Na najvyšších miestach

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Valle d'Aosta

Najmenší spomedzi talianskych regiónov Valle d'Aosta sa rozprestiera na severe Talianska. Severným susedom je Švajčiarsko, západným Francúzsko a zvyšok územia obkolesuje „domáci“ región Piemont. Jeho prevažne hornaté územie najviac preslávili vysoké alpské štíty, hlavne legendárny najvyšší vrch Európy Mont Blanc, ale aj Monte Rosa, Cervino - Matterhorn. Majestátne hory, popretkávané údoliami, sa snúbia v ďalšej významnej turistickej atrakcii, ktorou je Národný park Gran Paradiso (tal. Parco Nazionale del Gran Paradiso). Návštevníci tu môžu vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí, tešiť sa preto môžete napr. na kamzíky, kozorožce, ale aj dravé vtáctvo. Ak milujete lyžovanie, snowboarding, korčuľovanie či trekking, pri Valle d'Aosta Vám ihneď zídu na um svetovo známe lyžiarske strediská Cervinia, Courmayeur či Pila, ktoré pozná každý správny vyznávač zimných športov. Zavítať sem však môžete v ktoromkoľvek ročnom období. Fascinujúce hory sú ideálnym prostredím na turistiku, horolezectvo, ale aj cyklistiku či bežkovanie. Ak ste dobrodružný typ, odporúčame spoznať aj tunajšie vodstvá – či už na kanoe alebo rafte.

mapa Valle d'Aosta

Turistický sprievodca

Severozápadný cíp Talianska je územím regiónu Valle d´Aosta, ktorý rozlohou 3.263km2, hustotou osídlenia ( 37 ob./ km2 ) a počtom obyvateľov 121.000 patrí na posledné, dvatsiate miesto v Taliansku. Hraničí s francúzskym krajom Rhone Alpes na západe, na severe je to Švajčiarsko a výchdno-južným susedom je Piemonte. Práve susedné štáty majú veľký vplyv na politickú situáciu, kultúru, jazyk atd. Dlhé storočia bola Aosta súčasťou Francúzska. Miestne obyvateľstvo - Valdostania - rozprávajú francúzskym nárečím, pričom francúzsky jazyk je popri taliančine úradným jazykom. Menšina obyvateľstva žjúca na východe regiónu hovorí nemeckým dialektom. Kraj patriaci medzi tie najmenšie si dokázal vybojovať autonómne postavenie, preto takmer všetky dane putujú namiesto do Ríma, do vlastnej pokladnice. V príjmoch na obyvateľa sa teda radí medzi najbohatšie regióny Talianska. Hlavnému mestu Aosta sa hovorí tiež Alpský Rím.

Prevažná časť územia leží vo vysokohorskom alpskom prostredí. Hory sú určujúcim faktorom pre všetky oblasti života ľudí. Údolie Aosta bolo odjakživa dôležitou cestou cez Alpy, čo dokazuje aj množstvo hradov. Význam údolia ako dopravnej tepny ešte narástol po otvorení tunela pod najvyšším vrchom Európy - Mont Blank ( Monte Bianco ), ktorý sa nachádza na hranici s Francúzskom. Niekoľkonásobne tak vzrástol objem lyžiarskeho cestovného ruchu, ktorý patrí k hlavnému zdroju príjmov regiónu. Diaľnicu vedúcu z piemontského Torína do francúzskeho Chamonix lemujú hrady, ktoré si zaslúžia pozornosť návštevníkov pamiatok. Vysoké Alpy priťahujú milovníkov horskej turistiky a horolezcov, perfektné lyžiarske strediská napĺňajú miestne hotely lyžiarmi v zimnej sezóne. Príroda bola k tomuto malému kúsku Európy naozaj štedrá, veď s Francúzmi sa Valdostania delia o najvyšší vrch v Európe - Mont Blank (4.810m), so Švajčiarmi o 5.najvyšší Matterhorn ( 4.478m ) a na pomedzí s Piemontom leží druhá najvyššia hora Monte Rosa ( 4.633m ). Najmasovejší zimný rekreačný šport - lyžovanie má vytvorené výborné podmienky v strediskách Courmayeur, Breuil-Cervinia-Valtournenche, La Thuile, Gressoney-St.Jean, Pila-Valle di Cogne ...

Zaujímavosti a výlety

Hrady - nedávno otvorený tunel pod Monte Bianco dal veľký význam diaľnici A5 vedúcej z Milána cez Toríno, vedúcej do francúzskeho Chamonix. Vedie údolím naprieč celým regiónom, ktoré malo veľký význam už v dávnejšej minulosti, ako cesta cez Alpy. Údolie je lemované množstvom hradov, ktoré si zaslúžia niekoľkodňový výlet po alpských pamiatkách poznávajúc románsko-gotickú históriu. Údolie je husto pretkané hradmi, pričom z jedného je vidieť na nasledujúci aby si mohli navzájom vymieňať vizuálne signály.

Pri ceste z Piemontu narazíte na prvý hrad nad mestečkom Pont St.Martin - ťažkodostupná pevnosť Bard, ktorá slúžila aj v dobyvateľskom ťažení Napoleonovi. Castello d Issogne - leží pod mestom Verres, je zrekonštruovaný a aj keď vyzerá ako zámok slúžil ako pevnosť, Castello di Verres - postavené na vyčnievajúcej skale plnil hlavne strážne poslanie, Castello di Ussel, Castello di Fenis - v blízkosti hlavného mesta, neslúžil ako pevnosť, ale ako luxusné sídlo šľachty. Smerom za hlavným mesto sa nachádzajú ešte dva - Castello di Sarre v ktorom je dnes múzeum kráľovského rodu, Castello di St.Pierre s prírodovedeckým múzeom.

Pešia turistika vďaka prítomnosti vysokých alpských štítov s masívom nad 4.000m je oblasť centrom záujmu horolezcov a skialpinistov. Bežný turista by sa mal vo vysokých horách pohybovať len po vyznačených turistických trasách, alebo na ťažšie túry v sprievode horského vodcu. Zaujímavé pre turistiku sú oblasti Monte Bianco, Matterhorn, Monte Rosa a najvyhľadávanejší Parco Nazionale del Gran Paradiso pod rovnomennou horou s výškou 4.061m.

Pri potulkách po horách nezabudnite na výstroj, aj v letných mesiacoch sa často dostanete do výšky s teplotou pod nulou, preto je výbavou turistu kvalitná vetrovka, dobré trackové topánky, tričká, spacák, batoh, čiapka, okuliare proti slnku, opaľovací krém, fľaša s vodou, baterka. V horách je potrebné dbať pokyny horskej služby a v poslednej dobe je samozrejmosťou fungujúci mobilný telefón a turistická mapa s vyznačenými trasami.

Lyžovanie Valle d´Aosta / Taliansko

COURMAYEUR - malebné lyžiarske mesto na talianskej strane majestátneho velikána Mont Blanc (4.810m), patrí k starým horským sídlam, kde sa zachovala pôvodná výstavba. Ponúka všetky druhy lyžiarskych aktivít, vyše 100km kvalitne priravených tratí všetkých náročností. Lanovkami sa vyveziete na svahy na pláňach medzi Mont Chetir (2.343 m) a sedlom Tete Youlaz (2.631 m), ktoré začínajú priamo v meste. Najdlhšia zjazdovka meria viac ako 6km. Z okolitých terénov je mnoho vhodných pre milovníkov panenského prašanu. Chuťovkou je zjazd plání pod vrcholom Aiguille du Midi (3.843 m), kam vedie lanovka aj zo strediska Courmayeur, ale aj z francúzskej strany Chamonix, ktoré sú takto prepojené a ponúkajú lyžiarom fantastické možnosti.
Viac na lyžovanie Courmayeur.

Jeden deň sa oplatí vyčleniť návšteve neďalekého svetoznámeho švajčiarskeho Verbier, ktoré je súčasťou ďalšieho ski-giganta švajčiarskeho zoskupenia 4-Vallees. Pre bežkanie je v ponuke 30km bielej stopy. V Courmayeur lyžujete najvyšší level rekreačného lyžovania.

BREUIL-CERVINIA / VALTOURNENCHE - lyžiarske stredisko sa rozprestiera v nádhernom prostredí pod špicatým velikánom Matterhorn (4.478m , taliansky názov "Cervino"), ktorý je známy aj ako horolezecký oriešok. Z mestečka Breuil-Cervinia (2.050m) vedú vleky a lanovky na Gran Sometta (3.165m), cez ktoré je prepojenie s nižšiepoloženým lyžiarskym mestečkom Valtournenche (1.524m), odkiaľ vedie kabínková lanovka do lyžiarskeho areálu na svahoch Matterhornu. Na švajčiarsku stranu sa nachádza Zermatt - pôvabné stredisko, ktoré znalcom lyžovania netreba predstavovať. Žiadne nesplniteľné želania, lyžovačka 365 dní v roku, raj zimných športov pre deti rekreačných lyžiarov aj profíkov. Prepojenie Valtournenche-Zermatt patrí k alpským klenotom, niekoľko prvenstiev napr.22 km zjazdovka z „Klein Matterhorn“ do Valtournenche a 17 km trať do Zermattu, perfektne udržiavané zjazdovky pre všetky kategórie lyžiarov, dostatočné množstvo voľných lyžiarskych terénov, pretekárske dráhy, snowcross, snowboarding, skialpinizmus, sánkovanie, bežecké areály, spolu 197 km zjazdoviek, nespočet reštaurácií priamo na svahoch, nezabudnuteľné zážitky, kvalitný úlovok do zbierky zdolaných top-ski-stredísk.
Viac na lyžovanie Cervinia.

GRESSONEY / MONTE ROSA - rozľahlá oblasť pod 2. alpským velikánom, ktorý bol nazvaný podľa tvaru kamennej ruže - Monte Rosa poskytuje výborné terény na lyžovanie. Cez tri údolia ( Valle d´Ayas, Valle di Gressoney, Valsesya) bolo vybudované lyžiarske stredisko, ktoré spája mestečká Champoluc, Gressoney (obidve Aosta) s piemontským Alagna. Z najvyššieho bodu lyžiarskeho areálu, ktorým je vrcholová stanica lanovky Punta Indren (3.260m) vedie najdlhšia čierno-červená zjazdovka, ktorá má prevýšenie cez 2.000m, do nástupnej stanice v Alagna Valsesia (1.212m). Celkom je k dispozícii 61 tratí s dĺžkou 180km upravených zjazdoviek všetkých náročností. Výborné podmienky pre milovníkov voľných terénov, ktorých je naokolí nespočet. Raj pre powder-ski, skialpinistov, snowboardistov a horolezcov.
Viac na lyžovanie Monterosa.

Linky, Odkazy

Mapa: Mapa Valle d'Aosta

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost