Taliansko je pre každého

Cestovná kancelária Reny Travel, váš partner na cestách

osobný prístup

kreativita

spoľahlivosť

kompletný servis

výhodné ceny

Taliansko v kocke

Základné informácie o Taliansku, prevažne oficiálneho charakteru. Mnohé z nich sú pre cestujúcich notoricky známe, napr. netreba špeciálne pripomínať, že Taliansko je členom Európskej únie a Schengenského priestoru. Ponúkame zhrnutie informácií o používanej mene, zriadení, hlavnom meste, územnom členení, rozlohe, obyvateľstve, ale tiež najdôležitejšie telefónne čísla, ktoré sa oplatí mať poruke.

Taliansko v kocke

Oficiálny názov krajiny: Talianska republika (Republicca Italiana)
Miestny názov: Taliansko (Italia)
Hlavné mesto: Rím (Roma)
Štátna zástava: trikolóra, viď obrázok
Štátne zriadenie: republika – parlamentná demokracia (zákonodarný orgán - parlament a výkonná moc v štáte - vláda)
Mena: euro (€)
Európska únia: Taliansko bolo jednou zo zakladajúcich krajín - členstvo v EÚ od 1. januára 1958, členstvo v eurozóne od 1. januára 1999
Rozloha: 301 338 km2
Počet obyvateľov: cca 61 500 000
Poloha: južná Európa - Apeninský polostrov
Medzinárodný kód: ITA / IT
Medzinárodná poznávacia značka: I
Telefón (predvoľba): 0039; z Talianska do SR je predvoľba: 00421+ smerovacie číslo mesta bez prvej 0 + volané číslo
Internetová doména: .it
Čas: stredoeurópsky, v letných mesiacoch letný čas (časové pásmo GMT +1:00)

Dôležité telefónne čísla:

  • 112 – karabinieri (krádež, prepadnutie a i.)
  • 113 – núdzová linka - polícia a záchranná služba (napríklad v prípade nehody)
  • 115 – požiarnici
  • 116 – automotoklub ACI (pomoc motoristom, aj poruchová služba talianskeho Autoklubu)
  • 118 – bezplatné číslo / rýchla zdravotná pomoc / prvá pomoc
  • 5100 – červený kríž

Schengenský priestor: Taliansko je členská krajina od 26. októbra 1997. Schengen (skr.) je priestor, kde sa nevykonávajú tradičné pasové kontroly, tzn. je tu voľný pohyb osôb pre všetkých občanov EÚ cestujúcich zo štátu do štátu bez povinnosti preukazovať sa na hraniciach cestovným dokladom (občiansky preukaz alebo pas). O prechode pozemnou hranicou medzi štátmi informuje oficiálna tabuľa EÚ modrej farby. Uprostred kruhu z 12-tich žltých hviezd je vždy názov toho-ktorého konkrétneho štátu. Upozornenie: nezabudnite, že ste povinný mať pri sebe platný cestovný pas či občiansky preukaz, lebo tie slúžia k základnej identifikácii, resp. preukázaniu totožnosti napr. pri ubytovávaní sa, pri policajnej hliadke či na letisku.

Susediace krajiny: Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Slovinsko. Na území Talianska sa rozprestierajú dva miništáty, Vatikán a Republika San Marino. Vatikán leží v samotnom srdci Ríma a je najmenším nezávislým štátom sveta. Má vlastnú zástavu, národnú hymnu, známky a mince, noviny, dokonca aj rozhlasovú stanicu. Je centrom rímskokatolíckej cirkvi a sídlom pápeža. Turistov láka jeho náboženský význam a takisto bohaté kultúrne dedičstvo. Republika San Marino sa rozkladá v kopcoch neďaleko prímorského letoviska Rimini, na východe krajiny. Je najmenšou európskou republikou a zároveň patrí aj medzi najstaršie štáty založené okolo roku 900 n.l. Teší sa vysokej návštevnosti turistov.

Administratívne územné členenie: regióny, provincie, obce (komúny). 20 autonómnych regiónov: Trentino – Alto Adige, Friuli Venezia Giulia, Veneto, Lombardia, Valle d'Aosta, Piemonte, Liguria, Sardinia (ostrov), Toscana, Emilia Romagna, Umbria, Lazio, Marche, Abruzzo, Molise, Puglia, Campania, Calabria, Basilicata, Sicilia (ostrov). K Taliansku patria tiež menšie ostrovy Elba, Ischia, Capri, Liparské ostrovy a veľa ďalších asi 70 malých ostrovov.

Štátny / úradný jazyk: taliansky jazyk. Na severe krajiny sú tri jazykovo zmiešané regióny. Friuli Venezia Giulia používa aj nemecký a slovinský jazyk. Vo Valle d´Aosta sa hovorí i francúzsky, a v regióne Trentino-Alto Adige (Südtirol) aj nemecky. Okrem toho každý z regiónov má svoje vlastné nárečie. Vo Svätej stolici je úradným jazykom taliančina aj latinčina.

Elektrina: napätie v el. sieti 220 V. Elektrické zásuvky zodpovedajú európskej norme. Pozn.: niekedy môže nastať situácia, že je nutné použiť adaptér. Bez problémov si ho zakúpite v supermarketoch. Pri starších typoch spotrebičov sa do zásuvky používa redukcia.

cestovná kancelária

RENY TRAVEL, s.r.o.
Brodská 5
841 04 Bratislava

Mobil 00421 918 792 636
WhatsApp 00421 918 792 636
Skype renytravel_anna
Tel.: 00421 2 5464 0661
Mail: info@renytravel.sk

Zastihnete nás
telefonicky medzi 8-19h,
mailom nonstop, osobne po dohode.
Viac info: Cestovná kancelária

Rýchly kontakt:


© 2015 Dovolenka na mieru Reny Travel cestovná kancelária | Created by: My Utmost