Očarujúce pobrežie

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup
kompletný servis
výhodné ceny

Liguria

Región Liguria je krajom dvoch tvárí: jej 317km dlhé pobrežie sa tiahne od La Spezie na východe, kde hraničí s Toskánskom až po Bordigheru pri francúzskych hraniciach na západe. Uprostred je hlavné mesto Janov (Genova), ktorý rozdeľuje riviéru na východnú (levante) a západnú (ponente). Dominantou Levante je oblasť piatich mestečiek Cinque Terre, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Prekrásne pobrežie je prevažne skalnaté, ponúka mnoho miest na kúpanie a malebné zátoky. Ponente je známa aj ako kvetinová riviéra, dlhšie piesočnaté aj kamienkové pláže sú vhodné pre deti. Zo severu lemujú región, široký 7-38km, hory a pahorky, spájajú sa tu Alpy s Apeninami.

mapa Liguria

Turistický sprievodca

Liguria je krajom dvoch tvárí: jej 317 km dlhé pobrežie sa tiahne od La Spezie na východe, kde hraničí s Toskánskom až po Bordigheru pri francúzskych hraniciach na západe. Delí sa na tri časti - v strede je Janov a jeho okolie, po jeho stranách východná a západná riviéra. Ligurská riviéra je tiež nazývaná kvetinovou rivierou vďaka množstvu paliem, agáve a tulipánových polí, čo sa týka najmä jej západnej časti. Prekrásne pobrežie je prevažne skalnaté, no nájdete tu mnoho miest na kúpanie, malebné zátoky ako aj dlhé piesočnaté alebo kamienkové pláže vhodné pre deti.

Zo severu lemujú región, široký len 7,5 až 38 km, hory a pahorky Regione Liguria, pri meste Savona sa spájajú Alpy s Apeninami vrchom Colledi Cadibona. Vo vnútrozemí sa nachádzajú malé horské dedinky dýchajúce históriou a hoci sú len neďaleko od mora, kontrastujú s prímorskými mestečkami a tvoria tak druhú tvár Ligurie. Liguria sa rozlohou radí až na tretie miesto odzadu spomedzi 20 talianskych regiónov, hustotou obyvateľstva je naopak tretím najľudnatejším regiónom.

Hlavným mestom regiónu je známe mesto Janov (Genova), najvýznamnejší taliansky prístav z medzinárodného hľadiska, exportujú sa odiaľto napr. autá značiek Fiat a Lancia. Janov je známy aj ako rodisko Kištofa Kolumba, kolíska vynikajúceho futbalu a malebným historickým centrom, ktoré tvoria mramorové budovy. Najväčšie stredoveké staré mesto v Európe tvorí labytrint uličiek, zachovalo sa tu tiež množstvo umeleckých pamiatok a môžete navštíviť niekoľko zaujímavých múzeí. Hlavným východiskovým bodom je námestie Piazza de Ferrari v okolí ktorého je dom Opery či Palác dóžov. Typickú atmosféru má aj množstvo rybárskych krčiem v okolí prístavu. Pri návšteve nevynechajte janovské akvárium!

Miestna kuchyňa ponúka predovšetkým pokrmy z rýb a morských plodov, vnútrozemie jedlá z bravčoviny a používa miestny olivový olej. Na pravé janovské pesto potrebujeme miestnu janovskú bazalku (chránené označenie pôvodu), extra panenský olivový olej ligurskej riviéry (chránené označenie pôvodu), syr parmezán, sardínsky syr pecorino, píniové oriešky, cesnak Vessalico a hrubú soľ, tie spracujeme v kamennom alebo mramorovom mažiari. V regióne sa konajú aj majstrovstvá sveta v príprave tejto obľúbenej pochúťky. Bazalka s chráneným značením pôvodu sa pestuje v miestach Voltri, Prá a Coronata pre oblasť Janova, Diano Marina, Andora a Albenga v západnej časti riviéry a Val di Magra vo východnej časti riviéry.

Napriek meniacim sa klimatickým podmienkam je podnebie v Ligurii stále prevažne mierne a príjemné, preto túto oblasť počas letnej sezóny odporúčame klientom, ktorí chcú stráviť dovolenku pri mori, no nie v horúčavách. Hlavnou prednosťou a charakteristickým prvkom dovolenky na Ligurskej riviére je vysoká úroveň služieb, ktoré sa viažu na cestovný ruch. Práve preto ju navštevujú náročnejší klienti predovšetkým zo západnej Európy - Francúzi, Nemci, obyvatelia Beneluxu a severských krajín. Z vychytených stredísk náročnej majetnej klientely je snáď najznámejšie Portofino.

Na príťažlivosti oblasti dodáva blízkosť francúzskej riviéry, Cannes, Monaco či Monte Carlo. Významným dopravným spojením v tejto oblasti je železnica vedúca popri pobreží, ktorá je dobrým spojením medzi jednotlivými strediskami, v niektorých častiach pobrežia ju pri prístupe ku pláži treba podísť.

Strediská a tipy na výlety

CINQUE TERRE - úsek pobrežia vo východnej časti Ligúrie, ktorý nesie meno po piatich dedinkách: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Od roku 1999 je národným parkom a patrí tiež do svetového dedičstva UNESCO. Do dediniek nie je možný vstup autom, spojenie zabezpečuje vlak na trase medzi La Spezia a Janovom. Pre akčnejších návštevníkov je tu chodník známy ako Sentiero Azzurro (modrý chodník), ktorý spája 5 dediniek. Je dlhý asi 10 kilometrov a má prevýšenie 600m, zahŕňa niekoľko sto schodov, prejsť ho trvá cca 5 hodín. Pri príchode autom odporúčame zaparkovať v Levanto a pokračovať vlakom alebo loďou.

MONTEROSSO - Je jednou z piatich starobylých rybárskych dediniek tvoriacich známu oblasť Cinque Terre. Dedinky sú prepojené turistickým chodníkom (tiež je tu vlakové spojenie) ktorý vedie pomedzi čučoriedkové porasty a dnes už je národným parkom. Monterosso je spomedzi dediniek najlepšie turisticky vybavené, nájdete tu hotely s priateľskou atmosférou a reštaurácie s ponukou typických jedál ligurského pobrežia. Nezabudnite ochutnať známe víno Cinque Terre, ktoré oslavoval už Petrarca. Riomaggiore je niektorými považované za najautentickejšiu z piatich usadlostí, Manarola je zas známa barokovým kostolom San Lorenzo, päticu dopĺňa Vernazza a Corniglia. Vďaka ťažšej prístupnosti ostala táto oblasť aspoň z časti uchránená vplyvu turizmu a tak môže ponúknuť skutočnú romantiku v pokojnom prostredí. To tiež znamená, že chystať sa parkovať auto v ktoromkoľvek z mestečiek je nie veľmi reálne - cesty vedúce dolu ku každej usadlosti sú úzke, strmé a plné zákrut, parkovísk je tiež málo a väčšinou sú vyhradené pre miestnych obyvateľov. Odporúčame využiť vlakové spojenie, resp. budete nasmerovaný na záchytné parkoviská.

SANTA MARGHERITA LIGURE - Obľúbené stredisko jachtárov v blízkosti vychyteného PORTOFINO navštevovaného najmä náročnou a majetnou klientelou. Oblasť je vhodná na plachtenie, windsurfing a tiež potápanie, zaujímavé sú napr. Punta del Faro alebo vrak „Mohawk Deer“ - v Portofine je potápačské centrum otvorené po celý rok. S. Margherita má dobrý prístup k moru, pláže aj prímorskú promenádu.

MONEGLIA - Stredisko niekoľko krát ocenené modrou zástavou za enviromentálne priateľský prístup k prírode má čisté more vhodné na potápanie. Piesočnat pláž je čiastočne voľná a čiastočne vybavená so skalnatými útesmi v okolí.

Akvárium v JANOVE - najväčšie akvárium v Európe na ploche 27.000m2, 12.000 živočíchov, 200 rastlinných druhov, na prehliadku si rezervujte 2-3 hodiny. Uvidíte delfíny, žraloky, tučniaky ale aj najrôznejšie druhy medúz a iných podmorských tvorov. Otvorené je od 9 do 20h (posledný vstup o 18h). Vstupenky rôznych kategórií podľa toho, čo všetko chcete zažiť. V rámci janovského akvária môžete navštíviť aj Námorné múzeum Galata so 6.000 exponátmi vrátane 33m dlhej flotily, škunera a ponorky. V Tropickom lese môžete vidieť zeleného pytóna, v pavilóne biodiverzity aj rôzne sladkovodné živočíchy. Odporúčame na celodenný výlet v kombinácii s voľnou či organizovanou prehliadkou mesta Janov, hlavného mesta regiónu.

Cyklistika - najdlhší prímorský cyklistický chodník v Európe má asi 24km a tiahne sa od Santo Stefano al Mare až po Ospedaletti cez Riva Ligure, Arma di Taggia a Sanremo. Krásne výhľady na more a záhrady, atmosféra riviéry. Po trase sú prenájmy bicyklov, tandemových a špeciálnych bicyklov pre 4-6 osôb, korčulí, pestré možnosti občerstvenia a tiež wifi pripojenie. Ligúria má výborné podmienky aj pre horskú cyklistiku, koná sa tu viacero MTB pretekov v horskej cyklistike.

PIETRA LIGURE - Obľúbené prázdninové stredisko so známou lodenicou a rehabilitačným centrom Santa Corona. Mesto vzniklo pri bývalej byzantskej pevnosti Castrum Petrae východne od dnešného mesta, ktoré je v súčasnoti múzeom. Z historických pamiatok môžete navštíviť oratórium Bianchi alebo kostol San Nicolo so zbierkou obrazov a dreveným chórom z katedrály v Marseilles.

BORGIO VEREZZI - Stredisko pozostáva z dvoch pôvodných usadlostí: Borgio na pobreží a Verezzi s panoramatickou polohou na vrchu. Hlavnou atrakciou je jaskyňa Valdemino prístupná verejnosti, podzemný komplex vápencových útvarov a malých jazierok, z historických pamiatok svätyňa Madonna del Buon Consiglio či gotická zvonica. Na námestí Piazza di Sant Agostino sa v lete koná open-air divadelný festival vrcholiaci udelením ceny Premio Veretium pre najlepšieho herca.

LAIGUEGLIA - Pôvodne rybárske mestečko je dnes atraktívnym turistickým strediskom s ponukou kurzov plávania, vodného lyžovania a windsurfingu, či plachetníc. Pre návštevníkov všetkých vekových kategórií a vkusu je tu aj množstvo obľúbených nočných podnikov.

FINALE LIGURE - mesto vzniklo spojením troch pôvodných obcí. Finale Marina je dnes moderným prímorským kúpeľným centrom s piesočnatou plážou a promenádou lemovanou palmami. Ďalšou časťou je Finale Pio, no historicky najzachovalejšie je Finalborgo. Kedže je najďalej od mora, nezasiahla ho natoľko turistická výstavba a môžete tu vychutnávať čaro malebných zákutí. V reštaurácii si dajte typické jedlo tejto oblasti: pasta con pesto, cestoviny s bazalkovou omáčkou. Z pamiatok navštívte hrad Castel Gavone, pôsobivé zrúcaniny pevnosti, vežu Torre dei Diamanti obloženú svetlými kvádrami a zdobenú zbytkami fresiek, či mestské múzeum dokumentujúce históriu mesta i nálezy z blízkych jaskýň už zo staršej doby kamennej. Niektoré okolité jaskyne sú sprístupnené návštevníkom a v oblasti sú vyhľadávané aj horolezecké steny. Výlet si spravte aj do blízkeho Val Ponci s pozostatkami 5 rímskych mostov.

SANREMO - Obľúbené a známe turistické stredisko medzinárodného významu so širokými bulvármi, historickými pamiatkami alebo aj kvetinovým trhom. Mesto má tvar amfiteátra medzi Capo Verde a Capo Nero, obklopujú ho vrchy kedysi posiate olivovníkmi, cédrami, citrónovníkmi a pomaračovníkmi, dnes hlavne rezidenčnými komplexmi a skleníkmi s kvetinami. V stredisku je aj 18-jamkové golfové ihrisko a slávne kasíno s históriou Casino Municipale.

Aquapark Le Caravelle v Ceriale, zážitkový park Solleone v Alassio.
Jaskyne Toirano, Botanické záhrady Hanbury, veže a skleníky Albenga
3 stredoveké dedinky: Balestrino, Castelvecchio, Zuccarello
Bussana Vecchia - osada umelcov
Camogli a San Fruttuoso - klenoty zálivu Golfo Paradiso
11 golfových ihrísk

MONACO a MONTECARLO - mini štáty na francúzskej riviére v dobrej dostupnosti zo západnej časti, riviéry Ponente.

Mapa: Mapa Liguria

Linky, Odkazy

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost