnú polohu - jeho dlhé piesočnaté pláže sa nachádzajú oproti Liparským ostrovom.

AGRIGENTO bolo založené v roku 581 pred n.l. Grékmi z Rodosu. Na mieste bývalej akropoly vyrástlo moderné mesto, ktoré svojou bohatou históriou láka turistov. Zachovalo sa veľa zrúcanín hradieb a chrámov. Najznámejšie sú dórske chrámy Tempio di Giove (Jupiterov chrám), Tempio di Ercole (Heráklov chrám), Tempio della Gondordia (Condoriin chrám) a Tempio di Giunone (Junin chrám). Odporúčame aj návštevu kostola Chiesa del Purgatorio.

CAMPOFELICE DI ROCELLA je mestečko v provincii Palermo a nachádza sa asi 50 km juhovýchodne od mesta Palermo. Mesto má celkom 5.400 stálych obyvateľov. Prvá písomná zmienka je o Torre Roccella - hrad zo 14 storočia p.n.l. , ktorý slúžil ako opevnenie a ochrana priľahlej oblasti. Navštívte aj Chiesa Madre, kostol , ktorý je najatraktívnejšou budovou v meste.

OSTROV VULCANO Najzaujímavejší zo siedmich obývaných Liparských (alebo Eolských) ostrovov. Podľa bájok, bol ostrov sídlom boha Eola – gréckeho boha vetra a ľudia mali z tohto ostrova veľkú hrôzu. Ako všetky Liparské ostrovy je vulkanického pôvodu. Ostrov Vulcano leží 30km od severného pobrežia Sicílie. Počas dovolenky tu nájdete exotickú prírodu, známe bahenné jazierko s liečivými účinkami, hlavne pri problémoch s reumatizmom, vyhľadávané pláže s čiernym pieskom a nadmerne teplou vodou. Z ostrova je vynikajúce spojenie aj na ostatné Liparské ostrovy.

Letná dovolenka pri mori

 • Agrigento
 • Campofelice di Roccella
 • Cefalu
 • Furnari
 • Giardini Naxos
 • Licata
 • Marsala
 • Marina di Butera
 • Mortelle
 • Portorosa
 • Siracusa
 • Taormina
 • Terrasini
 • Tindari
 • Trapani
 • súostrovie Lipari
 • ostrov Pantelleria

Tipy na výlety - Taliansko / Sicilia

Sopka Etna - desiata najväčšia aktívna sopka na svete. Okolie Etny je vyhlásené za národný park. Výstup na vrchol je nebezpečný a obhliadka je možná železnicou alebo lanovkou. K nižšie položeným a menším kráterom ako je Silvestri alebo Cratere della Eruzione 2001 ako už aj jeho názov vypovedá, Etna aj tadiaľ chrlila lávu pri jej poslednej erupcii je možný peší výstup. Zaujímavou atrakciou je lyžovanie Etna, túto lyžiarsku destináciu vlastnia vo svojich zbierkach iba tí najlepší lyžiari.

Messina - významný prístav ktorý spája ostrov s pevinou, zachoval sa tu normandský kostol Santussima Annunziata dei Catalani z 12. Storočia, ostatné pamiatky boli zničené pri zemetrasení v roku 1908.

Syrakúzy - mesto ktoré postavili Gréci patrí medzi najlepšie prístavy v Talianska. Základ starého mesta je na ostrove Ortigia, ktorý s pevninou spájajú 3 mosty. Tu nájdete aj najvýznamejšiu dórsku pamiatku Sicílie - Apolónov chrám, Dóm - pôvodne grécky chrám bohyne Athény, Grécke divadlo, ktoré patrí medzi najväčšie antické divadlá, bolo postavené v 5 storočí p.n.l. Určite navštívte Dionýzovo ucho - jaskyňa s vynikajúcimi akustickými vlastnosťami. Vchod do nej pripomína tvar ucha. Jaskyňa počas vlády Dionýsa I. súžila aj ako väzenie. V Syrakúzach sa narodil známy matematik Archimedes a žil dramatik Aischylos, niekoľkokrát ho tu navštívil Platón.

Počas návštevy si vychutnajte prechádzku okolo prístavu, kde uvidíte kotviť luxusné jachty, potúlajte sa úzkymi uličkami alebo si vychutnajte kávu na terase s výhľadom na more. Syrakúzy sú aj mestom papyrusu, preto si nezabudnite pozrieť ako rastie a kúpte si suvenír z neho vyrobený. Mesto bolo vďaka svojej nekropole zapísané do dedičstva UNESCO.

Mapa: Mapa Sicília

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost